Bosnalijek

panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sasvim sigurno banka. I konačno su krenuli u kupovinu dionica. Normalno da će to biti vrlo precizno procijenjeno odnosno značajno ograničen broj emitentata ali daleko bolje od kupovine obveznica po nenormalnim cijenama.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

panzer wrote: 27 Dec 2019, 14:35 Sasvim sigurno banka. I konačno su krenuli u kupovinu dionica. Normalno da će to biti vrlo precizno procijenjeno odnosno značajno ograničen broj emitentata ali daleko bolje od kupovine obveznica po nenormalnim cijenama.
Ma nije banka, kupio je skrbnicki
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Koliko znam, skrbnik se ne oglašava kada kupi za nekog. Bar smo to vidjeli u cijeloj ovoj godini.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Na rvp.ba fino pise da raif skrbnicki ima 11,34%. Da je vlasnicki pisalo bi vlasnicki.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Bosnalijek

Post by adnan1987 »

Haden ne odustaje od udomljavalnje dionica.
Novi pokušaj 15.01.2020.
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

adnan1987 wrote: 30 Dec 2019, 15:31 Haden ne odustaje od udomljavalnje dionica.
Novi pokušaj 15.01.2020.
Čisto sumnjam da će ostati na pokušaju. Ovakve stvari su obično prethodno detaljno dogovorene, inače ne bi ni nudili paket na prodaju. Ovo zadnje što nije otišlo je ili neka formalna/proceduralna greška ili nisu stigli skupiti pare. Jako bi me začudilo ako ovo ne ode kao i onaj prvi put. Jedino se sad može destiti da se pojavi još neko s obzirom na nešto duži rok u odnosu na prvi dio paketa kad je bilo samo dan i po od objave do realizacije. Mada u to sumnjam jer ako je bio dogovr onda je vjerovatno dio njega i da prodavac ne zove i obavještava nikog drugog. Nagađam ali nekako mi logično
potisak
Posts: 88
Joined: 24 Dec 2019, 17:53

Re: Bosnalijek

Post by potisak »

Moje mišljenje je da će Haden u udomljavanju svojih dionica po cijeni od 18,85KM ponovo izvisiti. Ako je onog prvog manjeg dijela bila kupac Raiffesen bank, koja bi trebala imati provjerene analitičare, onda je lako predpostaviti da im je značajno profitabilnije upravo kupiti dionice Elektroprivrede jer ih kriminalni fond „Big“ pomalo ubacuje, koja uveliko u budućnosti daje veći profit. Dividenda u Elektroprivredi je 4-5 puta veća nego u Bosnalijeku. Jedna dionica Elektroprivrede po svim analizama vrijedi više nego 5 dionica Bosnalijeka. Znači, u najmanju ruku, bolje je kupiti dionicu Elektroprivrede po 20 KM nego dionicu Bosnalijeka po 10 KM i zašto bi Banka koja teži za profitom kupila 1,441.286 dionica Bosnalijeka, ako može kupiti maksimalno ponuđenih 700.000 dionica Elektroprivrede po 15,50 (pa i po 20, ili 25. I do 30KM je eksra jeftina cijena). Iako ja mislim da "Big" toliko ne smije prodati ...
montypython
Posts: 3790
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ne bih bio isključiv u vezi poređenja Bosnalijeka i Elektorprivrede kao dionica. Radi se o dvije možda i najbolje trenutno a banke imaju mnogo više sredstava od toga da moraju odlučivati ILI/ILI. Kupuju one i obveznice od države po nikakvoj kamati i to 30 i više miliona i to više puta tako da je povrat od dividende i BSNL i JPESR nemjerljivo veći od povrata od tih obveznica. Drugo, mi ne znamo ko ustvari kupuje BSNL da li je to banka ili je ipak banka samo skrbnik. Možda se radi o nekome ko zna mnogo više od nas npr da će neko treći kupiti BSNL za godinu ili dvije i za to dati 30 KM/dionici ili više a da je ovo sad samo uvod u to. Pa je onda za njega JPESR neinteresantan. Ne kažem da je tako ali ni da nije. Znamo šta je bilo sa FDS pa onda sa Sarajevo Osiguranjem a Bosnalijek sada posluje daleko bolje (i ima trend rasta) od obje te firme tada čije su dionice porasle od tada 2-3 puta. Znači ne možemo zanemariti tu mogućnost. Ne bih poredio ove dvije dionice apsolutnim brojevima jer jedna ima nominalu 10 a druga 72 KM tj različit je broj dionica u opticaju. Kad gledamo povrat, obje imaju solidan. Jeste BSNL ne dijeli sav profit u dividendu-zasad ali to se lako može promijeniti a ipak raste knjigovodstvena vrijednost tj firma. Ako gledamo porast prihoda i dobit od cca 13-14 miliona to raste dramatično. Da se podijeli u dividendu bilo bi 1,5 KM po dionici ili pri cijeni koju pominješ od 10 KM to je ogromnih 15 %. S druge strane dobit od 60 ak miliona EP je cca 2 KM po dionici (ako bi se sve podijelilo) što daje povrat od 10% pri cijeni od 20 KM. Dakle pri toj cijeni BSNL od 10 ipak je povoljniji od JPESR s tim da je ta cijena od 10KM za BSNL više nemoguća, ali je i pri cijeni BSNL od 20 povrat još uvijek ogromnih 7,5 %. Pri realnijoj startnoj cijeni od 20 KM za poređenje i jedne i druge rekao bih da su obje jednako primamljive i potcijenjene i daju i veliki povrat i visoku mogućnost rasta same dionice. Mislim da bi pametan investitor išao na diverzifikaciju rizika tj išao na obadvije. Povrat je solidan za obje s tim da se slažem da za porast dionice JPESR nema granice tj lako može da ode i na 30, 40 ili više čim BIG prekine ovo kriminalno iskrcavanje. Ako se ova dobit EP nastavi ili čak poveća. Mi dakle ne znamo je li banka ovo kupuje ili je samo skrbnik. Ako banke jednom počnu kupovati dionice radi svog profita otići će i JPESR i BSNL na puta dva ili više od sadašnjih cijena a i još štošta.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

potisak wrote: 30 Dec 2019, 22:13 Moje mišljenje je da će Haden u udomljavanju svojih dionica po cijeni od 18,85KM ponovo izvisiti. Ako je onog prvog manjeg dijela bila kupac Raiffesen bank, koja bi trebala imati provjerene analitičare, onda je lako predpostaviti da im je značajno profitabilnije upravo kupiti dionice Elektroprivrede jer ih kriminalni fond „Big“ pomalo ubacuje, koja uveliko u budućnosti daje veći profit. Dividenda u Elektroprivredi je 4-5 puta veća nego u Bosnalijeku. Jedna dionica Elektroprivrede po svim analizama vrijedi više nego 5 dionica Bosnalijeka. Znači, u najmanju ruku, bolje je kupiti dionicu Elektroprivrede po 20 KM nego dionicu Bosnalijeka po 10 KM i zašto bi Banka koja teži za profitom kupila 1,441.286 dionica Bosnalijeka, ako može kupiti maksimalno ponuđenih 700.000 dionica Elektroprivrede po 15,50 (pa i po 20, ili 25. I do 30KM je eksra jeftina cijena). Iako ja mislim da "Big" toliko ne smije prodati ...
Ponovit cu po ko za koji put dionice nije kupila Raiffeisen banka vec skriveni kupac preko Raiffeisen skrbnickog racuna. To su dvije stvari ko nebo i zemlja.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Nema ovdje skoro ništa nejasno.Jedino što ne znamo,niti ćemo vjerovatno znati uskoro,ko je zapravo kupac ovog prvog dijela onih hadeniziranih dionica.Činjenica da prva aukcija drugog dijela nije bila uspješna, ukazuje na to da neko,ko sve ovo kupuje,nje se bio odlučio dokle će ići.I vjerovatno je to bio problem.Jer isti kupac ne može kupiti oba ova dijela,ukupno više od 26%dionica,a da ne ide na preuzimanje.Sačekat ćemo da vidimo ko će ovo kupiti,mada će i to biti preko skrbnika,ili možda neka uslužna kupovina.Jer,Haden je vjerovatno ovo morao prodati a ovi sa Malte nisu mogli doći da kupe,ne rade tranvaji.Kažu pukla šina !
Po meni,dobro bi bilo da sve ovo kupi neko ko će ići na preuzimanje.Vrijeme je da se Bosnalijek stabilizira na jasnim i transparentnim vlasničkim odnosima.Jednostavno,da se zna šta je čije i da se konačno završi ovo poslovanje po Arslinim metodama.
Ne bih se iznenadio da to bude i neko domaći.Recimo ovi što su iz fondova do sada izvukli više nego bi trebalio za kupovinu ovog cijelog hadenovog paketa!.Samo ima ih puno,ne znam kako bi riješili međusobne odnose.Osim toga neki su to do sada potrošili.
Ostaje i mogučnost da se na preuzimanje ide zajedno sa ovima sa Malte,možda do tada prorade i tramvaji!Samo je veliko pitanje ko bi se to usudio ići sa njima u tal,možda samo ovi pljačkaši fondova!Elem,sve u svemu,mnogo nepoznnica.
Post Reply