Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/33 ... ila_o.html
U smislu prethodnog posta gdje se iz linkova vidi jasna potreba za blokom 7, to se može lako izvesti i iz ovog članka. Jer ako postojeće TE "ispuštaju puno sumpor dioksida i čađi" pri čemu bi novi blok 7 bio puno moderniji i čistiji, a bez nekakvih TE ne možemo do 2050, šta se nameće kao logičan odgovor? Da vučemo ove stare još 30 godina ili da imamo novu koja manje zagađuje čitav taj period? Ima li neko od "ekologa" koji će potpisati ono prvo ili da se sve TE zatvore pa da se "grijemo na sunce".
I da, baš me zanima i mišljenje Energetske Zajednice o emisijama iz Njemačkih TE 20ak GW, Češkim, Poljskim... emisijama koje vidi čuda, nikog ne brinu a koje su skoro redovno više nego one iz BiH. Zaboravio Žiško da to sad možemo pratiti uživo. Hoćel' se tamo šta kažnjavati?
veliki dedo
Posts: 98
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

montypython wrote: 19 Dec 2023, 11:52 ...
Međutim, s praktične strane ako bi dobili ugalj, šta s njim, da ga se vuče hiljade km i nabijaju troškovi da bi se spalio negdje drugdje? Mislim da su njima jako privlačne i TE u neposrednoj blizini rudnika.
Rudnici i ugalj su žile kucavice cijelog energetskog sistema. Ugalj zlata vrijedi i kao što se prave i vode ratovi za naftu, vodu, litijum, zlato, dijamante, tako su u toku tihi ratovi za preuzimanje i drugih resursa uključujući ugalj.
Svejedno je šta ću ja raditi kada posjedujem kritični resurs bitno je da će drugi igrati onako kako ja hoću...
beka26
Posts: 817
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Da, cilj je da se dokopaju depozita uglja koji ima veći značaj nego nafta. A ovi iz tzv energetske zajednice će još malo da laju, tj .dok ih financiraju. A u bankrotiranoj EU već ponestaje para.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Zadnjih dana je oko 2500 MW proizvodnje. Kao da se i EPBIH aktivirala ali ne znam kakvo je trenutno stanje u TE Tuzla. Bez njih nema ozbiljnih količina.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Dosli u situaciju da nemaju više gdje lagerovati ugalj, pa ga moraju u peć..
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Jeste, ima par dana čak i prelazi 2500 a vidi se i na electricitmaps da iz TE ide nešto više. Ne mnogo više ali kao da su nešto upalili. E sad je li EP ili neko drugi. Tipično za nas, izvoz kao da je veći upravo kad je u Evropi cijena nešto pala (cca 90 ak E/MWh) jer izgleda da ima poprilično vjetra pa se VE razradile.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

brzi wrote: 19 Dec 2023, 21:09 Dosli u situaciju da nemaju više gdje lagerovati ugalj, pa ga moraju u peć..
:lol: :lol: :lol:
Ova ti je odlična. Svaka čast :)
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Možda stiže onaj ugalj koji su kupili od Lagera po basnoslovnim cijenama pa da razgrnu depo da može da stane. Toliko im je bio "neophodan" da ne znaju kud bi s njim.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

@indikator

Znaš li možda koliki su "kapaciteti" skladišta uglja u Kaknju ili eventualno Tuzli. I koliko dana se može proizvoditi iz punog skladišta?
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

Za TE Kakanj znam iz glave podatke, kad sva tri bloka rade oni trose cca 8k t na dan ( u zadnje 2 godine se to rijetko desava, sto zbog nedostatka uglja ili havarija na postrojenjima). Trenutno rade samo dva bloka koja trose cca 6k t na dan, treci blok je van pogona od augusta zbog pozara.
Po procedurama, na depou mora uvijek biti minimalno 300k t, a trenutno ima puno vise, plus ugalj dolazi svaki dan. Zato sam nedavno napisao da sva tri bloka mogu raditi. Kapacitet depo je u milionima tona i tesko da se moze napuniti 100%.
Post Reply