Obveznice FBIHKXX

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Otići će one relativno brzo do nivoa nominalnih vrijednosti, jer se na SASE uskoro ništa neće moći uzeti što donosi neku dividendu.
Gledam ove obveznice stare devizne štednje, već se trguju neke sa preko 100 % vrijednosti aku se uzme u obzir provizija pri kupovini, zbog dobre kamate.
Kada se krajem ovog mjesece neke delistiraju, jer stižu na naplatu, ostaje još samo par serija koje dospijevaju najkasnije 2016. godine, a i one se već sada trguju (odnosno traže jer se ne trguju, niko ne prodaje :( )sa preko 100 % nominalne vrijednosti, ako se uzmu u obzir troškovi kupovine.
Onda će se fokus prebaciti na obveznice ratnih potraživanja. Zato ih sada nema ni za lijeka.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Key »

Prije nekih godinu dana sam pisao da su obveznice ratnih potraživanja "strong buy" i vrijeme je potvrdilo da sam bio u pravu. Od prethodnog posta, zarada na emisiji "A" je po osnovu razlike u cijeni i isplati kamate bila oko 20 %. Drago mi je da su neki shvatili o čemu sam pisao i da su zaradili :-) Ono što je problem su društva za upravljanje IF-ovima koja su propustila priliku za enormnu zaradu na obveznicama u prethodnih nekoliko godina.
Cijena na seriji A je i dalje preniska. "A" emisija dospijeva za 4 godine i 10 mjeseci i prinos na cijeni 83 % je 6,75 %. Prije par dana smo imali emisiju obveznica istog emitenta od 50 miliona KM koje dospijevaju za 3 godine po 4,20% http://195.222.43.81/sase-final/LinkCli ... uage=hr-HR
Banke koje su kupovale u javnim ponudama trezorske zapise po prinosima od 1-2% i obveznice po 4%, su se uključile na redovno trgovanje obveznicama ratnih potraživanja i prinose od 10% su trenutno smanjile na oko 7%, a kako se vrijeme dospijeća bude skraćivalo, prinose će smanjiti na one koji su ostvareni u javnim ponudama za trezorce i obveznice. U prilog tome govori i prinos na obveznici devizne štednje "Z" koja je 2 godine prije dospijeća na 3,3 %.
Od povoljnog kupovanja ovih obveznica nema ništa, ta vremena su davno iza nas. Naročito, ako su veće količine obveznica u pitanju.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Prije nekih godinu dana sam pisao da su obveznice ratnih potraživanja "strong buy" i vrijeme je potvrdilo da sam bio u pravu. Od prethodnog posta, zarada na emisiji "A" je po osnovu razlike u cijeni i isplati kamate bila oko 20 %. Drago mi je da su neki shvatili o čemu sam pisao i da su zaradili :-)

E moj key, džaba si ti pisao "strong buy", na ovom forumu većina se ne zadovoljava sa 20 % godišnje zarade, nego još uvijek očekuju da će Bosnalijek otići na 20 KM, ENISR na 10, BH Telecom i JP EPSR na 40 KM....
Rotshild
Posts: 34
Joined: 09 Apr 2014, 18:17

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Rotshild »

Neko je svukao na sići -5 % na svim obveznicama serija A-E.
Priprema za nekoga za neke veće transakcije iduće sedmice.
Ali i prilika da se nešto sitno i dokupi, ako broker ima "brzu ruku" 8-)
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Ako sam dobro upratio, obrazac je sljedeći :
Obveznice serije A - E odu do neke vrijednosti koje ne odgovaraju većim kupcima.
Onda na malim količinama neko vrati cijenu - 5 % ili malo manje.
Onda se nakon par dana pojavi na svih pet serija tražnja po 20.000 komada, što stoji do 13 sati i 20 minuta.
Zatim se pojavi prodavac i cijena opet ode od 8 do 10 % gore.
A onda će opet neko za par dana da obori cijenu 5 %....i tako stalno.
Vidjećemo za koji minut.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Danas nije odrađeno, vidjećemo sutra. Prilika da se možda nešto "čopne" dok je još povoljno. Od brokere dosta zavisi.
Sve, u stvari.
Rotshild
Posts: 34
Joined: 09 Apr 2014, 18:17

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Rotshild »

Činjenica je da neko drži po 20.000 komada veće danima na svim serijama ratne štete i da je neko oborio na malim količinama, ali izgleda da nije za tog obarano, već neko drugi pokupi, bar ovo što se nudilo na serijama E i D i to po > 8%.
Interes raste, sve više naloga na tražnji 8-)
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by proleter »

Gledam obveznice ratnih šteta na BLSE, za istu godinu dospjeća skoro u procenat su iste kao na SASE, čak za 1-2 % i skuplje.
Mada ne razumijem ovaj njihov kuponski način, tako da ne znam kolike su im kamate i gdje je isplativije ulagati.
Vidim da se tamo češće trguje, ali na SASE su veći iznosi kada bude trgovine.
Evo na primjer ova serija RSRS-O-B na BLSE ima isto dospijeće kao I serija FBIHK1E (2023. godine) i trenutno se obje trguju na cca 72-73 % :
http://www.blberza.com/Pages/SecurityTr ... e=RSRS-O-B
hihihi
Posts: 55
Joined: 21 Aug 2014, 18:21

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by hihihi »

1,5% je kamata na blse,
no glavnica se ne isplacuje po dospijecu nego svake godine po 10%.
Rotshild
Posts: 34
Joined: 09 Apr 2014, 18:17

Re: Obveznice FBIHKXX

Post by Rotshild »

Mislim da u RS-u firme koje kupe obveznice mogu njima umanjiti poreze ili tako nešto. To je razlog nešto veće cijene a i prometa oveznicama nego na SASE, gdje ih očigledno vlasnici čuvaju kao zlato, obzirom kako ih je teško kupiti :(
Post Reply