Obveznice FBIHKXX

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Koji je rezon kupovati obveznice stare devizne štednje 9 dana prije dospijeća po skoro nominalnoj vrijednosti (kada se uračuna provizija transakcije), ako su već sve kamate isplaćene?
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Key »

Juče na SASE smo imali veoma zanimljivu javnu ponudu obveznica Federacije BiH. Zanimljivu iz razloga što se dospijeće ove obveznice može porediti sa već emitovanim obveznicama ratnih potraživanja. Federacija BiH se zadužila za 50 miliona KM po prosječnoj ponderisanoj kamatnoj stopi od 5,065%. Dospijeće je 5 godina, odnosno 15.10.2019. godine http://www.seeinvestments.ba/index.php? ... je&lang=hr

Na tržištu imamo FBIHK1A koja dospijeva 30.6.2019. godine, gotovo četiri mjeseca prije i trguje se, istina sa malim količinama, po prinosu od 8,28%. Ako bi prinos iz javne ponude bio relevantan za sekundarno trgovanje obveznicama, a trebao bi jer je promet bio 50 miliona KM, tada bi realna cijena FBIHK1A u ovom trenutku trebala biti 89,53%. Mislim da će neko to shvatiti, ko je kupovao u javnoj ponudi i "ispeglati" cijenu do ovog nivoa.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Ja sam za 5 mjeseci imao rast 15 % na seriji D :D
Rotshild
Posts: 34
Joined: 09 Apr 2014, 18:17

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Rotshild »

Izgleda da slijede velike transakcije na obveznicama ratnih šteta !
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Na seriji "1A" kupovni nalog od 650.000 komada i još nekoliko manjih (ukupno preko 792.000 obveznica), a na seriji "1B" preko 575.000 "komada".
Na obje serije po jedan skriveni prodajni nalog, što znači da je vjerovatno nešto dogovoreno.
Rotshild
Posts: 34
Joined: 09 Apr 2014, 18:17

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Rotshild »

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Koji je rezon držati na računu kod brokera desetine, možda i stotine hiljada maraka, već mjesecima, a staviti cijenu kupovine obveznica ratnih šteta koja nema šanse da prođe? Može li se držati otvoren kupovni nalog a da nema para na računu?
Ili je neko "sklonio" keš od nekoga, pa ako prođe prođe, i dobro je.
Ova serija "A" već testira 90 % nominale 4 godine prije dospjeća. Kao što smo i predpostavljali ovdje, doći će na visoke razine prije nego što su bile obveznice stare devizne štednje, iako su tu kamate bile bolje(5 %).
Sjećam se da su se neke serije devizne štednje tada (2012. godine)mogle uzeti po 70-75 % tri godine prije dospjeća ( ja kreten uzimao Telecom po 18,5 KM :x ).
Sada za neke serije obveznice ratnih šteta već traže 85 % i to 5-6 godina prije dospjeća, a kamata 2,5 % (serije B i C)
Čini mi se da bi veće ponude na prodajnoj strani bilo jedino ako bi se kupovne cijene postavile na +10 % od trenutnih za neke serije ( D ili E).
Baš me interesuje koliko je akumulirane kamate izgubio ovaj što mjesecima drži naloge na nerealno niskoj cijeni.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Key »

Šteta što SASE ne računa indeks kretanja cijena obveznica. Bilo bi zanimljivo vidjeti koliki je prosječan rast obveznica. Indeks obveznica RS-a (ORS) je od početka računanja 3.5.2011. godine imao rast od preko 85%. Indeks prikazuje koliko su u prosjeku investitori mogli zaraditi ako su u uložili novac u obveznice ratne štete i devizne štenje koje je emitovao RS.

Indeks kontinuirano raste, osim onog perioda kada su bile poplave.
Attachments
ORS.png
ORS.png (12.38 KiB) Viewed 8936 times
Rotshild
Posts: 34
Joined: 09 Apr 2014, 18:17

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Rotshild »

Bilo bi dobro, ali ja znam koliko su porasle moje :D
Još 6 dana do isplate kamate, nema ozbiljne ponude za prodaju ni u tragovima.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Posljednji minuti za kupovinu obveznica sa pravom na kamatu.
Serije B i C na povjesnom maksimumu.
Ne znam zašto na stranici SASE više ne izbacuju YTM, prinos?
Serije D i E trenutno sa ubjedljivo najvećim prinosom, preko 8,5 % ??
Post Reply