Bosnalijek

slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Jednom dionicaru navodno rekli da ne mora dolaziti jer nece biti kvoruma?!Neka neko provjeri.Pa gradski saobracaj je radio.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Uvijek igraju te igre sa kvorumom.
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Skupstina nije odrzana ,nije bilo kvoruma.Kazu zapelo negdje kod tehnicke skole.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Neke insajderske informacije iza ove navale na kupovini?
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Mislim baš ofirno.
17,65 ponuda za kupnju 1372 komada, prodaja postavlja na 17,50 26.000 komada
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ponovno sazivanje Skupštine društva “Bosnalijek” d.d. Sarajevo
Ponovno se saziva redovna godišnja Skupština društva Bosnalijek d.d. Sarajevo za 07.07.2020. godine godine u prostorijama Društva, ul. Jukićeva 53. u Sarajevu, sa početkom u 14:00 sati. Za Skupštinu je utvrđen sljedeći Dnevni red: 1. Izbor radnih tijela Skupštine - Izbor predsjednika skupštine - Izbor dva ovjerivača zapisnika skupštine 2. Usvajanje Godišnjeg izvještaja o poslovanju Društva za 2019. godinu, sa finansijskim izvještajima, izvještajem vanjskog revizora i izvještajima Nadzornog odbora i Odbora za reviziju 3. Usvajanje odluke o rasporedu dobitii isplati dividende ostvarene po Godišnjem izvještaju o poslovanju Društva za 2019 godinu 4. Izbor vanjskog revizora za reviziju finansijskih izvještaja Bosnalijeka d.d. za 2020. godinu 5. Donošenje odluke o razrješenju članova Odbora za reviziju 6. Donošenje odluke o izboru članova Odbora za reviziju 7.Donošenje odluke o utvrđivanju osnovnih elemenata za zaključenje ugovora sa članovima Odbora za reviziju Izvor, dnevne novine “Avaz” od 24.06.2020. godine
montypython
Posts: 3834
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Mislim da i nije potreban nikakav poseban razlog za rast ovdje. Dionica je drastično potcijenjena već dugo, još od onog obaranja na 14 KM i držanja na tom nivou pri ulasku Hadena. I prije toga je bila 18 i više (nekad davno i 65) a Alvogen je htio da preuzme firmu po 20 KM ako se ne varam još u vrijeme Arslanagića pa im nije uspjelo. Sad je dobit dupla u odnosu na ta vremena. Od tada je po meni cijena kontrolisana i držana svjesno nisko-sve vrijeme. Vidjeli smo i nedavno kad je pri 18 KM postavljana rampa velikim prodajnim nalogom i oboreno privremeno na 15 ak, i tad smo rekli da će opet rasti čim se to realizuje. Dobit je sad cca 1,5 KM po dionici i čak i konzervativna procjena preko P/E kaže da bi realna tržišna cijena trebala biti iznad 25 KM. Ako bi nekad došlo do preuzimanja vjerovatno i znatno više. Dakle pitanje rasta cijene nije po meni da ili ne ili zašto raste nego zašto NE raste i to mnogo više od ovog sad nivoa. Vjerovatnije mi je da će sadašnji većinski "olabaviti" sa rampama i kontrolom cijene kad njegov postotak postane dovoljno veliki (a tad bi polako mogla rasti i dividenda). Treba primjetiti da je prošle godine završena i velika investicija i značajno povećan kapacitet proizvodnje što bi se moralo odraziti i na rast prodaje i prihoda ako ne već ove godine onda slijedeće. Već viđam i po DMu neke Bosnalijekove over the counter/ bezreceptne proizvode koje prije nisam, u svakoj drugoj radnji na ulazu je Bosnalijekovo sredstvo za dezinfekciju itd i sl. Ima dakle mnogo i fundamentalnih faktora zbog kojih bi cijena morala biti viša od sadašnjeg nivoa. E sad je li ovaj sad rast zbog tih faktora poslovanja tj fundamenata plus eventualno "dignute rampe" ili ipak ima nešto što mi ne znamo, nešto insajderski, to je druga priča, možda saznamo uskoro a možda i ne ali rekoh i bez tog insajderskog dijela ima mnogo elemeanta za rast koji se nikad dosad i nije realizovao. Moraće nekada.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Puf!
Je li moguce da ce doci do izmjene prijedloga iznosa dividende pa je nastupila ovakva kupovina bez kalkulacija na ovoj cijeni, ili je po srijedi nesto drugo.

Svakako da mi odavno znamo da ovo vrijedi vise od onoga kako se prodaje, ali takodjer znamo i da je berza nelikvidna i pod kontrolom mafije.
Zbog svega toga sumnjem da je razlog ovom rastu potraznje samo niska cijena. Ona je uvijek bila niska. Vec 7-8 godina.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sigurno su neki drugi motivi odnosno sama cijena nije razlog. Pošto i još nemaju regularne kvorume znači da se i dalje teži povećavanju udjela.
Da li stvarni vlasnik ili "suljo preko muje" da pomogne stvarnom vlasniku, neko od njih kupuje. A sumnjam da će jedni protiv drugih tj drugog.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Danas dva paketa sa preko 40.000 dionica a treći je ostao neprodan. U dva dana na ponudi preko 190.000 dionica.
Post Reply