Bosnalijek

slavuj
Posts: 1931
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Na prvu izgleda dosta ljutito.Ali kod ovih se nikad ne zna.
Sve je ovo spominjano kao mogucnost.I desava se upravo po predvidjanjima.
A imaju li vecinu,zavisi od statusa blokiranih dionica.Ima misljenja da se ne moze blokirati upravljacko-glasacko pravo.
Vjerujem da ce to biti problem na Skupstini,naravno ako se ne dogovore.
Vidjet cemo kakav je status dionica JAMP-a i ciji je to igrac.Mozda je neko od njih ufatio svog libijca,sve je ovdje moguce.
A ovaj Hercegovinalijek je sigurno bio na Sber skrbnistvu.Jer je bilo ocito da tamo nije sam AS.Ukupan zbir je veci od 25%.
U svakom slucaju,gore se uvijek nesto dogadja.Vrijedi otici na Skupstinu.
Zao mi je sto necu vidjeti ni bivseg predsjednika NO,ni direktora.Nece doci .Valjda zbog ovog opasnog virusa!
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Hercegovinalijek je možda najveći distributer lijekova u BIH . Sa 250 miliona KM godišnjeg prometa su sigurno u samom vrhu. Tako da je puno bolja opcija da oni budu ti koji će upravljati firmom. AS je višak svakako.
slavuj
Posts: 1931
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ja ne mislim tako.Distribucija lijekova bitno jednistavnija,laksa,od proizvodnje.
Niko od onih koji su krenuli prema preuzimanju Bosnalijeka sigurno nije krenuo grlom u jagide.Pogotovo sada,kada je prilicno izvjesno dulje oodsudstvo menadzmenta.
Vjerujem da imaju svoje ljude sposobne da vode Bosnalijek dalje.AS Grupacija to sigurno ima.
I vec imaju prilicno iskustva u organiziranju velikih sistema.
Meni licno se ne svidja kod njih sto su prilicno oslonjeni na one koji su naznaceni kao organizacija za izvlacenje para iz Investicijskih fondova.
To je isto okruzenje koje je koristio i Uzunovuc pri hadenizaciji,pomocu koje je usao u Bosnalijek.Glavni operativci,osim Hrkaca,su sada nedostupni.,u pritvoru..Na usluzi su samo oni kojih nema u papirima.
Petnaestak ucesnika,na celu sa tadasnjim premijerom Niksicem,pozvano je u Tuzilastvo.I to je nekako sredjeno.Uzunovic se i tada izvukao.Ali nije stao.Ispalo je da nepokretanje nikakve istrage tada i nije mu bila neka usluga.
Optuzbe su sada teze.A koliko znam,tuziteljica ista.
Ako se i sada desi da niko ne podigne ootuznicu protiv te organizirane grupe,a to je moguce samo zbog visoke korupcije,ne znaci da jednom ipak nece.Jer i njima se osladilo.I jednom kad bude ocito da su fondovi prazni,neko ce sigurno posegnuti za izvrsiteljima.A koga ce sve oni povuci ,saznat cemo tek tada.
Nadam se da ce ovi sto su vjerovatni buduci vlasnici Bosnalijeka,imati ovo na umu na daljnjem putu prema preuzimanju.
Dvije upravljacke garniture iz Bosnalijeka nisu to na vrijeme shvatili.Zbog toga su ovi dobili sansu.Treci put i Bog(dan) pomaze!?
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ja sam i dalje mišljenja da to nije korporativni kapacitet koji je potreban Bosnalijeku da napravi korak više. AS je druga ili čak treća liga u tim stvarima. Jedina je sreća što je Bosnalijek firma koja je davno uspostavila standarde pa se AS može šlepati i nešto naučiti. Hoće oni povući ali to je sve ho-ruk sistem i improvizacija a drugoročne strategije su misaona imenica a rezultat je uglavnom osrednji.

I prednost je što je vlasnička struktura uveliko raširena pa niko ne može raditi samo u svoju korist. A vidjet ćemo kako će se tretirati kontrolni udio koji drži KBC.
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Neto dobit Krke u prošloj godini dostigla je 305 miliona eura, što je pet posto više nego 2020. godine, navodi dolenjski farmaceut u prvom objavljivanju prošlogodišnjeg poslovanja.
Naprave li oni 20 miliona KM gubitaka iz kursnih razlika?
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) danas su u operativnoj akciji "Trik“ realizirali pretres jednog pravnog lica na području Sarajeva zbog postojanja osnova sumnje da su počinjena krivična djela "organizovani kriminal“, "zloupotreba položaja ili ovlaštenja“ i "pranje novca“ propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine.

Prilikom pretresa je otkrivena i privremeno oduzeta određena dokumentacija.

Pretresi se vrše po naredbi Suda BiH i pod nadzorom postupajućeg tužioca Tužilaštva BiH.

Navedene aktivnosti su nastavak rada u predmetu u kojem su policijski službenici SIPA-e u decembru 2021. godine izvršili pretrese prostorija koje koriste tri fizička i četiri pravna lica, na sedam lokacija na području Sarajeva i Konjica, kada su slobode lišena dvije osobe, saopćeno je iz SIPA-e.
nane
Posts: 264
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Cim je pocela rasti cijena dionice odma pretrrsi da se zaustavi.
slavuj
Posts: 1931
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ja vec dva dana pokusavam provjeriti kod Bog(dan)a je li validna moja prijava za skupstinu,ali nema odgovora.Na telefon se ne javlja a na mail ne odgovara.
Izgleda da je bio zauzet.Moram ovdje dodati da nisam siguran u to,mozda mi se samo cini.
Ne bih vise da placam advokate.A i tesko ih naci.
Za ovo sto me tuzi ovaj kojeg sam naznacio kao moguceg ucesnika u izvlacenju para iz fondova,parnicu je pihvatio tek cetvrti !
Prvi kojeg sam pitao a koji je na ranijoj mojoj parnici koju sam dobio,poprilicno zaradio,rekao je da nema vremena.Ocito covjek ne bi da ulazi u moguce sukobe interesa.Drugi advokat mi je preporucio treceg,koji je to prihvatio na nevidjeno a onda je citajuci Tuzbu nasao dlaku.Boji se sukoba interesa.
Odgovor na Tuzbu napisao je tek cetvrti,mlad advokat.
Elem shvatio sam kolika je to mreza.
Izglada da ce se za eventualne procese sa ovom elitom,morati traziti advokata van njihovog uticaja!
A sto se tice onog danasnjeg obaranja cijene,to je rukopis iste brokerske kuce koja je vodeca u takvim tranasakcijama.Nisam siguran za koga su to radili.
I onda nije cudo sto se dobit Bosnalijeka ne moze ni porediti sa Krkom,koju ovdje spominju.Ljudi se vec odavno ne bave ovim sto se dogadja oko Bosnalijeka.
Jednostavno rade svoj posao.
Kod njih izgleda i Bog(dan) pomaze!
slavuj
Posts: 1931
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... din+Alagić

Jeli ovo ovaj propjevao ili se po nekom drugom osnovu zamjerio.
Elem sa ovima nikad nije dosadno.
Pa dokle ce ovako.?
A Niksic kaze da vjeruje da ce se Uzunovic znati odbraniti od optuzbi.
A Bakir bi ,kao u slucaju njegovih,rekao:Treba to dokazati.

Ovi novi dionicari ce ovo morati energicno rascistiti,inace ce biti kraj.Ako to ne shvate,ostaje im da se fataju upravljanja fondovima,ako im sadasnji upravljaci nesto ipak ostave.
Neka im je bog na pomoci,i ovima koje gone i onima sto ih gone.(Mesa Selimovic)
panzer
Posts: 11800
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Objavili su revizorske izvještaje za protekle godine.

Sad imamo jedno pitanje.
Ako su prije par sedmica tražili novu nezavisnu reviziju a takva nova revizija ne može biti završena u par dana, zašto uopšte objavljuju revizorske izvještaje koju je radila "sumnjiva" revizorska kuća.
Vrijedi li to čitati ako su fingirani izvještaji.

Jedino što je zanimljivo da "nisu znali šta će sa parama" pa su uvalili 7 miliona KM u OIF Lilium Global. Inače, praksa je pokazala da ti liliumi služe za pranje para.
Post Reply