Bosnalijek

panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Praktično, jednu dokapitalizaciju je izvršio IFC 2004.godine. Ako postoji ta neka druga, onda treba pogledati detalje. Za kojeg partnera je urađena, koji je iznos premije na nominalu i ko je donio tu odluku. Uprava sama ne može donijeti, može predložiti skupštini dioničara. Ako je skupština odobrila onda je može i povući.
To bi neko trebao uraditi odnosno predložiti na sljedećoj skupštini tačku o povlačenju te odluku.

Možda je to i varijanta B. Ako ovo sa državnim udjelom ne prođe onde bi aktivirali tu. Pa bi onda imali tih 30% plus IFC-ovih 8 %. Ništa se ne dobija. Opet mora ići na otkup od ostalih. U međuvremenu država može zaustaviti čitav proces.

Inače, sudeći po broju učesnika u predstavi ide se na varijantu win-win-win. Svi dobijaju osim države(ona gubi). Ako bi se odradila aukcija i dodalo to sa eventualnom dokapitalizacijom onda bi Alvogen imao 58% (uključujući IFC). Onda bi ostali koji su mu pomogli, mogli samo dobiti po ušima. Postao bi većinski vlasnik bez da otkupljuje udio od direktora sa radnicima i fondovski dio. To im ne bi odgovaralo jer svi očekuju da će kasnije prodati po znatno većoj cijeni.

Što se tiče samog IFC-a, on je na Bosnalijeka zaradio dobru svotu za pet godina pa sada može prodati po dosta nižoj cijeni. Njima to ne igra ulogu.

Nije ovaj alvogen veliki igrač koliko su domaći igrači mali i prizemni.
capitalist
Posts: 54
Joined: 31 Mar 2010, 11:28

Re: Bosnalijek

Post by capitalist »

Sabur2 wrote:Prvo da pozdravim staro drustvo, i da se zahvalim sto ste jos uvijek spremni da dijelite svoja razmisljanja i znanje.

U vezi sa temom bih rekao nesto:
bojim se da cemo kao sitni dionicari ostati kratkih rukava.
Evo zbog cega to mislim, ali nisam 100% siguran da sam u pravu. Postoji stara odluka o dokapu u BSNL od 30% dionica za cash, napravljena za strateskog partnera koji se tad povukao i to nije realizovano. Navodno je odluka na snazi dok je postojeca uprava u mandatu.
Bojim se da Alvogen ne pokrene tu odluku i tako dodje do vecinskog vlasnistva bez berze i tendera.
Eh sad, posto nisam pravnik i ne poznam bas sve okuke u zakonima koji se ovoga ticu, pitam vas da li je ovo izvodivo, i cak i ako jeste, sta to znaci za nas? Hoce li oni morati da daju tender ponudu za otkup i po kojoj cijeni?
to je ona famozna odluka o davanju ovlastenja nadzornom odboru da moze donijeti odluku o dokapitalizaciji,tada se navodno govorilo da ce to biti javni upis i uplata dionica,međutim iz ove perspektive to je bio mehanizam zastite ili trojanski konj kako ko iz kojeg ugla gleda na to, u vezi prodaje državnog vlasništva

mislim da po toj odluci, u skladu s zakonom nadzorni odbor moze donijeti odluku o povećanju kapitala - dokapitalizaciji, ali samo do 5 ili 10% osnovnog kapitala,
tako da ne vidim da to moze bitno promijenitit stanje stvari: ko god i kada bude stekao više od 30% dionica morat će dati javnu ponudu-tender za kupovinu dionica,preostalih da postane većinski vlasnik

ne vjerujem da će se dokapitalizacija desiti jer bi to značilo daljnji pad cijene,što IFC i fondovima ne odgovara
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ako si siguran da je ovo pomenuto neizvodivo (moramo računati i glasove koji pripadaju radničkim dionicama), onda oni moraju dati tender ponudu za otku po prosječnoj cijeni na tržištu, ili po prosječnoj cijeni po kojoj su kupovali?
Kako god, očigledno da im se štima jeftin shoping. Da li vi mislite da je fer cijena 20,5 KM? Po mom mišljenju to bi bilo negdje oko 25 KM minimalno, a obzirom da se postaje največi dioničar i da firma dobro radi, dodao bih još koji postotak.

Kakve su vase prognoze o zbivanjima nakon aukcije? Meni se još vrti u mislima mogućnost da bi Libija možda željela zaštititi svoj kapital. Počeli su sa transferima tehnologije u Libiju pa se stalo, ne znam razloge. Međutim, amerikanci kao vlasnici bi u svakom momentu mogli blokirati taj kapital ili provoditi neke sankcije itd... u svakom slučaju teško da mogu biti partneri.
montypython
Posts: 3835
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:Ako si siguran da je ovo pomenuto neizvodivo (moramo računati i glasove koji pripadaju radničkim dionicama), onda oni moraju dati tender ponudu za otku po prosječnoj cijeni na tržištu, ili po prosječnoj cijeni po kojoj su kupovali?
Kako god, očigledno da im se štima jeftin shoping. Da li vi mislite da je fer cijena 20,5 KM? Po mom mišljenju to bi bilo negdje oko 25 KM minimalno, a obzirom da se postaje največi dioničar i da firma dobro radi, dodao bih još koji postotak.

Kakve su vase prognoze o zbivanjima nakon aukcije? Meni se još vrti u mislima mogućnost da bi Libija možda željela zaštititi svoj kapital. Počeli su sa transferima tehnologije u Libiju pa se stalo, ne znam razloge. Međutim, amerikanci kao vlasnici bi u svakom momentu mogli blokirati taj kapital ili provoditi neke sankcije itd... u svakom slučaju teško da mogu biti partneri.
Prije svega pozdrav ekipi pa evo da se i ja pridruzim.
Ja sam takodje mislio da Libijci nece propustiti ovakvu priliku i da ce iskoristiti pocetnu prednost koju im daje njihov udio, pogotovo jer mislim da im novac nije neki problem. Ipak, jako su pasivni, a na prvu aukciju se nisu javili, tako da sad sumnjam da ce ucestvovati iako je potpuno nelogicno.
Sto se tice neke fer cijene, mozda sam u krivu ali ja za svoje potrebe kad sam u nedoumici i kad je tesko procijeniti druge faktore obicno izracunam cijenu uz P/E za vrijednost 1/20. Naravno da ima i drugih parametara i ROE i ROA i mogucnosti razvoja kompanije i tehnicka analiza i jos svasta ali to mi je neki temelj za dalju analizu. Kad je trziste u padu padno ono tj P/E i ispod na 15 pa i na 10 ali kad dodje do rasta uvijek prodje kroz 20 i ode na 30 ili vise. Tako da sam siguran ako nesto kupim ispod 1/20 da tesko mogu izgubiti dugorocno. Nemam podatke kod sebe trenutno ali racunao sam nekad prije, mislim da prema dobiti iz prosle godine (oko 9 milona) i pri P/E=1/20 cijena za BSNL ispada oko 23. Uz to je i u toku preuzimanje, kompanija ima stalni rast na velikim trzistima poput Rusije Ukrajine i sl. Pa da se na ime toga doda jos minimalnih 20 % to ispada oko 27,5. Mislim da je to neki minimum cak i uz ovakvo depresivno stanje na trzistu. Mislim ovdje na cijenu po kojoj je Vlada trebala ponuditi minimalno. Da su vremena i stanje ekonomije u zemlji bolje rekao bih min 30.
Medjutim s obzirom na muljaze i igrice koje se igraju posebno u vezi ovoga da IFC kao prodavac trazi nizu cijenu umjesto visu, sto mi je jako sumnjivo, ni u sta vise nisam potpuno siguran, ali znam da sam ja na mjestu Vlade, kao sto nisam, i ako ne bih mogao postici ovu cijenu ja bih jednostavno obustavio prodaju do boljih vremena..
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

U jednom od revidiranih izvještaja stoji da je fer vrijednost dionica 27 KM i vlada se morala pozvati na to ali kao što smo vidjeli, nije. Ova formula: tržišna + 20 % je potpuno nelogična. Ako već uzimaju u obzir tržišnu, zašto nisu tako uradili i kod davanja udjela libijcima kada je cijena bila preko 60 KM. Onda su rekli da je to prevelika cijena i da je normalna 35 KM. Gdje je sad ta cijena, niko je ne spominje.

Wessman je 2003. dao ponudu za Alkaloid i ljudi su ga glatko odbili. Kupio je Zdravlje Leskovac. Za tu firmu se baš i ne čuje previše a prema njihovom finansijkom izvještaju, nema neke koristi od preuzimanja.
Na njegovu ponudu za Plivu, ljudi su se samo nasmijali pa je morao dizati cijenu.
Novartis je preuzeo slovenački Lek. Jesu uložili velika sredstva ali kako se spominje, dobiti nema a i otpušten je dobar dio radnika. Inače, globalni trgovci nisu sreća za domaće firme.
Ako nekad Alvogen i preuzme Bosnalijek sigurno neće dozvoliti da prodaje tamo gdje sad prodaje. Bosnalijek će prodavati gazdi po nabavnoj a ovaj bi uzimao svu maržu i kupio kajmak.

Potrudio sam se da Mujezinović sazna neke stvari oko ovih dešavanja. Navodno, dobio je sugestije sa više strana da se ne radi kako treba i nastojaće da razmotri sve opcije. Teško je ovo u zaustaviti jer koliko se može primjetiti, ekipa sprema ovu operaciju duže vrijeme pa će gledati da proguraju i ovaj put.

Da su odmah dogovorili cijenu ne bi toliko zbrke napravili. Ovako imaju problem tj. poteškoće.

Sad ne bi čudilo da nastave održavati cijenu oko 17 KM jer se preko nje ide do 20,5 KM za aukciju.
Sabur2
Posts: 1839
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Jako mi je drago to što si rekao. Znači da sam ja realno očekivao da bi početna cijena bila oko ove fer cijene i da bi se moglo na kraju izaći možda i do 40, da nema igara i da je ovo tržište živo i transparentno.

Nažalost nije tako, već se sprema poklon amerima. BSNL nije firma koja pošto-poto treba novog vlasnika. Ona bi sasvim dobro lagano napredovala i dalje ovako, pogotovo sa novim menadžmentom koji je nedavno postavljen i gdje poznam kvalitete ključnih ljudi. Na jednom sasatanku u BSNL je i predstavnik Alvogena to konstatovao.

Drago mi je i što se premijer želi uključiti u to. Nadam se da će spriječiti glupost oko spuštanja cijene. To je samo blef američki, svjesni da je vlada u buli, prave se nezainteresovani.

Mene zanima ovo: ako vlada ipak proda po 20.5, to će biti onda vjerovatno cijena za javni poziv za otkup. Je li moguće da sa tom cijenom skupe dovoljno dionica da preuzmu vlast? Vaše mišljenje?

Drugo, ne znam da li ih neki zakon obavezuje da kada imaju 51% da i dalje otkupljuju dionice, ili je to kraj malih dionicara?
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovu sedmicu nije objavljen novi poziv. Možda su imale uticaja sugestije premijeru i nova usaglašavanja sa Agencijom za privatizaciju, mada koliko izvori govore, dogovori sa IFC-om su bili aktivni.
Bilo bi dobro ako bi se ovo zaustavilo jer sudeći po većini informacija, nema ovdje nekog globalnog igrača. "Igrač" je igrao za Actavis ali je igrao u periodu kada su krediti davani i studentima. Sada je situacija drugačija.

Ako bi se ovaj period bez konkretnih dešavanja odužio onda bi bilo vjerovatnije da od prodaje nema ništa, odnosno da lokalna ekipa nije uspjela progurati prodaju. U tom slučaju bi se trebalo fokusirati na skupštinu dioničara jer bi mogla biti bitna za naredni period.
U svemu ovome libijski fond je ostao zapostavljen a to nije trebalo dozvoliti.

Bilo bi dobro napisati im dopis i objasniti ono što se desilo u proteklom periodu(možda znaju, ali u kojem svjetlu). Ni jednom vlasniku se ne bi svidjelo da se štima prodaja firme nekom drugom a pogotovo da se ta prodaja vrši po niskoj cijeni i da se cijena na berzi blokira odnosno da neko svjesno drži cijenu vrlo nisko. Oni su drugi po veličini dioničar i može im se predložiti da pokrenu izvanrednu reviziju ili angažovanje komisije koja će pretresti poslovanje firme sa posebnim akcentom na troškove nabavke. Ukoliko bi se tu otkrile nepravilnosti onda bi menadžment mogli pozvati na odgovornost. Postoji niz priča da tu ima malverzacija i ako nema ništa da se obznani. Ukoliko ima, popravkom tih nepravilnosti bi se povećala profitabilnost i bila bi prostora za veće dividende.

Takav prijedlog bi podržali i fondovi, ako ne domaći onda sigurno strani jer NLB ima određeni udjel ali ne treba zanemariti ni stav vlade jer nakon ovoga što se dešava neće blagonaklono gledati na eventualne propuste u poslovanju.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sve manje razloga za prodaju.

Dividendu ne planiraju dijeliti :
http://www.bosnalijek.ba/udoc/Odlukaopr ... godine.pdf

Svake godine ulaganja i "razvoj". I onda to navodno treba prodati po tržišnoj cijeni. A tržišna je kada ljudi prodaju iz dosade odnosno iz istog razloga zbog kojeg su i kupovali. Slušajući druge.
Skupština BH Telecoma je odgođena zbog manje dividende a ovdje ni ne planiraju dijeliti. Ne bi čudilo da i ovu tačku oko rasporeda dobiti ospore.
capitalist
Posts: 54
Joined: 31 Mar 2010, 11:28

Re: Bosnalijek

Post by capitalist »

katastrofa, ako se ovo usvoji za male dioničare jer kakvo unapredjenje djelatnosti kad im je rast prihoda ili neto dobiti nije veći iz godine u godinu ni 10%

ako sada prodaja ne uspije,buduci kupac (što će se uskoro desiti, pitanje je samo trenutka i ko će biti kupac) će dobiti i svu dobit besplatno

isto tako kao i u slučaju bh telecoma nadam se da će se odluka povući
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Zašto se Vlada FBiH odlučila na privatizaciju Bosnalijeka?

Mujezinović: A, zašto ne Bosnalijek? Bosnalijek do sada nije donosio nikakvu veliku dobit državi i potpuno je beskorisno držati toliki kapital, a da neko drugi razvija svoj biznis na istom. S druge strane, imamo velike potrebe za uvezivanjem radnog staža. Treća motivacija je penzioni fond koji očekuje i malo vanrednih prihoda, jer ovi prihodi koji sada dolaze rastu sa tri posto, dok je istovremeni priliv penzionera veći, pa možda čak i šest ili sedam posto.

Dakle, privatizacija se mora izvršiti i to je jedna od odrednica stand by aranžmana, s tim što oni insistiraju na, obzirom na interese svjetskog kapitala da se privatizuje ono što je najvrijednije i ono što sigurno dobiva dobit, kao što su npr. telekomi, elektroprivrede, pa i Bosnalijek što da ne? Bosnalijek u ovom periodu nije donosio neku veliku dobit, jer je sve ulagano i išlo prema razvoju, tako da su vrlo male koristi bile za budžet.

To su stvari gdje nije dobro da država učestvuje, pošto su poslovne odluke nešto što ona ne može da prati i ne može da bude objektivna. Nažalost, imamo iz prošlosti puno primjera kada su državni službenici donosili odluke koje su potpuno suprotne interesima države i koje su koštale u prošlosti, a koštaće i u budućnosti upravo zbog toga što je država loš upravljač.

Naravno, ne treba Bosnalijek prodavati po svaku cijenu. Tu su osnovu stručnih analiza i ekspertiza date donje granice cijene koje samo zna Agencija za privatizaciju FBiH. Kada će se steći uslovi za prodaju, to ni Vlada ne zna. To može biti odlaganje godina, a može biti i sutra. Uslovi prodaje su isključiva nadležnost APF-a, a Vlada je dala saglasnost.
I nije dao neki jasan razlog za prodaju na ovaj način. Šteta je što se prepustilo APF-u da odlučuje o uslovima jer se pokazalo da su podložni negativnim uticajima sa strane. Ipak, iako je aukcija bila neuspješna, to daje nade da u narednom periodu mogu biti oprezniji i postići bolju cijenu.
Post Reply