Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

I da, nevezano za poslovanje i dobit, moram reći da je i meni, u to doba, bilo čudno kako zaboga u sred ove antifosilne histerije izabraše baš Kineze. Jasno je bilo da bi stvari sa blokom 7 išle mnogo lakše da je izabrana američka firma, oprema i sl. A i cijena mi je zvučala malo pretjerana, onako na prvu. Nije se baš ni obnovljivih napravilo pogotovo HE, Vranduk mi prvi pada na pamet,. Tako da praktično gledajući, nema se šta izgubiti, da Kušljugića ili Kopača dovedu ili Klausa Schwaba, gore teško da može, govorim o cijeni dionice.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nikako se ne može tražiti korelacija u cijeni dionica i bilo čemu u dosadašnjem poslovanju. To niti ima smisla, niti će dati pravu sliku za bilo koga ko se sa ulagačke strane interesuje za Elektroprivredu BIH

Ali totalno nelogično "vrjednovanje" dionica sa poslovanjem firme takvim kakvo jeste je ono što je presudno za bilo koga ko zna čitati i sabrati par brojeva.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

panzer wrote: 11 Apr 2023, 11:01
panzer wrote: 08 Mar 2023, 14:14
panzer wrote: 08 Feb 2023, 14:43

Januar 1285 KWh

Ova "naša ogledna" solarna elektrana je u februaru proizvela 2422 KWh
Mart 3427 Kwh
April 3661 KWh
MAMUSA8052
Posts: 79
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Elektroprivreda BIH

Post by MAMUSA8052 »

Ovi iz NOSa spavaju i dalje
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Meni izgleda da će to ići skupa sa aprilskim izvještajem.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 11 May 2023, 15:40
panzer wrote: 11 Apr 2023, 11:01
panzer wrote: 08 Mar 2023, 14:14

Ova "naša ogledna" solarna elektrana je u februaru proizvela 2422 KWh
Mart 3427 Kwh
April 3661 KWh
Ako se dobro sjećam približno je toliko bilo i u oktobru. Elektrana je 23 Kw, dakle teoretska mjesečna moguća proizvodnja je cca 16500 Kw. Odnosno iskoristivost (ne znam je li se to tako zove) je cca 22 % u aprilu.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/u-d ... /230511092

Pomenusmo danas dividendu. Ako se ne varam jednom je bila baš za Hranjen. E sad, ovdje se govori o novom tenderu od 130 miliona koji bi se raspisao uskoro. Ima li to predviđeno u budžetu i postoji li mogućnost da se finansira dijelom i iz dividende JPESR ili BHTSR?
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ja ne ocekujem dividendu sve dok je dobro punjenje budzeta od poreza i akciza.
Iako ranije,.. prije Andelije i Novalića, bila je praksa da pola dobiti ide za dividendu.
Investicije u obnovljive se mogu finansirati vrlo povoljno iz kredita EU uz određene grantove.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Puno je nepoznanica. Ne znamo kakvi su planovi ove vlade, kakvi su im prioriteti i hoće li biti nekih novih ideja.
Npr ako svi znaju da je putna infrastruktura u TK vrlo loša i ako Vlada u kojoj su dva ministra iz TK onda se možda angađuju da obezbijede sredstva za veće projekte.
Prije par dana sam postavljao rješenje o odabiru izvođača brze ceste Tuzla- Živinice. Tu je 60 miliona KM, možda se odluče i za krak prema Lukavcu i Gračanici, pa prema Srebreniku i ni u jednom slučaju neće biti manje od 50 miliona KM po jednom projektu i to bez eksproprijacije zemljišta.

Pa Hranjen i dalje traži svoje, eto goraždani očekuju novih 130 miliona KM a za kompletan završen tunel je potrebno preko 400 miliona KM.

Brza cesta Lašva- Travnik će morati biti aneksirana i tražiće se dodatna sredstva jer je gradnja poskupila. Za aerodrom Bihać je sad nesigurno finansiranje ali vidjećemo.

A Hercegovinu nismo ni spomenuli. Svakako se traži reciprocitet u ulaganju sjever-jug.

E sad, mi uopšte ne znamo da li u ovoj vladi sjede ljudi koji imaju namjeru graditi ceste i da li oni mogu projekte dovesti do faze izgradnje.

Obzirom da EPBIH sve nove objekte i projekte gradi kreditima i da u zadnje vrijeme imaju značajne prilive na račune, to znači da se veći dio može iskoristiti odnosno ostaviti za ulaganja u održavanje termoblokova, za ulaganje u rudnike. I to u ukupnoj vrijednosti od bar 400 miliona KM a do kraja ove godine firma će imati preko 500 miliona KM na računima.

Pa zašto se SDP ne bi jednom isprsio prema Tuzli i odvojio 100 miliona KM iz dobiti EPBIH i napravio im neku brzu cestu. Zaslužili su to ako su rudarsko i elektrenergetsko područje.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Image

Standardno, silovanje logike.
Post Reply