Obveznice FBIHKXX

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Damirko »

Panzer, ja sam u martu i aprilu pisao o mogućnosti ovakvog scenarija.
Vlada je u tehničkom mandatu narednih mjesec dana.
Jesi li možda čuo da je u zadnjih 7 dana premijer, a kamoli koji ministar rekao bilo šta?
Šute... bježe... čekaju...
Znaju li zakone? Ne znam. Znaju li zakone ulagači? Ne znam.
Poštuju li zakone? To znam. Ne.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

Eh, stvar je u tome što u ovom trenutku nemamo pravi izvor informacija.

Imamo to što napiše neki polupismeni samoprozvani novinar. Isti ti samoprozvani su pisali: svaka tri mjeseca- da su institucije u bankrotu, ponekad- da je sve u rasulu, jednom da nečiji ministri odnosno entitet nije platio izvođače radova na dionici autoputa na kojoj se sada radi a u stvarnosti su činjenice bile skroz drugačije.

Druga stvar, ovo je naručeno prvenstveno od privatnog investicionog fonda u kojem i avaz ima vlasništvo i koji požuruju isplate i istovremeno prozivaju odnosno blate jedno političku ekipu nakon što su prestali prozivati jednu drugu.
Budžet se ne vodi kao štand na pijaci Arizona ili kao prodavnica na Romaniji pa da se direktno iz isplate dividende telekoma uplaćuje za podmirivanje obveznica. Blekić bi to morao znati kada daje instrukcije novinaru ili mu bar dati detalje da ovaj ima šta napisati.

Ova istina me nasmijala:
Znaju li zakone ulagači? Ne znam.
Poštuju li zakone? To znam. Ne.
Oni koji ne poštuju zakone očekuju da državne institucije poštuju zakone(u ovom slučaju da se striktno drže termina). Takva nam je sredina i svi tako rade.

Imam nešto obveznica koje sam kupio u prvoj realizovanoj transakciji na berzi tek da uđem u "istoriju, geografiju" ali je to minimalan iznos i ne znam šta se dešava sa kamatama i isplatama. Koliko sam primjetio niko se nije bunio da se to ne isplaćuje odnosno i na temi se spominje da su neke emisije isplaćene pa je i ovo "neisplaćivanje" vjerovatno patka.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

Izgleda da se jedino u segmentu obveznica dešava nešto konkretno, na dionicama su igre i igrice domaćih "market makera". Prometi na obveznicama se povećavaju kao i cijena pa to govori da su u pitanju malo veći igrači. Mogu biti i ZIF-ovi koji su imali oročenih sredstava u bankama pa nakon što su uvidjeli bolju zaradu prebacuju sredstva u obveznice. Sudeći po stanju u bankarskom sektoru gdje su banke pooštrile režim davanja kredita čime je smanjen prostor plasmana pa postoji mogućnost da jednim dijelom idu na kupovinu obveznica gdje će imati manje rizičnu situaciju odnosno sigurniju naplatu sa znantno većom dobiti. Pored toga, i na berzama u regionu je popriličan interes za obveznice pa nije isključeno ni da se regionalni fondovi nisu uključili u prikupljanje.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Damirko »

Citam danas dnevne novine.... Vlada FBiH namjerava izdati trezorske obveznice... klap, klap... u vrijednosti 65milKm.... da pokrije rupu u budžetu, primarno za isplatu obveznica FBiH ratna steta, devizna stednja... klap, klap. Smatraju da će najveće zanimanje imati banke... prinos 2,65%.. Ma, nemoj. Nijedna strana banka to neće kupiti. Domaće, kao BOR i PBS možda "silom" da bi se pokazalo izvjesnost ovog ulaganja...
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

emisija uspjela. skoro uvijek uspijevaju, država treba biti u velikim problemima da ove emisije ne budu uspješne tako da se već unaprijed znalo da će se zaduženje ostvariti.
navodno, znaju kako baratiti sa ovim finansijskim instrumentom; prije nekoliko dana je to objašnjavao zamjenik ministra finansija. hoće li to stvarno biti tako, ostaje da se vidi mada, novi dug je novi dug. nista ne rade da od socijalne sredine akcent prebace na preduzetničku jer samo tako mogu smanjiti opterećenje dugovanja.ovo je sve kratkog daha
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Damirko »

Evo, emisija trezorskih uspjela. Praktično prisilom. Banke svakako moraju deponovati sredstva po zakonu, pa je bolje da se smanji depozit (davno je to Rohatinski uradio) i eto malo svjezeg novca za trezor. Isplatiće štediše što je korektno. I sta dalje? Kao što ti reče, novi dug je novi dug. Ovo je kratkog daha. Jedan kolumnista reče kako se funkcionisanje socijalnih vlada svodi na princip "nešto za ništa". Dakle, u Atini javni službenik ima 200EUR za oblačenje vozač ima 25EUR što grije auto- Dakle, daju im "nešto", a za uzvrat se ne dobije ništa. Tako formirana glasačka mašinerija može potrajati 6-7 godina, i onda krah.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

pa znali su da se mogu dodatno zadužiti. i imaju od koga i imaju prostora jer nisu prezaduženi a i nije veliki iznos. nije dobro što svaka nova vlada povećava ukupno zaduženje jer je taj trend prisutan već odavno upravo zbog tog "socijalnog" dijela. imati jedan dio političkog fokusa na socijalne kategorije je dobro (iako sam do skora bio protiv toga) ali u domaćoj socijalnoj politici ima previše anomalija i one će nas dovesti do velikih problema. isto tako, ne treba zaboraviti da ima "srebra" za prodaju i u tim godinama koje nas čekaju neko će morati povući taj potez.

sve ovo gore se može staviti na stranu jer smo mi mikrolokacija u finansijskom svijetu i potezi vlasti kao i vođenje loše ekonomske politike ne znači previše ako je stanje u svijetu (relativno)dobro jer se, što se do sada pokazalo ta naša situacija ispegla sa dobrim stanjem u svijetu, bilo preko doznaka dijaspore bilo preko izvoza.
Ako bi se tamo situacija zakomplikovala onda bi se kod nas sve srušilo kao kula od karata. nešto blizu toga je bilo 2009. kada su finansijski tokovi u BIH uzdrmani preko noći i to je pokazalo da ćemo gurati dok i oni guraju.
fx78
Posts: 35
Joined: 27 Apr 2010, 18:31

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by fx78 »

SASE obavještava da je druga tranša obveznica emitovanih po osnovu ratnih potraživanja uvrštena na Kotaciju Sarajevske berze - burze.

Pojedinačno se radi o obveznicama sa slijedećim oznakama:

FBIHK2A (599.280 obveznica nominalne vrijednosti 1,00 KM, rok dospijeća 30.06.2021.)

FBIHK2B (599.404 obveznica nominalne vrijednosti 1,00 KM, rok dospijeća 30.06.2022.)

FBIHK2C (599.668 obveznica nominalne vrijednosti 1,00 KM, rok dospijeća 30.06.2023.)

FBIHK2D (599.865 obveznica nominalne vrijednosti 1,00 KM, rok dospijeća 30.06.2024.)

FBIHK2E (1.002.003 obveznica nominalne vrijednosti 1,00 KM, rok dospijeća 30.06.2025.)

Detaljnije informacije možete pronaći na web stranici www.sase.ba

Kao prvi dan trgovine određen je ponedeljak, 20.01.2012. godine.
panzer
Posts: 11871
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by panzer »

Vrte se obveznice na sve strane. Razbacuju se papiri kao salvete.
Vlada RS nije uspjela u pregovorima sa bankarima dobiti sav planirani iznos kredita za fondove socijalne sigurnosti i Klinički centar Banjaluka. Umjesto 265 miliona KM koliko je Odlukom Narodne skupštine od 23. septembra odobreno zaduženje, domaće banke su dale kredit od 182,5 miliona maraka, potvrdio je ministar finansija RS Zoran Tegeltija.......
..... Vlada nije uspjela prikupiti ni svih 120 miliona KM prvom emisijom republičkih obveznica. Umjesto 120 u državnu kasu slilo se 108,5 miliona.....

... U poslednjoj trećoj emisiji trezorskih zapisa, od 36,5 miliona KM, domaći investitori su kupili samo 15,2 miliona KM trezorskih zapisa, i to po prilično visokoj kamatnoj stopi od 4,09% na šestomjesečnom nivou.
Ovo nisam znao ali izgleda da će sve teže posuđivati sredstva, ovi federalni misle da mogu sakupiti 230 mil KM. Izgleda, teško.
Post Reply