Bosnalijek

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

Eto, panzer, pade linija otpora na 18,5KM. Sta kaze tehnicka analiza?
Uzgred, danas je promet na SASE preko 1mil KM uz solidan pad svih indeksa.
Meni se cini da se mnogi iskrcavaju radi ulaska u Bosnalijek.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ustvari, brani se cijena na 19 KM. Zbog čega, to tek treba vidjeti. Prodavci možda imaju namjeru izaći iz pozicije da bi zatvarali neke druge stvari. Ovih zadnjih nekoliko mjeseci postoji niz ulagačkih institucija koje nisu na pravi način raspolagali sa sredstvima pa su sad u velikim problemima.

Ali da je to stvarno tako, onda bi postepeno dizali cijenu a ne bi se trudili da zadrže ispod 19 KM. Isto tako, da je cilj rasprodaja, onda bi cijena išla i niže. Ovako, ne nude neke količine ispod 18,5 KM.

Mada kad se bolje pogleda, dobro je ovo što rade. Onaj ulagač koji ima namjeru kupovati ne mora strahovati da će cijena svaki dan rasti po 5 % ili 10 % kao što se to znalo dešavati ranijih godina. Najgora stvar je kada cijena konstanto bježi ispred tvog kupovnog naloga.

Neko prodaje jer se boji da emitent nema perspektivu i će cijena padati?

Totalno nelogično, firma ima solidne rezultate i ova prodaja državnog udjela samo može privući pažnju i većih ulagača tako da je zadržavanje cijene samo kratkoročna pojava koju treba gledati kao pozitivnu stvar.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

Panzer, mislim da se nismo dobro razumjeli, ali da se slazemo.
Niko ne izlazi iz Bosnalijeka. Zato ne ide ni gore ni dole.
Svi izlaze iz drugih "blue chip-ova". Drze poziciju u kesu i cekaju aukciju, da bi onda ulazili po sto nizoj cijeni.
Ako im se pobjednik aukcije iz nekog razloga ipak ne dopadne, mogu se vatiti na stare pozicije.
nevaljalko
Posts: 17
Joined: 12 Mar 2010, 08:47

Re: Bosnalijek

Post by nevaljalko »

Damirko oni ne cekaju razvoj situacije nego prodaju BHT i JPESR i odmah ulaze u BSNLR ,ove velike kolicine prodaje NLB skrbnik preko ASA brokera jer im ocigledno trebaju novci.Ovi spekulanti koji izlaze iz BHT i ulaze u BSNLR u nadi da ce se opet vratiti na istoj ili nizoj cijeni .
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Nije bila replika nego postoje sumnje zbog većih prodajnih količina pa sam zato napisao malo opširnije.

Kao što je nekad bio pretjerani optimizam pa su "najkvalitetnije" dionice na SASE bile mediapan i rudnik jezero vareš tako je i sada pretjerani pesimizam pa se ljudi boje i bosnalijeka u privatizaciji.

Pokazatelji Krke su : P/E 14,2 , P/B 2,9 dok su pokazatelji Bosnalijeka P/E 16,5 i P/B 1,5.

Ne vidi se da ostali iz "civilizovanog" svijeta imaju nešto bolji odnos cijene i dobiti po dionici dok su ostali pokazatelji daleko bolji kod Bosnalijeka odnosno pokazuje koliko nisko je pala tržišna cijena . Normalno, treba spomenuti i Alkaloid gdje je P/E 12,5 i P/B oko 1 ali je kod Bosnalijeka u pitanju aukcijska prodaja koja zahtijeva dodatnu kupovinu.

Bar nakon toga ne treba sumnjati.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ipak je cijena održana radi "mira u kući". Dogovor svih sa svima da prođe mirno i nezapaženo. Tako je i bilo. Najvjerovatnije je da će aukcija sutra proći bez iznenađenja nakon čega bi se moglo pustiti da berza "odradi" svoje.

Što se tiče određivanja cijene kažu formula: prosječna tržišna cijena u zadnjih 10 dana trgovanja plus 20 %.

Prosječna cijena je bila 18,4 KM kada se na to doda 20 % dobija se 22,07 KM što pokazuje da je svi učestvovali u organizovanju ove aukcije pa iako se stvarao privid loše situacije, dešavalo se nešto drugo.

Bilo bi dobro da se kupovina primjeti u instranim investicionim krugovima da se bar djelimično uđe u njihov vidokrug jer iako bi se mogli naći interesantni emitenti malo tržište ih odbija. S druge strane, konstantno im serviraju samo političke prilike koje su više politikantstvo nego prava politika i koje nemaju skoro nikakvog realnog uticaja na ekonomiju pa i na ostala kretanja u BIH.

Činjenica da je već spreman znatno veći iznos (50 mil) od onog koji je potreban za kupovinu državnog paketa (33,2 mil) govori da će tek nakon sutrašnje aukcije stvari postati zanimljivije.

Edit : Prvi krug neuspješan.Bez kupovne strane.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Prije četiri godine Actavis odnosno R. Wessman je dao ponudu za kupovinu udjela u Plivi. Vlada RH je imala 18 % a IFC nešto više od 5%. Nije ponuđena cijena koja se značajnije razlikovala od prosječne tržišne i kasnije je popravljena za oko 10% da bi se na kraju odustalo.

Može se povući niz paralela između ovih događaja ali treba spomenuti i kupovinu farmaceuta Zdravlje Leskovac koji je za Actavis preuzeo Wessman gdje se cijena korigovala naniže.

Ovdje je vrlo ironično što je E.Ganić iz agencije za privatizaciju odmah nakon isteka aukcije rekao da će spuštati cijenu za 10 %. Razlika u cijeni nije velika ali pokazuje ko ima autoritet. Wessman iza sebe ima desetine akvizija za Actavis.

Isto tako, ako se sad gleda u par mil KM kako će se tek gledati kada bude raspisan tender za kupovinu ostatka dionica.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

Panzer, kada pomislim da me nista ne moze iznenaditi, onda se desavaju ovakve stvari.
Iskreno, mislim da vlada pokusava spasiti reputaciju Ganica, dajuci mu mandat da daje izjave.
Pripetavanje Actavisa i Barra za Plivu se moze i mora uzeti kao primjer i tu povlaciti paralele.
Spustati cijenu 10%? Ma, prosto ne mogu da vjerujem.
I opet moram ponoviti ono sto sam ti jednom rekao za sve firme sa vecinskim drzavnim vlasnistvom, ukljucujuci Energoinvest i Elektroprivredu.
Necu, da je dzabe. Nazalost, desavaju se nevjerovatne stvari i kada vlasnistvo nije vecinsko. Bez teksta sam.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

O ovim dešavanjima će danas biti riječi u krugovima koji čije je odobrenje konačno. Hoće li pustiti da se ovo uradi ovako vidjet ćemo. Izgleda da su neke stvari već dogovorene ali ima tu još nepoznanica.
Nekako se prodaje na silu. Kupac, favorit kojeg svi spominju, traži udio za male pare. Nakon toga će uložiti veći iznos. Actavis odnosno Wessman se širio kreditima. I sada se spominje da su uzeti neki krediti za ovo. Ako "globalni" igrač gleda u par miliona KM onda tu nema posla.
Ovo ovako može raditi bilo ko. Ima ljudi iz BIH koji mogu uraditi istu stvar. Pored toga, u budžet i ne idu neke pare koji će smiriti situaciju pa se ne može tražiti opravdanje u takvoj prodaji.

A što se tiče Ganića, evo njegovo viđenje situacije:
"IFC je trebalo da svoj udio ponudi na berzi, ali ne znam zašto to nisu učinili. Mislim da se potencijalni kupac iz SAD nije pojavio na aukciji jer dionice IFC nisu ponuđene u paketu sa državnim", rekao je Ganić i dodao da će IFC-u ponuditi da se zajednički ide u prodaju.
Znači pošto se IFC nije pojavio iz nekog razloga on će odmah spustiti cijenu. Nije sad bitno što su nekoliko puta razgovarali sa IFC-om, sad "ne znaju" zašto se nije pojavio.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Prvo da pozdravim staro drustvo, i da se zahvalim sto ste jos uvijek spremni da dijelite svoja razmisljanja i znanje.

U vezi sa temom bih rekao nesto:
bojim se da cemo kao sitni dionicari ostati kratkih rukava.
Evo zbog cega to mislim, ali nisam 100% siguran da sam u pravu. Postoji stara odluka o dokapu u BSNL od 30% dionica za cash, napravljena za strateskog partnera koji se tad povukao i to nije realizovano. Navodno je odluka na snazi dok je postojeca uprava u mandatu.
Bojim se da Alvogen ne pokrene tu odluku i tako dodje do vecinskog vlasnistva bez berze i tendera.
Eh sad, posto nisam pravnik i ne poznam bas sve okuke u zakonima koji se ovoga ticu, pitam vas da li je ovo izvodivo, i cak i ako jeste, sta to znaci za nas? Hoce li oni morati da daju tender ponudu za otkup i po kojoj cijeni?
Post Reply