Obveznice FBIHKXX

Post Reply
5-ER
Posts: 6
Joined: 11 Mar 2010, 23:50

Obveznice FBIHKXX

Post by 5-ER »

Pozdrav,
ovdje možete pisati o obveznicama stare devizne štednje i ratna potraživanja.
Prve je težko kupiti jer ima dosta konkurence na kupovni strani.
Lakše je kupiti ratna potraživanja koja isto taka imajo vrlo dobar prinos, samo je rok dospeča glavnice dalji 2019 - 2023.

Uzmimo na primjer FBIHK1A:
Nominala 1,00 KM
Cijena na berzi: 0,23 KM
Rok dospeča glavnice: 2019
Prinos do dospječa: 23,6%
Kamtna stopa: 2,5%
Kamate na trenutnu berznu cijenu su malo preko 10% ljetno.
Možete i sami računat na SASE kalkulatoru
http://www.sase.ba/BondsCalculator/BondsCalculator.aspx

Po meni vrlo dobra opcija za ziher zaradu.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Damirko »

Vec sam razgovarao sa nekoliko prijatelja (pa i iz Hrvatske) o ovim obveznicama.
I njima ovo izgleda kao dobra i sigurna zarada, ali ja sam izgleda po prirodi skeptik.
Ne vidim nikakvu "rupu", ali sama cinjenica da je vlada FBiH garant mene licno odbija od ove opcije.
kagemusha
Posts: 7
Joined: 19 Mar 2010, 16:44

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by kagemusha »

Pozdrav svima i ja se pridruzio forumu.
Postoji realna opcija da vlada donese uredbu da se mogu izmiriti obveze poreza koje su nastale u ranijim godinama sa nominalnim iznosom obveznice, tako da bi to moglo povuci cjenu prema gore, ali i ovako je prinos van serijski i ih se drzi do dospjeca. Kamate od 14% kamate godisnje zaradjuju samo kamatari . Sto se tice isplate kad moze Grcka isplacivati sto ne bi mogla BiH, koja ima jos puno toga za prodati.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Damirko »

Zdravo Kagemusha, dobro nam dosao.
Ja sam u postu bas htio pomenuti primjer Grcke gdje su drzavne obveznice prodate u roku dana, da ne kazem sata.
Naravno, to nije sprijecilo hiljade radnika da i dalje strajkaju na ulicama. Mozda njihova vlada padne, mozda ne.
Hocu reci da vlada (pod)zakonskim aktom garantuje isplatu. Dakle, jos nista nije isplatila.
Ako dodje nova vlada, sve moze pasti u vodu. Naravno da ne mora i da je to dosta slozeno.
Jednostavno, garancije za isplatu nema. Puno toga ima za prodati i ovdje i u Grckoj, ali ni to nije garant da ce prodata dobra ici u isplatu obveznica.
Naravno, treba navesti i primjer SAD-a koji je izrastao u ono sto jeste zahvaljujuci obveznicama.

Pozdrav,
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Damirko »

http://www.business.hr/hr/Naslovnica/Sv ... je-i-crkvu

Posebno je zanimljiv dio gdje kaze... Grčka je upozorila u četvrtak da će biti prisiljena zatražiti pomoć od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) ako se Europska unija ne uspije dogovoriti o planu spašavanja koji bi pomogao da se smanje visoke kamatne stope koje je Grčka prisiljena nuditi prilikom zaduživanja na financijskim tržištima.
Atena zahtijeva od EU-a da ponudi čvrsto obećanje financijske pomoći na samitu EU-a koji će održati od 25. do 26. ožujka u Bruxellesu.
Grčki dužnosnici ipak su odbacili izvješća da će se obratiti za pomoć MMF-u već početkom travnja ako se ne postigne dogovor o planu eurozone za spašavanje Grčke, ističući pritom kako su sve opcije zasad otvorene.
Atena je prisiljena plaćati visoku cijenu kod prodaje obveznica zato što ulagači strahuju da bi golemi proračunski manjak mogao zemlju dovesti u situaciju da više ne može vraćati dugove. Vlada mora ove godine prikupiti približno 54 milijarde eura, od čega 20 milijardi već u travnju i svibnju.
capitalist
Posts: 54
Joined: 31 Mar 2010, 11:28

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by capitalist »

mislim da ovaj calculator obveznica na SASE nije tačan (iako nisam uradio detaljne provjere),
mislim da nisi dobro podcrtali da će se taj prinos ostvariti ako se i samo ako obveznica drži do dospjeća.
molim ako neko ima drugo misljenje da me oponira
5-ER
Posts: 6
Joined: 11 Mar 2010, 23:50

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by 5-ER »

Da, ovoj prinos valja ako imaš obveznice do kraja dospječa.
horvatc
Posts: 22
Joined: 18 Apr 2010, 20:57

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by horvatc »

Sve je to u redu dok ima karensi bord,ma štoviše super,ali dugo je do dospječa.
Ne mislim ,da to buđet nemože podnjeti i to kroz deset godina ako bože da, to neče biti problem jer u suprotnom biče belaja.
Grčka cc a7% Bih cca 20%
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

Stidljivo se pojavljuju i izdavači obveznica i komercijalnih zapisa. Šteta je što nisu ranije iskorištavali ovu opciju prikupljanja kapitala ali je bolje ikad nego nikad. Do ove godine, berza je bila mjesto za špekulacije i igranje cijenama dionica ali sa pojavom entitetskih obveznica situacije se donekle mijenja. Iako je i tu u pitanju kupovina od onih kojima se ne čeka dospijeće ipak je tu prinos zagarantovan.

Na emisiju komercijalnih zapisa su se odlučili i u Dobojputevima. Već drugu godinu kubure sa bankama oko dobijanja kredita za poslovne aktivnosti ali im to slabo polazi za rukom. Banke ne vole nikakav rizik a pogotovo u građevinarstvu pa Dobojputevi nemaju neke šanse. Prošlu godinu su uspjeli pregurati zahvaljujući dobavljaču bez kojeg bi praktično legli. Ne bi uspjeli završiti projekte koje su započeli niti bi ih naplatili.

Pošto nemaju šanse za kredit konačno su se odlučili da kapital pokušaju prikupiti na berzi. Hoće li uspjeti to se tek treba vidjeti mada sudeći do dosadašnjim emisijama drugih firmi, može se vidjeti da su sve bile uspješne.

Veliki broj ulagača je rizikovao sa dionicima jer se nije trudio da napravi procjene kako finansijskih izvještaja tako i potencijala firme. Sada opet, svi izbjegavaju berzu jer stanje "nije dobro". Ni jedna banka ne daje 10% na oročeni depozit dok se na izdatim zapisima firme to može zaraditi. Na ostalim berzama je to raširena pojava i dobro je da domaći ulagači imaju takvu šansu. Hoće li ovu razmotriti, pitanje je. I dalje se vole kladiti na berzi

Zbog nepovoljne situacije u prošlim godinama firme iz sektora niskogradnje su imale priličnih problema ali sudeći po ovome danas postoji mogućnost da se nešto promijeni.

http://www.biznis.ba/index.php?option=c ... &Itemid=58
capitalist
Posts: 54
Joined: 31 Mar 2010, 11:28

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by capitalist »

čini mi se da se polako počinje vraćati optimizam na berzu,to prometi ne govore koliko aktivnosti samih firmi
obveznice su zlatni rudnik na berzi trenutno uzimajući u obzir diskonte,zanimljivo je da nisu pograbljene do nivoa fair value kao na blse,sto govori ili o neupućenosti kupaca ili igri na isrpljivanje ponude

komercijalni zapisi i obveznice (pogotovo kada se promijeni regulativa za lokalne emitente-opštine i sl.) su jedini svijetli trenuci tržišta na sase

bilo bi super da emisija komer. zapisa uspije u većem % nego što je to minimalni prag kako bi se poslao signal i drugim eventualnim emitentima da je to super stvar
Post Reply