Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

brzi
Posts: 2419
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by brzi »

montypython wrote:Kupiše što su mogli na Enkeru a nije ni bilo navale na ponudi. Pretpostavljam da bi kupili i više ali daleko je ovo još od realne cijene. Koja je fora sa ovom jednom dionicom što ostave na kraju na kupovnom nalogu?
kad stoji 1 to je nalog sa skrivenom količinom.
U svakom slučaju mislim da mora biti iznad 10.000 KM vrijednosti.
Mislim da je to taj kupac što je prije dva dana bio sa nalogom od 9600 dionica ( koliko se sjećam).
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

I ovdje je u pitanju uobičajeni način trgovanja na SASE!Isključivo po čelavoj metodi!
Da podsjetim:frije nekoliko godina nekoliko dioničara je dokapitaliziralo Enker po 15 km po dionici!Mislim da su to uradili baš ovi što su sada najveći dioničari.Ja imam ovih dionica i ni ne pomišljam da ih očelavim i prodam preko nekog hadžije!Čekat ću!
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

I ovdje je u pitanju uobičajeni način trgovanja na SASE!Isključivo po čelavoj metodi!
Da podsjetim:Prije nekoliko godina nekoliko dioničara je dokapitaliziralo Enker po 15 km po dionici!Mislim da su to uradili baš ovi što su sada najveći dioničari.Ja imam ovih dionica i ni ne pomišljam da ih očelavim i prodam preko nekog hadžije!Čekat ću!
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

slavuj wrote:I ovdje je u pitanju uobičajeni način trgovanja na SASE!Isključivo po čelavoj metodi!
Da podsjetim:Prije nekoliko godina nekoliko dioničara je dokapitaliziralo Enker po 15 km po dionici!Mislim da su to uradili baš ovi što su sada najveći dioničari.Ja imam ovih dionica i ni ne pomišljam da ih očelavim i prodam preko nekog hadžije!Čekat ću!
meni nekako ostalo u glavi da je cijena pri toj dokapitalizaciji bila još viša, čini mi se čak preko 30 KM po dionici ali ne mogu trenutno da to provjerim.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

Ti si mladji pa ti je i bolje ostalo u glavi.I ja mislim da je bilo oko 30 ali mi je ovih 15 sigurno!Znam samo da sam se poslije kajao zašto nisam otišao na skupštinu pa se tamo usprotivio toj emisiji dionica i poslije to po članu 255,naplatio špo pravičnoj cijeni.tako sam postupio u slučaju Bosnalijek!No sad bi dobro došlo i tih petnaest po dionici!
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Sa blizu 300 radnika su došli na 150. Ali dobro je što uvijek ima inicijative da se radi i nakon šoka sa VW.
Prevent Fad Jelah potpisao je sa Electroluxom ugovor za proizvodnju metalnih komponenti za ugradnju u električne uređaje u proizvodnim pogonima u Švedskoj. Ugovor je potpisan nakon posjete predstavnika ove svjetski poznate kompanije proizvodnim pogonima Prevent Fada tokom koje su imali priliku uvjeriti se u kvalitet i visoke standarde poslovanja u ovoj kompaniji, članici Prevent CEE.

U okviru prvog ugovora proizvodit će se blizu 100.000 komada godišnje, a u narednom periodu planirano je i povećanje kapaciteta.

„Postoji široka paleta komponenti kako u segmentu metala tako i u oblasti plastičnih komponenti koja bi trebala biti predmetom širenja saradnje“, najavljeno je iz kompanije Prevent Fad.

Novi ugovor značajan je za Prevent Grupaciju i zbog sinergetskog djelovanja metalnog sektora Prevent Grupacije. Naime, za potrebe proizvodnje za Electrolux livenje će se odvijati u Željazari Ilijaš a finalna obrada u Prevent Fadu u Jelahu.

Koriste se domaći materijali

Na ovaj način Prevent ide korak dalje kada je u pitanju strategija vertikalne integracije i ponuda finalnog proizvoda, od razvoja, materijala pa do proizvodnje i logističke podrške prilikom distribucije proizvoda krajnjem kupcu, kažu u kompaniji.

Osim toga, ugovorom sa Electroluxom Prevent Fad približava se i cilju da se kupcu ponudi gotov proizvod a da se za njegovu proizvodnju koristi što više domaćih materijala, što je i bio jedan od ciljeva prilikom investiranja u livnicu.

Naime, gotovo kompletan proizvod, kao i svi drugi koji se odlivaju u Ilijašu i obrađuju u Fadu, bazirani su na izuzetno malom, gotovo zanemarivom učešću uvoznih materijala ili komponenti.

Širenje proizvodnog portfolia i tržišta

Inače, Prevent Fad pored proizvodnje metalnih komponenti za automobilsku industriju specijaliziran je i za proizvodnju u oblasti različitih industrija nonautomotiva. Neki od kupaca sa kojma kompanija radi su: SKF, CMR Group i drugi.

Ovim ugovorom, Prevent Fad ide korak dalje u procesu širenja proizvodnog portfolia i tržišta. U kompaniji u Jelahu je trenutno zaposleno 150 uposlenika, a širenjem poslovanja doći će i do novih zapošljavanja.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Dugo im je trebalo da konačno nešto prebace iz drugih zemalja. Vjerovatno je i to nešto što je njima u EU već dosta eksploatisano ali bitno je da proizvodnja raste.
Targer Engineering & Consulting realizira šestomjesečni projekat savjetovanja i inžinjeringa za firmu Mann+Hummel BA na polju projektovanja fabrike, tj. izrade novog prostornog rasporeda (Lay Out-a) opreme i proizvodnih operacija.

Firma Mann+Hummel BA je članica njemačke multinacionalne kompanije Mann+Hummel od 2005. godine i trenutno broji preko 600 uposlenika sa tendencijom rasta. Tradicija proizvodnje filtera na tlu Tešnja je prisutna od 70-tih godina prošlog vijeka, fabrika je izrasla iz kompanije Unis Pobjeda i rađanja firme Unico Filteri.

Glavna djelatnost kompanije Mann+Hummel je proizvodnja uljnih i zračnih filtera za motorna vozila. Sa težnjom i planom daljeg razvoja proizvodnih pogona u BiH a zahvaljujući ugledu i reputaciji koji od 2005. godine grade zaposlenici i rukovodstvo iz pogona u Tešnju kod matične korporacije u Njemačkoj, donijeta je strateška odluka o širenju proizvodnje i izgradnji novog logističkog centra koji bi adekvatno pratio dalji razvoj te povećanje količine i asortimana u pogonu smještenom u industrijskoj zoni Bukva - Tešanj.

"U prvoj fazi nakon donošenja strateške odluke o širenju i izgradnji LC kupljena je proizvodna hala susjedne firme Pobjeda Tešanj. Teren za izgradnju nove hale (LC) je očišćen te će biti iskorišten za "Greenfield" investiciju prema standardima koji su već ranije uspostavljeni u pogonima Mann+Hummela u Njemačkoj. Nakon reorganizacije i proširenja cilj je dio trenutnog proizvodnog pogona iskoristiti za prenos proizvodnje iz sestrinskih pogona u Českoj i Njemačkoj", nalazi se na web stranici kompanije Targer.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Šta ćeš prodavati po 7,75 kad možeš po 7,5 KM
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

panzer wrote:Šta ćeš prodavati po 7,75 kad možeš po 7,5 KM
Da, još prekjučer je bio kupovni nalog po 7,75 ali ljudima ipak "uspije" prodati svoje dionice za niže.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Enker se značajno popravio sa dobiti. Nije čudo što je potražnja nešto veća.
Post Reply