Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython wrote: 13 Oct 2023, 20:26 Reče Nikšić neki dan da će ako bude povećanje cijena struje morati naći način da se zaštite ugrožene kategorije. Jasno je da će onda morati da utvrde neki kriterij ko su ugrožene kategorije. Da li je možda ovo priprema za to? Ili će to ići drugačije? Nije jasno hoće li biti jednokratna pomoć (doduše u komentarima ispod pominje se nekih 400 KM) ili dugoročnije, da li je vezano za plaćanja računa za struju ili ne...
https://www.klix.ba/biznis/finansije/po ... /231013070
Ovo se isplaćuje u parama. Nije vezano za cijenu struje.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://www.ekapija.com/news/4411706/bi ... tranziciju
Istakao je da je "to bila vizija ‘Zelenog puta EPS-a’ " dok je bio direktor EPS i dok nije "skinut" iz Agencije za privredne registre.

- Onda su došli na neki način, ne znam na koji, Norvežani u Nadzorni odbor, pored sve naše pameti i znanja, nemam ništa ni protiv koga, ali ne vidim razlog da oni sede tu, čiji je to interes ne znam. Da li će se po ovom planu ići, ne znam, verovatno će se ‘provući’ taj Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan, pa je očigledno da se neće ići po onome što je EPS ranije planirao, već će se po diktatu - rekao je Tomašević
Da nisu došli norvežani , vi bi i dalje raubali termoelektrane sa prodajnim cijenama nižim od proizvodnih.
Sabur2
Posts: 1842
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Pa može samo biti subvencija računa u procentu u kojem je bilo poskupljenje i to za domaćinstva gdje prihod po glavi nije nekih X.
A ako isto domaćinstvo ima npr paket kablovske/internet usluge od 70 ili više maraka, onda definitivno nije kvalifikovano za subvenciju.
Na kraju će se ispostaviti da je vrlo mali broj zaista potrebitih.
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sto rece Monti,.. od 2015. je prosjecna plata rasla 50%, i minimalna penzija preko 70%. Jos u tom periodu nije bilo ni subvencija za penzionere sa najnizim penzijama.
Moj racun za struju, cca 450 kwh je oko 80 KM.
Kupim par sitnica u trgovini i platim veći racun.
To je dva do tri kg sira ili mesa.
Samo grijanje za 6 mjeseci platim za 50% vise nego struju za cijelu godinu.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ništa naročito za iduću sedmicu:

Image
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

Uglavnom, duplo veća količina na kupovini nego na prodaji. Ići će ovo gore.
Sabur2
Posts: 1842
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Evo sad 13,12 najbolja kupovna za 492 komada.
Ovi se bidaju po fening, a u slučaju da se donese odluka o poskupljenju struje, ovo ce u sekundi biti pocisceno sve do 15 ili 16.
I sta im onda ovaj fening znaci ili 50 feninga?
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sinoć pokušavam naći informaciju o planu zatvaranja rudnika koji bi bio u suprotnosti sa otplatom neopravdanih avansa koja je planirana od 2025. do 2045. i ne nađoh ništa ali zato naletih na ovaj izvještaj
https://parlamentfbih.gov.ba/v2/userfil ... 30%20B.pdf


i tu ima dosta stvari koje nisam znao.
Npr. nisam znao da svi rudnici osim Zenice i Bila imaju i površinske kopove i da površinski kopovi daju više dvije trećine proizvodnje.
Gledano po godinama plan se ispunjava uglavnom sa oko 80 % i da se primjetiti da realizacija plana otkrivke ide i ispod 50%.
Dakle stanje bi se dalo popraviti uz ozbiljniji pristup i rad.
Uposlenih je oko 6500 od toga preko 2000 invalida rada.
Za pokrivanje onog poskupljenje uglja od 20% je trebalo poskupiti struju za domaćinstva za 16,8 %.
Planirano je i uvezivanje staža za sve uposlene u rudnicima u periodu 2023. - 2028. i za taj dodatni trošak od cca 70 miliona godišnje, poskupljenje struje za domaćinstva bi trebalo ići na 38%.
Sve postoji na papiru ali se ne sprovodi.
Dalo bi se od rudnika napraviti nešto ali treba biti odlučan i bolje je danas platiti 200 miliona nego narednih deset godina plaćati po 70 ili 80 miliona.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Sabur2 wrote: 16 Oct 2023, 08:49 Evo sad 13,12 najbolja kupovna za 492 komada.
Ovi se bidaju po fening, a u slučaju da se donese odluka o poskupljenju struje, ovo ce u sekundi biti pocisceno sve do 15 ili 16.
I sta im onda ovaj fening znaci ili 50 feninga?
I ja se to pitam
Ne znam šta se postiže ovim nadbidavanjem po 1 fening na kupovnoj strani? Gomilaju se nalozi ispod 13,11 KM a najniži prodajni 80 feninga viši od toga. Da ne pominjem količine, 45 kom, prije toga 18 kom, kao da je neki osnovac razbio kasicu prasicu. Je li se nadaju da će se pojaviti deda mraz iz BiGa (ili sa skrbničkog) i pokloniti još koju hiljadu kom po 13?
Jedino logično objašnjenje mi je ovo zadnje, da se nadaju još kojoj fondovskoj prodaji pa da i njih makar slučajno zakači ta niska cijena (namjenjena vjerovatno nekom drugom). Međutim to mi nekako previše vremena za gubljenje. Risk benefit analiza svakako bi pokazala da to nema nekog smisla. Npr ako neko kupuje 100 kom, par ušteđenih feninga mu ne znači ništa (ušteda od par maraka) dok s druge strane može cijena poći gore vrlo lako za marku ili više i onda je moraš loviti i izgubiti možda marku dvije ili više po dionici zato što si htio da uštediš fening po dionici. Da na pričam o gubitku vremena čak i ako bi kupio i pri tom čekao 10-15 dana da uštediš par maraka ili na kraju krajeva 50 KM. Meni nema smisla, možda nekom ima.
A ovo pokazuje i kako je fondovska prodaja uspjela da kreira negativni sentiment i drži cijenu pod kontrolom relativno dugo čak i kad izostane nova veća prodaja.
MAMUSA8052
Posts: 79
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Elektroprivreda BIH

Post by MAMUSA8052 »

6 Gwh viška u 9 mjesecu
Post Reply