Elektroprivreda BIH

Dejan118
Posts: 236
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

montypython wrote: 02 Mar 2024, 11:59
Dejan118 wrote: 02 Mar 2024, 08:58 https://www.capital.ba/hidroelektrane-u ... na-maraka/

Trebalo bi biti puta 10 jer realno su zaradile bar 350 ali i ovih 35 je postenije nego EPBiH sa gubicima.
To se vec vidi na banjaluckoj berzi gdje se visestruko povecala cijena dionica .
Dio koji sam investirao u HETR vec sam ostvario kapitalnu dobit od 170 %. A u EPBiH svaki dan gubitak. Ali cekam ih na 7.2 pa cu da dokupim.
Ovo sam čuo već više puta pa odlučih malo da istražim. Evo nekoliko tvojih zadnjih komentara:
Moguce je
(da može EP pasti na 0,0000001 KM)
Mozda cu sacekati na 7.1 KM . Po toj cijeni vrijedi rizikovati.
Ovo moze i ispod 10 .
Sta su ono pisali ovdje kao isto je kupiti po 13 ili po 10.
Nije isto. Ipak cu sacekati da ovo padne na 10 pa dokupljivati. Prosijecna ce biti manja.
Ja cekam na 10 i da ih u toku godine prodam po 14.
Znaces kad padne na 2 KM
Itd itd, Neću ništa da tvrdim ali neko zlobniji od mene bi mogao zaključiti da želiš da stvoriš negativan sentiment za JPESR da bi ljudi prodali i kupili dionice npr HETR i tamo učvrstili ili povećali cijenu. Posebno sad u svjetlu ove odluke ustavnog suda koja ih ako se cijena u RS vrati na prethodnu (prije poskupljenja koje im je i omogućilo dobit i diviendu) može baciti nazad u gubitaše.
Ja sam to uradio . Prodao sam dio JPESR i investirao na banjaluckoj berzi prije par godina . pisao sam ovdje o tome prije nego su dionice HETR porasle.
Cinjenica je da su citavo vrijeme JPESR pada a dionice Elektrodistribucija i Hidroelektrana na BL berzi rastu.
zgembo
Posts: 7
Joined: 28 Apr 2023, 08:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by zgembo »

montypython wrote: 02 Mar 2024, 10:02 Pogledah malo i za trećeg "stručnjaka" iz ovog članka gore, Avdakovića. Trag vodi do njegove firme ATS institut, koja se izgleda bavi projektovanjem solarnih sistema i to uglavnom na konceptualnom nivou. Nacrtaju ti ( možda ponekad projektuju) solarne panele na krovu kuće, parkirališta, hale i sl. E sad koja je logika pitati za mišljenje o npr stabilnim izvorima struje i termoelektranama čovjeka koji živi od ugradnje solarnih panela tj onog kojemu su termoelektrane direktna i jeftina konkurencija. Pa on je u direktnom sukobu interesa i ne može o temi dati nikakav objektivan stav. Nije jasno zašto je na Linkedin stranicu pored svog imena stavio EPBIH ako u njoj ne radi. A ako radi onda kao direktna konkurencija treba dobiti otkaz. Stavio je on i da je profesor na elektrotehnici u Sarajevu i onda je i tu problem sukoba interesa. Kako će objektivno predavati išta o ovoj temi kad mu je posao da plasira solarne panele.
https://ats.ba/en/pvpp-sax/
Ovaj "strucnjak" je uposlenik EPBiH direkcija Sarajevo. Kao i vecina njih u direkciji nema posla pa je iskoristio to vrijeme da doktorira i objavljuje radove upitnog karaktera. Kao sto si i sam vidjeo ima i privatnu firmu pa i taj posao vjerovatno usput odradi dok je na "poslu" u EPBiH.
Nazalost masa je takvih u EPBiH pogotovo u Direkciji Sarajevo koji su npr. termoelektranu samo na slici vidjeli i sl.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Dakle "stručnjak" radi u EPBiH, predaje na elektrotehnici i još ima privatnu firmu koja projektuje solarne panele (mada je projektovanje možda i prejaka riječ jer uz prezentirane projekte uglavno stoji "konceptualno rješenje" sa lošim animacijama solara po krovovima). Prvo pitanje:zašto EPBiH drži čovjeka koji je u sukobu interesa i promoviše zatvaranje bar 70% kapaciteta (TE da i ne pominjem rudnike) te iste EPBiH, a čijim bi zatvaranjem jako porasla potražnja za uslugama njegove privatne firme? Drugo pitanje šta ovaj može predavati studentima kada je očito da je u teškom sukobu interesa i po defaultu potpuno neobjektivan? Treće:Kakvo je njegovo radno vrijeme u toku dana s obzirom na 3 posla koja obavlja (plus "naučni rad"), koliko sati i gdje na dan? Nagradno pitanje:na kojem poslu štedi vlastitu energiju?
O Kušljugiću, Miljeviću, N1 i sličnima ne vrijedi više trošiti riječi, valjda je jasno ko njih plaća.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

montypython wrote: 03 Mar 2024, 10:45 Dakle "stručnjak" radi u EPBiH, predaje na elektrotehnici i još ima privatnu firmu koja projektuje solarne panele (mada je projektovanje možda i prejaka riječ jer uz prezentirane projekte uglavno stoji "konceptualno rješenje" sa lošim animacijama solara po krovovima). Prvo pitanje:zašto EPBiH drži čovjeka koji je u sukobu interesa i promoviše zatvaranje bar 70% kapaciteta (TE da i ne pominjem rudnike) te iste EPBiH, a čijim bi zatvaranjem jako porasla potražnja za uslugama njegove privatne firme? Drugo pitanje šta ovaj može predavati studentima kada je očito da je u teškom sukobu interesa i po defaultu potpuno neobjektivan? Treće:Kakvo je njegovo radno vrijeme u toku dana s obzirom na 3 posla koja obavlja (plus "naučni rad"), koliko sati i gdje na dan? Nagradno pitanje:na kojem poslu štedi vlastitu energiju?
O Kušljugiću, Miljeviću, N1 i sličnima ne vrijedi više trošiti riječi, valjda je jasno ko njih plaća.
Učesnici na ovom forumu skoro svaki dan iznose nove pojedinosti o stručnom i moralnom profilu ljudi koji upravljaju Elektroprivredom.
Utisak je da oni jednostavno ne shvačaju važnost elektroenergetskog sisstema za zemlju,u cjelini.
MOžete samo zamisliti koliko o tome nešto zna premijer Nikšić.A on ,i ovi njegovi stručnjaci ,pored nas dioničara,ugrožavaju i Federaciju u cjelini.
MI ih očito ne možemo zaustaviti,to mogu samo biraći,koje oni uspješno podmićuju puštajući ih da grizu posljednje obroke koje im je neko ostavio.
Mi možemo nešto uraditi sam tužbom .Jednom neko mora donijetimpresudu u kojoj će jasno stajati da je uništavanje firme puno veći kriminal od sjeće nekoliko metara drva u državnoj šumi.
U tom cilju moramo se nastaviti organizirati,bar kao za onaj razgovor.
Treba jassno pitati onog Jeličića.Ako neće s nama,moramo mi sami.Hitno treba skupiti bar stotinjak dioničara koji su voljni da snose troškove advokata.Ja se evo ovim putem prijavljujem.uČestvovat ću na način koji dogovorimo.
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Realno uslovi za tužbu su ispunjeni jer onog trenutka kad su donijeli odluku da ugalj plaćaju po cijeni većoj za 35% bez korekcije cijene el.energije učinili su ogromnu štetu poslovanju. Stvar je jasna, podigli su proizvodnu cijenu na 50 % iznad prodajne na javnom snabdjevanju. A javno snabdjevanje proguta 45 % proizvodnje. Možemo čekati šestomjesečni koji će to i potvrditi a i ne moramo.
Cijene za javno snabdjevanje su morale biti formirane prema novom troškovniku i zahtjev poddnesen prije 01.11.2023. sa novim cijenama od 01.01.2024.
Mislim da oni moraju imati interno iskazanu proizvodnu cijenu u TE i prodajnu. Negdje moraju prikazati gubitak ili TE prodaju uz minus ili distribucija kupuje po većim cijenama od prodajnih.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nema se tu šta čekati. Ako ne bude nikakvih naznaka do kraja marta da će biti bilo kakav zahtjev za kategorizaciju potrošača ili poskupljenja odmah se može ići na to.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Mostarska EP je ostala na 53 miliona KM dobiti koliko je bilo i na polugodištu. I ostalo im je 45 miliona KM na računima
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ovako kaže novi Zakon o električnoj energiji,..


"Članak 109.
(Cijena električne energije za javnu i rezervnu opskrbu)


(1) Regulatorna komisija donosi pravilnik kojim propisuje metodologije za utvrđivanje cijena za opskrbu električnom energijom krajnjih kupaca kod javnog i rezervnog opskrbljivača.
(2) Cijene opskrbe krajnjih kupaca kod javnog opskrbljivača predlaže javni opskrbljivač na način propisan metodologijom iz stavka (1) ovog članka.
(3) Regulatorna komisija daje suglasnost na prijedlog cijena iz stavka (2) ovog članka.
(4) Iznimno, Regulatorna komisija samostalno utvrđuje cijene za javnu opskrbu ukoliko predložena cijena nije sukladna metodologiji iz stavka (1) ovog članka.
(5) Regulatorna komisija na temelju metodologije iz stavka (1) ovog članka propisuje gornju granicu uvećanja cijene električne energije za opskrbu krajnjih kupaca kod rezervnog opskrbljivača u odnosu na nabavnu cijenu električne energije u periodu pružanja usluge."




I tu je sva mudrost, cijena nije formirana po propisanoj metodologiji niti je FERK intervenisao pa odredio cijenu.
Tužba može ići i protiv Uprave Elektroprivrede BiH, i protiv većinskog vlasnika i protiv FERK-a.

A tu je i metodologija,..

Cijene snabdijevanja kod javnog snabdjevača)
Cijene snabdijevanja kod javnog snabdjevača sastoje se od:
a) cijene nabavke električne energije,
b) cijene usluge snabdijevanja javnog snabdjevača,
c) cijene korištenja distributivne/prenosne mreže.
Truba
Posts: 361
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Ja vam od prvog dana govorim nema povecanja cijene struje i odmah treba predtuzbu avazu poslati
Ali srociti tekst da novinar koji tpga dana ubaci 25 vijesti skonta ali i da je jasno citateljstvu bez naucne fantatsike 15minutnih gradova i ostale price

Kratko jasno i u glavu

Ciljati
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Što bi ti sebi ili nama metu na glavu stavljao?
Post Reply