Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Evo i mostarska EP je otpisala 40 miliona KM. Nešto se nadigli otpisati nečije gubitke.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Kaže prodavac kupcu, šta ćeš ti meni davati 10 KM za dionicu, daj 9 KM... Fin neki prodavac...
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Sramota je uzeti 10 KM ako Elektroprivreda ima gotovine samo 12 KM po dionici.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

:)
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Kokošari nastavljaju akciju. Gledam, Eurofond je u prvom kvartalu prodao po 1000 dionica elektroprivrede i bh telekoma. Tek toliko da BIG ne bude sam na prodaji.

Maloprije, Novalić u parlametu govori: "Nadalje, 100 miliona KM će biti prikupljeno na osnovu prodaje zaduženja javnih preduzeća, a 400 miliona KM će iznositi domaće zaduženje putem emisije obveznica"..

Kakav je to izraz prodaja zaduženja javnih preduzeća?
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

To sam se i ja baš maloprije pitao kada sam pročitao. Ako nije mislio na dividendu, onda ispade da će prihodovnu stranu popraviti samo zaduženjima, ali ne i povlačenjem dobiti...
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Javno preduzeće ima neka zaduženja kao npr krediti ali,koliko znam, nije budžet entiteta davao kredite pa da sad svoja potraživanja prodaju nekoj finansijskoj instituciji.

Ali za par dana bi budžet trebao biti objavljen pa će se valjda vidjeti na šta se misli.
beka26
Posts: 814
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

To znači vlada podigne kredit, a založi dionice firmi u kojima ima udio. Posto nece imati da vrati onaj ko je dao kredit postaje vlasnik dionica. Privatizacija, samo drugačije kazano.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Elektroprivreda BIH

Post by mendo »

Damirko wrote: 18 Apr 2020, 14:20 @mendo - piši i dalje. PIsao sam i ja ranije, ali nemam više snage. Dijelom sam morao i izučavati, jer mi je to struka. Pisao sam da cijena Paladija ode u nebo zato što ga "ozbiljne" zemlje masovno koriste u eliminaciji štetnih gasova CO2, NOx iz TE. Zelene energije ima i biće je, ali daleko od projektovanih cifri. Problemi odlaganja solarnih panela kada im istekne vijek traja, nestabilnsot vjetroparkova, itd. Ono o čemu se manje kod nas govori jesu geotermalna energija i implemantacija toplotnih pumpi, kao i bioplin. Možda se neko i zainteresuje...
https://quillette.com/2019/02/27/why-re ... he-planet/
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

@ mendo, pozdravljam. Dok još neko piše, biću i ja tu. Eh, malo prije tebe priča o "prodaji zaduženja". Moj prijatelj je u ratu otišao u Češku. Tamo se povezao sa određenim strukturama, i šalju ga da od vlade Srbije izdejvstvuje otkup duga. Dug je teško naplativ. Ministar (lii premijer, svejedno) odlukom vlade priznaje i plaća Češkoj dug xy 51% vladine firme u iznosu cca 10%. Česi dobiju cca 7%para, moj prijatelj 1%, a ostatak vrijednosti je kuća u Makarskoj za ministra.
Post Reply