Elektroprivreda BIH

Truba
Posts: 374
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

ne prodajem čuvam za mirovinu
ali bih volio par stoja može i desetina maraka dividende samo da osjetim to
Sabur2
Posts: 1849
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

montypython wrote: 27 Oct 2023, 16:45 Evo i ovdje o toj temi
https://bljesak.info/gospodarstvo/flash ... 021/436320
Ne znam, ako je baš 70 % malo mi je to previše. Pogotovo ako je toliko u odnosu na 2023. Nema mi logike da se privredi poveća za preko 100 % (ako je ovo gore istina) za par godina, a domaćinstvima ništa za 8 godina. Da se mene pita privreda bi trebala imati niže cijene od domaćinstava. Privreda ljudima obezbjeđuje plate treba joj omogućiti da ima kompetitivnu cijene a onda kad narod ima solidnu platu nije mu problem platiti ni nešto viši račun za struju. Npr logično bi bilo da se privredi poveća za 15-20% a domaćinstvima 20-30%. Ako ne može zbog populizma, onda slažem se sa brzim, svima bar 15% to nekako nije pretjerano. Ali domaćinstvima se mora dignuti jer ovo sad je nenormalno plus stimuliše ih da se griju na struju što je neprihvatljivo.
Meni bi jedino logično bilo da je cijena ista za sve potrošače.
Naročito jer je struja resurs, sirovina. A valjda ti je cilj da proizvodi iz tvoje države budu konkurentni.
Sabur2
Posts: 1849
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Truba wrote: 29 Oct 2023, 00:01 ne prodajem čuvam za mirovinu
ali bih volio par stoja može i desetina maraka dividende samo da osjetim to
Ovako, zadržavam pravo da te zayebavamo kad bude došao "I told you" momenat.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Rekoh ja nedavno, jedini koji je imao neki kapacitet za direktora EP BiH od rata naovamo bio je Jerlagić, imao je i najbolji poslovni rezultat i u više izjava pokazao da razmišlja strateški a ne po diktatu.. Ovo što je izjavio u članku u stvari mnogi znaju da je istina ali niko nema petlje da kaže da se ne zamjeri "Evropi". U stvari čuo sam nešto slično od Efendića a dijelom i od Zahiragića ali nikad ovako jasno. Nije vrijeme da se ne zamjera i ulizuje raspadajućim sistemima nego da se brani suverenost.
A ovaj Harbaš je predstavljen u članku kao "stručnjak za energetiku". Ono što NIJE rečeno je da je g Harbaš dio tima zloglasmog RESETa, nekoliko plaćenih lobista uglavnom pred penziju koji love koji dinar sa strane a koji su finansirani izvana da zagovaraju ono što bih ja opisao najbliže kao uništenje energetike u BiH a onda i uništenje suverenosti same zemlje. Pitati Harbaša za mišljenje je isto što i pitati Janeza Kopača. Ili Gretu. https://www.reset.ba/en/about-us/team
Jerlagić je to očito prozreo i rekao istinu. Da nije ništa rekao nego ono da se radi o perfidnoj politici Zapada...i da ne treba podleći pritiscima, ima moj glas gdje god da je.
Sitna buranija
Posts: 2015
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Danas na radiju slušam nekakvu "stručnjakinju" iz Crne Gore kao šokirana što neki zagovaraju izgradnju LNG terminala i skladišta u Crnoj Gori. Parafraziram, kaže šta će im to kada se ide u dekarbonizaciju i napuštanje fosilnih goriva. Kaže, trebaju umjesto plinskih TE praviti solare i vjetroelektrane, a infrastrukturu za plin ne treba ni pod razno izgrađivati i razvijati u Crnoj Gori. Izgleda da su ovi u EU, što su joj platili da tako priča, budale neke jer oni poduplaše kapacitete skladišta za plin zadnje dvije godine. Ne znam što će im kada eto totalne dekarbonizacije odmah iza ćoška, takoreći već sutra...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

montypython wrote: 29 Oct 2023, 22:34 Rekoh ja nedavno, jedini koji je imao neki kapacitet za direktora EP BiH od rata naovamo bio je Jerlagić, imao je i najbolji poslovni rezultat i u više izjava pokazao da razmišlja strateški a ne po diktatu.. Ovo što je izjavio u članku u stvari mnogi znaju da je istina ali niko nema petlje da kaže da se ne zamjeri "Evropi". U stvari čuo sam nešto slično od Efendića a dijelom i od Zahiragića ali nikad ovako jasno. Nije vrijeme da se ne zamjera i ulizuje raspadajućim sistemima nego da se brani suverenost.
A ovaj Harbaš je predstavljen u članku kao "stručnjak za energetiku". Ono što NIJE rečeno je da je g Harbaš dio tima zloglasmog RESETa, nekoliko plaćenih lobista uglavnom pred penziju koji love koji dinar sa strane a koji su finansirani izvana da zagovaraju ono što bih ja opisao najbliže kao uništenje energetike u BiH a onda i uništenje suverenosti same zemlje. Pitati Harbaša za mišljenje je isto što i pitati Janeza Kopača. Ili Gretu. https://www.reset.ba/en/about-us/team
Jerlagić je to očito prozreo i rekao istinu. Da nije ništa rekao nego ono da se radi o perfidnoj politici Zapada...i da ne treba podleći pritiscima, ima moj glas gdje god da je.
BiH nije suverena država i ekonomski, politički i egzistencijalno zavisi od Zapada. Jerlagić lupa i prosipa demagogiju. Navedi još jednu termoelektranu u Evropi koja se gradi.
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Da hoće, sutra bi je počeli graditi. Ali Andelija je jedan od uzroka zašto je zaustavljeno. Osim ako nema nešto geostrateški što bi uzrok takve odluke. Ali sumnjam da vladajuće garniture znaju šta je geostragija. Njima je i janez nekakav autoritet.
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Shvatio sam da Mijatović nije taj koji crpi podatke. Kada je u pitanju Elektroprivreda, ostavili smo im pune rezreve svega, od novca do uglja. Ova Vlada ima drugi problem. Oni hoće da poskupe struju, a to je ono što mi nismo radili osam godina. Iz Elektroprivrede smo čak uzeli pare za Hranjen, toliko je novca bilo. Cijena na svjetskom tržištu struje je bila 32 eura. Elektroprivreda je ostvarila je dobit 27 miliona i to je ono što smo mi dopustili da bude dobit. 120 miliona smo odvojili za rezervacije kojima smo platili dugove rudnika. Bilans se radi na Novu godinu, o kakvom gubitku od 50 miliona u Elektroprivredi oni pričaju. Znate šta je uraditi bilans za osam rudnika i Elektroprivredu? Vidjeli su 320 miliona što smo ih ostavili, pa im se stanjilo i onda su to prikazali kao gubitak. Propustili su priliku da nastave politiku koju smo mi radili osam godina. Šest mjeseci su propustili i to je tih 50 miliona. Suština je u poskupljenju struje, doći će do poskupljenja struje, svima. Oni će poskupiti i privredi i stanovništvu, vani je pala potražnja za strujom – poručio je.
https://hayat.ba/novalic-za-hayat-posla ... e/1048285/
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Shahab wrote: 30 Oct 2023, 12:43
BiH nije suverena država i ekonomski, politički i egzistencijalno zavisi od Zapada. Jerlagić lupa i prosipa demagogiju. Navedi još jednu termoelektranu u Evropi koja se gradi.
I šta, nije suverena pa bi ti da tako i ostane? Da ostane egzistencijalno zavisna od Zapada? Vječno. Pa mi smo od njih i zavisni samo zato što uzimamo kredite koje nismo uopšte morali uzimati. I što su nam instalirali Dodika (dakle ne Rusi, nego ONI) tako da vječno moraju da nas "štite". Gdje tačno Jerlagić prosipa demagogiju? Kad kaže da je "efikasnost Bloka 6 27 posto, a Blok 7 bi nam donio efikasnost od 42 posto". Pa to su inžinjerske činjenice. Sprečavaju nas da zamjenimo manje efikasne izvore više efikasnim i čistijim. To, dakle ludost, nije demagogija a protivljenje ludosti jeste? A ne prosipaju demagogiju oni koji kažu da trebamo zanemariti 2,5 milijarde tona besplatnog uglja (nakon što su ga oni sami potrošili u svojim zemljama). Ko se još lišava resursa kojeg ima, po tuđem savjetu? Koliko košta 2,5 milijardi tona uglja na tržištu, danas?
I šta nas briga grade li se u Evropi ili ne termoelektrane? Da li uopšte znaš šta se trenutno dešava u toj Evropi, ekonomski, energetski, finansijski pa i socijalno? Evropa odavno nije parametar za bilo što. Pa oni gledaju kako da prođu zimu a da se ne smrznu i kriomice pale ugašene TE, raspadaju se po šavovima i trebali bi nam biti neki uzor. To je taj podanički mentalitet u nas koji stalno traži šta Evropa voli, želi, preporučuje, a samoj Evropi se smije cijeli svijet zbog provođenja neprovodive Zelene agende. U Evropi se ne gradi ali gradi ostatak svijeta, zemlje koje su se otele kontroli. Gradi i Kina i Indija i indonezija i Japan, J Afrika J Koreja... Njemačka svoje ponovo otvara a zadnju napravila nema par godina, Češka isto, Poljska takođe. https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =647531100
Uostalom što bi i Evropa gradila kad već ima ogromne TE kapacitete koji nisu stari. Njemačka u zadnjih 20 ak godina izgradila 13,7 GW novih TE kapaciteta i svaki od tih njihovih blokova je noviji od našeg zadnjeg bar 20 godina. Plus nemaju uglja ni za te postojeće šta će više i graditi. Ali mi imamo a njima bi dobro došao. Probaju, samo je prozirno. Ili što kaže Jerlagić perfidno. Ali mnogi su progutali udicu. Evo i ja tebi jedno pitanje: Kaže Harbaš da odustanemo od uglja i da nam Kinezi za date pare odrade vjetro i solarne. Dakle, ako zapustimo stabilni kapacitet tj ugalj, od čega će se proizvoditi struja u BiH u budućnosti u danima kad nema vjetra (većina godine) i zimi, noću i sl kad nema sunca (ogromna većina godine)? Jer glavninu vremena nema ni jednog ni drugog a od juna do evo novembra nema ni struje iz HE, dakle ni trećeg. Šta kažu ovi što po tebi NE prosipaju demagogiju, Greta, Kopač, Ursula i RESETOvci, Žiške & Comp?
Post Reply