Bosnalijek

montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

slavuj wrote: 06 Aug 2023, 18:48
...Ovih dana sam svjedok da organizirana skupina oko Bosnalijeka,pravi veliki iskorak.Njima više Bosnalijek nije samo cilj,nego i sredstvo za ovladavanjem najvećom firmom u večinskom vlasništvu Vlade.
Sad više nisam siguran ko je u svemu glavni,ali znam da su vrlo opasni po interese dioničara Elektroprivrede,uključujući i Vladu FBiH.
I zbog toga ih valja zaustaviti na vrijeme.Na Bosnalijeku su uvježbali kako upravljati tudjim društvima,u svoju korist prvenstveno.
Ako znaš nešto (ili pretpostavljaš), može li bar u naznakama o tom iskoraku, kako bi ta skupina mogla ovladati Elektroprivredom. Preko dionica, pomoću fondova koji prodaju JPESR za bagatelu? Ili preko NO EP, direktora...?
one
Posts: 1644
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

panzer wrote: 17 Aug 2023, 15:13
panzer wrote: 29 Jun 2023, 13:25 Rublja na 95 za EUR. Prošle godine u ova doba bila 57. Jesu li smanjili izloženost prema Rusiji ili hedžirali potraživanja?
Očekivano. Opet ih je ubio kurs.
treba sacekat sedmicu da vidimo hocel kurs ostati takav
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

U Donjem polju u Foci nekada su Daco i Meho drzali podrum pica u vlasnisrvu lokalnog ugostiteljskog preduzeca.Njih dvojica su vazili za postene ugostitelje,ali bi se svake godine na inventuri pokazivao manjak.
Kada su Dacu pitali kako to,on bi imao isti odgovor:Posten ja,posten Mesa,ali fali pa fali.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Da mi administrator ne bi ovo uklonio,moram pojasniti od kuda ovo na temi Bosnalijeka.Mada ovaj posteni dvojac nijr iz Konjica,ipak me na njih podsjetila situacija oko dividende u BSNL.
Gore su svi posteni,do Konjica a i sire,al para za dividendu nema pa nema.Cast izuzetcima.
Truba
Posts: 361
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Bosnalijek

Post by Truba »

zbog ove teme ja neću ulaziti u bosnalijek
malo mi se gadi a i nije svejedno
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Dobro je. Nekoliko godina dok se podigne optužnica. A dok se dovede proces do kraja većina aktera neće dočekati.
Tužilaštvo BiH podiglo je danas optužnicu protiv Nedima Uzunovića, direktora "Bosnalijeka", saznaje portal "Avaza".

Optužnica je poslana Sudu BiH na potvrđivanje. Optuženo je još, prema informacijama "Avaza", 10 osoba i četiri firme.

Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH uhapsili su Uzunovića 6. decembra 2021. godine s više osoba i pretresli više lokacija zbog sumnje na koruptivna kaznena djela u višemilionskom iznosu u predmetu "Bosnalijek".

No, nakon mjesec dana u pritvoru, pušten je uz mjere zabrane na slobodu.

Tužilaštvo BiH tereti Uzunovića za krivično djelo organizirani kriminal, zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, sklapanje štetnih ugovora te pranje novca.

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je 2018. godine podnijela prijavu protiv direktora Bosnalijeka Nedima Uzunovića i još nekoliko stranih državljana zbog sumnje na pranje novca preko firmi iz Češke, Rusije, Švicarske, Bermuda i Malte.

Tim novcem su, prema navodima Tužilaštva BiH, preko KBC-a kupili dionice Bosnalijeka od Vlade Federacije BiH.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

https://n1info.ba/vijesti/tuzilastvo-bi ... osnalijek/

Ovdje bi trebalo biti opširnije.Vjerujem da će biti još.
Sve i dalje ovisi o pravosudju.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ni 48 sati nakon objave optužnice,nema reakcije na ovom forumu,Oko 5200 dioničara Bosnalijeka nema ništa za reći.
Sve se svodi na onu Tanovićevu:Ja sranja u Ruandi...
Neću ni ja o ovim naprijed pobrojanim,ali moram nešto u ulozi tadašnjeg i sadašnjeg premijera Nikšića i hvataća društava u slobodnom padu,premijera Novalića.Mediji očito o tome neće .
Nakon što je Uzunović došao do pajser faze,trebalo ga je zaštiti od izbacivanja nakon pajserisanja.Trebalo je upisati Nadzorni odbor koji je Uzunovićeva grupa izabrala u susjednoj kafani .
Uloga Nikšića je bila da ne predloži kandidate za NO u ime vladinog kaptala,što je i uradio,da bi omogućio Uzunoviću da izabere svoj NO.
U medjuvremenu je sud donio Rješenje da je Komisija za vrijednosne papire već godinama bez mandata,jer u zakonu decidno piše da mandat KOMVP traje pet godina.
Opet na scenu stupa Nikšić i nakon dva odbijanja Čelamovog zahtjeva za nekakvo tumačenje Zakona po kojem bi Čelam mogao upisati Uzunovićev NO iUzunovića kao vd direktora ,kojeg će imenovati taj NO,prihvaća taj zahtjev,šalje prijdlog Autentičnog tumačenje na Parlament FBiH.Parlament to usvaja skoro jednoglasno i triumvirat KOMVP ulazi u doživotni mandat,prekinut kasnije hapšenjima Čelama zbog drugih razloga.
Zbog tog upisa Nadzornog odbora iz kafane i Uzunovića kao vd direktora,policija nije izbacila nosioce pajsera iz kruga fabrike.
Nikšić je ostao dosljedan i do kraja svog mandata nije nikada predložio kandidate za NO u ime vladinog kapitala.Tako je omogućio prijatelju i zemljaku da upravlja Bosnalijekom sa nešto više od 25 procenata dionica pod kontrolom.
A onda nastupa hvatać društava u slobodnom padu zaposlen na mjestu premijera,i vladin udio u Bosnalijeku prodaje potpuno nepznatoom fondu,i to po cijeni koju je formirala fiktivna aukcija,dvije dogovorene ponude.
Za sad toliko o ulozi dva premijera u formiranju grupe koju sada optužuju za pljačku više od deset miliona.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

slavuj wrote: 02 Sep 2023, 11:44 Ni 48 sati nakon objave optužnice,nema reakcije na ovom forumu,Oko 5200 dioničara Bosnalijeka nema ništa za reći.
Hajde da se malo našalimo. Njih 4-5000 ima šta reći na skupštini dioničara.

Mimo toga,Uzunović je privođen prije nekoliko godina pa se ništa nije promijenilo.
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

https://www.biznisinfo.ba/velika-akvizi ... industriju.
Od kuda sad ovo , zar više nemaju gdje u sebe ulagati.
Post Reply