Bosnalijek

slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

I ja nisam mislio ici gore.Zanimalo me samo kolika je predlozena dividenda i to sam pokusao saznati telefonom.Nakon sto su me proslijedili Sekretaru Bogdanu,on mi je rekao da to ne moze putem telefona.Ranijih godina su mi to uglavnom govorili telefonom,sad Bogdan odlucio drugacije,bar za Halila Cengica.
I onda juce,po volji svemoguceg,odem.Materijale sam odmah dobio na uvid,osim Knjige dionicara.Jer Bogdan ceka na kapiji.Dividenda je predlozena kao prosle godine,0.59 km.
Knjigu dionicara mi je donio kada sam pisao prigovor Direktoru na ponasanje Sekretara.Valjda misli da hou da zovem dionicare ,bar one vece,kao sto neki vec rade.
Nakon uvida u materijale,zamolio sam obrazac Prijave za skupstinu.Ne moze,ima na internetu,kaze Bogdan.Pa do sada je moglo,kazem.E vise ne moze.Isprintaj sa interneta.Ti se njim dobro sluzis,kaze JugBogdan.Ocito cita,i zato i neda.
Inace,elicnu atmosferu sam ovdje vec dozivljavao,u doba prethodno svemoguceg.I nije dobro zavrsilo,ni za njega,ni za drustvo.Ali na zalost,dosli su gori!
Hoce li tako biti i sada,ne znam,ali se cini da gore ima ulozenih svakakvih para.Necu dalje jer bi ona novina opet mogla izaci sa nadnaslovom:Cengicu smeta ulaganje u ...!
Sacekat cemo da se objave imena kandidata za Nadzorni odbor.A sve ovisi od toga ko ce dovesti svog Libijca.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Zanimljivo je da AS ne traži više. Vjerovatno mu je i 700-800K dovoljno.
nane
Posts: 264
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Re: Bosnalijek

Post by nane »

Hvala slavuj na informacijama
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Imena kandidata za NO mozda imaju u danasnjem trobroju Avaza.Ako neko ima,molim da objavi ili bar neka napise da nema.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Nema u avazu u ovom broju.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Jos uvijek ne znam prijedlog za clanove Nadzornog odbora.Ne znam ni ima li to u jutrosnjoj novini,ne ide mi se do trafike.
Mislim da ce se na ovoj skupstini odluciti kako i s kim dalje.
"Potpuno je van pameti da neko ko je vlasnik samo 30 posto dionica apsulutno upravlja drustvom.Pa to moze samo u drzavi u kojoj je Niksic premijer,a Celam regulator..."
Ovo pod navodnicima je iz Oslobodjenja od ponedjeljka,09.03.2015.god.
Na naslovnoj strani , ispod nadnaslova Dok traje istraga Tuzilastva BiH o Bosnalijeku,preko citave naslovne strane vrisak :MALI DIONICARI SU ZABRINUTI,A NEMOCNI DA ISTA UCINE.
Na drugoj i trecoj strani fotografija Niksica,kao svjedoka!?,Zije Blekica ,kao osumnjicenog.,i u tekstu svi oni sto su tada bili glavni akteri ulaska ove pajser skupine u Bosnalijek.
E sad skoro svi spomenuti nisu gdje su bili,neki nisu ni dostupni.Oslobodjenje sigurno nece ponoviti ovaj naslov,a sta ce objaviti,ovisi o novom NO.
Hasana Celama vise nema,ne znam da li je gore i Junior,ali znam da je tu jos uvijek Uzunovic i ekipa iz Konjica.Niksic je takodjer tu,kao podrska.Jedino sto sad ne moze utjecati na izbor NO,ne predlaganjem kandidata ,kao nekad!A ko ce ostati poslije Skupstine,vidjet cemo.
Jednom sam se zahebo,pomagao u odlasku Arslanagica pa dosli gori od njega.
Ovog puta idem na skupstinu iz ciste radoznalosti.
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

VELIKI DAN ZA BH. GIGANTA: “Bosnalijek“ započeo izvoz u Irak, vrijednost prvih isporuka prelazi...
Kompanija Bosnalijek d.d. Sarajevo uspješno je realizirala prvi izvoz svojih lijekova u Irak, jedno od najvećih tržišta na Bliskom istoku.

vrijednost prvih isporuka prelazi iznos od pola miliona KM, a u saradnji sa partnerima iz Iraka dogovoren je nastavak registracije i novih proizvoda što će osigurati dodatni obim, ali i vrijednost izvoza u narednom periodu.

Generalni direktor Bosnalijeka Nedim Uzunović ističe kako Bosnalijek nastavlja sa uspješnom realizacijom svojih ambicioznih razvojnih planova, koji uključuju i dodatno pozicioniranje i širenje na svjetskim tržištima.

“Bosnalijek posluje i izvozi svoje proizvode u više od 20 država na tri kontinenta. Sretni smo što smo ovom broju dodali i Irak.

Ovim izvozom, proširili smo poslovanje u ovoj regiji te nakon Iraka ubrzo kreće izvoz u Kuvajt i Katar, a uporedo s tim očekujemo početak registracije naših lijekova u Saudijskoj Arabiji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Omanu i Bahreinu.
Kako navedene zemlje pripadaju klimatskoj zoni koja se razlikuje od klimatske zone evropskih zemalja, u smislu prosječne dnevne temperature i vlažnosti zraka, Bosnalijek je u prethodnom periodu nabavio opremu i uložio značajan napor u dodatna ispitivanja koja su neophodna kako bi se stekli uslovi za plasman farmaceutskih proizvoda na ova tržišta.

Uvjereni smo kako tržišta ovih zemalja predstavljaju značajan potencijal za Bosnalijek, koji ove godine obilježava 70 godina uspješnog poslovanja tokom kojih je dostigao najviše standarde u proizvodnji visokokvalitetnih lijekova, što najbolje potvrđuje stalna ekspanzija izvoza”, poručio je Uzunović.

U sklopu prve isporuke na tržište Iraka plasirani su farmaceutski proizvodi za različite indikacije, odabrani iz grupa proizvoda sa djelovanjem na kardiovaskularni, nervni, lokomotorni, respiratorni sistem i metabolizam (antidijabetici).

U narednom periodu očekuje se i dodatno proširenje portfolia za plasman na ovo tržište, a u fokusu će biti proizvodi Lysobact, za liječenje grlobolje i Enterofuryl za liječenje dijareje.

NASLOVI PUNII IZVOZA A SVAKE GODINE SVE SLABIJE POSLOVANJE,IMAJU DOBRE KNJIGOVOĐE..
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

slavuj wrote: 02 May 2021, 13:48

Inace,kompletna pajseraska garnitura odrzala se u upravi i Nadzoru sve dok ih nije pocelo pritvarat.
Vjerujem da ce u novi NO biti predlozeni i zabrani samo oni koji su na slobodi.
Mada ni to nije sigurno.Struktura dionicara je bliska mentalitetu krimjnalnih organizatora Hadenizacije,a i direktor,bar sa jednom optuznicom za kradju firme
potrudit ce se da napravi NO sebi nalik..
Interesantno je da nekim poznatim osobama iz javnog zivota,nista od toga ne smeta.Niko nije reagurao ni kada je predsjednik Nadzornog odbora pritvoren,ni kada je direktor optuzen.Drugi po velicini dionicar izgleda se uklapa .Profesor po zemljackoj liniji je takodjer zadovoljan,a poznati omladinac,inace deklarusani antifasista,pljacku svog naroda ne smatra slicnim fasizmu.
A za mene su svi isti.I nisam slucajno svojevremeni napisao da mi se cini da sam Bogdana vidio devedesetdruge gdje pokusava uci u Sarajevo preko Vraca,
Jer za mene su svi oni isti.I oni sto su tada rusili ovaj grad,i oni sto to ga sada pljackaju,i oni kojima to nimalo ne smeta.Sto im je drustveni status veci,time su odgovorniji.Pa bili oni profesori,prvaci stranaka,i to socijaldemokrate,ili pak privrednici.Sve je to u pet deka!
Jer da je tada na celu Vlade bii neko ko nije u talu sa pljackasima,danas ne bi bilosve ovo sto se desava oko preuzimanja dionickih drustava.
Ne bi bilo ni ovog izvlacenje para iz fondova,i ko zna koliko bi Vlada uzela za svoje dionuce u Fabrici duhana ili u Bosnalijeku.
Sigurno dionica Elektroprivrede i Rudnika soli Tuzla ne bi bila na nivou deset posto nominale a Energonova, Unioninvestplastika i Ozon na primjer,na nivou visestruke nominalne vrijednosti.
Sve je dakle tada pocelo i tada isprobano.Pa se osladilo onim malim poluinteligentima sto to sve realiziraju.A glavni,na vrhu trljaju ruke.Bar sad za sad.
Morao sam citirati ovo iz jednog prethodnog posta.Jer desilo se bas kako sam najavio.Uprava i najveci dionicar predlazu isti Nadzorni odbor,u cijem je mandatu predsjednik NO uhapsen a direktor prijavljen zbog kriminala.Bivseg predsjednika nisu mogli predloziti jer nije mogao doci da potpise da prihvaca kandidaturu.Nije ga pustilo.Ali su nasli adekvatnu zamjenu.Peti njihov kandidat je takodjer svojevremeno privodjen zbog kriminala na stetu drustva.
Ostala tri kandidata su vjerovatno prijedlog ostalih vecih dionicara.
Prvi put ,nakon pajserizacije,neko jos predlaze kandidate.Nema vise Vlade medju dionicarima,nema ko da Uzunovicu u ime Vlade cuva ledja!
Ne znam da li je to dovoljno za sigurnost ulaganja dionicara,ne znam da li su uposlenici sigurni da nece neki mozda u pekare,kao recimo u Fabrici duhana.
Ostaje trajno pitanje ko su ljudi koji sve to gledaju.Kakvi su to dionicari i uposlenici koji sve to ne vide ili to sve podrzavaju.
Sta je sa njihovim,ocito laznim,ugledom i statusom u ovom nasem drustvu.
Skupstina izgleda kao predvorje nekog velikog suda,Ali svakako negdje drugdje,a ne kod nas!
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Bosnalijek raste značajno i jučer i danas a ex dividend day je prošao koliko znam. Kod nas se udomaćilo da nakon toga dionica padne za iznos dividende a ne da raste. Je li to ima nešto što ne znamo jer poraslo je za preko 2 KM vrlo brzo? Očekivao sam značajan rast ali ne još.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Moguće je da bude kakvih prenosa većih paketa. Obično su išli iznad 17KM.
Post Reply