Elektroprivreda BIH

Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Ma znam da se mora igrati po njihovim pravilima, nažalost. Samo, mislim da ove vjetroelektrane nemaju ekonomsku isplativost za EP na ovakvim cijenama struje. A forsiraju nas stranci u to da bi nam utrpali svoje kredite, svoju opremu, a ne da smanjimo emisije CO2 i da imamo čišći zrak. To je samo izgovor.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Sitna buranija wrote:Ma znam da se mora igrati po njihovim pravilima, nažalost. Samo, mislim da ove vjetroelektrane nemaju ekonomsku isplativost za EP na ovakvim cijenama struje. A forsiraju nas stranci u to da bi nam utrpali svoje kredite, svoju opremu, a ne da smanjimo emisije CO2 i da imamo čišći zrak. To je samo izgovor.
Upravo tako!Kod nas je posebna prića taj dodatak na cijenu za subvencioniranje obnovljivih izvora energije.Naši kriminalci u tome vide samo još jednu šansu da pljačkaju potrošaće u ime i za račun svojih tajkuna.Jer samo oni,ti stranački tajkunisu do sada uspjeli skupiti novac i dozvole za gradnju elektrana koje koriste obnovljivu energiju.Valjda ste primjetili da ne mogu nikako da se dogovore čiji će kriminalac biti na čelu tog fonda za subvenciju! To uvijek treba imnati uvidu.Oni,ti pljačkaši ove zemlje,u svemu samo vide još jednu mogučnost da ju pljačkaju.I sve to i ne kriju ,jer je to ,ko bajagi,njihov nacionalni interes!Pa ne mislite valjda da će ih u tome spriječiti pravosudje,na čijem je čelu ministar koji kršeći zakone pušta na slobodu osuđene ratne zločince.Isti čovjek je u Državni zatvor zatvorio skoro 40 miliona eura preko svojih ljudi koji su upravljali izgradnjom.Ni danas,kada je zatvor skoro pa završen,neće da te pozicije prepusti nekom drugom.I on i stranka su godinama živjeli od tih para,koje su eto zvanično utrošene u izgradnju zatvora.
Na istom fonu je i dodikova prića o Centralnoj banci.Traži da ona distribuira sredstva prema stanovništvu i privredi.A zapravo samo traži novo polje pljačke.Svoj entitet je potpuno opljačkao pa da sad pređe na nivo države.Podrška koalicionih partnera je zagarantirana!Pa kako to ti vajni ekonomski stručnjaci mogu uopće slušati na tim kojekakvim biznisnis forumima!Niko da mu to otvoreno kaže u lice!
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ne mogu se složiti da Siemensova oprema ne valja pa ne vidim zašto bi se bunili na "utrpavanje" te opreme. A naknadu za OIE imaju i druge države pa nije loše ni da ih mi imamo. A kako se to dalje organizuje, to je do našeg mentaliteta.
Ipak svaki napredak u smanjenju zagađenja je dobar. Mada meni više smetaju privatne kuće u mom mjestu nego termoelektrane a njihovog zagađenja se neću lako riješiti.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Nisam ni rekao da je oprema loša, nego da je ta tehnologija skupa i nama potpuno nepotrebna i suvišna, uzimajući u obzir činjenicu na kojem smo stepenu razvoja, kakve su cijene struje i činjenicu da imamo državu koja nema para da sve to subvencionira.

Osnovno što se uči u Uvodu u ekonomiju su teorije o potrebama. Kada je čovjek siromašan, onda zadovoljava osnovne potrebe. Kada ima više para, onda počne zadovoljavati i druge potrebe. Kada ima puno para, onda se prelazi i na luksuzne potrebe. E ovo je za nas luksuz. Zamisli da nam neko dekretom propiše da nam vozni park mora sadržavati 5% novih vozila, premium brendova. Zna se ko proizvodi ta vozila, a tebi niti su ona potrebna, niti je rezonski kupiti ih.
Sitna buranija
Posts: 2010
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

I još ti daju kredit da ih od njih kupiš. Dugoročno te osiromašuju.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://www.biznisinfo.ba/strabag-duzan ... iona-eura/
Nesto ne vjerujem da ce ovo naplatit. Nije se desavalo da nase firme dobro prodju u ovim sporovima.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Do prije par godina prihod je bio ispod milijarde a sada je otisao na 1,6 mlrd.

A izgleda da je novinarska greška :
https://www.epbih.ba/novost/26241/poslo ... 2-miliona-
brzi
Posts: 2494
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

.
gaston
Posts: 15
Joined: 04 Feb 2019, 11:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by gaston »

mendo wrote:neće, osim ako kupio neki postojeći od najvećih
Izasao novi Top 10...
Promjena na HEDR je samo kod OMIF FUTURE Fond, povecali svoj udio s 4,33 na 5,044%....
Post Reply