Bosnalijek

slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ovih dana me sa više strana pitaju ko bi se mogao pojaviti kao kupac ovog preostalog dijela Hadenovog paketa dinica.Već sam napisao da ne znamo ni ko je kupio ovaj prvi paket pa je nezahvalno progozirati ko će kupiti ovaj.
Zbog toga sam se malo pozabavio investitorima koji su prisutni odavno na SASE.
Posebno mi je za oko zapela dva investitora u čijem je stopostotnom vlasništvu nekada bilo društvo OZON Travnik,trenutno najskuplje društvo na SASE.Naravno na osnovu cijena koje postižu dionice tog društva,sadašnja tržišna kapitalizacija društva je 44,5 miliona km..Naime,one se već dugo trguju po stabilnoj cijeni od oko 150 km.A to je sedamipo puta veća cijena od nominalne.Najveći dioničar je izvjesni Enes Konjalić koji je vlasnik 48,71% dionica.Tu je svakako i ZIF BIG,poznat po ulaganjima u brzorastuće dionice.A nekadašnji drugi po procentu vlasništva dionica,Goran Šarić,sada je vlasnik samo13,95 % dinice.Za prodatih oko 36% dionica do sada je inkasirao 11,5 miliona.
Društvo je inaće registrovano za pripremu gradilišta,što je svakako profitabilna oblast,pa je zbog toga za predpostaviti da je njegov stalni kupac ZIF BIG od njega kupio i dva stana na Vlačiću,koje je do nedavno iskazivao kao ulaganje od oko 600.000KM.I to dakle treba dodati kešu sa kojim vjerovatno raspolaže ovaj najprofitabilniji ulagač na SASE.Pošto je dobar sa onom brokerskom kućom preko koje je do sada prodavao ove svoje dionice,oni mu sigurno drže u pričuvi kupca njegovog preostalog dijela dionica.
Ako uspiju da i prvog sadašnjeg diničara nagovore na prodaju dijela njegovih dionica,eto ih do iznosa koji je potreban za kupovinu ovog paketa dionica BSNL na aukciji!Dakle,vlasnici OZONA,vjerovatno najuspješnije firme u pripremi gradilišta u istoriji gradjevinarstva,kupit će 15 procenata Bosnalijeka samo za svoju zaradu na berzi.Svaka čast!Ljudi su znali da izaberu brokersku kuću i investitore koji znaju namirisati pravu dionicu!Jedan moj poznanik,poznat kao skupljač dionica FDS za kupce po 52 KM,kada je vidio da je tender ipak nešto veći,pohvalio mi se da su mu iz brokerske kuća obečali ulaganje na kome se može izvaditi.Poslije sam ga vidio medju prvih deset u OZONU!Istina,sa malim procentom,ali ipak je osladio bar prsteI mada jeprivođen i saslušavan zbog manipulacija dionicama FDS,od ovakvog tužilaštva sigurno neće dobiti po tim prstima!.Toliko o potencijalnim kupcima Bosnalijeka,ili bar ovog paketa dionica koje prodaje Nikšićev strateški partner.Ostaje još ovih dana vidimo kako onaj Nikšićev direktor Toplana,prodaje i Toplane.
panzer
Posts: 11921
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Hajde da vidimo.
Vodeća farmaceutska kompanija u Bosni i Hercegovini, Bosnalijek d.d. Sarajevo obilježio je 69 godina od osnivanja. Tim povodom organizirano je tradicionalno druženje radnika kojim se obilježava svaki rođendan kompanije.

Njih devet dobilo je tom prilikom posebno priznanje za 25 godina rada u ovoj kompaniji, u vidu specijalno dizajniranih zlatnika. Priznanja radnicima uručio je Nedim Uzunović, direktor Bosnalijeka d.d.


"Naši radnici naš su najvrijedniji resurs i pokretač svih naših projekata. Zahvalan sam im na izuzetnoj posvećenosti i zalaganju da Bosnalijek postane i ostane ne samo ponos Bosne i Hercegovine, kao najveća domaća farmaceutska kompanija, već i prepoznatljiv brend u zemljama širom svijeta", rekao je Uzunović.


On posebno ističe kako su u Bosnalijeku naročito zadovoljni činjenicom da su prepoznati kao najpoželjniji poslodavac ne samo među radnicima koji duže vremena rade u kompaniji, već takav status imaju i među mladim ljudima u BiH koji traže svoje prvo zaposlenje.


"Mi ćemo kao uspješna i društveno odgovorna kompanija dati svoj doprinos u otvaranju što većeg broja radnih mjesta i zadržavanju mladih, visokokvalifikovanih radnika u BiH jer vjerujemo kako je to jedini način da nastavimo rast i razvoj", poručio je Uzunović.



Protekla godina bila je jedna je od najuspješnijih u historiji ove kompanije. Pored toga što je nastavljen izuzetan trend rasta prihoda, ostat će upamćena i kao godina u kojoj je otvoren novi najsavremeniji pogon za proizvodnju tečnih i polučvrstih formi lijekova, čija je izgradnja započela u decembru 2016. godine. Radi se o investiciji vrijednoj 50 miliona KM, čime je Bosnalijek potvrdio i status jednog od najvećih investitora u BiH.
montypython
Posts: 3861
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Jeste da je promotivni članak povodom godišnjice firme ali i meni je to zapelo za oko, posebno ono: "u protekloj godini nastavljen je izuzetan trend rasta prihoda". Iz čega bi slijedilo da je prihod veći od prošlogodišnjeg. Nije mi na polugodištu izgledalo da će tako biti, ni blizu ali ispada da se potvrđuje ona stara tradicija da im je drugo polugodište, a pogotovo zadnji kvartal, dramatično bolje od prvog.
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Hoće li danas biti kupca?
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Naravno da će biti kupca.Nije premijer Novalić tek onako čestitao Bosnalijeku 69. godišnjicu.To je direktna poruka tužilaštvima da više ne čačkaju,ko je jamio,jamio!I da razvlace ovo što je kao predmet istrage.U isto vrijeme je i poruka kupcu da ON lično i NJEGOVA stranka stoje iza ove grupe koja eto već toliko godina uspješno vodi ovu firmu!
Taj oblik komunikacije kroz pojavljivanje na svadbama i sahranama oni odavno koriste.Makar morali i avionom!Iskoristili su Bregovićev patent,Orkestar za svadbe i sahrane!
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ništa izgleda. Ćorak opet.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Simbol Naziv emitenta Srednji kurs % promjena Naj. kup. cijena Naj. kup. količina Naj. prod. količina Naj. prod. cijena Transakcije Količina Promet
Segment: Kotacija - dionice IF-ova
BIGFRK3 ZIF BIG Investiciona grupa dd Sarajevo 1,4600 -2,67 % 1,46 1.481 0 0,00 1 174 254,04
(1 Simbol) 1 174 254,04 KM
Segment: Kotacija - dionice privrednih društava
BSNLR Bosnalijek d.d. Sarajevo 16,2600 -9,72 % 16,28 1.021 53 18,01 1 179 2.910,54
(1 Simbol) 1 179 2.910,54 KM
Segment: Slobodno tržište - Subsegment 1
BHTSR BH Telecom d.d. Sarajevo 10,3000 -0,48 % 10,30 193 1.000 10,35 1 24 247,20
JPESR JP Elektroprivreda BIH dd Sarajevo 14,6500 -2,33 % 14,60 500 670 14,65 2 330 4.834,50
(2 Simbola) 3 354 5.081,70 KM
E evo vam razloga zašto nema kupca.Poruka upučena ostalim dioničarima.Morate oboriti cijenu.Pa vidite da niko neće ove dionice!Već viđeno i već poznato.A gore imaju iskusne ,i nekažnjene kriminalne mešetare.A ostali su tu,pri ruci!
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Cirkus.
Ili firma propada, ili su se zaigrali dobro...6200 komada neko uzurbano prodade...
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Bosnalijek

Post by adnan1987 »

Sabur2 wrote: 23 Jan 2020, 13:29 Cirkus.
Ili firma propada, ili su se zaigrali dobro...6200 komada neko uzurbano prodade...

Da propada teško, može biti da je neko prebrojavanje pred ponovnu prodaju Hadenovih dionica.
Post Reply