Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

1410 MW proizvodnje iz TE trenutno.
Elkombar
Posts: 135
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Elkombar »

Institut za svjetsku ekonomiju iz Kiela u Njemackoj objavio je da su zemlje clanice EU od februara do avgusta kupile ruske nafte, plina i uglja u vrijednosti od 103, 6 milijardi eura.
I po ovom se vidi da se 300 godina dominacije Zapada nad ostatkom svijeta priblizava svom kraju. Uveli su sankcije Rusiji, ali nemaju snage, nemaju izbora nego da od njih kupuju energente. Nemaju moci da urade ono sto su uradili Gadafiju i Sadamu, da napadnu Rusiju i preuzmu njihovu naftu i plin, nemaju snage da Rusiju natjeraju da prodaje naftu za dolare kao Saudijsku Arabiju.

A zasto mi u BiH uopste moramo pristajati na uvjete Zapada cija moc jenjava i potpisivati sporazume o gasenju termoelektrana!?
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

U ova dva dana se vidi potrošnja za 60-70 MW veća od planirane. Za sad je to ta količina energije na nivou države od ljudi koji ovih dana uključuju strujne aparate za zagrijavanje. Nije previše. Ali vidjet će se hoće li biti povećanja kada temperature padnu ispod nule.
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Gledam ovaj revizorski,.. ima tužba manjinskih dioničara Jadran Kapital i Stanovi Jadran, vrijednost nemalih 125 miliona KM.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kao da smo pričali o tome. Bar se spominalo da su već na skupštini imali pritužbu.

I na kraju krajeva, treba. Za sve nepravilnosti treba to raditi. Nije to više ni samo radi vlastitog interesa. Sve ovo što se radi oko elektroenergetike pokazuje da su bezveznjakovići, svi nešto odlučuju a niko nema odgovornosti.
Jer elektroenegetika je osnovni stub današnjeg života. Ako će se svi izmicati onda nema od toga ništa.

Ili neka entetet totalno nacionalizuje elektroprivrede pa neka je upropasti do kraja ili neka rade po propisima i ekonomično. Nikad se premijer entiteta ne počeša, ministar nešto glumi, parlament ne zna o čemu uopšte priča a svi su kao vlasnici i svi kao donose važne odluke ne razmišljajući o posljedicama.

Ovdje ne mislim na upravu firme jer su njima ruke vezane sa hiljadu faktora. Još su odlični kako je sve oko njih loše.
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Al mi nije jasna vrijednost spora. Ako procjenjuju da njihove dionice vrijede 125 miliona,.. onda Elektroprvreda vrijedi 8 milijardi KM.
Rado bi se i ja naplatio po toj cijeni,.. :lol:
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pričali smo o tome u avgustu. U kontekstu prodaje hotela na Vlašiću i kupovine jeftinih dionica JPESR gdje je deal vjerovatno bio "prodajte mi hotel jeftino pa ću ja vama dionice JPESR budzašto" (jer ionako nisu moje ali njima preko fonda vladam). A poslije će dionice nadoći pa će sve doći na svoje, Sad je postotak cca 1,43. Pošto ima cca 31 milion dionica, ispada da oni imaju (ako su oni i ako je to ta priča) cca 453 hiljade kom i ako traže 125 m za to ispada da smatraju da dionica vrijedi 275 KM/kom ili više, odnosno da su toliko oštećeni. Što bi značilo da EP BiH po njima vrijedi 8,6 milijardi. Ne znam šta je predmet tužbe ali tako ispada.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Predmet tužbe je pretvaranje avansa rudnicima u pozajmice.

To su ti pokušaji da rudnici nastave raditi ali da ne niko ne češe oko popravljanja stanja. Jer sve što sindikat zatraži, ministar skoči da ispuni. Umjesto da se svi uključe da naprave funcionalne rudnike i da su ti ljudi koji tamo rade zadovoljni, vlast samo pomalo gasi vatru.

Nije stanje toliko loše. Ne može se zanemarati činjenica da je i ovogodišnjih 4 miliona tona uglja koliko će se isporučiti termoelektranama zlata vrijedno ali firma mora poslovati ekonomično radi budućnosti države. Ekonomično znači, ako ima priliku da ostvari čistu dobit od 700 miliona KM za godinu dana onda da se to i uradi. Jer te pare su zalog osiguranja od prijetnji nekakvih komisija ili određivanja uslova kredita koje bi elektroprivreda morala uzeti od drugih država za održavanje postojećih pogona ili izgradnja novih. I na kraju krajeva, zalog i osiguranje da ne dođemo u situaciju da nam EBRD daje kredit da kupimo struju iz inostranstva.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne vrdaju nego otvoreno kažu...
India's Coal Minister Pralhad Joshi said on Wednesday that the country does not intend to move away from coal consumption in the foreseeable future.

Speaking at a parliamentary consultative committee meeting, Joshi stated that the demand for coal has not yet reached its highest point in India, concluding that it is set to play a significant role in the energy mix until and after 2040.
https://www.teletrader.com/shndia-to-st ... internal=1

Tako treba, za razliku od ovdašnjih vlasti koje ne smiju ništa reći.
Post Reply