Bosnalijek

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

Vidim da niko nije odgovorio Saburu, pa cu ja pokusati.
Svako pravno ili fizicko lice (ili vezana pravna i fizicka lica) koje stekne vlasnicki udio u dionicarskom drustvu od 30% ima obavezu raspisivanja javnog poziva za otkup svih dionica tog drustva. Ovo vazi u slucaju da drustvo ima minimum 40 dionicara. Trajanje javnog poziva je, koliko se sjecam, mjesec dana.
Cijena po kojoj su dionice moraju otkupiti je jedinstvena i formira se tako da se izracuna prosjecna cijena trgovanja tim dionicama u zadnja tri mjeseca. Subjekat tako moze prikupiti nijednu dionicu, a moze i sve. Dakle, teoretski od 30%, do 100%. Ono sto je još bitno jeste da se potpuna kontrola nad nadzornim odborom osigurava ako ponudjac uspije prikupiti 75% + 1 dionicu. Dakle, ako u tvom hipotetskom slucaju sakupi 51%, to je ogroman free-float za male dionicare.
Pozdrav,
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Hvala lijepo. :)
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Može se pričati svašta ali rast je rast. To ne treba zanemariti. Posebno izvoz.
Attachments
bsn.jpg
bsn.jpg (99.71 KiB) Viewed 8089 times
Last edited by panzer on 01 Sep 2010, 23:06, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

http://www.bosnalijek.ba/loc/default.wbsp?p=72&n=160
Gube povlašteni položaj u zemlji ali i dalje nadoknađuju u inostranstvo. To je dobro jer samo rast na vanjskim tržištima daje pravu sliku o firmama. Dobit umjereno raste.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

Mislim da se od kotacije i SASX-10 jos jedino Bosnalijek trzi iznad nominale. Berza je na dnu.
Cak ce se i okorjeli fundamentalni analiticari sloziti da likvidacijska (nominalna) vrijednost ne mora biti 1, ali da je 0,8 must buy.
Sa ovim cijenama, ako imas viska love, zazmiri, ubodi prstom u jednu od navedenih, i cekaj max 3 godine.
Mislim, KLAS (kakav god da je) P/B 0,6, IKB 0,65... itd
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Šibicari i dalje rade. Zašto bi prodao po 17 KM kad možeš po 15,3KM. Da opet nisu ASA-ini "lavovi".
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Maloprije gledam razliku u top10 bosnalijeka. NLB skrbnički je od sredine aprila prodao skoro 7.000 dionica. Nemam podatke po mjesecima slovenačkog fonda NLB-zapadni Balkan ali mislim da su oni iza tog skrbničkog računa i da to oni prodaju. Dakle, pored one igre ASA brokersa gdje su od aprila do jula prodali i kupili isti broj dionica, tu su bili i slovenci koji su samo prodavali.

I oni su ti koji prave taj prodajni pritisak. Ne sviđaju im se ova ulaganja i vjerovatno imaju dozvolu da prodaju po niskim cijenama.

Malo apsurdna situacija jer jedno vuče drugo. Jedni diktiraju cijenu, drugi se rješavaju pa prodaju sto ovim prvim odgovara a na kupovnoj strani niko nije siguran u ishod dešavanja pa ne izlazi sa velikim količinama.
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sa ovim današnjim oglašavanjem pojavljuju se dvije moguće varijante.

Prva, da je ovo sve predstava na narod :"oni kao hoće a mi kao ne damo" ta taktika se često koristi i postoji mogućnost da se ovim oglašavanjima i razvlačenjima čitave situacije oni koji su zaduženi za prodaju skidaju sa sebe negativni publicitet. Ukoliko bi ubrzo došlo do kupovine državnog udjela po niskoj cijeni onda bi to bila potvrda ovog scenarija.

Druga situacija je, meni vjerovatnija, da od ovog aranžmana sa Alvogenom nema ništa. Arslanagić ne bi prepustio firmu koju su dizali iz nule, nekom ko će od svega kupljenog za male pare napraviti pakirnicu lijekova odnosno sasjeći sve šanse za napredovanje na inostranim tržištima i rast prihoda odnosno dobiti koji će ostajati u matičnoj zemlji.
Vrlo brzo će se znati šta je po srijedi.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

Po meni, od prodaje do izbora nema ništa. Jer, ako prodaju sada, pa makar i po 20KM, to je davanje dzabe.
Sa druge strane, ne znam odakle vjerovanje da Arslanagić može odlučiti da li će "prepustiti" firmu ili ne?
Iskreno, sreo sam jako malo ljudi kojima je u interesu rast prihoda, odnosno interes da dobit ostane u matičnoj državi.
Mnogo više sam sreo sitnih, krupnih, sitnosopstveničkih, politčikih i inih initeresa. Vjerujem da je tako i ovdje.
Ostajem pri tome da je ovo jedna od rijetkih zdravih firmi sa potencijalom za rast.
Dionica nemam, a ako budem kupovao, radicu to kada vlast proda svoj udio.
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Njemu "se vjeruje",izgleda da je tako i zato on neformalno odlučuje na koji način ide prodaja. Možda to nije dobro ali je faktičko stanje. Što se tiče interesa,svih tih navedenih, imaju ih. I Arslanagić i ljudi koji su oko njega to je isto činjenica ali..

Nakon svog ovog vremena, nisu upropaštavali firmu nego su je razvijali. Nisu, a vjerovatno su mogli, postati većinski vlasnici kupovinama,ucjenama, ili kako to već ide u tranzicijskim zemljama. Može se tvrditi da su u nekom dijelu izvlačili sredstva na lične račune ali je to još uvijek zanemarivo u odnosu na ukupan rast prihoda i tržišnog udjela u stranim zemljama.

Generalno, pozitivna ocjena ali bi bila optimalna kada bi se uloženo vraćalo kroz dividende.
Post Reply