Bosnalijek

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Ne slažem se baš sa logikom "kad smo do sada čekali". Da ste davno izašli sa gubitkom i uzeli obveznice već bi bili na dobitku. A o nerviranju da ne govorim.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Poštovani, zadnji Vaši postovi u ovoj temi su i mene motivirali da se prijavim i napišem svoj prvi post na ovom forumu. Također kao i crveni, duže vrijeme čitam postove na ovom forumu. Ispočetka prvo sa krajnjim skepticizmom, kao da čitam dnevni avaz, ali sam poslije vidio da ima postova koji su i daleko iznad toga i zaslužuju posebnu pažnju. Zahvalio bi panzeru na izrazitoj aktivnosti i kvalitetu njegovih postova, kao i spremnosti da se obračuna sa onima koji pišu postove po naredbi ili da bi pokušali djelovati na svijest ostalih da se počnu ponašati na tržištu onako kako ti njima samo odgovara...

Već duže vrijeme sam dioničar Bosnalijeka i učestvovao sam na svim skupštinama u zadnjih godinu dana. Punomoć nisam nikome davao, jer sam svoj glas na skupštini, kupovinom dionica, platio svojim novcem. Na početku sam prepoznao da je ispravno stati na stranu Vlade FBiH, iako sam svjedočio izrazitoj nesposobnosti kadrova Vlade FBiH, koji su sve trebali na skupštinama provesti na djelo, obzirom da je Vlada FBiH dobila podršku značajnog broja malih dioničara i fondova. Prvenstveno mislim da vanrednu skupštinu Bosnalijeka, koja je trajala oko 12 sati i beskrajnog dijeljenja glasačkih listića.

Na svakoj skupštini sam glasao protiv sadašnjeg stanja u Bosnalijeku i za promjenu, a na zadnjoj skupštini sam izašao kada je predstavnik državnog kapitala odgodio skupštinu, te nisam ostao na ekološkoj skupštini u prirodi.

Međutim, smatram da sam jedan od rijetkih, kome je u trenutku cijene dionica ispod 8 KM na burzi ostalo nešto gotovine, pa sam kupnjom na toj razini, poništio svoj gubitak iz ranijih kupovina dionica Bosnalijeka, tako da sam sad na pozitivnoj nuli sa Bosnalijekom.

Na svaku sljedeću skupštinu dioničara ću ići osobno i glasati po svojoj savjesti i za promjene u Bosnalijeku, te se nadam da prića oko Bosnalijeka neće otići u zaborav i riješiti se prema principu: "ko je hapio, hapio" . . .

Za sada toliko . . .
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Drago mi je da nam se i i Leon pridružio i za sve što je naveo mogu reći da se u principu slažem. Nadam se da će biti još više Leona i Crvenih da bismo, ako ništa ovdje, mogli napisati sve činjenice koje se tiču NAŠE zajedničke imovine!!!
montypython
Posts: 3869
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ja ne bih optuzivao kriminalce zato sto su ono sto jesu. Krivi su oni sto su im to dozvolili. Drzava kao najveci dionicar nije GODINAMA imala pojma sta se desava u vlastitoj firmi. Nije imala nikakav kontakt sa libijcima koji su imali 8%. Ima godina dana da su saznali sta se desava (a mi smo ovdje to znali jos godinu prije) i nisu uspjeli uraditi NISTA. Munta ih i razvlaci im pamet jedan covjek koji ima ispod 0,5 % dionica. Vlada je nesposobna, troma, gomila stranackih amatera koja nema znanja da vodi zemljoradnicku zadrugu u Gornjoj Ljutoj. Raspolaze samo golemim kolicinama sabura a i ja bi da mi plata i brojni pausali nemaju veze sa rezultatima rada. Oni u ovom trenutku nemaju prakticno nikakvu kontrolu nad Bosnalijekom, FDSom, Zeljeznicama FBIH, BHtelecomom ...
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Ako se crveni neće ljutiti, htio bi samo dodati da ne bi trebali kriviti radnike Bosnalijeka i njihov način raspolaganja svojim dionicama.
Iako ne znam niti jednog radnika Bosnalijeka, vjerujem da su njihova radna mjesta u pitanju i da je jako izvjesno da ako jedan radnik odbije suradnju upravi na skupštinama, da bi u najkraćem roku dobio otkaz. Pretpostavljam da su radnici Bosnalijeka u većini sa VSS i da im u sadašnjem stanju tržišta i stanja u državi poslije otkaza čeka samo mjesto na zavodu za zapošljavanje.

Vjerujem da će, ukoliko Vlada FBiH, ostali većinski dioničari, mali dioničari i fondovi, zajedno zadaju završni udarac sadašnjem stanju Bosnalijeka i učine izvjesnim da će uspjeti, da će im se odmah priključiti radnici bez straha po svoja radna mjesta.

Nadam se da sam u pravu i da su radnici Bosnalijeka puno pošteniji od uprave.
panzer
Posts: 11944
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

@montypython

Pa to je naš mentalitet. Godinama se laktaroši guraju na prve pozicije i sada imamo hobotnicu koja je proizvod našeg mentaliteta i koja upravlja svim pozicijama. Čak i neki ljudi na pozicijama ne mogu ništa promijeniti i da hoće jer sistem odnosno hobotnica samo radi da bi sebi stavila u džep. Nema tu imena koja se mogu optužiti, u pitanju je naš karakter i mentalitet.
Na funkcije dolaze ljudi koji uglavnom i ne znaju šta se dešava a i kad saznaju onda se moraju dogovarati sa svima i ugoditi svim interesima.

Zato je dobro da se mali dioničari organizuju na bilo koji način i da što više budu u konktaktu.Ovaj prostor i jeste napravljen sa tim ciljem a očekujem da ova "dividenda" u budućnosti okupi što više malih dioničara. Samo trebaju više transparentnosti.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Slažem se! Mada ni kriminalci ne mogu biti amnestirani čak niti ovdje!!! Ja lično ću se ograničiti na Bosnalijek jer tu imam vlastiti interes, plaćen vlastitim novcem koji sam zaradio vlastitim softverom mada se bi se mogao složiti sa montypython om po pitanju navedenih firmi. ZNA SE ko godinama stoji iza Ede Arslanagića, zna se koje vodio vlade dok su se prodavali državni udjeli u Bosnalijeku, zna se ko je sve bio na "platnom spisku" Bosnalijeka te na taj način čuvao leđa Arslanagićima. NIsam uopšte politički aktivista niti posebno preferiram neku političku opciju, nažalost kvalitetne kod nas skoro da i nema. Zbog toga mogu jasno i glasno reći da je kriminalno krilo SDA koje je pobjedio Sulejman Tihić kada je izabran za predsjednika stajala i još uvijek stoji iza Ede Arslanagića zarad svojih ličnih interesa koje zadovoljavaju putem Bosnalijeka! LJUDI SVE TE PRIČE O KOJE PRIČAJU ARSLANAGIĆI I SVI ONI KOJI SU UZ NJIH ZARAD LIČNIH INTERESA SVODE SE SAMO NA JEDNO!!! IZVLAČENJE NOVCA, IZVLAČENJE DESETINA MILIONA MARAKA ILI MOŽDA BOLJE REČENO EURA IZ BOSNALIJEKA I POKRIVANJE TOG KRIMINALA PRAZNIM PRIČAMA!!! A KO JE VLASNIK TOG KAPITALA??? JA, VI, PREKO 6.000 DIONIČARA!!!!!!!!!! ZNAČI PREKO JA SAM OPLJAČKAN, VI STE OPLJAČKANI, PREKO 6.000 DIONIČARA JE OPLJAČKANO I OŠTEĆENO ZA DESETINE MILIONA EURA!!!!! TO JE JEDINA ISTINA!!!!!!!
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Naravno da se ne ljutim leon, ne mislim da su krivi. Ali mislim da je ovo jedinstvena prilika i za dioničare-radnike! Sada je prilika da samostalno izaberu svog predstavnika, da ne daju punomoć Arslanagićima, Polićima pa ni Vladi. Neka svoj udruženi, a sigurno značajni procenat jedinstveno predstavljaju, neka razgovaraju i sa Vladom pa neka vide šta je to u njihovom najboljem interesu. Sada kada NEPOSTOJI NADZORNI ODBOR, kada Bosnalijek NEMA DIREKTORA ma šta Polić pričao oni ne mogu biti ni otpušteni!!! Znači neka svoj glas na narednoj skupštini daju onoj ideji koja je zaista za dobrobit Bosnalijeka! Uvijek postoje načini, siguran sam da su to pametni ljudi, obrazovani, iskusni i u poslu i u životu i neka odaberu svoj put, a ne da strijepe pred Arslanagićima i Polićem! JOŠ JEDNOM MORAM REĆI, NEMAJU SE ČEGA BOJATI JER IH NE MOŽE NITKO OTPUSTITI! SVAKI SUD NA SVIJETU PA I KOD NAS JE NA NJIHOVOJ STRANI! A SA DRUGE STRANE BEZ TIH LJUDI NE POSTOJI NITI BOSNALIJEK TAKO DA I ARSLANAGIĆI ZAVISE OD NJIH, TO MORAJU SHVATITI!!!
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

ZAŠTO RADINICI-DIONIČARI NE BI IMALI SVOG ČLANA NADZORNOG ODBORA???!!! IMAJU DOVOLJNO PROCENATA DA IZABERU IZ SVOJIH REDOVA ČLANA NADZORNOG ODBORA KOJI ĆE ZASTUPATI NJIHOVE INTERESE!!! U tom slučaju i mi ostali dioničari bi bili sigurniji, jer bi taj predstavnik radnika u NO zasigurno štitio i interese ostalih malih dioničara jer su jednostavno isti!
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Ok, u tome si u pravu, ako ništa u našoj državi je jako teško dati zakonit otkaz, čak i ako imate radnika koji vas potkrada ili ništa ne radi.

Primjetio sam na zadnjim skupštinama dioničara Bosnalijeka, "vojsku starijih žena", predvođenih gospođom sekretarom društva, koje kruže okolo skupštine sa nekakvim spiskovima radnika koji su im dali punomoći.
Pretpostavljam da su to neki voditelji organizacijskih jedinica u Bosnalijeku, koji punomoć uzmu od radnika i za njih glasaju. Nakon podjele listića, svaka od njih je dobila pozamašan broj glasačkih listića za ispuniti.
Nakon toga su se ovi listići ispunjavali u sobici pored, gdje je uprava jela i pila, dok su prisutni dioničari 12 sati gledali u nebo ili u friško postavljenih 6 nadzornih kamera u obični restoran, u kome se i vodila skupština.

Nisam siguran da li su ti radnici dobili slobodan dan ili bar mogućnost pristupiti skupštini pa nazad na posao, ili su cijelo vrijeme morali biti na svom radnom mjestu i daleko od očiju skupštine?!
Post Reply