Bosnalijek

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Prijedlog za strategiju rada člana NO Bosnalijeka koji bi trebao biti ispred malih dioničara:

1. imenovati g.Čengića za savjetnika članu NO i davati mu 1/3 od naknade za rad u NO
2. drugu trećinu naknade davati udruženju malih dioničara Bosnalijeka za financiranje njegovog rada
3. treću trećinu naknade davati članu NO koji bude imenovan
4. barem jednom na tjedan javljati se na ovaj forum, ili na drugi način i odgovarati na pitanja i informirati male dioničare o svemu u Bosnalijeku
5. barem jednom mjesečno javljati se udruženju malih dioničara Bosnalijeka i informirati ih o svemu u Bosnalijeku

Znam da sve ove crtite ovise isljkučivo o imenovanom članu NO, ali tako bi imao podršku mene kao malog dioničara
Nadam se da ovo nije znanstvena fantastika
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Zamolio bih kolegu investitora da svoje viđenje mojih komentara i moje "pripadnosti" zadrži za sebe jer sve napisano je apsolutno netačno. Moji komentari nemaju veze sa politikom, nego sa mojim novcima uloženim u Bosnalijek! To što su drugi upleli u sve ovo i politiku i vjeru to je neka druga dimenzija! Selam nije problem, ali iza selama se krije nova pljačkaška politika i to je jasno i pticama na grani!

Saznao sam još nešto vrlo zanimljivo. Tema je navodni pozitivni rezultat poslovanja za 9 mjeseci 2012. godine. Najednom dolazi do smanjenja troškova transporta i do 60 % te se na taj način direktno utiče na rezultat?! Odlično! Ali neka mi neko pojasni, a s obzirom da sam ekonomista mislim da odlično kontam stvari, kako je moguće da se troškovi prevoza smanjuju do 60 % u vrijeme kada cijena nafte konstantno raste što znači da automatski sve druge stavke rastu??? To je moguće samo ako dosadašnji troškovi nisu bili realni, tj. da se preko transporta izlvačio novac!!! Znači da su stare informacije koje imam da je transport koštao po 5 ili više puta od normalne cijene tačne!!! Eh sada s jedne strane mogu reći super, pa ipak su se spustili troškovi i ipak će manje novca biti oprano preko toga...Ali sada imam novo pitanje, da li je tih 40 % nekadašnje cijene realno ili i dalje imamo bar duplo skuplje troškove prevoza od realnih???! Znači da se i dalje krade, al eto sada nešto manje...

Sve ovo navodim iz samo jednog razloga, kada "oni" napokon odu iz firme bojim se, ponavljam to, ali moram, da su frizirani rezultati poslovanja jedna od najvećih potencijalnih bombi za firmu. To će uticati negativno i na cijenu dionice i na sam opstanak firme...
panzer
Posts: 11929
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Da bi se došlo do nekog zaključka oko promjena u finansijskom izvještaju trebalo bi imati čitavu sliku dešavanja poslovanja u rusiji. Nije to samo trošak prijevoza nego i sve ostalo, ali sumnjam da bilo ko od nas ima puni uvid u ta dešavanja. Bitnije je da se stanje popravilo(za sad).

Što se tiče predstavnika za NO, udruženje bi trebalo doći do potrebnog broja dioničara da bi imalo člana a do toga ima posla. Vjerovatno je statutom firme određeno da pored opštih uslova za kandidata, treba imati i posebne uslove pa i njih treba isčitati odnosno pronaći u statutu.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Zašto samo u Rusiji? Pa valjda su transportovali robu i u druge zemlje pa i lokalno? Trošak prevoza sam naveo samo kao primjer, slažem se da ima još puno toga...

Mislim da bi se i udruženje trebalo aktivirati malo više ovdje na forumu te nas obavještavati o tome koliko ima trenutno na raspolaganju dionica, koliko je potrebno, potencijalnim imenima za predstavnika kao što već neki i navode, možda potencijalnog kandidata za NO u ime malih dioničara i sl...
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

6.2.2. Uvjeti i postupak za izbor i razrješenje predsjednika i članova Nadzornog odbora
Član 55.
(1) Za predsjednika i/ili člana Nadzornog odbora može biti predložena i izabrana osoba koja ima
visoku školsku spremu, najmanje pet godina profesionalnog iskustva u vezi sa djelatnošću Društva
ili u oblasti finansija ili poslovnog prava, i pozitivnu reputaciju u poslovnom okruženju.
22
(2) Za predsjednika i/ili člana Nadzornog odbora ne može biti predložena i izabrana osoba:
a. starija od 65 godina na dan imenovanja;
b. koja je u Društvu član Uprave ili Odbora za reviziju;
c. kojoj je pravosnažnom presudom suda zabranjeno obavljanje aktivnosti koje su u nadležnosti
Nadzornog odbora ili je osuđivana za krivično djelo ili privredni prijestup za radnje nespojive s
dužnošću u Nadzornom odboru, pet godina od dana pravosnažnosti presude, ne računajući
vrijeme zatvorske kazne;
d. koja je ili bi mogla biti u konkurentskom odnosu sa Društvom u smislu odredaba ovog statuta i
Zakona, ili je predsjednik ili član nadzornog odbora ili član uprave u drugom društvu koje je sa
Društvom povezano kao ovisno društvo ili treće društvo u kome to ovisno društvo ima većinu
dionica ili udjela s pravom glasa, ili društvo s uzajamnim udjelom, ili društvo u kojem direktno
ili indirektno Društvo ima najmanje 10% dionica s pravom glasa ili drugačiji odlučujući utjecaj.
e. koja ne može biti predložena i izabrana za člana Nadzornog odbora iz drugih razloga utvrđenih
Zakonom.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

crveni wrote:Zamolio bih kolegu investitora da svoje viđenje mojih komentara i moje "pripadnosti" zadrži za sebe jer sve napisano je apsolutno netačno. Moji komentari nemaju veze sa politikom, nego sa mojim novcima uloženim u Bosnalijek! To što su drugi upleli u sve ovo i politiku i vjeru to je neka druga dimenzija! Selam nije problem, ali iza selama se krije nova pljačkaška politika i to je jasno i pticama na grani!
Ma da, selam je kompatibilan sa lopovlukom...al nema veze evo ja prestao :?:
Sabur2
Posts: 1846
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

@leon
Hvala. Također, podržavam prijedloge koje si ponudio. Mislim da g. Čengić ima najbolje poznavanje materije i da bi to svakako trebalo iskoristiti, pod uslovom da se i on slaže.
Ostaje problem imena. Nekompromitiranog čovjeka, koji ispunjava uslove.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Ja imam ozbiljan procenat dionica koji kao malom dioničaru nije zanemarljiv! Moj procenat u potpunosti stoji na raspolaganju Udruženju i to ću usmeno potvrditi čim se objavi sazivanje skupštine. Sada razmišljam, trebamo se svi maksimalno angažovati da skupimo dovoljan procenat jer faktički bez najmanje 10 % ili više ne možemo računati na svog predstavnika u NO. Drugim riječima bez radnika-dioničara nemamo velikih šansi.
Činjenično rečeno ako ne skupimo dovoljan broj dionica smatram da se mali dioničari trebaju dogovoriti sa jednim od velikih dioničara. O Arslanagićima je suvišno trošiti riječi, o hadenu nema/o pojma još uvijek tako da nam je jedino Vlada FBiH tu da pokušamo ispregovarati sa njima da im damo punomoć uz naravno jasno definisanu zaštitu naših interesa.
Sad će Investitor da kaže da sam "obojen", ali ovako razmišljam. Koji će to veći dioničar zaštiti male dioničare??? Vjerovatno ni jedan. Sa druge strane, iako sam zaista ljut prvo na Vladu jer je dopustila da sve ovo dugo traje i da nema već uhapšenih, ali Vlada ne može imati niti dva člana NO ukoliko nema preko 20 % što dokazuje činjenica da su za posljednju skupštinu sakupljali punomoći malih dioničara. To znača da možemo kvalitetno ispregovarati sa Vladom, zaštititi svoj interes i dati punomoć da nas Vlada predstavlja na narednoj skupštini.

Zaključak: Imamo dvije opcije:
1. Da pridobijemo dobar dio radnika-dioničara te sa njima skupimo preko 10 % dionica i na taj način steknemo preduslove da imamo vlastitog predstavnika u NO, što kada realno razmislimo neće nimalo biti lako ili
2. Da pronadjemo partnera u jednom od većih dioničara te mu damo punomoć na narednoj skupštini, a ja kao manje zlo tu vidim Vladu FBiH.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Izgleda da vikendom nema gužve... Ja sam mislio da ćemo biti agilni svakodnevno, da ćemo privući što više malih dioničara ovdje... Samo da ne bude da pričam u prazno, dvojica malih dioničara će se aktivirati ovih dana, na moj nagovor. Takodje spremni su da podrže Udruženje...
Sabur2
Posts: 1846
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Vidi, nije ovo grupa za podrsku pa da treba nesto stalno pricati. Obicno ljudi ovdje postaju kad imaju sta novo da kazu, prenesu novu informaciju i sl. Chat nam bas nije uobicajen. Vikendom najcesce nema novih informacija. Znalo se desiti da prodje i nekoliko dana bez novog posta. Ti slobodno pisi ako sta imas reci, a mi cemo rado citati, eventualno komentarisati.
Ipak je vecina starosjedilaca ovdje malo prestara za chat.
Povezivanje medju dionicarima jeste pozeljno i stavise obavezno u nasoj situaciji kad se zakoni postuju samo kad neko zatrazi da se postuju.
Post Reply