Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Predstavnici elektroenergetske kompanije “Alpika” iz Švajcarske istakli su danas u razgovoru sa predsjednikom SDP-a BiH Zlatkom Lagumdžijom da su zainteresovani za ulaganja u elektroenergetski sektor u BiH – saopšteno je iz SDP-a BiH.
Lagumdžija je naglasio da će “nove vlasti u BiH ulaganja u infrastrukturne radove, telekomunikacioni i elektroenergetski sektor iskoristiti kao oružje u borbi protiv nezaposlenosti”, navodi se u saopštenju.
Moglo je i bez ovog. Umjesto da sve stranke daju podršku za potpuno profesionalno vođenje firme, one se natežu preko nje.
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Tako brate, pojavi se. Previše je sve išlo glatko.
Predsjednik Nadzornog odbora Elektroprivrede BiH Zijad Džemić zatražio je od Parlamenta Federacije BiH da stopira realizaciju novog Bloka sedam u Termoelektrani Tuzla.
U pismu koje je predsjednik Nadzornog odbora dostavio Parlamentu navodi se da su razlozi kršenje procedura i netransparentnost. Izvor FTV-a tvrdi da je u Nadzornom odboru Elektroprivrede predsjednik tri puta preglasavan....

Ako se ostavi na stranu haos u Džemićevim Terminalima Federacije , ono što je sa ovim uradio u elektroprivredi je pokazao je uvijek imao funkciju "trojanca".

"Netransparentnost" - Početkom godine su započete pripreme za javni pretpoziv zainteresovanim ulagačima i to se radilo do sredine jula kada je taj poziv zvanično i raspisan sa naknadnom izmjenom u korist državnog vlasništva. Pojavila se samo jedna ozbiljna firma koja je spremna prihvatiti zahtjeve i sad bi nakon svega toga toj firmi trebalo reći,"mi smo se šalili". Mjesecima se sve radi i priprema i sada to navodno nije tranparentno.

"Preglasavanje"- Kada četiri člana nadzornog odbora glasaju ZA a jedan PROTIV onda je to navodno preglasavanje. Tom logikom Mirnes Ajanović se uvijek može žaliti da je preglasan. Valjda bi se to trebalo zvati demokratsko odlučivanje.

"Dostavljen poziv parlamentu FBIH" - Juče je premijer Mujezinović te iste parlamentarce skupljao po zgradi kao piliće da bi donijeli neke odluke zbog kojih je sjednica i sazvana. Taj saziv je praktično raspušten i nema više tih mrsimudologa da nešto odlučuju. Za tri sedmice su novi izbori a nakon toga trebaju mjeseci da se parlament i sazove.

Džemić je toliko nesposoban da nije uradio ni ono za šta je postavljen. Da kao predsjednik nadzornog odbora blokira ako neko nešto pokuša uraditi. Očekivalo se da to bude Bičakčić ali mu je ostavljena zamjena koja će ovim potezom vrlo brzo završiti karijeru u EP.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

http://www.energetika.ba/index.php?opti ... 2&Itemid=1

POčeli ISTRAŽNI radovi.... najviše koristi od KONCESIJSKIH primanja imaće općina....
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Tender za izgradnju Hidroelektrane Vranduk na rijeci Bosni, za koji su ponude trebalo da budu otvorene u četvrtak, produžen je do 7. oktobra, potvrdili su u "Elektroprivredi BiH".

Objasnili su da je tender produžen na zahtjev nekoliko domaćih kompanija koje su tražile dodatno vrijeme za kompletiranje ponuda.

Tender za hidroelektranu Vranduk snage oko 20 megavata raspisan je krajem jula, a obuhvata glavni i izvedbeni projekt, izgradnju objekta, isporuku i montažu opreme, puštanje u pogon kao i pružanje ostalih usluga sve do datuma završetka.
Razvuci ga majstore.
montypython
Posts: 3866
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne znam da li ste primjetili ali drskost federalne televizije o kojoj smo vec ovdje govorili zadnjih dana poprima neshvatljive razmjere. U pokusaju da minimizira predzborne poene SBiH ostvarene na energetskim projektima svako vece se u dnevniku FTV svjesno rusi svaki projekat EPBiH i to sa do sada nezabiljezenim agresivnim i tendencioznim stilom koji se moze porediti samo sa onim Avazovim. Sa nekakve godisnjice Elektroprivrede (da li je to bilo u povodu osnivanja konzorcija) nije prenijeta nijedna rijec ali su reporteri pronasli par instrumentaliziranih rudara i poturili im mikrofone da izraze neko svoje nezadovoljstvo ne zna se u vezi cega. Niko nije ni pokusao da pita za misljenje onih preostalih nekoliko hiljada rudara i destetine hiljada clanova njihovih porodica, koji imaju pozitivno misljenje, kao ni milione građana čiji ce zivoti i standard u buducnosti direktno zavisiti od pokretanja investicionog ciklusa.
Za Hidroelektranu Vranduk nasli su nekakvog kvaziekologa iz Zenice kome ona eto smeta i njega gledamo vec deseti put na Ftv kao i nekakvu gospodju iz komisije za zastitu spomenika koja miskroskopom trazi po karti da nesto nije slucajno uslo u 15 zonu zastite. Takve uparadjene gospodje koje se za citav zivot uhljebe na drzavnim jaslama nikad se ne zapitaju odakle se to izdvaja za njihovu platu, kako se puni budzet, i slicne "sitnice". Reporteri se dramaticnim tonom raspituju o sudbini svakog pojedinacnog lista salate ili kupusa koji bi eventualno mogao biti potpopljen napravi li se mrska elektrana.
Pod upitnik se vec stavlja i buduci blok termoelektrane u Tuzli. Ponuda Alpiqa se vec problematizira a nije otvoreno ni pismo namjere. Moram priznati, do sada mi je ipak kakav je takav je, najblizi bio SDP, (ne zato jer mi je nesto simpatican, nego sto su svi drugi jos gori) kao nekakva snaga koja bi nas mogla povuci naprijed, ali da se radi kojeg bijednog predizbornog poena tako lesinari nad prakticno jedinom pozitivnom stvari koja se u drzavi radi je po meni neoprostivo. Siguran sam da ce i oni ako slucajno osvoje vlast odmah pokrenuti citav projekat i uz minimalne izjmjene i malo spinovanja ga onda poturiti kao svoj i to „transparentan“, ali uz izgubljenu dragocjenu godinu ili dvije.
Da se razumijemo, nisam uopste stranacki tip i te stvari me zanimaju samo toliko koliko ne zelim da zavrsim u provaliji i da ce mi ovi na vlasti upropastiti jos 4 godine zivota.
Sabur2
Posts: 1849
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Ne budi siguran da je to SDP. U FTV postoje lobiji I SBB i SDA, a ova priča oko opstrukcije energetskih projekata meni najviše liči na Fahrinu.
Nebitno čije je, jer u predizborno vrijeme i u zrelim demokratijama se igra prljavo. Možeš se prisjetiti kako izgleda svaka kampanja za američkog predsjednika. Fuj.
Ono što je bitno, to je da narodu treba reči da nema razvoja bez narušavanja prirodnog okruženja, i da ublehe kao ekološki prihvatljiva elektrana ne postoje. Sa tog aspekta, apsurdno je, ali samo NE čine najmanje štete okolini, jer imaju najstrožije kriterije zaštite okoline, zbrinjavanja otpada i sl.
Svaka druga elektrana, bilo vjetro, hidro ili solarna mijenja svoje okruženje i utiče na klimu i vrste koje tu žive. Hoćete struju? Cijena struje je to i to.
Nećete struju? Ok, spremite fenjere i srednjevjekovne oklope.
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

SDP je prije nekoliko sedmica u federalnom parlamentu kritikovao Alpiq zbog njihove "mutne uloge" u tenderu pa je nakon toga i uslijedila posjeta Alpiq-ove delegacije s ciljem prezentiranja javnosti čitavog projekta ali i direktne posjete Lagumdžiji da bi valjda njemu samom pojasnili taj projekat.
U ovakvoj ekonomskoj situaciji kada zemlji trebaju javni radovi, na ovakav način voditi kampanju je, nažalost, velika mrlja za SDP.
Ali, u ponedjeljak će se znati ko će imati većinsku vlast pa ćemo nakon toga vidjeti šta će se dešavati,( bosanski apsurdi) sa projektima izgradnje.

Alpiq-ova ponuda se otvara u petak i kako navode iz EPBIH, javnost će saznati detalje. I dalje nema šanse da se proces odabira zaustavi jer je sve na EPBIH.

Izgleda da se za TE Banovići nije prijavio niko jer i nakon skoro mjesec dana nema nikakve informacije o toj pretkvalifikaciji i dovoljno govori koliko su strani partneri nakon prve blamaže sa zaustavljanjem energetskih projekata 2007.godine (ne)zainteresovani za BIH.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

FTV je bio pod kontrolom SDP. Tv Alfa pod SBB. Sada je FTV (kao ipak utjecajnija kuca) pod lobistima nove vrlo principjelne koalicije SDP-SBB
panzer
Posts: 11941
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Oglasio se i DRUG Rizah Softić. Traži od tužilaštva pokretanje istrage oko ovih tendera. Sad kao on u ime malih dioničara reaguje. Ili možda reaguju u ime neke svoje političke opcije.
Neće se sjetiti uraditi ništa tamo gdje treba, u FDS-u, u Bosnalijeku i u nizu firmi gdje treba reagovati nego je uvijek tu gdje je ima određenog političkog interesa.
Sabur2
Posts: 1849
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Moram otići malo u OT, da ne otvaram novu temu.
Može li mi neko reći kako ste riješili pitanje poreza na dividende, obzirom da sam našao da je stopa 15% i da je primalac sam dužan prijaviti taj prihod.
http://www.capitalmarket.ba/OPSTEINFORM ... fault.aspx

Vaša iskustva, da li plaćate taj porez i šta ja da uradim obzirom da ga nikad do sad nisam platio? Ima li neko vrijeme zastare ili sl.?
Post Reply