Elektroprivreda BIH

Trezvenjak
Posts: 120
Joined: 24 Jan 2023, 12:00

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Trezvenjak »

I to je moguce ali nekih par sati dnevno. Nadam se da su oni koji misle ulagat novac u solare razmotrili cjenovni rizik na duzi rok, nije bas da ce svaka godina bit kao 2022
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Trezvenjak wrote: 05 Jun 2023, 07:24 Ako zafali uglja, kupice se po 200 eura da bi se domacinstvima prodalo po 32. Nemoj samo da gradjani ostanu bez struje koliko god malo da je placaju i nemoj samo da rudari ostanu bez plata, makar nista ne iskopali
U suštini to je to, sarkastično sumirano u par rečenica a živa istina. Ja bi to isto vjerovatno na pola stranice i već jesam više puta ali džaba pričati kad više nema odgovornog rukovođenja privredom ni državom. Ima samo takmičenje stranaka i pojedinaca u jeftinom populizmu koje neće donijeti ništa dobro nikome. Narodu se očito sviđa da krade od budućnosti vlastite djece u zamjenu za par maraka niži račun sada.
I da, ima ta mogućnost da se i kupi jeftino u nekim dijelovima nekih dana, za praznike, vikendom i ljeti, ali je došla slučajno i ne mijenja poentu. Jednostavno svako sistemsko rješenje je bolno, kao što je uvijek bilo, a trenutno nema niko da takvu odgovornost preuzme.
Profesor70
Posts: 84
Joined: 23 Jun 2021, 17:44

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Profesor70 »

Stvarno nisam socijalno neosjetljiv i vrlo dobro znam kako se živi. I sam se borim ko lav. Ali mi je više pun rudara.
Anoniman
Posts: 29
Joined: 26 Apr 2021, 05:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Anoniman »

Tesko je biti rudar u jami danas,koliko vidim u Zenici je teska situacija jer je njih bas malo.
Dosla je nova Vlada,koliko vidim nema hrabrost rjesiti problem nego ceka vrijeme da prodje pa da imenuju svoje ljude.
U istom trenutnu ovi rudari nemaju plate,ne mogu ni zamisliti kako je njima.
Mislim EpBiH ima nekoliko stotina miliona dobiti,svakako u rudnike nista novo nece uloziti i mogu razmisliti o zatvaranju rudnika u Zenici al neka njima uplati staz,otpremnine.
Mada,meni je realno uvesti red: ko kopa ugalj najveca plata,ko je u reziji manja i u studiju najmanja.
Onaj ko nije zadovoljan otisao bi sam.
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Lagano pada broj dioničara iako se ne trguje već duže vrijeme. To je dobro.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Većina tih rudara u Zenici, a nije ih malo skoro 1.000 je platila 5000 KM da bude primljena u rudnik. Mogli su se zaposliti negdje na građevini bez podmićivanja ali nisu jer bi dobivali manje od pola rudarske plate a bolovanja na građevini se ne tolerišu.
Tako da mnogo je zanimanja koja su visoko iznad rudarskog, po pitanju "žaljenja".
To što spominješ pomoć,.. pa već su progutali oko 700 miliona KM iz Elektroprivrede. Ne može Elektroprivreda plaćati otpremnine i dugovanja za doprinose stara i po 20 godina.
Odnosno može iz državnog dijela dobiti, poslije isplate dobiti.
brzi
Posts: 2507
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Gledam promet na berzi u novembru 2006. čak 7,25 miliona KM,.. samo Elektroprivreda BiH. :shock:
U decembru 2006. skromnih 3,12 miliona KM. :lol:
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Jedini emitent kojim se trguje po duplo manjoj cijeni nego što su počele trgovine 2004. godine. Ali bitan je pfening.
montypython
Posts: 3863
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Anoniman wrote: 06 Jun 2023, 02:44 Tesko je biti rudar u jami danas,koliko vidim u Zenici je teska situacija jer je njih bas malo.
Dosla je nova Vlada,koliko vidim nema hrabrost rjesiti problem nego ceka vrijeme da prodje pa da imenuju svoje ljude.
U istom trenutnu ovi rudari nemaju plate,ne mogu ni zamisliti kako je njima.
Mislim EPBiH ima nekoliko stotina miliona dobiti,svakako u rudnike nista novo nece uloziti i mogu razmisliti o zatvaranju rudnika u Zenici al neka njima uplati staz,otpremnine.
Mada,meni je realno uvesti red: ko kopa ugalj najveca plata,ko je u reziji manja i u studiju najmanja.
Onaj ko nije zadovoljan otisao bi sam.
Nadovezao bi se malo na odgovor brzog. Dosta je bilo emotivnih izljeva tipa teško je biti ovo ili ono pa i rudar. Svako bira šta će raditi i nije niko prisiljen na bilo šta. Bezbroj puta su se čule tvrdnje o davanju mita da bi se zaposlilo u rudniku kao i ogromnom broju zainteresovanih za posao rudara. Tu su i tvrdnje o velikom broju lažnih bolovanja i vršenju poljoprivrednih radova za vrijeme tih bolovanja. Dalje, podaci iz elaborata koji je urađen prije nekoliko godina i o produktivnosti u rudnicima su porazni. Po sjećanju rudar u Poljskoj ima 10 PUTA veću produktivnost od rudara u našim rudnicima. I onda po vrhu svega, NAKON TOGA podaci o iskopanom su u daljem dramatičnom padu, što znači da je produktivnost sada niža od one koja je tada bila katastrofalna. Nakon toga su plate rudara povišene 2-3 puta. I cijena uglja. To su sve fakti. Tako da ne bih mogao podržati ono "ko kopa ugalj najveca plata, ko je u režiji manja i u studiju najmanja".. Apsolutno je nedovoljno platu dijeliti samo nominalno a da se ne povezuje ni na koji način sa produktivnošću a što vidim sami rudari preko sindikata odbijaju na svaki mogući način. Možda ovako "ko iskopa NAJVIŠE njemu najviša plata...". Sam podatak o drastičnom padu iskopanih količina iz godine u godinu nakon uloženih stotina miliona u opremu govori sve. A tu je i činjenica da termoelektrane ne mogu raditi punim kapacitetom zbog manjka uglja iako su i pauzirale zbog dobre hidrološke situacije i bile na remontu i kupovao se ugalj sa strane. I pored svega nedostaje ga a trebale bi biti planine viška na depoima. Priča se samo o otpremninama visini plate i sl a niko ne priča o produktivnosti i radu.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

brzi wrote: 06 Jun 2023, 08:48 Većina tih rudara u Zenici, a nije ih malo skoro 1.000 je platila 5000 KM da bude primljena u rudnik. Mogli su se zaposliti negdje na građevini bez podmićivanja ali nisu jer bi dobivali manje od pola rudarske plate a bolovanja na građevini se ne tolerišu.
Tako da mnogo je zanimanja koja su visoko iznad rudarskog, po pitanju "žaljenja".
To što spominješ pomoć,.. pa već su progutali oko 700 miliona KM iz Elektroprivrede. Ne može Elektroprivreda plaćati otpremnine i dugovanja za doprinose stara i po 20 godina.
Odnosno može iz državnog dijela dobiti, poslije isplate dobiti.
Bravo brzi! Sve rečeno...
Post Reply