Bosnalijek

HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Bosnalijek: Neto dobit u 2020. pala 32,5%, na 8,9 miliona KM
Profitiraj.ba -07/04/2021027


Prihodi Bosnalijeka u 2020. iznosili su 139,1 miliona KM i manji su za 7,2 miliona KM nego 2019.
Najveća bosanskohercegovačka farmaceutska kompanija Bosnalijek d.d. Sarajevo, koja uspješno posluje već 70 godina, u pandemijskoj 2020. godini poslovala je s neto dobiti od 8,92 miliona KM, što je manje za 4,3 miliona KM (-32,5%) u odnosu na prethodnu godinu godine kada je dobit iznosila oko 13,22 miliona KM, saznaje poslovni portal Profitiraj.ba.
Prema podacima iz finansijskog izvještaja, Bosnalijek je u 2020. ostvario poslovne prihode od 139,11 miliona KM što je manje za 7,2 miliona KM (-4,9%) nego godinu ranije kada su prihodi iznosili oko 146,32 miliona KM.
U istom periodu, za 17,73 miliona KM (-13,5%) smanjeni su i poslovni rashodi Bosnalijeka i na kraju 2020. iznosili su oko 113,85 miliona u odnosu na 131,58 miliona KM iz 2019. godine.
Prema podacima iz finansijskog izvještaja Bosnalijeka, ova farmaceutska kompanija je zaključila 2020. s poslovnom aktivom u iznosu od blizu 339,56 miliona KM što je manje za 903 hiljade KM (-0,3%) u odnosu na 340,46 miliona KM iz 2019. godine.
Ukupan kapital Bosnalijeka na kraju 2020. iznosio je oko 189,82 miliona KM i porastao je za 3,59 miliona KM (+1,9%) u odnosu 2019. kada je iznosio 186,23 miliona KM.
Bosnalijek je u 2020. imao ukupno 712 zaposlenih, ili jednog radnika više nego godinu ranije.
Prema aktuelnim podacima Registra vrijednosnih papira Federacije BiH, većinski vlasnici kompanije Bosnalijek Sarajevo su KBC Euro Credit Capital sa 23,67 posto udjela u kapitalu, zatim AS Holding sa 15,56 posto udjela, Sberbank BH sa 8,44 posto, The Economic and Social Development Fund sa 7,60 posto vlasničkog udjela…

Bernadin Alagić novi predsjednik Nadzornog odbora

Nadzorni odbor Bosnalijeka je na vanrednoj sjednici održanoj 25.03.2021. godine donio odluku o razrješenju Edina Dizdara sa dužnosti predsjednika ovog odbora. Istovremeno, donesena je odluka o izboru Bernadina Alagića za novog predsjednika Nadzornog odbora Bosnalijeka.
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Bosnalijek sa padom prihoda i dobiti, Bernadin Alagić novi predsjednik NO
7.4.2021 13:39 | Indikator.ba
Bernadin Alagić izabran je za predsjednika Nadzornog odbora Bosnalijeka, odlučio je Nadzorni odbor društva na vanrednoj sjednici održanoj 25. marta, navodi se u obavijesti kompanije dostavljenoj Sarajevskoj berzi.

Bernadin Alagić je naslijedio Edina Dizdara koji je na istoj sjednici razriješen dužnosti predsjednika Nadzornog odbora društva.

Edin Dizdar jedan je od uhapšenih početkom decembra 2020. godine u akciji nazvanoj "Profit", a početkom marta produžen mu je pritvor za još tri mjeseca. Edin Dizdar, Zijad Blekić, Armin Mulahusić i Jasmina Jusufranić osumnjičeni su kao članovi kriminalne grupe za navodne sumnjive transakcije, pranje novca i izgradnju stambeno-poslovnog objekta na Marijin-Dvoru u Sarajevu slovenske NLB grupacije.

Bosnalijek je objavio i izvještaj o poslovanju za 2020. godinu koji pokazuje pad neto dobiti na 10,44 miliona KM, sa 16,45 godinu ranije.

Poslovni prihodi komapnije smanjeni su na 139,1 mil KM nakon 146,3 miliona godinu ranije.

Ovo sam preuzeo izvještaje sa dva različita izvora i dvije različite neto dobiti.
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

LYSOBACT
62
Najprodavaniji farmaceutski proizvod iz BiH bilježi veliki uspjeh na tržištu Njemačke

Unatoč brojnim izazovima, koje je pred sve izvozne kompanije u Bosni i Hercegovini postavila pandemija koronavirusa, Bosnalijek d.d. Sarajevo uspio je u proteklih godinu ostvariti značajan izvoz svojih proizvoda u Njemačku.

Najveće tržište lijekova u Evropskoj uniji izazov je za sve farmaceutske kompanije, pa je uspjeh Bosnalijeka tim veći, naročito jer su se početni koraci odvijali u vremenu brojnih poteškoća koje je uzrokovala pandemija.

Dr. Hellmut Münch, jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih njemačkih imunologa, inače šef njemačkog Imunološkog istraživačkog društva i vlasnik kompanije Innova Vital GmbH, koja je sa Bosnalijekom sklopila ugovor za izvoz proizvoda na tržište Njemačke, kaže za portal Klix.ba kako su jako zadovoljni rezultatima ostvarenim u prvoj godini.
On ističe da Bosnalijek u svom asortimanu ima Lysobact proizvode koji sadrže lizozim, enzibiotik koji je dio našeg imunološkog sistema i koji se koristi u tretmanu većeg broja oboljenja sluznica grla, usne i nosne šupljine, te jačanju lokalnog imuniteta organizma.

"Proizvodi na bazi lizozima jedinstveni su na globalnom tržištu i njihovi potencijali su izuzetno veliki. S obzirom da u svojoj privatnoj praksi imam oko 100.000 pacijenata mogu potvrditi veoma pozitivna iskustva mojih pacijenata sa ovim preparatima. Ovo je zaista kvalitetan proizvod, te sam siguran da ćemo sa njim postići barem približan uspjeh kakav je Bosnalijek postigao u Rusiji, gdje je Lysobact® jedan od najprodavanijih brendova", kaže Münch.

Iz kompanije Bosnalijek za naš portal ističu da su, također, jako zadovoljni rezultatima ostvarenim na tržištu Njemačke, te da vjeruju kako će u narednom vremenu uspjeti otvoriti i druga tržišta za svoje proizvode, na kojima do sada nisu bili prisutni, ne samo u Evropskoj uniji, već i širom svijeta.

"Drago nam je da u godini kada obilježavamo 70. rođendan naše kompanije bilježimo i godinu od početka izvoza na tržište Njemačke. Lysobact® je najprodavaniji bh. farmaceutski brend u svijetu, sa više od 12 miliona prodatih pakovanja godišnje u više od 20 država i to potvrđuje njegov vrhunski kvalitet koji će nam osigurati da ovaj brend plasiramo i na brojna druga tržišta širom svijeta gdje do sada nismo bili prisutni", poručili su iz Bosnalijeka.
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Hoće li AS tražiti veću dividendu. Treba uloženo naplaćivati.
Saziva se redovna godišnja Skupština društva “Bosnalijek” d.d. Sarajevo za 27.05.2021. godine, sa početkom u 12:00 sati, u prostorijama društva u Sarajevu, ul. Jukićeva 53

Za skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red:

1. Izbor radnih tijela Skupštine,predsjednika Skupštine i dva ovjerivača zapisnika Skupštine
2 .Donošenje odluke o usvajanje Godišnjeg izvještaja o poslovanju Društva za 2020 godinu, sa finansijskim izvještajima, izvještajem vanjskog i izvještajima Nadzornog odbora i Odbora za reviziju
3. Donošenje odluke o rasporedu dobiti i isplati dividende ostvarene za 2020. godinu,
4. Donošenje odluke o izboru vanjskog revizora za 2021 godinu
5. Donošenje Odluke o razrješenju dužnosti predsjednika i članova Nadzornog odbora zbog isteka mandata
6. Donošenje Odluke o izboru članova Nadzornog odbora pojedinačno
7 .Donošenje Odluke o odobrenju ugovora sa članovima Nadzornog odbora
panzer
Posts: 11799
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Zna li se predloženi iznos dividende?
nane
Posts: 264
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Nema dividende ove godine
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Dnevni red, tačka 3, te demantuje.
slavuj
Posts: 1931
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Sve je pocelo prije skoro deset godina.U septembru 2012.IFC,medjunarodna finansijska korporacija,clanica Svjetske banke,pocela je prodaju svojih oko 655.000 dionica Bosnalijeka.
Propustili su svoje pravo da prodaju dionice Bosnalijeku,po cijeni od oko 14 km,na osnovu ugovora o ulaganju,koji je istekao u martu te godine.
Kada sam vidio da je ta prodaja pocela nazvao sam savjetnika premijera Niksica ,objasnio da ce ta prodaja uticati na cijenu po kojoj Vlada moze prodati svoj dio,i predlozio da Vlada hitno nadje nekoga ko ce kupiti te dionice za njih.Taj je shvatio o cemu se radi i rekao da dodjem da vidimo sta se moze uraditi.
Kada sam dosao kod tog Niksicevog saradnika,shvatio sam da od toga nema nista.Ne mozeko mi narediti recimo Elektroprivredi,BH Telekomu ili Fabrici duhana da kupi te diojice,objasnjavao mi je covjek koji je malo prije govorio drugacije telefonom.
U isto vrijeme me telefonom pozvao i Aleksandar Hrkac impredlozio mi da ne idem u Vladu,da nista ne poduzimam a da cu ja svoje dionice prodati kada on bude prodavao.Javio mu covjek sa kojim sam pio kafu kada sam fekao da idem u Vladu.
Shvatio sam da je Hrkac glavni u toj kupovini ali jos nisam znao da je u tome i premijer Niksic.
Kasnije mi je jedan od ucesnika ovog foruma ukazao na zavicajhu vezu Niksic-Uzunovic.
To je Niksic potvrdio tek kada je odbio da predlozi kandidate za Nadzorni odbor Bosnalijeka u ime Vladinog kapitala.
I kao sto znate,sljedeca puna dva mandata Nadzorni odbor je predlagao i izabirao Uzunovic,sve dok ju nisu poceli biti nedostupni.
Inace,kompletna pajseraska garnitura odrzala se u upravi i Nadzoru sve dok ih nije povelo pritvarat.
Vjerujem da ce u novi NO biti predlozeni i zabrani samo oni koji su na slobodi.
Mada ni to nije sigurno.Struktura dionicara je bliska mentalitetu krimjnalnih organizatora Hadenizacije,a i direktor,bar sa jednom optuznicom za kradju firme
potrudit ce se da napravi NO sebi nalik..
Interesantno je da nekim poznatim osobama iz javnog zivota,nista od toga ne smeta.Niko nije reagurao ni kada je predsjednik Nadzornog odbora pritvoren,ni kada je direktor optuzen.Drugi po veliciji dionicar izgleda se uklapa .Profesor po zemljackoj liniji je takodjer zadovoljan,a poznati omladinac,inace deklarusani antifasista,pljacku svig naroda ne smatra blikim fasizmu.
A za mene su svi isti.I nisam slucajno svojevremeni napisao da mi se cini da sam Bogdana vidio devedesetdruge gdje pokusava uci u Sarajevo preko Vraca,
Jer za mene su svi oni isti.I oni sto su tada rusili ovaj grad,i oni sto to ga sada pljackaju,i oni kojima to nimalo ne smeta.Sto im je drustveni status veci,time su odgovorniji.Pa bili oni profesori,prvaci stranaka,i to socijaldemokrate,ili pak privrednici.Sve je to u pet deka!
Jer da je tada na celu Vlade bii neko ko nije u talu sa pljackasima,danas ne bi bilosve ovo sto se desava oko preuzimanja dionickih drustava.
Ne bi bilo ni ovog izvlacenje para iz fondova,i ko zna koliko bi Vlada uzela za svoje dionuce u Fabrici duhana ili u Bosnalijeku.
Sigurno dionica Rudnika soli Tuzla ne bi bila na nivou deset posto nominale a Unioninvestplastika i Ozon na primjer,na nivou bisestruke nominalne vrijednosti.
Sve je dakle tada pocelo i tada isprobano.Pa se osladilo onim malim poluinteligentima sto to sve realiziraju.A glavni,na vrhu trljaju ruke.Bar sad za sad.
nane
Posts: 264
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Sabur2 kolika je dividenda ako je ima
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ne znam, nisam isao da vidim papire, a nisam previse ni zainteresiran.
Nit cu propast, nit cu se obogatit.
Post Reply