Bosnalijek

panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Zar malaksalost nije glavna karakteristika gripe i korona virusa.
Klinička studija kompanije Bosnalijek pokazala je, da lijek Enkorten olakšava borbu pacijenata pozitivnih na Covid 19, sa srednje teškom kliničkom slikom, kako ne bi stigli do respiratora.

Čeka se odluka Agencije za lijekove BiH. U nastavku teksta pročitajte iskustva pacijenata, koji su pristali da budu testirani i koriste Enkorten tokom bolesti.

Sabina Aganović u julu ove godine nakon simptoma, saznala je da je pozitivna na Covid 19. Aganović dalje navodi da su joj preporučili da pije Sumamed, ali tvrdi da joj se stanje samo pogoršavalo. Nakon četrnaest dana primljena je na kliniku Podhrastovi. Odmah po prijemu predložili su da je testiraju na lijek Enkorten.

- U tim momentima mislila sam da neću preživjeti jer nisam mogla ni telefon da uzmem. Nisam se mogla pomaći. Rekla sam da nemam šta da izgubim, da se ne osjećam dobro, ako mi preporučuje doktorica, ja ću pristati na to. Ali ne bih da budem neki pokusni kunić, tako sam im rekla. Ona je rekla da svi koji piju to se dobro osjećaju i ja sam pristala tad, kaže Aganović.

Sabina se danas osjeća dobro i zahvalna je medicinskom osoblju na klinici na Podhrastovima, na kako kaže, vrhunskom tretmanu. Zahvalnost iskazuje medicinarima ove klinike i Merhunisa Subaša Kaljanac. Ona je zajedno sa Sabinom jedna od 120 pacijenata iz cijele BiH koji su pristali da budu testirani na Enkorten.

- Već nakon prve primljene injekcije smanjila mi se temperatura i počela sam se puno bolje osjećati. Primila sam ukupno četiri injekcije. Injekcije su davali u rame. Uvijek nakon primanja osjećala se malo loše, imala sam kontraindikacije: glavobolju, malaksalost. To je trajalo pet do petnaest minuta, zavisi kako kada. Onda poslije toga mi je bilo sve bolje i bolje. Primila sam četiri injekcije i već peti dan mi je bilo dobro i pustili su me kući, rekla je Subaša Kaljanac

Enkorten se daje osobama koje imaju srednje tešku kliničku sliku i spriječava da pacijent prijeđe u tešku kliničku sliku i završi na respiratoru pokazala je klinička studija Bosnalijeka. U ovoj kompaniji ističu da su za studiju imali dozvolu Agencije za lijekove i medicinska sredstva, koja je nadležna za sprovođenje kliničkih studija i da je ovo jedina klinička studija o Covidu koja je urađena u BiH.

- Kada neprijatelj poput koronavirusa napadne organizam, tijelo se brani veoma moćnim "oružjem" upalom ili citokinskom olujom. I ona obično dolazi u drugoj sedmici nakon zaraze. I obično pacijenti koji obole od Covida 19 i dođu u srednje tešku kliničku sliku i završe u našim bolnicama. Lijek protiv te citokinske oluje je Enkorten. Taj lijek modulira i mijenja premomjerni upalni odgovor i zaustavlja teški upalni proces u plućima, istaknuo je dr. Aziz Šukalo, direktor marketinga Bosnalijeka.

Da bi Enkorten bio odobren za upotrebu, sada Komisija za lijekove treba da na osnovu izvještaja firme koja je vršila statističku obradu podataka donese zaključak, nakon čega će Agencija za lijekove i medicinska sredstva odobriti ili zabraniti ovaj lijek piše N1.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Bosnalijek u svojoj paleti proizvoda ima i one koji pomažu u liječenju COVID-19. Šta kompanija trenutno radi na tom polju?

Kako smo već na samom početku pandemije bili svjesni značaja farmaceutskih kompanija te činjenice da ćemo se jednim dijelom morati uzdati sigurno sami u sebe, počeli smo analizu i testiranje nekih naših proizvoda, za koje smo smatrali da mogu pomoći u liječenju, a poznavajući mehanizme njihovog djelovanja.
Još u aprilu smo, nakon dobijanja svih potrebnih saglasnosti i odobrenja, pokrenuli kliničku studiju u pet COVID bolnica u BiH, u vezi s mogućom primjenom našeg orginalnog lijeka Enkorten na pacijente zaražene COVID-19 infekcijom. Ovaj lijek je registrovan u BiH i primjenjuje se od 2013. godine. Radi se o imunomodulatoru koji reguliše prekomjerni odgovor organizma na upale, takozvanu citokinsku oluju. Upravo je ovaj prekomjerni odgovor organizma prepoznat kao jedan od glavnih uzročnika smrtnosti u COVID-19 infekcijama, odnosno kao glavni razlog pogoršanja stanja koje se obično javlja nakon prve sedmice bolesti. Rezultati provedene kliničke studije pokazali su da su pacijenti koji su primali ovaj lijek imali znatno brži oporavak, čak za tri dana u odnosu na one koji nisu primali lijek, te je pokazao učinak u smjeru snižavanja upalnih parametara u organizmu.

Izuzetno smo zadovoljni ovim rezultatima i nadamo se da će Enkorten naći svoju primjenu u liječenju COVID-19 te da će pomoći što većem broju ljudi da se brže i lakše oporave od ove bolesti. Bez obzira na to da li će i u kojoj mjeri ovaj lijek pronaći svoje mjesto u liječenju simptoma ove infekcije, ponosan sam na to da smo kao domaća kompanija ponudili svoj odgovor na ovu pošast.

Pored ovoga, nedavno okončano ispitivanje provedeno na Odjelu za mikrobiologiju i imunologiju Univerziteta u Sjevernoj Karolini u Sjedinjenim Američkim Državama, potvrdilo je da Lysobact P Spray® sprečava razvoj mišijeg koronavirusa (M-CoV) koji se još naziva virus mišijeg hepatitisa (MHV). Ovaj virus blizak je srodnik SARS-CoV-2 virusa, uzročnika COVID-19 i ispitivanja provedena na ovom virusu mogu se iskoristiti za komparaciju i predikciju djelovanja na samom SARS-CoV-2. Svim ovim pokazali smo da i mi u BiH imamo znanje i stručnost da budemo dio svjetskih nastojanja da se ova pandemija što prije obuzda.

Šta očekujemo od narednog perioda te koji su vaši srednjoročni planovi?

Imamo velike planove za budućnost te smo vrlo uzbuđeni u vezi s onim što dolazi. Planiramo nastaviti naš naučnoistraživački rad u različitim oblastima, što dugoročno povećava našu ukupnu vrijednost. Posebnu pažnju u narednom periodu posvetit ćemo otvaranju novih tržišta te jačanju prisutnosti na postojećim kroz dodatne registracije proizvoda.

Tu ću posebno istaknuti naše aktivnosti u smjeru izlaska na tržište Sjedinjenih Američkih Država, što smatramo jednim od najznačajnijih ciljeva, zbog velikog potencijala ovog velikog tržišta. Ubrzano provodimo pregovore vezane i za afričko tržište koje je dosta regulatorno zahtjevno. Tu su svakako i aktivnosti vezane za tržišta Latinske Amerike, Bliskog Istoka, širenje prisustva na tržištima Evropske unije.

Cilj nam je podići nivo efikasnosti na najviši mogući nivo, u svim segmentima poslovanja. Siguran sam da ćemo u tome uspjeti uz odgovorajuće zalaganje svih nas u Bosnalijeku.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Iz ruke u ruku. Jednom kada se uđe u ovaj krug onda se vlasnici samo smjenjuju.
Izraelska kompanija Teva Pharmaceutical Industries potpisala je ugovor o prodaji srpske jedinice Zdravlje britanskoj Frontier Pharma i investicionoj grupi Baystone, saopćilo je Zdravlje.

Frontier Pharma i Baystone dogovorili su se da će zadržati trenutne zaposlenike u Zdravlju najmanje dvije godine, navodi se u saopćenju srpske kompanije u ponedjeljak.

Nisu otkriveni finansijski detalji transakcije.

Odluka o prodaji Zdravlja u skladu je sa Tevinom globalnom strategijom za optimizaciju ukupne konkurentnosti usklađivanjem proizvodnih kapaciteta sa potrebama pacijenata, rekao je Zdravlje.

- Drago nam je što pozdravljamo Zdravlje i njegove zaposlenike u našoj kompaniji. Namjera nam je tokom ove tranzicije blisko sarađivati ​​s Tevom i vremenom razvijati kompaniju širenjem njenih mogućnosti i donošenjem novih proizvoda, rekao je predsjednik Frontier Pharma Levent Selamoglu .

Zdravlje upravlja fabrikom u Leskovcu na jugu Srbije, gdje proizvodi lijekove za liječenje bolesti srca i pluća.

Frontier Pharma je 2017. godine pregovarao je o kupovini 25% udjela u srpskom proizvođaču lijekova u većinskom državnom vlasništvu Galenika, u konzorciju sa ruskim LLC preduzećem NPA Petrovax Pharm. Kompanija je prodana Aeliusu, pridruženoj brazilskoj farmaceutskoj grupi EMS, za 16 miliona eura u novembru 2017. godine.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Kruze price da ide puno otkaza u BSNL radi smanjenja troskova. Losi rezultati navodno, negativan kurs rublje, poskupljenja repromaterijala i sl.
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Do skora su treće smjene radili pa bi bilo čudno da se poremetilo.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Evo sinoc sreo poznanika, supruga mu radi u proizvodnji. Prica se da im ide smanjenje plata i 200 otkaza.
Kaze novi vecinski vlasnik tako odlucio.
Ne zna on u stvari ništa osim što mu žena prenese, a i ona ono što čuje u firmi.

A taj novi vlasnik jedino može biti Hrvić uz ove Jamp i Sber.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Bosnalijek

Post by adnan1987 »

Nikako mi nema logke da za 25-30% smanje nivo radne snage u vremenu kada izbacuju ovolike količine samo dva artikla ( bakticida i alkosola ).

Kao što Panzer reče rade u 3 smjene.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ovi gore su se toliko izvjestili da je prosto nemoguce utvrditi ko je vecinski vlasnik.Ja licno mislim da je ovdje AS samo neciji igrac.Ne vjerujem da ce se oni toliko rasuti,od proizvodnje secera i kafe,do osiguranja i lijekova!
Mislim da u Jukicevoj bank jos uvijek drzi Uzunovic i druzina.U ostalom,Nadzorni odbor je jos uvijek isti kao u vrijeme pajsera.Povremeno nekoga izoluju i to je sve!
A sto se tice otpustanja radnika,mislim da je ta prica samo prijetnja jer ne zaboravite da su radnici vlasnici 5 % kapitala ,samo kroz dionice za zapozlene.I povremeno ih treba upozoriti sta bi ih moglo snaci ako pokazu imalo neposluha.Nekoliko raskida ugovora o radu ce sigurno biti,tek da prijetnja pokaze svoj oblik!
Sreca pa vise nema Vlade u medju dionicarima,inace bi se uskoro pojavila i ona Novaliceva provala o fatanju drustva u slobodnom padu.
Sve u svemu,nije sve tako lose,s obzirom koliko ih je odozgo optuzeno,pritvarano i slicno!
Ali jos uvijek dobro stoje sa vlastima,odnosno strankama.
Neko je vec ovdje ukazao na desavanja ako nemas stranku iza sebe,naravno neku od stozernih!
panzer
Posts: 11810
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Što se tiče "upravljanja ljudskim resursima" AS je tu nešto drčniji. Oni su živjeli a i dalje žive u okruženju gdje je glavni moto: hoćeš li raditi,radi!Nećeš, možeš ići. Napolju čekaju u redu da ih zaposlim.
Ali nikad se nisu susreli sa štrajkom pa bi bila zanimljiva reakcija. Ne vjerujem da će do nekih neposluha doći jer se obaveze uredno izmiruju. Ono jeste da nema beneficija kao ranije, 13. i 14. plata ali je sve ostalo uredno i nema razloga za neposluh. Za ovakvo stanje se jedan dio zaposlenih i borio.
A nekog otpuštanja i ako bude onda bi to bilo radi racionalizacije. Još uvijek je to nama bauk. Ako će poslovni rezultat biti bolji, ne treba biti protiv otpuštanja.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ovo dugo nece ici gore, moje je misljenje.
Post Reply