Bosnalijek

forex4ever
Posts: 4
Joined: 13 Aug 2013, 20:52

Re: Bosnalijek

Post by forex4ever »

Ja se aktiviram ovdje jedino kada postoji šansa da se nešto kupi pa da vidim kakvi su stavovi ;) , ali moram reagovati na post Racia.

Racio, sa mnogo toga se ne slažem u tvojim postovima,
velika većina prodatih lijekova u Svijetu otpada na generičke lijekove (u SAD-u čak i preko 80% iako pravo vole nove lijekove), Teva je npr. tipična generička kompanija, a pojela je Plivu za doručak iako u zadnjih par godina imaju i par patenata što je normalno, jer već imaju ogromne pare.
Razvoj ne podrazumijeva samo stvaranje novih molekula!!! Nove i bitne molekule trenutno stvaraju većinom biotehnološke kompanije pa veliki igrači kupuju njih i tu je najvjerovatnije i budućnost medicine. Sve drugo su samo tzv. nove generacije starih molekula čak nekada i lošije (vidi kontracepcijske pilule i skandale s trombozama npr.). Za Bosnalijek je preskupo da sami kreiraju nove molekule, tu se trebaju uključiti Univerziteti i uvezati različiti Instituti pa je potrebno dizajnirati molekulu, imati ideju itd., praktično nemoguće u našim uslovima.
Razvoj prvenstveno znači razvoj novih formulacija, odnosno, tehnologije kako najbolje "upakovati" djelatnu komponentu u tabletu, kapsulu, prašak, sirup ili koji već oblik postoji, a Bosnalijek ima svoj Razvoj formulacija i u zadnjih godinu, dvije zaista ima dosta novih proizvoda, ako se malo pozabaviš tim formulacijama, vidjet ćeš da takve kombinacija nema niko u regionu, ne znam u Svijetu. Dakle, generičke kompanije mogu povećati prinos ili razvojem novih formulacija ili upotrebom najnovih tehnologija kako bi se povećala raspoloživost djelatne supstance kako bi imale komparativnu prednost u odnosu na ostale generičke kompanije koje barataju molekulama kojima je istekao patent.

Bosnalijek radi slično i trenutno je to jedino i moguće, samo se treba više aktivirati kako bi što prije lansirali perspektivne proizvode sa djelatnim supstancama kojima ističe patent iako nije baš sve čemu ističe patent obećavajuće. U međuvremenu treba ukinuti višedecenijske "neuspješne" lijekove, a uspješne dakako ostaviti (Enterofuryl, Lysobact itd.). Konkurencija nije mala, ali trenutno Bosnalijek, po mom mišljenju, ima još lufta prema gore dok ne dođe do nekih većih brojki kada su prihodi u pitanju, a tada već postaje ozbiljna konkurencija. Sada može biti samo interesantan nekome ko nema dobar plasman na tržištima gdje je Bosnalijek prisutan, a igre i igrice da ne pominjem.

Tačno da Bosnalijek nema proizvodnju svojih sirovina, ali misli se na proizvodnju od prijema sirovine do gotovog proizvoda što je velika stvar. Jako je mali broj kompanija koje imaju proizvodnju svojih sirovina, smiješno je to i pominjati. A pomenuta Indija ili Kina (kao fol države od kojih treba da nam se smuči) su svjetski proizvođači djelatnih komponenti i sticajem okolnosti znam da sve velike kompanije od njih kupuju čisto zato što zaštita ljudi i okoliša koji to proizvode tamo nije na nikakvom nivou pa je puno jeftinije nego da se napravi postrojenje za sinteze koje treba da ispunjava sve lokalne standarde u razvijenim zemljama. Dakle, Bosnalijek ima zaokružen proces proizvodnje (farmaceutske), sinteza je drugi par rukava, to je hemija.
Slažem se da prodaja dionica kompaniji koja ima drugačije interese u odnosu na trenutne djelatnosti Bosnalijeka može biti opasnost za sve dioničare i za zaposlenike, za nadati se da to neće biti slučaj.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

forex4ever wrote:Ja se aktiviram ovdje jedino kada postoji šansa da se nešto kupi pa da vidim kakvi su stavovi ;) , ali moram reagovati na post Racia.

Racio, sa mnogo toga se ne slažem u tvojim postovima,
velika većina prodatih lijekova u Svijetu otpada na generičke lijekove (u SAD-u čak i preko 80% iako pravo vole nove lijekove), Teva je npr. tipična generička kompanija, a pojela je Plivu za doručak iako u zadnjih par godina imaju i par patenata što je normalno, jer već imaju ogromne pare.
Razvoj ne podrazumijeva samo stvaranje novih molekula!!! Nove i bitne molekule trenutno stvaraju većinom biotehnološke kompanije pa veliki igrači kupuju njih i tu je najvjerovatnije i budućnost medicine. Sve drugo su samo tzv. nove generacije starih molekula čak nekada i lošije (vidi kontracepcijske pilule i skandale s trombozama npr.). Za Bosnalijek je preskupo da sami kreiraju nove molekule, tu se trebaju uključiti Univerziteti i uvezati različiti Instituti pa je potrebno dizajnirati molekulu, imati ideju itd., praktično nemoguće u našim uslovima.
Razvoj prvenstveno znači razvoj novih formulacija, odnosno, tehnologije kako najbolje "upakovati" djelatnu komponentu u tabletu, kapsulu, prašak, sirup ili koji već oblik postoji, a Bosnalijek ima svoj Razvoj formulacija i u zadnjih godinu, dvije zaista ima dosta novih proizvoda, ako se malo pozabaviš tim formulacijama, vidjet ćeš da takve kombinacija nema niko u regionu, ne znam u Svijetu. Dakle, generičke kompanije mogu povećati prinos ili razvojem novih formulacija ili upotrebom najnovih tehnologija kako bi se povećala raspoloživost djelatne supstance kako bi imale komparativnu prednost u odnosu na ostale generičke kompanije koje barataju molekulama kojima je istekao patent.

Bosnalijek radi slično i trenutno je to jedino i moguće, samo se treba više aktivirati kako bi što prije lansirali perspektivne proizvode sa djelatnim supstancama kojima ističe patent iako nije baš sve čemu ističe patent obećavajuće. U međuvremenu treba ukinuti višedecenijske "neuspješne" lijekove, a uspješne dakako ostaviti (Enterofuryl, Lysobact itd.). Konkurencija nije mala, ali trenutno Bosnalijek, po mom mišljenju, ima još lufta prema gore dok ne dođe do nekih većih brojki kada su prihodi u pitanju, a tada već postaje ozbiljna konkurencija. Sada može biti samo interesantan nekome ko nema dobar plasman na tržištima gdje je Bosnalijek prisutan, a igre i igrice da ne pominjem.

Tačno da Bosnalijek nema proizvodnju svojih sirovina, ali misli se na proizvodnju od prijema sirovine do gotovog proizvoda što je velika stvar. Jako je mali broj kompanija koje imaju proizvodnju svojih sirovina, smiješno je to i pominjati. A pomenuta Indija ili Kina (kao fol države od kojih treba da nam se smuči) su svjetski proizvođači djelatnih komponenti i sticajem okolnosti znam da sve velike kompanije od njih kupuju čisto zato što zaštita ljudi i okoliša koji to proizvode tamo nije na nikakvom nivou pa je puno jeftinije nego da se napravi postrojenje za sinteze koje treba da ispunjava sve lokalne standarde u razvijenim zemljama. Dakle, Bosnalijek ima zaokružen proces proizvodnje (farmaceutske), sinteza je drugi par rukava, to je hemija.
Slažem se da prodaja dionica kompaniji koja ima drugačije interese u odnosu na trenutne djelatnosti Bosnalijeka može biti opasnost za sve dioničare i za zaposlenike, za nadati se da to neće biti slučaj.
Teško se s ovim ne složiti. Prije par postova, Racio mislim, nas je zasuo objašnjenjima šta je brend i kao Bosnalijek to nema i povezao priču sa molekulama i otkrićem novih lijekova itd. Ne odgovorih tada ali jasno je i u kontekstu gornjeg posta, ne može se izjednačavati brend sa otkrićem novog lijeka ili patentom. Otkriće novog lijeka je kako je i gore rečeno privilegija samo supervelikih koji mogu imati luksuz da plate milijardu dolara da imaju istraživačke centre sa po nekoliko dobitnika Nobelove nagrade za hemiju. Nijedna kompanija iz regiona nije ni blizu toga. S druge strane brend nije patent niti razvoj molekue. Možeš imati patent u koji su uložene milijarde i koji revolucionarno liječi neku bolest a da nije nikakav brend i neće nikad biti. Npr lijek za neku rijetku bolest za koju nikad neće biti masovne potražnje. S druge možeš imati super profitabilan brend a da nemaš trust mozgova i nove molekule. To je više stvar dobrog menadžerstva, marketinga što ne znači da ne iza njega ne stoji i patent ali ne mora. Bosnalijek npr ima Rhinostop i druge vrlo uspješne brendove. A može imati i nove. Coca cola je možda najjači brend na svijetu, donosi vlasnicima milijarde dolara a u biti se ruku na srce, radi o zašećerenoj obojenoj vodi. Da idem sad u detalje sa MCDonaldsovim hamburgerom, flaširanim vodama od kojih su neke svjetski brendovi a neke se jedva prodaju u svom selu a razlika među njima samo ambalaža i žestoki marketing, itd itd.
Sabur2
Posts: 1844
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

@Racio
Zaista poštujem svačije mišljenje, ali moram reći da si vrlo konfuzan i čini mi se da jako loše razumiješ o čemu mi pričamo.
Spomenuo si sirovine i sintezu.
Ne Bosnalijek to više ne radi. Hemisjki dio ne radi, samo farmaceutski. Lijepo sam rekao od raw sirovine do gotovog proizvoda.
Na tom putu leži jako puno znanja i tehnologije. To ima svoju vrijednost - tj. cijenu.
Ne treba zaboraviti da Bosnalijek ima certifikat iz EU te je jedan od rijetkih domaćih proizvođača bilo čega koji može slobodno izvoziti svoje proizvode u EU.
Nemoj sumnjati da je svaki farmaceut upisao fakultet sa ambicijom da jednom otkrije lijek za rak. Ali to ne ide bas tako. Ne nedostaje zelja, ne nedostaje mozda ni znanje.
Nedostaje novac. Njega treba jako puno da bi se opremile laboratorije, radile skupe sinteze i da bi se molekula potvrdila kao potencijalno ljekovita.
Da ne pominjem tek koji put od tog momenta treba preći da se stigne do pacijenta.
Ako ikad stigne.
Previse idealiziras neke stvari, a ovdje je prosto rijec o proizvodnji robe i njenoj prodaji.
Tu se nadovezuje prica o brendovima.
Na prvu onako, asocijacaija na Bosnalijek je - Kofan, Lysobact, Enterofuryl, Rhinostop....
Dakle brendovi....
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

http://www.federalna.ba/bhs/vijest/1613 ... om-dionica

Ovo će odlučiti o cijeni a možda i o daljnjoj sudbini Bosnalijeka,i ne samo njega!
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Bosnalijek

Post by mendo »

Sabur2 wrote:
mendo wrote:
Sabur2 wrote:U istom periodu se najavljuju prodaje i Galenike i Bosnalijeka, s razlikom što se prodaje većinsko vlasništvo u beogradskoj fabrici.
Po prometu Bosnalijek je malo prerastao Galeniku, ali sve je to tu što se kaže - u pet deka.
Ne znam koja tržišta Galenika pokriva, a znam da su i oni krenuli na Rusiju. Galenika je također generički proizvođač, ako je kome bitno to znati.
Za njih su zainteresovani jedna američka kompanija, jedna švicarska (ni za jednu ranije nisam čuo),
jedna od najvećih na sv.- Novartis je iz Šv... A sigurno jih još ima tamo registrovanih- barem nekih ćerki večih sistema - zbog poreskih razloga...
Ne pominje se Novartis nigdje, ne znam otkud ti to.
Riječ je o Piqur pharmaceutics. Ljudi rade samo citostatike.
http://www.piqur.com/
Usrecice se radnici ako im ovi prebace svoju proizvodnju.
moja greška, pogrešno sam te shvatio
Sabur2
Posts: 1844
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

slavuj wrote:http://www.federalna.ba/bhs/vijest/1613 ... om-dionica

Ovo će odlučiti o cijeni a možda i o daljnjoj sudbini Bosnalijeka,i ne samo njega!
Nadamo se nečemu, ali očigledno se radi na zataškavanju. Mjenjaju se tužioci, ne daju se izjave. TI nije neka sila. Oni mogu dići galamu, ali ništa ne mogu uraditi da spriječe ove šta su naumili.
Međutim, dobro je što se Bosnalijek ipak počinje vrtiti po medijima u ovom kontekstu. To će im otežati da zamute, ali će garant odustati od prodaje jer ne mogu naštimati cijenu svom favoritu.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Svakako da je dobro da su ponovo na čistini.Javnost je uvijek potencijalno dobar korektiv vlastima.A ovima je to naručito potrebno!
Svi koji misle da mogu uraditi kako je u interesu samo njima i njihovim,moraju se dobro zamisliti.Znam da ne vjeruju u neki višiu sud,jer da vjeruju ne bi se ovako ponašali,ali sam potpuno siguran da moraju računati sa ovozemaljskim sudovima!
Pa ovo što ja tvrdim,što neprestano o tome nastojim obavijestiti javnost,trebalo bi da je premijeru i njegovim poslušnicima,stalno na pameti.
A onaj Čovićev stečajni upravnik i neznamvišeničiji,direktor SASE,samo pričaju o najnižoj cijeni!I još se onaj sa berze fali kako eto berza štiti najnižu cijenu.Ja koja pamet !Čak n9ije ni svjestan šta govori!
Što se tiče odustajanja od prodaje ,mislim da to ne mogu uraditi,prvenstveno zbog faktora izvasn njih!Ali mogu zahtjevati cijenu koju niko neće prihvatiti,pa onda u ponovljenoj ponudi ići sa nižom cijenom.S obzirom da je njima uvijek na pameti samo prevara ovog naroda,ne bih se začudio da urade baš tako!Tako su uradili kada je kupac bio Alvogen!Podigli su cijenu iznad dogovorene i postavili dodatne uvjete ,koji inaće ne idu uz prodaju preko berze!
Pa sjetimo se samo da je premijer razvalio onu prvu koaliciju u nastojanju da sva prava na odlučivanje uzme od ministara i stavi pod svoju kontrolu,donosio čak i neustavne uredbe,a sad hladno kaže da će prodaju dati Agenciji za privatizaciju!Priprema teren da za sve odgovara onaj stečajni a ne on i vlada!
Sabur2
Posts: 1844
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

U suštini je najbitnije da ovo ne kupi neko ko će duvat u isti rog sa Hadenom. Tada ostadosmo i bez tendera i bez mogućnosti ikakvog uticaja. Rahat patnja i prodaji po cijeni koju ti ponude.
montypython
Posts: 3856
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Nevjerovatno je koliko je sve ovo netransparentno i traljavo. Najaviše iz APF ima 15 dana da prodaja ide za 20-30 dana. A evo sad dvije sedmice kasnije nema ni najave. Novalića mislim da nisam vidio ima mjesec-dva, je li živ čovjek, postoji li Vlada? T o je onaj što je najavio da će sve na prodaju do Nove Godine, one prošle. Šta bi sa "reformskom agendom" je li i ona na aparatima?
A za ovo...
Sabur2 wrote:U suštini je najbitnije da ovo ne kupi neko ko će duvat u isti rog sa Hadenom. Tada ostadosmo i bez tendera i bez mogućnosti ikakvog uticaja. Rahat patnja i prodaji po cijeni koju ti ponude.
Ne bude li cijena na berzi nakon prodaje zadovoljavajuća ne namjeravam prodati pa da ću držati do sudnjeg dana. Poslovanje je solidno biće sigurno i dividende, ne zanima me je li Haden ili ko drugi vlasnik, a istraga za kupovinu dionica po 14 neka ide svojim tokom. A ako tužilaštvo nema dokaza za tadašnju trgovinu, neka sada počne motriti transakcije. Da nisu ovi uradili što su uradili kod preuzimanja prvih 29,9% ne bih imao neke primjedbe (poredeći sa periodom Arslanagića) na sadašnje poslovanje i pogotovo planove. Ako bude dividende. Ako ne, imam(o) problem sa bilo kojim vlasnikom ne samo sa Hadenom.
Sabur2
Posts: 1844
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Sličnog sam razmišljanja kao i ti. Problem je kad ti je u Bosnalijeku većina penzionog fonda, a bliže se te godine.
Post Reply