Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ne zavisi više samo od fondova i od njihovih manipulacija. Važni će biti i rezultati poslovanja firme. Ne očekujem čuda ove godine jer će zbog budućeg poskupljenja struje i populizma vjerovatno prikazati lažnu-smanjenu dobit otpisima. Ipak i stotinjak miliona bi značilo potencijalnu dividendu od 3 KM što je veliki povrat na trenutnu tržišnu cijenu. A siguran sam da će dividende biti s obzirom na najave subvencioniranja nakon poskupljenja. A i to da su mnogi uticajni likovi vjerovatno već ušli ili će ući. I neće se libiti da pritisnu da im se investicija vrati A tek šta se može desiti ako sljedeće godine na polugodišnjem bude neka jača dobit. Ako dođe do povećanja cijena za domaćinstva bar da firma ne bude na gubitku što se tog dijela tiče a ako imali zaradu na privredi te ako bude izvoza po cijenama sličnim ovima sad, može lako dobit otići na preko 200 miliona pa i 300, što bi se vidjelo već na polugodišnjem. Recimo da za dividendu namjene samo 150 m to je 5 po dionici, što opet sugeriše realnu vrijednost dionice od recimo 100 KM pri P/E 20. Nikoga tad ne bi zanimalo po kojoj cijeni prodaju fondovi, čak se ne bi isplatilo prodati po recimo 70-80. Šira javnost još pojma nema o ovome a kad skontaju (da ne pominjem ozbiljnije igrače) može ovo što fondovi imaju nestati za nekoliko dana. Neću ni pominjati one stotine miliona što ih EP već ima na računu.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja očekujem i bolje rezultate ali ko zna šta će se desiti u narednih 6 mjeseci.

Grafikon i dalje pokazuje da bi se mogla prelomiti dugoročna negativna trend linija a to bi isto tako bio veliki znak. Ovdje se poklapaju i dešavanja u poslovnom smislu ali i ovaj dio koji se smatra nezavisnim od toga. Tako da bi imalo smisla biti optimističan:

Image
brzi
Posts: 2420
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

https://www.capital.ba/ers-mora-na-trij ... s-sistema/
Ispada da je Elektroprivreda BiH najstabilniji proizvođač na Balkanu.
Jako neodgovorno poslovanje EP RS-a.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Jesam li ja to dobro razumio. Ugljevik nije bio na remontu nedavno nego će tek sad. A Gacko proizvodi slabo iz raznih razloga, dok su HE tanke dok nema padavina. Ne zvuči baš dobro. Ne znam koji su ukupni kapaciteti ali ako je tako rekao bih da će cijeli oktobar morati uvoziti. E sad je li samo što su neodgovrni ili je i nešto drugo, ovaj put ću prešutjeti.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Prošli mjesec su bili sa malom količinom bilansnog viška pa ako sada Ugljevik ide u remont, moraju naći razliku sa ostale strane.
Mada mislim da elektroprivrede imaju sporazume u vrijeme remonta, jedni drugima posuđuju struju.
indikator
Posts: 212
Joined: 11 Jul 2021, 06:38

Re: Elektroprivreda BIH

Post by indikator »

montypython wrote: 05 Oct 2022, 20:32 Jesam li ja to dobro razumio. Ugljevik nije bio na remontu nedavno nego će tek sad. A Gacko proizvodi slabo iz raznih razloga, dok su HE tanke dok nema padavina. Ne zvuči baš dobro. Ne znam koji su ukupni kapaciteti ali ako je tako rekao bih da će cijeli oktobar morati uvoziti. E sad je li samo što su neodgovrni ili je i nešto drugo, ovaj put ću prešutjeti.
Ugljevik ide od danas u remont, a trenutno rade blok 6 i blok 7 TE Kakanj.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja pretpostavljam da će biti dosta više od 163 MW. Ovo je izgleda sabrano po najavama iz medija.
Kada je riječ o Bosni i Hercegovini projekt Solarplaza očekuje da će solarni kapaciteti 2023. dostići 115 MW, a 2024. godine 163 MW. U slučaju da se ostvari takav scenarij BiH bi prestigla Makedoniju za koju se projicira da će 2024. godine imati kapacitete od 140 MW.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Nije problem što se kapaciteti povećavaju. Neka. Meni je ipak malo čudno da EP BiH garantuje nekome otkupnu cijenu od 200 E/MWh za sljedeću godinu. Zašto toliko visoku ako sami ne mogu prodati ni po 100 na domaćem tržištu? Znači vlasniku te solarne elektrane će otkupljivati po 200 E a onda mu isporučivati struju za stan u prizemlju ispod te mini elektrane po 90? Možda i tu istu struju ako ne bude izvoza tada. Nisu im mogli ponuditi npr po 140? Jeste rečeno je da EPBiH možda ima dugoročne ugovore za izvoz po, ne znam, 300- 400 E odnosno zagarantovanu zaradu. Ali ima li stvarno? I ako ima šta poslije kad ne bude tako povoljnog dugoročnog ugovora. Drugo, i ako ima, mogli su sebi ostaviti veći manevarski prostor i ponuditi nižu cijenu otkupa. I oni uzeti veći dio dobiti a ne omogućavati drugima zagarantovani kraljevski povrat. Šta ako cijena na berzama padne? Namamiće hiljade ljudi u nerentabilnu proizvodnju plus sebi stvoriti obaveze. Zapažam veliko povećanje zahtjeva za solarnim postrojenjima, kao nekad smilje. Ili maline. Prava invazija solar entuzijasta. A znamo šta je s tim na kraju bilo. Evo gledam na Hupx, cijena za danas 218 E, u dijelovima dana je ispod 150. Sutra je petak, pa vikend, cijene uobičajeno dodatno padaju. I to sve usred energetske krize. I danas pri najvišim cijenama ikad, ta cijena otkupa ne bi bila rentabilna pri prodaji na spot tržištu. A gdje su padovi, gubici, mrežarine...Ne znam, možda nešto u toj cijeloj priči nisam shvatio ali ovo što sad vidim nema mi logike.
one
Posts: 1594
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by one »

struja i plin polako prelaze u socijalnu kategoriju
https://www.poslovni.hr/europska-unija/ ... in-4357241
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Izgleda da ima nepoznanica.

Znači situacija je ovakva: Postoji veliki broj solarnih elektrana u državi. Prošle sedmice Džindić je iznio podatak da ih je u fbih 753(oko tog broja). Pretpostavljam da su tu su od 23kW pa na više. Možda ima i manjih ali kapacitet je varijabilan.

U tome svemu EPBIH nije bila nikakav aktivni učesnik jer je do prošle godine bila jeftina tržišna cijena a bili su garant otkupa količina koje su se proizvodile. EPBIH je plaćala dio ukupne cijene koja je proizvođačima bila obećana a ona naknada za OIE je bila ono što je privlačilo ljude da prave solarne elektrane. Baratalo se sa ukupnim iznosom od 28 pf/Kwh.

Na kraju prošle godine tržišna cijena skočila a sa početkom ove godine svima je bilo jasno da se više ne isplati biti u tom sistemu poticaja a sa druge strane pojavio se EFT koji je prvi krenuo u otkup od malih solanrnih proizvođača, pa onda FEAL pa firma VIBAR pa HIFA i svi su oni tu struju mogli izvoziti. A obzirom da su imali dobru prodajnu cijenu u izvozu, nije im bio problem dati 20 do 25 pf i plaćali su odmah tj mjesečno pošto je prodajna cijena bila znatno viša. Tako da je puno proizvođača izašlo iz sistema poticaja OIE pa i sama EPBIH sa VE Podveležje. (podpitanje je zašto svi mi i dalje plaćamo naknadu za OIE na računima)

Nakon toga je EPHZHB vidio da to tržište postaje aktivno onda su i oni svima ponudili 25 pf a tek nakon svih se pojavila i EPBIH pošto je i njoj u interesu da uđe na to tržište a to je bilo sredinom ljeta. U tom trenutku su cijene na berzi već bile preko 500 EUR i nije nelogičan potez da ponude po 40 pf ako mogu terminski dogovoriti izvoz po 50 pf a do skora je bila ta cijena na HUDX i za 2024.

Tako da se tu ne miješa domaće tržište i izvozno tržište nije je EPBIH neki glavni igrač ali će iskoristiti sve svoje potencijale da postane. Jer ne može se ignorisati kapacitet i tržište od par stotina MW.
Post Reply