Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Pobjeda, prvi nalog na 22 KM.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Enker očekivano u gubitku ali im i dalje raste pozicija gotovine.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Mann-hummel u prošloj godini vratio dobit na približno 9 miliona KM i prihod preko 80 mil.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Za Federalnu TV predsjedavajući Nadzornog odbora grupacije Mann und Hummela Fischer je, između ostalog, izjavio:

“Jedan od razloga je da pojačamo naše skladišne kapacitete. Mi iznajmljujemo neka skladišta ovdje. Drugi razlog je da pružimo bolju uslugu korisnicima, da šaljemo pošiljke korisnicima iz Tešnja. Treći i najvažniji razlog za mene je da oslobodimo prostor ovdje u fabrici da bismo imali više proizvodnje.”



g. Thomas Fischer, predsjednik grupacije Mann und Hummel

Ističe da to znači i više radnih mjesta.

“U našem cijelom globalnom proizvodnom procesu ovo postrojenje ovdje ima veoma važnu ulogu. Sada prebacujemo više poslova koji se trenutno obavljaju ili u Češkoj ili u Španiji.”

Fischer kaže da kompanija i u doba pandemije bilježi dobre rezultate, a jedan od razloga za to je odličan menadžment tim.

“Odradili su odličan posao u reagovanju na pandemiju. Mi smo u sretnoj situaciji da su zamjenski automobilski radovi ključni dio našeg poslovanja. Ovdje u BiH pravimo mnogo rezervnih dijelova za automobilsku industriju. Čak i ako ne kupujete novi automobil, vaš automobil treba servisirati. Tako dobijete nove filter kabine, filter ulja, filter zraka. To je mnogo pomoglo našoj kompaniji da bude uspješna tokom pandemije. Kao što sam rekao, to je sjajan tim. Posebno ovdje, naš tim u BiH koji je odradio sjajan posao u proteklih 15 godina da izgradi ovu kompaniju, da se integriše u našu kompaniju, a da ne izgubi sopstveno porijeklo.”

Navodi da je u planu i proširenje proizvodnje u BiH.

“Odgovor je uvijek da, ali uz jedno ali. Moramo biti konkurentni iz BiH. Ja sam prilično uvjeren da ćemo biti konkurentni ako okruženje bude dobro. Ali da, povećat ćemo proizvodnju u ovoj fabrici.”

Kaže da BiH ima potencijal za ekonomski rast.

“Kao zemlja da, a za nas kao kompaniju definitivno. Ali prvo, mnogo kompanija razmatra da vrati proizvodnju u Evropu iz Azije jer u pandemiji lanac dostave više nije stabilan. Tako da je BiH poznata i veoma atraktivna lokacija. Postoje određeni uslovi, ali ste veoma atraktivna lokacija.”

Kao privrednik, ističe da je najveći problem u BiH birokratija.

“Ako pogledate druge zemlje, vaša birokratija može biti efikasnija, brža. To je definitivno nešto u čemu bih podstakao BiH da bude bolja. To nije problem za nas jer mi ovdje u Tešnju imamo veoma dobar odnos sa školama i sa načelnikom, ali školsko obrazovanje koje imamo ovdje za tehničke poslove će biti važno i za druge kompanije.”

Kaže da BiH ima dobru poresku stopu, logistika je dobra, ali nedostaje dobro zemljište.

“Birokratija bi trebala biti manja, a imate i mnogo subvencija u EU, što bi trebalo postati pravilo i ovdje.”

O radnoj snazi u BiH ističe da je veoma dobra.

“Izuzetno sam zadovoljan radnom snagom koju imam ovdje. Da, imamo dobar menadžment, uvijek smo ga imali i to nam je pomoglo da razvijemo dobre ljude ovdje. Ljudi sa kojima radimo ovdje su veoma stabilna radna snaga. Nemamo veliko osipanje i zbog toga veoma pozitivno gledamo na budućnost. Pozitivno je uvijek teško reći u vrijeme korone, ali smo optimistični kada mislimo o budućnosti jer BiH nudi veoma obrazovanu radnu snagu.”
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

POBJEDA DD TEŠANJ (simbol: PBJTRK1) u vrijednosti od 155.348,75 KM, u sklopu 1 transakcije prometovano je sa 20.045 dionica
Hifini nastavljuju kupovati dionice. Sada su na 47%
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

I Mann Hummel odrađuje dobar posao. Na polugodištu prihodi veći za 23% a dobit za skoro 60%.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Enker preko 500.000 KM dobiti na polugodištu ali su 300.000 uštinuli radnicima na platama. Sad, da li su radnicima ili direktorima koji su ujedno bili i suvlasnici, to se ne zna. Pošto više nema radnika koji bi radili za 500 KM,a imali su neku "smjenu" i povlačenje tih suvlasnika.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by Sabur2 »

Za mene je sramota reci da dajes nekom platu 500 maraka.
I istovremeno negativna reklama kompaniji.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Možda bi trebalo držati oko na Pobjedi. Nešto mi vuče na to da bi se u narednom periodu moglo nešto dešavati.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Skoro 100 % u zadnja dva mjeseca. Ali ne znam šta je u pitanju.
Post Reply