Bosnalijek

slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Sabur2 wrote: 21 Dec 2021, 13:26 Evo, napravilo se trgovanje sa -10% za novi kurs, tako da sljedeće moze da se radi na 28,80.

Vjerujem da je jasno kuda ovo vodi i da je bilo jasno i kako ce se prica zavrsiti i onda kad je raslo po 10% dnevno.
Ovdje se jos nista ne zna.Vjerujem da ni kreatori ne znaju sta ce se dogadjati.
U trgovanju uvijek postoje dvije strane,prodavac i kupac.Istina,na nasoj berzi vrlo cesto je to jedna osoba.Posebno kod trgovine dionicama iz portfelja fondova ili kod kupovine dionica u ime fondova.
Na srecu,fondovi su davno izasli iz BSNL, ali su prisutni ulagaci u turizam
Svejedno,prodavac odredjuje po kojoj cijeni ce prodati.A kupaca moze biti visePlatit ce onoliko koliko budu morali.U situaciji kada je 23% dionica bez upravljackih prava,i jos 8%sa problematicnom legitimacijom,uz sadasnju vlasnicku strukruru,ima prostora za najmanje jos dva potencijalno najveca dionicara.
Ne vjerujem da su spremni rizikovati u nekakvim dogovorima.Dovoljno se poznaju!Ja igram na tu kartu!
A u ostalom,ne bi bilo lose ni ostati dionicar do vremena kada se neko odluci da preuzme drustvo,a i poslije,zasto ne.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

AS nije nikakava sreća.

Poslovni kapacitet ASa ni u svom najboljem izdanju nije veći od redovne strategije Bosnalijeka tako da će prije biti stagniranje. AS je u firmama koje je preuzeo napravio korak više samo zato što su te firme u periodu prije preuzimanja bile u rasulu.
Bosnalijek je izmislio biznis u odnosu na kapacitet ASa.

A korporativno ponašanje Sulje( mujinog jarana) je poznato. Ostali suvlasnici u firmi tj dioničari, što znači i radnici bosnalijeka, postoje u onolikoj mjeri koliko je potrebno da se od njih uzmu dionice uz mizernu naknadu. Sva dobit treba da ide u AS a ostali nemaju nikavo pravo.Kakva je razlika između dosadašnjih "vlasnika" i ovog novog koji ima većinu. Oni ranije su bar davali dio dividende. Sulje i muje bi se roknuli ako bi nekom dali 1 KM iz firme koje posjeduju.

Tako da ako neko planira nastaviti biti dioničar treba biti spreman na nastavak truda i angažovanja za svoja prava.
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Nije ni blizu situacija u kojij je AS predodredjen da preuzme Bosnalijek.Rekao sam vec da sadasnja vlasnicka struktura omogucava da se u preuzimanje upuste bar trojica!Tesko da ce se njih tri moci dogovoriti da to urade zajedno.Sjetimo se kako je zavrsio dogovor Hadena i Uzunovica.
Sve su to iskusni igraci sa berze.
A i tuzilastva su sada nesto aktivnija.Tesko da mogu odjednom prestati pratiti aktivnosti koje vode ka kriminalu.
A ja sam kao dionicar,ispratio najmanje dva direktira zbog njihovih nasrtaja na imovinu dionicara.
Jednome se sudi a drugom ce se sigurno suditi.
Cini se da je i sada u igri jos jedan ulagac,kome ce se ,ja sam potpuno siguran,jednom ipak suditi!
Elem,ko voli nek izvoli.
I naravno da ce se trebati boriti za svoje.Ja drugacije i ne ocekujem nista.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Nikakve potražnje. Jeste da je bilo i očekivano ali ovo će anulirati veći dio rasta.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Opet revizija revizije. Koja je svrha ovih obaveznih godišnjih revizija kada aminuju sav kriminal?
Saziva se vanredna Skupština društva “Bosnalijek” d.d. Sarajevo za 05.02.2022. godine sa početkom u 10,00 sati, u prostorijama Društva u Sarajevu, ul. Jukićeva 53.

Za Skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red:

1. Izbor radnih tijela skupštine
2. Donošenje Odluke o izmjeni i dopuni Statuta Društva
3. Donošenje Odluke o izboru vanjskog revizora za vanredno preispitivanje svih predmeta koji se odnose na poslovanje Društva u posljednjih pet godina
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

panzer wrote: 07 Jan 2022, 12:30 Opet revizija revizije. Koja je svrha ovih obaveznih godišnjih revizija kada aminuju sav kriminal?
Saziva se vanredna Skupština društva “Bosnalijek” d.d. Sarajevo za 05.02.2022. godine sa početkom u 10,00 sati, u prostorijama Društva u Sarajevu, ul. Jukićeva 53.

Za Skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red:

1. Izbor radnih tijela skupštine
2. Donošenje Odluke o izmjeni i dopuni Statuta Društva
3. Donošenje Odluke o izboru vanjskog revizora za vanredno preispitivanje svih predmeta koji se odnose na poslovanje Društva u posljednjih pet godina
Upravu si za ovo o revizorima.Ja ne znam ni za jedan slučaj da je pokrenut krivični postupak na osnovu revizorskog izvještaja.
Ovdje se ,po svoj prilici,pomaže u odbrani direktora.Bolje je da to ide na račun društva.
Tužilaštvo će morati angažirati vlastitog vještaka,ili revizorsku kuću.
Od danas će se i direktor lično angažirati.Malo prije je javljeno da je puštan,uz nekakva ograničenje,zabrane.
Vjerujem da je to dobro za firmu.I novi veliki dioničari će moći s njim vidjeti na čemu su,paa da krenu dalje!
A na Skupštini ćemo saznati da li blokada dionica znaći i blokadu korištenja upravljačkih prava .Različita su tumačenja te blokade.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Kaže,tržišta su pozitivno reagovala na izlazak gazde iz istražnog zatvora.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... vac-723238

Čak se i drugarica Vidović odjednom razumije u berzanske cijene.
nane
Posts: 264
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Zna li ko sta ce se mjenjati u statutu
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovo je nešto u ljutom tonu. Imaju li većinu? I da li ovo znači da je Hercegovinalijek bio iza nekog skrbnika?
Prijedlog za izmjenu i dopunu dnevnog reda Skupštine društva “Bosnalijek” d.d. Sarajevo objavljene u listu "Dnevni avaz" od 07.01.2022. godine .
U Društvo je dana 14.01.2022. godine prispio prijedlog punomoćnika grupe dioničara AS HOLDING d.o.o. Jelah -Tešanj i HERCEGOVINALIJEK d.o.o. Mostar, kojim je predloženo da se dnevni red za navedenu Skupštinu iza tačke 3.dopuni sljedećim tačkama , i to :


-Donošenje Odluke o razrješenju CIJELOG Nadzornog odbora , tj. predsjednika i svih članova Nadzornog odbora
-Donošenje Odluke o izboru i imenovanju članova Nadzornog odbora
-Donošenje Odluke o odobrenju Ugovora o ovlaštenjima , odgovornostima i pravima članova Nadzornog odbora društva Bosnalijek d.d.
-Donošenje Odluke o razrješenju CIJELOG Odbora za reviziju , tj. predsjednika i svih članova Odbora za reviziju
-Donošenje Odluke o izboru i imenovanju članova Odbora za reviziju
-Donošenje Odluke o utvrđivanju osnovnih elemenata za zaključenje ugovora sa članovima Odbora za reviziju u pogledu vrste ,osnove i visine naknade
Post Reply