Bihaćka pivara

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Bihaćka pivara

Post by Damirko »

Direktor objavio javnu ponudu za preuzimanje. Dakle, ima se. Javna ponuda je nešto oko 9,3KM. Najbolja ponuda danas na SASE 12KM. Bumo vidjeli...
capitalist
Posts: 54
Joined: 31 Mar 2010, 11:28

Re: Bihaćka pivara

Post by capitalist »

vjerujem da će uspjeti kupiti što je naumio, jer fondovi imaju nešto malo dionica (pa ne bi valjda išao u tender kupovinu da nije izvidio situaciju?).
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bihaćka pivara

Post by Damirko »

Sigurno ima dovoljno novca. Ja se nadam da ce sakupiti izmedju 55 i 65 % dionica. Tako ostaje solidan free float, a smatram da on to kupuje da bi sto prije prepodao pivaru dalje. Kao sto rekoh, na marketu je 12KM i mislim da će ovaj potez svakako podici dionicu gore, sto meni kao malom dionicaru odgovara.
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bihaćka pivara

Post by montypython »

Pozdrav Damirku, (pa nisam baš tako dugo odsustvovao, a uz to, ništa se i ne događa pa jedva da se ima šta i reći) a i ostalima naravno. Zaboravih do kada je ona ponuda za kupnju dionica Bihaćke pivare važila i je li to možda i gotovo, ali generalno ja nisam tako optimističan da ce uspjeti. Ne zato što kupac ne bi imao novca jer sumnjam da se nije pripremio nego zato što ne mogu da zamislim ko bi to prodao tako kvalitetnu i perspektivnu dionicu po cijeni koja je istorijski minimum ili tu negdje i još ispod knjigovodstvene vrijednosti.
Ali s obzirom da ljudima treba para i da živimo gdje živimo ništa naravno nije nemoguće.
Imam nešto malo ovih dionica i ne bih ih prodao ni za 50 % veću cijenu od ponuđene.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bihaćka pivara

Post by Damirko »

Zdravo Monty, pa kao sto jednom rekoh, sada je vrijeme da se diskutuje, dok ne dodje vrijeme investiranja. Gledam RVP i vidim da je čak 5 ZIF-ova unutra među prvih 10, pa je i meni cudno. Nesto će pokupiti, možda 5-6% sa strane, ali po meni ne može doći do 50% bez dogovora sa nekim od ZIF-ova. Stvarno ne znam. Mislim da će ponoviti ponudu koliko god da skupi. Meni je to hold sve dok ne dodje do preuzimanja izvana. Kao što ti reče, ovo je ispod nominale. Ne bih davao ispod 25KM, ali ko zna. Možda i meni zapne za lovu. Pozdrav,
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bihaćka pivara

Post by panzer »

Koji uslovi treba da se stvore da bi se potvrdilo da je vrijeme investiranja. Zašto to nije bilo prije nekoliko mjeseci ili zašto nije sada.
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bihaćka pivara

Post by montypython »

Teško da može biti bolje vrijeme za investiranje. Ja sam se u zadnje vrijeme (recimo godinu) nakupovao svega (bolje reći pojačao na svemu) dok je bilo slobodnog casha, i JPESRa i BHTSRa i BSNL i BIGa. Izbjegavao sam manje a isto toliko dobre firme (ili čak bolje), zbog slabe likvidnosti. Opekao me Enker koji je solidna firma ali kod nas kad je bear market ove manje/nelikvidne odu na nevjerovatno niske nivoe. Zbog plitkog trzišta i zato što je lakše mahinacijama obarati cijene. Zato sam igrao na sigurno sa većim a jako potcjenjenim+ako uz to dijele i dividendu još bolje, da mi nije dosadno dok počne pravi rast.
Po sadašnjim cijenama puno je firmi gdje se moze investirati bez većeg rizika i (BIPVR je samo jedna od takvih, da ne spominjem cementaru Kakanj itd) teško da se može čekati da bude jos povoljnije. Neko možda voli čekati jasnu promjenu trenda tj da rast očigledno počne pa da ulaže/investira ali to planiraju mnogi pa se lako izgubi prvih 20-30 ili 50 % rasta). Mislim da ako se detaljno istraži firma, pretresu fundamenti, uzme u obzir i tehnička analiza za takav oprez nema potrebe. Ja lično radije ulažem kad je potpuno mrtvilo/apatija i kad sve izgleda kao da nikad neće biti bolje tj kad na kupovnoj strani nema nikog živog. Broker me vidjevši kupovni nalog, (a zatrpan prodajnim) obično gleda/sluša kao da sam poludio a ja jednostavno znam da se s poda ne može pasti.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bihaćka pivara

Post by panzer »

Ja preferiram elektronsko, što manje brokera to jednostavniji posao.

Što se tiče te firme, još od kako je direktor odnosno većinski vlasnik prije nekoliko godina na neki način preuzeo udjele od ostalih dioničara i od toga se pojavio skandal, izbacio sam to iz fokusa. Pivara radi dobro ali i Bosnalijek radi još bolje pa svi pričaju kako se iz firme izvlače pare. Ako je na specifičan način dostigao 30% vlasništva zašto na isti način ne bi preuzeo i ostalo. Takvim ljudima nije mrsko uraditi bilo šta radi ličnog interesa iako je sve naizgled u redu. Slična situacija je bila i u Krajinaputevima, direktor je vozio golfa 2 a iz firme izvlačio milione. Sad drug Vengust pokušava spašavati situaciju odnosno firmu.

Hoće li fondovi prodati udjele pivare većinskom vlasniku ostaje da se vidi ali sa takvim ljudima treba biti oprezan.
montypython
Posts: 3791
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bihaćka pivara

Post by montypython »

Tu se potpuno slažem, uvijek postoji rizik da kad najmanje očekuješ iskrsne nekakva mutna "dokapitalizacija" ili to o čemu govoriš. Zato sam i rekao da ne bih to malo dionica BIPVR što imam dao ni za 50 % više od ponuđene cijene, ali ne npr 100% više. Zato i izbjegavam manje firme jer tako nešto teško mi se može dogoditi sa npr BH Telecomom (ili je bar manje vjerovatno).
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bihaćka pivara

Post by Damirko »

Prvo za panzera. Vrijeme za ulaganje po meni mora podrazumjevati minimalnu stabilnost .. drzave. Ne znam ni mogu li napisati drzava, valjda federalne i RS vlade.. bolje da tu mnogo ne elaboriram. Upravo je nestabilnost jedan od razloga izuzetno niske likvidnosti. Sutra nekom može pasti na pamet da potpuno zatvori berzu... sta ja znam. Dodje neko ih mahale, lupi sakom od sto, mahne pistoljem... nemam pojma. Kada citam i slusam sta se sve trenutno desava, nikad nisam bio više pesimističan. Trninić neće da ode (brani ga SDA), tri računa JU Domovi Zdravlja blokirani, izgubljen sudski spor sa Bayerom... nije usvojen izvjštaj agencije za bankarstvo... To ti je to, Monty. Ja sam i Panzeru govorio. Može biti JPESR 1KM, ne mogu ja to kupiti.. nikako. Kao i BSNL (baš zbog udjela vlade). Jedan moj prijatelj je prodavao BIG kada je bio na dnu 3,5KM. Rekao sam mu da to ne radi, ali trebala mu lova.
Privatizacija je provedena kako je provedena. Od željezare Zenica, Natrona, pa nadalje. Kod pivara je valjda najgore prošla Banjalaučka. Selimović je na isti način prigrabio sarajevsku, a na mnogo perfidiniji tuzlansku. Da ima soli u glavi, prodao bi što prije obje i krpao rupe u ostalim vezanim društvima, a ne izvlačio iz Klasa i moguće i nemoguće. Nije direktor Bihaćke cvjećka. Samo sam se ja prije 4 godine u posjeti pivari uvjerio da dobro i organizovano rade. Kao i u Ingramu. Naravno, i tu je postojao legandarni HANERIX... valjda tako mora. Eto, barem sa se slažem za cementaru Kakanj. Uvijek bilo i biće dobro ulaganje. Šta ja znam koliko tu Heidelberg igra pošteno... ili Mann Humell... ili ... eto tako...
Post Reply