Bosnalijek

sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

Ubiše nas pričama o nekakvim monstruoznim planovima arslanagića i komp. Ne sumnjam nimalo da je bilo kriminala. Ali od tih priča se ne živi, treba ići dalje, željno iščekujem da čujem i vidim hadenove planove, bilo kakve naznake budućeg pravca djelovanja, viziju bosnalijeka i narednom periodu...
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Ovo je više apsurdna situacija, radnici Bosnalijeka koji su do jučer branili grčevito Arslu i kompaniju danas, nama koji smo cijelo vrijeme napadali njegovo kriminalno ponašanje, žele reči kakav je on kriminalac a bili su njegovi saučesnici (čast rijetkim izuzecima). Ista priča se i danas ponavlje, radnici brane Haden od nas koji nismo ubijeđeni u njihove dobre namjere, imputirajući priču kako smo mi Arslini saveznici i sl. Nema potrebe da se više iko zamajava, Haden je (odnosno interesantno povezana lica) preko skrbničkih računa nakupovao dovoljno dionica da mu više niko nije potreban, pa ni radnici Bosnalijeka, da bi samostalno upravljao firmom. Ovakvim pravnim začkoljicama se samo produžava agonija Bosnalijeka, a na kraju će svi biti gubitnici. Haden će kad tad zaposjesti i samostalno upravljati Bosnalijekom jer su oni dokazali da znaju kako se lovi u mutnom, te ja ne sumnjam nimalo da će oni nači načina da zaštite svoju "Investiciju". Ali poenta ovog mog pisanja je da ovo što se radi na našem tržištu kapitala (ko god to radio) nije nimalo dobro.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Napokon:
Konstantin Zelov: Haden S.A. je evropska kompanija i štitit ćemo svoje interese u Bosnalijeku

Mi smo najveći pojedinačni dioničar i koliko ja znam, u zadnjih skoro godinu dana u kompaniji nije bilo zakonske legalne uprave. Uradili smo sve moguće da kompanija počne da funkcioniše sa upravom, a svi postupci dijela bivše uprave i Nadzornog odbora napravljeni su protiv nas, govori u intervjuu za Oslobođenje Konstantin Zelov, predsjednik Nadzornog odboora Bosnalijeka i član menadžmenta Haden S.A.


• Gospodine Zelov, kako biste sebe opisali?

- Ja sam pravnik, bavim se konsaltingom u korporativnom pravu već petnaest godina. Moja poslovanja ne odnose se samo na Rusiju, imam klijente i u Estoniji, Luksemburgu i Belgiji. Ali najviše vremena provodim u Rusiji, zapravo često putujem, ali računa se da živim u Rusiji iako sam tamo rijetko. Ovdje u Bosni i Hercegovini predstavljam kompaniju Haden. To je investicijska kompanija koja je registrovana u Luksemburgu i čije interese zastupam, a također u Rusiji predstavljam kompaniju Erka Farm. Erka Farm je vlasnik apotekarskog lanca Doktor Stoletov.

• Oko Hadena je bilo puno kontradiktornih i različitih informacija: šta je Haden?

- Ustvari, nema tu nikakve velike priče. Kompanija Haden je privatna investicijska kompanija, koja ima svoje dioničare i ti dioničari su iz Evrope. Žive u Evropi. I oni vladaju i upravljaju kompanijom jer su uložili svoje pare u nju i sada ta kompanija ima svoj menadžment dio kojeg sam i ja. Naš prioritet u investicijama su medicina i farmaceutika, zato smo prošle godine kupili apotekarski lanac Dr. Stoletov.

• Haden je kupio apotekarski lanac?

- Da. Haden je kupio. Haden je, kao što sigurno znate, od početka prošle godine počeo da kupuje dionice kompanije Bosnalijek.

16 miliona eura

• Kako odgovarate na optužbe da je novac kojim su plaćene dionice Bosnalijeka, zapravo, novac Bosnalijeka?

- To je veoma apsurdno. Dionice smo najviše kupovali u septembru, oktobru, novembru prošle godine, kad mi nismo čak ni dolazili u kompaniju, a kamoli koristili njezine pare. Kompanija koristi sve zakonske načine kako bi dobila finansijere - to su ulozi dioničara, krediti, zajmovi. Ali nikako nismo koristili pare Bosnalijeka. I ne moramo biti veliki specijalisti da bismo razriješili ovo pitanje, samo treba vidjeti vrijeme kada su se kupovale dionice.

• U Bosni je Bosnalijek top-tema jako dugo.

- Mi smo to već razumjeli.

• Kakva je uloga Imperia-Pharme u Bosnalijeku?

- Imperia-Pharma je nastupala kao Hadenov konsultant, ona je bila konsultant u kupovini apotekarskog lanca Dr. Stoletov i aktivno učestvuje u razvoju tog apotekarskog lanca. U kupovini dionica Bosnalijeka ona je također bila konsultant za preparate koje Bosnalijek proizvodi. Ona poznaje tržište, poznaje produkte, preparate, a u samom Hadenu nemamo stručnjake za medicinu niti farmaceute, tako da nam Imperia-Pharma daje podršku i u Rusiji i van Rusije. Želim da naglasim da u Imperia-Pharmi rade visokokvalifikovani specijalisti u farmaceutiki.

• Koliko ste para uložili u Bosnalijek?

- Na današnji dan ta je cifra malo veća od 16 miliona eura.

• U ovom času ste u nezavidnoj poziciji: Kantonalni sud u Sarajevu je donio presudu koja kaže da Nadzorni odbor kojim Vi predsjedavate nije po zakonu.

- Sud nije donio odluku da je Nadzorni odbor Bosnalijeka nelegalno izabran. Sud je donio rješenje da Komisija za vrijednosne papire koja je upisala Nadzorni odbor Bosnalijeka nema mandat. I nikako u tom sudskom rješenju nije naznačeno da je Skupština Bosnalijeka ili neka njezina odluka i imenovanje nezakonito, niti u tom rješenju stoji da je Haden povukao neke nezakonite postupke. Što se tiče zakonitosti i procedure sazivanja Skupštine, to je bilo provjeravano i od Komisije za vrijednosne papire i od Federalnog pravobranilaštva i donesena je odluka da je sve urađeno u skladu sa zakonom. Dakle, i organizacija Skupštine i biranje Nadzornog odbora. Osim toga, dozvolite mi da kažem da ta odluka Suda, koja je donesena sa dosta nejasnoća, po našem mišljenju, može da ugrozi daljnje strane investicije u Bosni i Hercegovini i zato smo odlučili da se obratimo urgentnom notom na adrese vlasti u Bosni i Hercegovini i da zatražimo rješenje ove cijele situacije.

• Šta očekujete od vlasti BiH?

- Mi im ovom notom izlažemo situaciju sa Bosnalijekom. I ne samo to. Glavni akcent je također i na činjenici da situacija u kojoj se našao Haden može negativno da utiče na ostale strane investicije. Odluka Suda o kojoj smo pričali stavlja pod upit sva rješenja Komisije za vrijednosne papire od februara 2009. godine. Ako tome dodate nestabilnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini i te nejasnoće, šta onda mogu očekivati strani investitori? Ne znam da li je iko obratio pažnju na način na koji je ta odluka Suda donesena: to je urađeno tokom vikenda, tužba je predana u petak, a u ponedjeljak je već donesena ta odluka.

• Jeste li se Vi u svojoj pravnoj praksi susreli sa tom brzinom suda?

- Baš sam to htio da kažem, takva sudska praksa je zaista nezabilježena do sada ne samo u Bosni i Hercegovini. Naravno, štitimo naše investicije i štitit ćemo ih svim zakonskim mogućnostima i svim zakonskim sredstvima. Mislim da s pravom možemo zahtijevati jednak tretman u BiH pred svim institucijama, pa i sudom.

• Kakva je sad pozicija Nedima Uzunovića, koga je ovaj Nadzorni odbor imenovao za v.d. direktora?

- Kompanija Haden polaže nade u tim profesionalaca koji su imenovani da upravljaju Bosnalijekom. Taj tim vodi Nedim Uzunović. On je i dalje v.d. direktor i mislim da je važno napomenuti da smo sve radili u skladu sa zakonom, pa tako i gospodina Uzunovića imenovali. Osim toga, kada sam došao u Bosnalijek, vidio sam podršku zaposlenika koju oni ukazuju gospodinu Uzunoviću.

• Kako Vi, kao pravnik, definirate ovakvu situaciju?


- Meni je kao pravniku ovu situaciju jako teško ocijeniti i zato što sa profesionalne tačke gledišta nisam baš upućen u pravnu i zakonodavnu situaciju u BiH. Na tu situaciju gledam kao običan čovjek i mogao bih reći da je sve ovo skupa sa zakonodavstvom veoma komplicirano. Nema jasnih granica i zbog toga se dešavaju veoma nejasne stvari. Kao primjer mogu navesti resornog ministra u slučaju sazivanja Skupštine Bosnalijeka. Prošle godine, ministar, koji upravlja Vladinim akcijama, tužio je prošlu Skupštinu zbog načina na koji je izabran Nadzorni odbor. Kad je Haden sazivao Skupštinu, ministar nije htio da učestvuje, ali je onda došao na Skupštinu koju je organizirao Nadzorni odbor koji je on tužio.

• Da li ste imali kontakte sa resornim ministrom?

- Bio je jedan sastanak sa premijerom Nikšićem kojem je prisustvovao i resorni ministar. Mi smo na tom sastanku dobili veliku podršku. Rečeno nam je da su interesi Hadena i interesi Vlade isti. Haden je direktni investitor i aktivno učestvuje u upravljanju svojim investicijama. Interes investitora je usmjeren na daljnji razvoj i proizvoda i tržišta, a za to je naravno zainteresirana i Vlada Federacije zato što je to kreiranje novih radnih mjesta i konstantno plaćanje poreza.

• Jeste li možda sreli bivšeg direktora Bosnalijeka Edina Arslanagića, i sada jedinog upisanog u sudski registar?

- Nisam imao ni mogućnosti ni želje.

• Nemate namjeru razgovarati sa ranije izabranim Nadzornim odborom i Šefikom Handžićem?

- Ne. Mi smo u ovom času najveći pojedinačni dioničar. Koliko ja znam, u zadnjih skoro godinu dana u kompaniji nije bilo zakonske legalne uprave. Uradili smo sve moguće da se ta situacija promijeni i da napokon kompanija počne da funkcioniše sa upravom. Svi postupci dijela bivše uprave i Nadzornog odbora napravljeni su protiv nas. Volio bih istaći razliku: govorim o pojedincima koji su dugo vremena koristili sredstva i resurse Bosnalijeka kako bi faktički spriječili normalno poslovanje.

• Šta hoćete reći: da su koristili sredstva kompanije da bi spriječili da Haden, kao najveći pojedinačni dioničar, ostvari svoje interese?

- Da.

• Govorite o Handžiću, koji je i dalje finansijski direktor?

- Da.

• Šta sad?

- Mi sarađujemo sa snažnim pravnicima koji rješavaju ta pitanja u sudu. S druge strane, obratili smo se Vladi, odnosno vlastima u BiH kako bismo ubrzali rješavanje ovog problema zato što se ovo ne odnosi samo na ovu situaciju u Bosnalijeku nego i na cijelu privredu u Federaciji.

• Notu ste poslali na uistinu veliki broj adresa: mislite li da će iko reagirati?

- Mi se nadamo. Prošlog maja je u Rusiji bila konferencija o saradnji BiH i Rusije u oblasti investicija. Na toj konferenciji jako se puno pričalo o pozitivnim stranama i investitori su pozvani u BiH. Osim toga, BiH ima za cilj da uđe u Evropsku uniju i ova situacija oko Hadena i Bosnalijeka, oko čudnih djelovanja od suda, može negativno uticati na želju stranih investitora da ulažu ovdje. Zato se nadamo da će naš zahtjev imati neki rezultat i da će se maksimalni broj ovih adresa potruditi da riješe ovaj problem. Jer, mislim da mogu da ga riješe. Ne zbog nas, već zbog privrede ove zemlje.

Ambicije veće od Alvogenovih

• Kakvi su planovi Hadena sa Bosnalijekom?

- Dok je na čelu Bosnalijeka bila stara uprava, mi nismo imali nikakvog kontakta niti prilike da dobijemo potpune informacije. Mi tek sad imamo neku pravu informaciju o mogućnostima i perspektivama kompanije i mislim da je najbitnije da kažem da je naš cilj da sačuvamo proizvodnju i da je proširimo. Želimo, naravno, da proširimo i povećamo i tržište za Bosnalijekov asortiman.

• Ako niste znali stanje u Bosnalijeku, zašto ste se odlučili da ulažete u Bosnalijek?

- Nismo znali detalje. Za nas je bilo bitno da je to jedan poznat brend. I imali smo informaciju o finansijskom stanju kompanije, ali nismo imali dovoljno podataka da uđemo u pravljenje programa daljeg razvoja. Sad radimo na tome.

• Američki Alvogen je nekada iskazao ambiciju da od Bosnalijeka napravi regionalni centar: kakve su vaše ambicije?

- Još veće.
http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/inte ... osnalijeku
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

Malo sam guglao, pa ne znam je li riječ o istom čovjeku ili je možda samo slučajnost (a također u Rusiji predstavljam kompaniju Erka Farm):
http://www.impharma.ru/text/46/lang/eng
Pa sad uzmemo li u obzir i ovaj članak, ukoliko je istinit naravno, totalno sam zbunjen, je li Zevlov član Imperia Pharm ili Erka Farm (vlasnik apotekarskog lanca Doktor Stoletov):
http://www.seebiz.net/poslovanje/kompan ... iona-eura/
I zašto bi Bosnalijek isporučivao lijekove Imperia Pharm ako je sada Doktor Stoletov praktično dio iste grupacije kao i Bosnalijek a posjeduje 414 apoteka u Rusiji (Naš prioritet u investicijama su medicina i farmaceutika, zato smo prošle godine kupili apotekarski lanac Dr. Stoletov)?
http://www.stoletov.ru/

A tek ova diletantska izjava predstavnika jednog ozbiljnog investicijskog fonda o tome da nisu imali dovoljno podataka o stanju kompanije kada su kupovali dionice, pa tek sad prave plan daljeg razvoja!!?? Za mene, nažalost, veoma obeshrabrujuće!

• Ako niste znali stanje u Bosnalijeku, zašto ste se odlučili da ulažete u Bosnalijek?

- Nismo znali detalje. Za nas je bilo bitno da je to jedan poznat brend. I imali smo informaciju o finansijskom stanju kompanije, ali nismo imali dovoljno podataka da uđemo u pravljenje programa daljeg razvoja. Sad radimo na tome.

• Američki Alvogen je nekada iskazao ambiciju da od Bosnalijeka napravi regionalni centar: kakve su vaše ambicije?

- Još veće.

I ko ima i malo interesovanja da potraži informacije o Alvogenu, može pronaći da je to samo jedan veliki distributivni centar, i jedan veliki pakeraj u Srbiji, ništa više!
http://www.alvogen.com/Company/WorldWid ... stBalkans/
Wanni
Posts: 44
Joined: 13 Apr 2013, 22:03

Re: Bosnalijek

Post by Wanni »

@ Sarajevo 2002

posto sam malo bolje upucen , sve informacije koje su oni imali dobili su od Nedima Uzunovica , Zelov i Uzunovic su stari "haveri" , ima tu jos par imena iz Erka i Imperia Pharma ... I koliko ja znam Haden je osnovan sa 2 cilja Kupovine apoteka ( rebranding , sada su postale "europske" apoteke ) i kupovina Bosnalijeka i sirenje trzista , a sva kupovina je isla na "obraz" uzunovica ... nadalje koliko ja znam oni ne planiraju od BSNL praviti ni pakirni centar niti ga kupiti da pokore trziste bas suprotno oni Bosnalijek vide kao zlatnu koku jer bosnalijekovi proizvodi (odredjeni) u mnogim zemljama kotiraju kao " najbolji" i "najjeftiniji"
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

Hvala na novim informacijama, barem su meni nove.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Ja samo mogu odati priznanje nekim forumašima (prevashodno montypython-u) koji su poodavno provalili kakve su namjere Hadena i njihovog lanca apoteka. Ovaj rus (Zelov) kaže da nisu bili upoznati sa stanjem u Bosnalijeku, ja upravo mislim suprotno, bili su oni veoma detaljno upoznati kakav je to rudnik zlata.
Wanni
Posts: 44
Joined: 13 Apr 2013, 22:03

Re: Bosnalijek

Post by Wanni »

@ investitor oni su znali tacno u sta ulaze , imali su apsolutno sve informacije kao sto sam vec ranije rekao kompletnom operacijom od momenta kad se spomenula kupovina BNSLR pa do danas tom "akcijom" rukovodio je Uzunovic.

Jedino sa cim oni nisu bili upuceni je to kako je "DE FACTO" stanje na racunima bosnalijeka nisu znali sta se tocno dogadja iza kapije :D sad znaju
muuuu
Posts: 37
Joined: 23 Jul 2013, 22:11

Re: Bosnalijek

Post by muuuu »

Bolje da ovaj Zevlov nije davao intervju ..dali mu ljudi priliku da kaže kao je on pravi investitor on se sam uvalio..kao vlasnici Hadena su privatna lica koja nemaju pojma o farmacEutici i jadni skockali su malo para od zajmova i kredita da kupe Bosnalijek ...pa je li to strateški partner Bosnalijeka SVAKA ČAST
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Covjek je pravnik, ne znam sta si ti ocekivao. Za planove i ambicije postoje drugi ljudi, ne brinem se ja za bosnalijek u tom slucaju.

Federalna je sinoc u dnevniku 2 prikazala namjere arslanagica kako da sakriju svoj lopovluk daleko od ociju bh pravosudja i javnosti. Sad je kristalno jasno sa kojim ciljem su dovedeni slovenski spijuni u bosnalijek.

Pogledati od 2:52:
http://www.federalna.ba/bhs/vijest/7060 ... 2-02082013
Post Reply