Bosnalijek

montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

U normalnoj zemlji dobiješ dividendu TRENUTNO. Konkretno kao primjer, dionica firme u autoindustriji-Njemačka, nije bitno koja kompanija: održana je skupština na kojoj je donijeta odluka o dividendi i dividenda je legla na tvoj račun u roku 24 sata bez zahtjeva ili ičega drugog.
Ali kad smo već na toj temi. Kakvi god ovi u BSNL bili a znamo kakvi su, istine radi moram napomenuti i ovo. U Vispaku gdje vlada As i Hrvići koji su sada ovdje "ugroženi", ne dijele dividendu-nikako. Dakle, daleko najuspješnija fima po dobiti u BiH koja bi mogla podijeliti dioničarima 5 KM po dionici godišnje (godišnji povrat na cijenu dionice 40 %) ne dijeli dividendu-nikako. I usput ide prema squeeze outu gdje će male dioničare vjerovatno pokušati izbaciti za mizeriju. Tako da sad ovdje ako su "ugroženi" kao i svi mi time što se dijeli samo dio dobiti i zbog ovog "12 mjeseci" mogu dobro vidjeti kako je to kad si kao mali dioničar maltretiran, a što oni sami rade svojim manjinskim i to u još goroj formi.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Mislite da AS neće dobiti dividendu u roku od mjesec dana?
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ma ne znam je te njihove interne odnose ali iz prethodnih postova sam zaključio, možda pogrešno, da je AS preglasan na skupštini i da su dobili samo jednog člana u NO a da je "druga strana" obezbjedila većinu skupljajući glasove sa raznih strana. Ako je tako onda je logično da imaju dvije suprotstavljene strane i ako će neko biti diskriminiran pri brzini podjele dividende (što ne tvrdim niti mogu razumjeti zašto bi bio) onda bi se očekivalo da bi to mogao biti "rival". A možda ćemo svi dobiti za mjesec-dva ne znam.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Ne postoji nikakav zakonski osnov za odgadjanje isplate dividende.Jos razmisljam hocu li ih tuziti, Nije da ne mogu bez tih njihovih nekoliko hiljada ali mi je pun kufer njihovih frustracija koje pokusavaju lijeciti sitnim ili jacim pakostima prema neposlusnima.Bogdan izgleda nije jos izasao ni iz udzbenika,bar sudeci po bezobrazluku prema meni.
Ne bih se zacudio da se trziste lijekova podje propitivati o povjerenju u ove ljude.Bojim se da oni to ne shvacaju.
A sto se tice "druge strane",vidjet cemo kako ce se sve razvijati.Najgora varijanta bi bila po onoj:Ako ne mozes protivnika pobjediti,ti mu se pridruzi!
Jedan dio Uzunoviceve premoci u glasanju objasnio je onaj predstavnik Libijskog fonda.Kaze da je Skupstina odobrila ulaganja Bosnalijeka u Libiju.
A na Skupstini niko nije niti pomenuo bilo sta slicno.
Njemu valjda neko tako preveo Bogdanove upute o glasanju.Ili su mu mozda nesto i obecali za punomoc!
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

montypython wrote: 05 Jun 2021, 10:54 Ma ne znam je te njihove interne odnose ali iz prethodnih postova sam zaključio, možda pogrešno, da je AS preglasan na skupštini i da su dobili samo jednog člana u NO a da je "druga strana" obezbjedila većinu skupljajući glasove sa raznih strana. Ako je tako onda je logično da imaju dvije suprotstavljene strane i ako će neko biti diskriminiran pri brzini podjele dividende (što ne tvrdim niti mogu razumjeti zašto bi bio) onda bi se očekivalo da bi to mogao biti "rival". A možda ćemo svi dobiti za mjesec-dva ne znam.
Pravilo je da ovakve ekipe i interesne skupine tj biznismeni teže dogovoru. Oni dobro znaju da u sukobu svi gube a najgore se kada se gube pare.
Kada pravne službe počnu raditi onda su već gubici.
Od Asove kupovine dionica vidljiv je bio i uticaj u firmi što znači da su bili u dogovoru.
I sam prošlogodišnji rezultat pokazuje da imaju neki kontakt.
Ako firma za godinu dana ima gubitak od negativnih kursnih razlika preko 20 miliona KM onda ili je direktor za finansije nesposoban što bi proizvelo njegovu smjenu( a pričali smo o tome,jesu-nisu smijenili) ili je rezultat namješten.
U oba slučaja AS je na gubitku.
Normalno je da se kurs dolara za godinu promijeni za 10 do 15% u jednom ili drugom smjeru pa ako se sad nakon 70 godina nađe neko da ošteti firmu u ovom iznosu pogrešnim potezima onda treba da odgovara za to.

A nije bilo smjena ,kako na kraju spomenuše. Što znači da nije bilo ni tolikog stvarnog gubitka nego su fiktivno umanjili krajnju dobit. U tom slučaju AS dobija puno manje od dividende. Zašto bi na to pristao? Pa onda sad da još čekaju godinu dana da im neko odobri isplatu.

Sumnjam da bi oni u tom svemu bili neka suprotstavljena strana i da prešutno pristaju na to.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Poslusat cu nanu Fatu.Neka sine svak trazi svoje,kaze Nana Fata juce u svom dvoristu.
Trazit cu sudsko ponistenje Odluke o isplati dividende u dijelu u kojem je definiran rok za isplatu.Ovo je svakako slicna posla sa gradnjom ccrkve u tudjoj avliji.Siledjijstvo zasnovano na mrznji,uz neznatnu korist po autore,Na kraju sa poprilicnom stetom po nalogodavce!
Treba dakle slijediti primjer ove nase heroine,nane Fate Orlovic!
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Prošle sedmice je skrbnik sberbank kupovao. Ali se obično digne cijena da bi veći paket prošao.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ova 1 dionica što je trgovana mi je indikativna kao i cijena od +2,98. Pretpostavljam da je neki dnevni limit 3% tako da je kupac htio da ima bazu za sutra za višu cijenu a da ne pređe tih 3 % i učestvuje u nekoj aukciji ili slično? Pretpostavljam da je i današnja kupovna cijena od 18,64 upravo ta iz istog razloga inače bi bila i veća.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sutra ću ja dati nalog za jednu dionicu elektroprivrede. Da vidim šta će reći raiffeisen brokers. Doduše, možeš prodati jednu ali ne smiješ kupiti jednu.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Pa neko je htio kupiti 1000 komada, ali je prodavac dao samo jednu.

Možda je neko samo iskoristiio veliki nalog da podigne kurs, tako da sljedeći dnevni dozvoljeni raspon naraste preko 20,5 KM.
Post Reply