Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

slavuj wrote: 12 Dec 2023, 11:52
panzer wrote: 12 Dec 2023, 11:04 Npr, ovo na 40 mi izgleda kao obični nalog.
Ovisi čiji je ovo prodajni.Neki vrlo aktivni sudionici na tržištu u posljednjih deset godina nisu izdali taj obični nalog.
Kao što i Komiisija za vriednosne papire nije intervenisala ni na koji način ni u jednom slučaju u kome nije bilo ličnih interesa članova KOMVP,ili njihovih pomagaća.
A sada su se odjednom sjetili i prijavljuju kriminalne radnje od prije desetak godina.
A prva prijava tih kriminalnih mahinacija u cilju izvlačenja para iz Investicijskih fondova, predata je na protokole sva tri tužilaštva prije više od četiri godine,tačnije 10.septembra 2019.godine.Ovi iz KOMVP sada se nešto sjetili tih pljački.Oni koji su privodjeni zbog otkupa dionica FDS uz doplatu u gotovini,rekli su mi da im je na Rješenju o privodjenju pisalo da je to po zahtjevu trojice dioničara,a ne po zahtjevu KOMVP.Moram ovdje dodati da ni od toga nije bilo ništa,čorak.Postupajuća tužitejica sada je sudija na nekoj višoj instanci!
Nikako da se sjete,izmedju ostalog,pisma kojim je od njih tražen vanredni nadzor nad Enkerom dd,radi neobjavljivanja informacija koje bi mogle utjecati na vrijednost dionica.
I oni,i SASE morali su reagirati na ovakav porast vrijednosti dionica ENKT.Morali su odavno tražiti objašnjenje od menadžmenta šta se to desilo .
A mene zanima šta se to dešava u KOMVP,da se nije vratio Hasan A.P.Čelam.Pitat ću ih o tome i pismeno,nakon 22.decembra,kada istiće trideset dana od kad im je dostavljen Zahtjev za vanredni nadzor.Mislim da je to rok iz Zakona o pristupu informacijama.
Sad da se vratim ovom prodajnom nalogu.
I ja mislim da bi to mogla biti cijena na kojoj se pojavljuju i obični nalozi i nakon koje bi mogla početi i obična trgovina!
Mislim da nije problem sa ponudom i prodajnim nalozima, uvijek ima onih kojima hitno trebaju pare i voljni su prodati ispod cijene pogotovo kad se pročuje da za ono što je do jučer bilo 10 mogu dobiti 35 ili 40 KM. Pitanje je međutim šta je sa potražnjom. Nema nekih ozbiljnijih naloga za kupnju. Evo trenutno nema ništa, ni po 30, čak ni po 20. A da se kupi po npr 30 KM kasnijom prodajom po 67 bi se zaradilo preko 100%. To mi kaže da većina još nije ubjeđena da će doći do realizacije one ponude po 67 da ne pominjem 135 i da im je čak i naizgled vrlo povoljna ponuda ipak rizična. Možda smatraju da su nijemci otišli, odbijeni odustali i sl. Ili je i samo neobjavljivanje ponude "odradilo posao".
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Nakon one konfrontacija sa brokerima ja sam odustao od ovog. Jer vidim da nisu normalni.Tako da konkretno ja, iako sam bio zainteresovan da kupim, nisam u sistemu.
I ko zna koliko još ljudi je odbijeno.
montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Možda kupiš po 15, ili po 10. Jer očito je bila jaka intencija a možda i koordinacija da ovo preuzimanje ne prođe. Ili da prođe vrijeme. Svaka ponuda o preuzimanju, pismo namjere i sl, pa onda i ovo Schunkovo ima neki rok trajanja, nijedno nije vječno. Vijest o mogućem preuzimanju je objavljena ima pola godine, dubinska analiza trajala je neko vrijeme, uslijedilo je to pismo namjere/ponuda ali ko zna kada je to bilo. Možda je rok za odgovor davno istekao, možda je odgovor odavno dat a zahtjevi bili takvi da su Nijemci odmah odustali, prvi dan. Možda se upravo to i željelo. Nemaju švabe vremena za za.ebavanje sa lokalnim likovima, njima je vrijeme novac, promet je u stotinama miliona eura a Enker im je bitan taman toliko da na njega srednji menadžment potroši dan-dva. Ne tri.
Niko od silnih novinara i medija koji su objavili vijest da "Njemački div zainteresovan...bla bla" nije poslije pola godine provjerio a šta bi sa dubinskom analizom, preuzimanjem, mogli su i sami nijemce pitati je li to više aktuelno, jedan mail i riješeno. Vijest da je preuzet Enker bila bi vijest godine u Tešnju a i šire. "Milioni Eura, strane investicije nova radna mjesta..." Međutim niko ništa, pojela maca, od tolikih "biznis" portala ni riječi, kao neka epizoda iz Zone Sumraka. Prejaka je ova priča da su odgovorna samo ona dvojica iz uprave.
Truba
Posts: 365
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by Truba »

panzer wrote: 12 Dec 2023, 13:59 Nakon one konfrontacija sa brokerima ja sam odustao od ovog. Jer vidim da nisu normalni.Tako da konkretno ja, iako sam bio zainteresovan da kupim, nisam u sistemu.
I ko zna koliko još ljudi je odbijeno.
jesu li ti rekli da si pokušao pokrenuti prekidbenu aukciju :lol:
i da si rastergnuo dinamički limit :lol: i da nije prepučljivo s manjim iznosima vršiti korekciju cijene

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Svašta su mi se nabrojali tako da dok nađem vremena, otići ću u Sarajevo da vidim sa drugom brokerskom kućom. Sa ovim mi je bilo jasno da su u raiffeisen broker samo bankarski službenici koji kažu " ne može". Isto kao i na šalteru banke. Nju ne intersuje promet sektora, jer će svakako dobiti platu, bitno je da ne razmišlja iza 4h kada ode kući.

A samostalna brokerska kuća ipak mora brinuti za promet jer od toga žive. I naći će mi najbolje rješenje koje će ujedno biti i zakonski ispravno. Ove iz raiffeisena to ne interesuje. Makar cijeli dan ništa ne radile jer je sve skupa dvije transakcije na cijeloj berzi za jedan dan.
Truba
Posts: 365
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by Truba »

bio sam im u uredu...izgleda ok posao :D
zgrada ko svemirski brod... poso dobar a para laka
Sabur2
Posts: 1845
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by Sabur2 »

panzer wrote: 12 Dec 2023, 15:30 Svašta su mi se nabrojali tako da dok nađem vremena, otići ću u Sarajevo da vidim sa drugom brokerskom kućom. Sa ovim mi je bilo jasno da su u raiffeisen broker samo bankarski službenici koji kažu " ne može". Isto kao i na šalteru banke. Nju ne intersuje promet sektora, jer će svakako dobiti platu, bitno je da ne razmišlja iza 4h kada ode kući.

A samostalna brokerska kuća ipak mora brinuti za promet jer od toga žive. I naći će mi najbolje rješenje koje će ujedno biti i zakonski ispravno. Ove iz raiffeisena to ne interesuje. Makar cijeli dan ništa ne radile jer je sve skupa dvije transakcije na cijeloj berzi za jedan dan.
VGT je također ok kuća.
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Vidiš, "propala ponuda" a uredno se mete i na 40 KM . I ovi brokeri nikom ne prave problem što cijena raste. Meni na 15 KM pravili problem
montypython
Posts: 3858
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

OK to, ali volio bih vidjeti veće količine (posebno na kupovnoj strani), ne samo rast cijene. Poraslo je sa 10,05 KM na 40 KM sa samo 300tinjak dionica zbirno. Ili sa 7 KM na 40 sa ukupno 500 tinjak dionica. Volio bih vidjeti kupovne naloge na recimo 500 ili hiljadu kom ili više, poželjno i više njh. Ja sam zadnji koji bi želio da je ponuda propala ali nekako ništa se ne događa, sve zamrlo. Ne mogu da zamislim da sad nijemci nešto čekaju mjesecima a odgovora nema ili je davno dat. Ili misliš da se i dalje vode neki tajni iscrpljujući pregovori i da to ipak ima šanse da se realizuje po nekoj cijeni?
panzer
Posts: 11918
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Pa kupovina fabrike nije kupovina pola kile kajmaka tip miGG(99) da bi se riješilo u par minuta. Ipak su ozbiljnije stvari u pitanju. Čak i za manju fabriku dubinsko snimanje traži vremena a pregovori isto tako.
Post Reply