Bosnalijek

montypython
Posts: 3869
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Nermin Nikšić, očekuje razgovor sa predstavnicima libijske Vlade na skorom biznis forumu u Sarajevu vezano za podršku u Bosnalijeku

Očekuje razgovor. Znači na prethodnoj skupštini i nije imao njihovu punu podršku (ili ikakvu). Dakle trebaju oni doći ovdje na biznis forum, mjesecima nakon što se sve zakotrljalo da bi im premijer sad, 5 do 12, rekao ono što je trebaloi reći prije pola godine. Zar naša Vlada nema telefon? Jesu li veze u kvaru? Ima li Libijska Ambasada igdje u blizini? A naš ambasador tamo? Je li nijem bolestan ili šta? Situacija nije dovoljno važna da neko iz nekog našeg ministarstva ode tamo pa rastumači ljudima šta se događa. Ili su možda poslovne teme preteške za putovanje, možda bi se neko nakanio kad bi bilo kakvo savjetovanje o "razvoju demokratije u postratnim društvima" i kad bi bilo bar u Parizu a ne u Tripoliju, da se može povesti i ženu da popuni garderobu.
U stvari podrška se mogla dogovoriti džentlmenskim razgovorom od 1 minute da Vlada ima ikakav autoritet i kredibilnost.
Krajnje neodgovorno, aljkavo i amaterski. Ili drugim riječima stanje redovno.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Damirko wrote:Panzer & Investitor: Zašto mislite da Arsla ne moze sakupiti 30%? Recite mi jedan dobar razlog? Pa da ne misli tako ne bi sazivao skupštinu 26.05.? Garant će biti i više malih dioničara kojima je Arsla obećao povoljnije uslove od nesposobnih vladinih predstavnika.
Jutros sam išao u brokersku kuću da potpišem neke naloge i malo sam popričao sa direktorom oko ovog kvoruma, on kaže da vlada bez malih dioničara i fondova ima podršku sigurno 36% dioničara, te da je kvorum na redovnoj skupštini nije moguć ni u snovima. Drugi razlog zbog kojeg sumnjam da može biti kvoruma je taj što sam bio na neuspjeloj skupštini na koju se prijavilo ukupno 50,3% dioničara, a pojavilo ih se (na samoj skupštini) ukupno 41,5 (ovih 8 % što se nisu pojavili su Arslini).
Ako dodamo Libijce to je oko 16-17%, međutim imam informaciju da će Libijci sigurno podržati vladu (isti izvor).
montypython wrote:Nermin Nikšić, očekuje razgovor sa predstavnicima libijske Vlade na skorom biznis forumu u Sarajevu vezano za podršku u Bosnalijeku

Očekuje razgovor. Znači na prethodnoj skupštini i nije imao njihovu punu podršku (ili ikakvu). Dakle trebaju oni doći ovdje na biznis forum, mjesecima nakon što se sve zakotrljalo da bi im premijer sad, 5 do 12, rekao ono što je trebaloi reći prije pola godine. Zar naša Vlada nema telefon? Jesu li veze u kvaru? Ima li Libijska Ambasada igdje u blizini? A naš ambasador tamo? Je li nijem bolestan ili šta? Situacija nije dovoljno važna da neko iz nekog našeg ministarstva ode tamo pa rastumači ljudima šta se događa. Ili su možda poslovne teme preteške za putovanje, možda bi se neko nakanio kad bi bilo kakvo savjetovanje o "razvoju demokratije u postratnim društvima" i kad bi bilo bar u Parizu a ne u Tripoliju, da se može povesti i ženu da popuni garderobu.
U stvari podrška se mogla dogovoriti džentlmenskim razgovorom od 1 minute da Vlada ima ikakav autoritet i kredibilnost.
Krajnje neodgovorno, aljkavo i amaterski. Ili drugim riječima stanje redovno.
Ma novine pišu svašta, ovo su sve pretpostavke jer ja imam informaciju da je pisano pismo ispred vlade u Libiju.
panzer
Posts: 11945
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Pred Općinskim sudom u Sarajevu zakazano ročište o zahtjevu dvoje malih dioničara Bosnalijeka d.d. koji prema nepotvrđenim informacijama imaju 0,03 posto kapitala.
Oni su zahtijevali od Suda da izrekne privremenu mjeru zabrane održavanja vanredne Skupštine dioničara Bosnalijeka d.d. koju je bilo sazvalo Ministarstvo energije, industrije i rudarstva FBiH po odluci Vlade FBiH. Pomenuta sjednica nije imala dovoljno kvoruma za rad, piše Oslobođenje.
Inače, Članovi Nadzornog odbora Bosnalijeka d.d. Rifat Klopić i Edin Buljubašić sumnjaju da će biti dovoljno kvoruma za održavanje redovne Skupštine dioničara Bosnalijeka d.d. zakazane za 26. maj ove godine. Redovnu Skupštinu sazvao je Nadzorni odbor na sjednici 4. maja, no tada nisu bili ni Klopić ni Buljubašić. Kao što je poznato, na toj sjednici je, između ostalih, usvojena i odluka o formiranju nove firme u Rusiji, Bosnalijek d.o.o.
- Do sada nikad nije bilo govora o osnivanju neke samostalne firme u Rusiji. Da li je to opravdano ili nije, ja u ovom trenutku ne mogu reći, kaže Klopić.
Klopić ističe evidentnu polarizaciju u Nadzornom odboru, te pojašnjava da su on i Buljubašić na strani Vlade Federacije BiH, a da su Veljko Trivun i Abdul Umid Šalaka uz direktora Bosnalijeka Edina Arslanagića. Klopić sma tra da će pitanje Bosnalijeka biti završeno “padom jedne od strana”.
Ipak, pojašnjava Klopić, odluke NO Bosnalijeka su formalnopravno punovažne jer je od pet članova za njih glasalo troje, odnosno uz Šalaku i Trivuna, glasala je pisana saglasnost predstavnika Libijskog fonda Abdulhakira Misuratija. Misurati je, naime, dao svoju bjanko punomoć Nadzornom odboru. Misurati živi u Kairu, kao izbjeglica, inače je bivši pripadnik Gadafijevog režima.
- Ja za sada nemam još nikakvih zapisnika sa sjednice od 4. maja. Kako stvari stoje, čisto sumnjam da će biti kvoruma za ovu redovnu sjednicu predviđenu za 26. maj i smatram da je izvjesnija vanredna Skupština koja bi se mogla održati polovinom juna, kaže Klopić.
I Edin Buljubašić sumnja da će biti dovoljno kvoruma za rad redovne Skupštine dioničara sazvane za 26. maj. Sadašnjem Nadzornom odboru Bosnalijeka d.d. u junu ističe mandat, a malo nakon toga, mandat ističe i direktoru Arslanagiću.
- Bosnalijek je zdrava i dobra firma i nikad ne želim naštetiti imiidžu te firme. Bilo bi šteta da kompanija izgubi ugled koji stvarno ima, napominje Klopić.
Može se i tužba pokrenuti tek tako.

Klopić kaže da će se završiti "padom jedne od strana". Kakvih strana kad čovjek ide u penziju a NO-u svakako ističe mandat.
Sabur2
Posts: 1849
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Prvo kupovina 2000 komada po 10.90, pa sad nalog na 2500 po istoj cijeni, nakon sto nije bilo kupovnog unutar dozvoljenog pada cijene.

Jel ovo neko sad pumpa na gore ili su razliciti kupci koje hvata panika da im ne pobjegne?
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Na forumu Moj novac neki članovi su mi poslali privatne poruke, raspituju se o licima kojima daju punomoći za redovnu skupštinu 26.05. Treba apelovati da se nikome ne daju punomoći, već da se skupština bojkotuje.
Sabur2
Posts: 1849
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Nisam siguran da je baš najpametnije bojkotovati, u slučaju da lopovi pokušaju falsifikovati punomoći. Neko treba biti blizu sa dovoljno glasova da može da se uključi u slučaju da pokušaju manipulaciju.
Nadam se da će biti stroga kontrola toga, a punomoći svakako treba dati nekom za ponovljenu vanrednu skupštinu.

Već sam negdje gore rekao, punomoć sam dao g. Halilu Čengiću, a može ga se pronaći u kancelariji VGT brokersa u Sarajevu. Čovjek se odavno bori za interese malih dioničara, a o tome možete i proguglati. Mislim da se u ovom sad obračunu sa lopovima na našoj imovini ne treba prepustiti slučaju ili sreći, nego svaki glas pokuštai obezbjediti da se konačno izborimo za naš interes, i da pokušamo vratiti makar dio od desetina miliona opljačkanog profita.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Sabur2 wrote:Nisam siguran da je baš najpametnije bojkotovati, u slučaju da lopovi pokušaju falsifikovati punomoći. Neko treba biti blizu sa dovoljno glasova da može da se uključi u slučaju da pokušaju manipulaciju.
Nadam se da će biti stroga kontrola toga, a punomoći svakako treba dati nekom za ponovljenu vanrednu skupštinu.

Već sam negdje gore rekao, punomoć sam dao g. Halilu Čengiću, a može ga se pronaći u kancelariji VGT brokersa u Sarajevu. Čovjek se odavno bori za interese malih dioničara, a o tome možete i proguglati. Mislim da se u ovom sad obračunu sa lopovima na našoj imovini ne treba prepustiti slučaju ili sreći, nego svaki glas pokuštai obezbjediti da se konačno izborimo za naš interes, i da pokušamo vratiti makar dio od desetina miliona opljačkanog profita.
Ma i mene ove sumnje brinu jer se vlada ne oglašava po ovom pitanju, a njeni predstavnici po medijima izjavljuju da neće biti kvoruma. Ja sam prije par dana Ministarstvu poslao upit na mail sa pitanjem kakav je njihov stav u vezi sa prijavom za redovnu skupštinu i još čekam odgovor. U brokerskoj kući su mi rekli da neće biti kvoruma pa sam logički zaključio da se ne terba uopšte prijavljivati. Pokušat ću danas telefonirati u Ministarstvo da vidim šta će mi reći.
panzer
Posts: 11945
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ja se ne mislim prijavljivati za 26.maj jer nema šanse da bude kvoruma.Svako pojavljivanje će oni iskoristiti kao svoju reklamu.ministarstvo nešto čeka mada su mogli pojasniti situaciju.
Što se tiče trgovanja ovih dana, izgleda da postoji skrivena potražnja koja se pojavi kada i na ponudi ima veće količine oko 11 KM.
horvatc
Posts: 22
Joined: 18 Apr 2010, 20:57

Re: Bosnalijek

Post by horvatc »

Za 26-tog kvoruma neče biti ,a za ponovljenu u junu Slovenci su se več organizirali preko odvjetnika JURE SRHOIJ ,koji se bavi privrednim i radnim pravom.
Ako nekoga nešto zanima ili bi mu dao punomoč evo info; 00386 013200859
gsm 00386 31 641777
[email protected]
panzer
Posts: 11945
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ovo ide nabolje. Po prvi put mali dioničari se organizuju u pravom smislu i po prvi put preuzimaju stvar u svoje ruke. Kada se jednom pokrene ovako nešto (najvjerovatnije uspješno) onda će svaka nova skupština zavisiti od volje (prave) većine. Čak i ako nekad u narednom periodu vlada (nepovoljno) proda svoj udio, novi vlasnik tih dionica će zavisiti od malih dioničara a oni nakon ovih skupština će biti dosta aktivniji pa će i eventualno preuzimanje većinskog vlasništva morati ići na ruku malim dioničarima i sa fer cijenom za njihove dionice.
Post Reply