Obveznice FBIHKXX

Post Reply
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by one »

Federacija će emitirati trezorske zapise u iznosu od 30 milijuna KM koji će biti korišteni za financiranje proračunskih rashoda. Federalno ministarstvo je već raspisalo javni poziv sudjelovanje u emisiji trezorskih zapisa koji će biti emitirani preko Sarajevske burze. Nominalna vrijednost trezorskog zapisa je 10.000 KM, a datum aukcije predviđen je za sedam dana tj. 27. 11. 2012. Datum dospijeća određen je 29.05.2013.

Vjerojatno će se u skorije vrijeme ići u još jednu emisiju jer je Vlada Federacije ovog mjeseca odobrila zaduženje emisijom trezorskih zapisa u nominalnom iznosu do 60.000.000 KM.

Ovo je jedna u nizu emisija vrijednosnih papira Federacije. Naime, i prethodne emisije Vlada je koristila za osiguranje sredstva za izmirenje obaveza iz osnova stare devizne štednje, kao i za izmirenje obaveza po osnovu emitiranih trezorskih zapisa u 2011. godini.
one
Posts: 1592
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by one »

Petak, 30.11.2012

Aukcija trezoraca FBiH biće 11. decembra
Federalno ministarstvo finansija objavilo je javni poziv za učestvovanje u emisiji trezorskih zapisa Federacije BiH putem aukcije na Sarajevskoj berzi.
Aukcija će se održati 11. decembra, a planirani iznos emisije šestomjesečnih zapisa s rokom dospjeća 12. juni 2013. godine je 30 miliona KM.
Prije par dana održana je aukcija trezorskih zapisa FBiH kada je prikupljeno ukupno 29.69 miliona KM.
panzer
Posts: 11801
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

Upozoravaju se vlasnici obveznica da u zadnje vrijeme nepoznate osobe telefonom kontaktiraju vlasnike obveznica i predstavljaju se kao zaposlenici Registra vrijednosnih papira u Federaciji BiH te nude isplatu glavnice ''odmah na ruke'' u ukupnom iznosu, dakle bez čekanja datuma kada dospijeva zadnja rata, odnosno kada dospijeva kamata.

Ovim putem obavještavamo vlasnike obveznica da Registar vrši isplatu glavnice i kamate isključivo po dospjeću, na temelju definiranog otplatnog plana od strane Federalnog ministarstva finansija/financija, a nikako po nekom "ubrzanom" postupku,stoga je svaka druga ponuda lažna i Registar se od iste ograđuje.

Uprava Registra

Pa kako znaju ko je vlasnik obveznica. Odakle im te informacije.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Gledam ovu seriju obveznica FBIHKN, dospjeva za tri mjeseca i ide po 99 %, serija "O" dospjeva 26.3.2014. i već ide po 96,5 %
Počelo se raditi na pfeninge, izgleda.
panzer
Posts: 11801
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

Kad je neko peh onda je peh. U prvoj transakciji obveznicama na SASE kupim nešto sitno od FBIHK1A emisije i držim je godinama. Prije par sedmica odlučim da prodam jer vidim da se dugo vrti oko 45 % i očekujem da neće zadugo porasti jer je rok dospijeća 2019. godine. I samo što sam prodao na 46% cijena im počne rasti a sada je na 55%.
Imam pravi nos za obveznice.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by 7pegaz »

panzer wrote:Kad je neko peh onda je peh. U prvoj transakciji obveznicama na SASE kupim nešto sitno od FBIHK1A emisije i držim je godinama. Prije par sedmica odlučim da prodam jer vidim da se dugo vrti oko 45 % i očekujem da neće zadugo porasti jer je rok dospijeća 2019. godine. I samo što sam prodao na 46% cijena im počne rasti a sada je na 55%.
Imam pravi nos za obveznice.
Još si dobro i prošao, jer sam prošle godine po 2x,oo% kupovao seriju 2 F i G i pogledaj sad dispariteta sa cijenama iz serije 1 za obveznice koje dospijevaju iste godine - razlika i preko 20% (veze s mozgom nema). Kaže mi broker da nema trgovine pa je zato toliki jaz jer je serija mala nema prodajnih naloga dok kupovnih ima. A najgore od svega je da je ograničenje 10% u rastu/padu :lol:
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by hrkljus »

Hehe meni bas taj disparitet odgovara zbog manje kupovne cijene.
Kupovao sam uglavnom drugu seriju sa prosjecnom cijemo oko 32% i planiram ih cuvati do dospijeca ali kao sto kazete jako malo ima naloga na prodajnoj strani i kad bude krecu se na rangu par stotina KM.
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by hrkljus »

Pocela isplata kamate za ratna potrazivanje. Meni leglo a racun. Trebali su opisali transakciju, samo pise uplata pa ti skontaj sta je.
Skocile su cijene ovih potrazivanja nije bas pogodno vrijeme za dokup. Mada nece nikad biti povoljno vrijeme jer kako vidim cijene samo rastu rijetko kad padaju.
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by hrkljus »

Kad nema prodaje kako se lako moze cijena dizati. Evo sa manje od 100KM podize se prosjecna cijena za gotovo 10%.
binako12
Posts: 8
Joined: 23 Aug 2012, 13:11

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by binako12 »

tko odradi ove obveznice danas ?
fond kakav ?
Post Reply