Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

I eto 410 komada na ponudi. Sad će se početi redati
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

panzer wrote: 13 Dec 2023, 13:34 Pa kupovina fabrike nije kupovina pola kile kajmaka tip miGG(99) da bi se riješilo u par minuta. Ipak su ozbiljnije stvari u pitanju. Čak i za manju fabriku dubinsko snimanje traži vremena a pregovori isto tako.
Da se radi o kajmaku,već bi se neko od nadležnih zainteresirao.Došao bi bar sanitarac da provjeri da nije pokvaren,dugo stoji!
I ako se ne radi ni o kakvoj kvarljivoj robi,ovdje sve smrdi!Toliko tukne da ljudi ne mogu da pridju,da vide o čemu se radi.I zato tek poneka dogovorena transakcija,nikome posebno korisna,ni štetna.Više kao priprema da se neko istovari ,kad i ako se sazna o čemu je riječ.
Kako to da tri od prva četiri dioničara,koji već godinama uspjevaju držati fabriku na granici rentabiliteta,na jednom odbijaju ponudu od dvije nominalne vrijednosti po dionici i traže čak četverostruku nominalnu.
Ako stvarno to vrijedi toliko,gdje su dosadašnje zarade,šta je bilo s njima.Kako su nestale.Znaći li to da će ova trojka uspjeti na neki način iz Fabrike izvući onoliko koliko odbijaju da na legalan i pošten način dobiju kroz kapitalnu dobit.Ili ljudi jednostavno ne vjeruju u takvo poslovanje.ODBACUJU UKUPNO OKO PETNAEST MILIONA,samo njih trojica!
U svakoj pravnoj državi odavno bi to istraživali nekakvi,zapravo svi,inspektori.Godinama tako nisu dirali Fabriku duhana Sarajevo,pa je više nema.
Ovdje ne reagira čak ni Komisija za vrijednosne papire,mada se radi o prvenstveno njihovoj nadležnosti.Ne mogu se više vaditi na Hasana,Mišu i Mateja.
Neka ipak ovo ostane zapisano za dan kad bude račun sveden,ako bude,rekao bi Meša!
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

Izgleda da sam ja najzainteresiraniji za dogadjanja oko Enkera.Možda zbog toga i obračam pažnju na ove konstrukcije koje dolaza do mene.
A jedna takva je da bi Njemci mogli ići na izgradnju potpuno nove fabrike negdje u blizini,gdje bi mogli angažirati sadašnje uposlenike Enkera i time rješiti najveći aktualni problem ,nedostatak radne snage .
Nivo na kome Enker posluje bio bi im dobra podloga za to.Nisam siguran da ovi što odbijaju ponudu imaju i to u vidu.
Ne znam kakva je priroda ovog sukoba izmedju dvije strane,ali znam da je ulog prevelik da bi razlog mogao biti trivijalan.
Ali znam da svakako treba nadzirati svaku kupovinu i svaku prodaju.Jednom će se morati pokazati putevi kojima se namjerava nadoknaditi izgubljena kapitalna dobit ovih što neće da je uzmu,ako se sve tako završi.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

montypython wrote: 17 Nov 2023, 10:12 To bi bilo legitimno objašnjenje kad bi bilo sigurno da će Švabe učestvovati u tom cirkusu i pijačariti oko cijene mjesecima. A šta ako odustanu? Ili su već odustali? Nije to neko kome život zavisi od te akvizicije, niti oni imaju vremena zaje..vati se s tim dugo, radi se o gigantu sa prihodom iznad milijarde i oni mogu sutra naći sličnu fabriku u Slovačkoj, Mađarskoj ili negdje drugo. Ili se zainatiti pa napraviti iz temelja novu fabriku sa istim asortimanom 5 km dalje i ponuditi višu platu radnicima iz Enkera. Čisto da tražioce nauče pameti. Širok je asortiman poteza kad imaš moć i pare.
I naravno ne može se sa sigurnošću odbaciti ona mogućnost da tu i nema nikavih pregovora nego je zatražena visoka cijena samo da se ponuda odbije.
...
Napisah takvo nešto ima mjesec i po. Šta je nekome ko ima milijardu, dati par desetaka miliona samo da nekoga nauči pameti pa da umjesto 135 ili ponuđenih 67 KM po dionici na kraju dobije NULA. Ja bih tako uradio da me neko počne zezati a ja došao s ozbiljnim namjerama. Mislili ste da ste pametni evo sad ćemo vas potpuno uništiti.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

slavuj wrote: 24 Dec 2023, 12:48 ...
Ali znam da svakako treba nadzirati svaku kupovinu i svaku prodaju.Jednom će se morati pokazati putevi kojima se namjerava nadoknaditi izgubljena kapitalna dobit ovih što neće da je uzmu,ako se sve tako završi.
Pretpostavljam da misliš na kupovine i prodaje materijala i proizvoda firme a ne na dionice. Jer ne vidim drugi način da se "nadoknadi" izgubljena dobit nego preskupom kupovinom repromaterijala i opreme i jeftinom prodajom proizvoda. A ima i druga riječ za takve aktivnosti. S tim u vezi, teško mi možemo nadzirati tu trgovinu, ali može recimo SIPA. Ali ne samo ubuduće nego možda da se pročešlja unazad i 10 -15 godina pogotovo ako ovo završi na štetu malih dioničara a postaje sve očitije da hoće.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

Evo da u ime jednog dioničara društva ENKER dd Tešanj,poželim puno sreće ovima što upravljaju društvom.
Želim im da dodju do kapitalne dobiti koja im se nudi,a da ih ne ufate!A ustvari,do njih je,bar kada je o kapitalnoj dobiti riječ.
Ovo drugo u mnogome je do dioničara.I do ovih koji primaju dobre plate da štite i imovinu dioničara,izmedju ostalog.Pri tome ne mislim na zaštitare.
Više sreće i umijeća trebat će svima nama!
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Koliko vidim jedini smo ovdje ja i ti od onih 440 dioničara Enkera. Ili drugi samo čitaju i ne javljaju se. Možda i ne znaju šta se dešava i za onu ponudu a I generalno kako se "posluje". Štaviše ubijeđen sam da ostali pojma nemaju. A da znaju bilo bi mnogo teže ovima što "nisu" za kapitalnu dobit da rade to što rade i što su pretpostavljam i dosad radili. A ne vidim ni da je KOMVP nešto poduzeo u vezi (ne)objave onog pisma namjere. Ovo samo pokazuje koliko je potrebno neko udruženje dioničara da se bavi ovakvim stvarima. Da ga imamo sad bi kroz Tešanj na dnevnom nivou išao kombi i megafonom obavještavao male dioničare o Njemačkoj ponudi i cijeni koju su ovi odbili. Dok bi im naš advokat sa forenzičkim računovođom češljao poslovanje godinu za godinom po mikroskopom, da vidimo kako Im se to ne isplati prodaja po 67 KM po dionici a isplati poslovanje uz gubitak ili pozitivnu nulu bez dividende, 20 godina.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

Ponovo sam pročitao ono obavjetenje dionićarima i javnosti.Šuplja prića i šuplje prijetnje.
Ljudi se prave da ne znaju kako se to preuzimaju društva po zakonu.A saami,kupujući na familiju,pokazuju da to dobro znaju.A paze i da tako rasporedjene dionice ne predju 25% vlasništva.Jer onaj ko kupi više od 25% mora raspisati tender.Potpuno im je glupa prića kako su eto Njemci ponudili da kupe samo od nekih dioničara.
Još im je gluplja tvrdnja o povjerljivosti tog pisma namjere,Tu glupost su izgleda prihvatili i u Komisiji za vrijednosne papire,vjerovatno zbog toga ne postupaju po zahtjevu dioničara za vanredni nadzor i objavu tog pisma.To ću svakako provjeriti u skladu sa Zakonom o pravu pristupa informacijama.
Još jednom da ponovim da je pismo adresirano na društvo i direktora društva,Znaći ne tiće se samo nečije lične imovine u dionicama.
A činjenica da kažu kako traže najmanje 75% plus jedna dionica,opovrgava onu glupost tog direktora da hoće da kupe samo od nekih dioničara.
A kao pritisak na dioničare,kako tvrdi ovaj direktor,navest ću i jedan primjer sličnog postupanja.
Prije više od 15 godina ,za dionice GP Vranica,jedan je strani investitor ponudio 250 km po dionici.Čovjek koji je tada kontrolisao sve skoro na berzi,a posebno Vranicu,tražio je 300 km.Onako usput da pomenem da sam jednog njegovog sljedbenika vidio i na skupštini Enkera.
Ponudžać je odustao,taaj što je zadržao Vranicu radi daljnje pljačke,završio je u pritvoru zbog kriminala na tržištu vrijednosnih papira zajedno sa svojom družinom.Izvukao se zbog zdravstvenih problema .Optužuju ih za pljačku višeod 30 miliona.Proces traje ,neki učesnici su odležali i po više od godine.A Vranica je u ovom momentu u stečaju.Nemaju nikakve šanse da se naplate ni oni iz prvog prioriteta.
Ako jednog dana dodjemo u ovakvu situaciju,ne smijemo zaboraviti ko je za to zaslužan.Ne smijemo zaboraviti ni ponašanje regulatora!
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

montypython wrote: 01 Jan 2024, 18:47 Koliko vidim jedini smo ovdje ja i ti od onih 440 dioničara Enkera. Ili drugi samo čitaju i ne javljaju se. Možda i ne znaju šta se dešava i za onu ponudu a I generalno kako se "posluje". Štaviše ubijeđen sam da ostali pojma nemaju. A da znaju bilo bi mnogo teže ovima što "nisu" za kapitalnu dobit da rade to što rade i što su pretpostavljam i dosad radili. A ne vidim ni da je KOMVP nešto poduzeo u vezi (ne)objave onog pisma namjere. Ovo samo pokazuje koliko je potrebno neko udruženje dioničara da se bavi ovakvim stvarima. Da ga imamo sad bi kroz Tešanj na dnevnom nivou išao kombi i megafonom obavještavao male dioničare o Njemačkoj ponudi i cijeni koju su ovi odbili. Dok bi im naš advokat sa forenzičkim računovođom češljao poslovanje godinu za godinom po mikroskopom, da vidimo kako Im se to ne isplati prodaja po 67 KM po dionici a isplati poslovanje uz gubitak ili pozitivnu nulu bez dividende, 20 godina.
U medjuvremenu su iz komisije za vrijednosne papire odgovorili na moj zahtjev za nalaganje objave Pisma namjere.Kažu,to je objavljeno.Iz Enkera su postupili po zakonu,kažu,i šalju mi u prilogu kopije onih objava Enkera na stranici SASE.A tamo nema ništa bitno,ništa iz čega bi se moglo zaključiti koju to cijenu nudi taj partner iz Njemačke.I još sijaset gluposti o kojima sam pisao u ranijim postovima.
Elem ova Čelamova Komisija smatra ove objave dovoljnjim.
Pridružuju se onoj trojci iz Enkera u skrivanju najbitnijeg dijela pisma namjere.Valjda svjesni da ničim ne mogu opravdati odbijanja po 10 miliona kapitalne dobiti uz zadržavanje mogučnosti da se iz Enkera izvuće i više,sada kad očito imaju i potporu regulatora u tom pravcu.
I mada su se i sami uvjerili da nisu objavljeni najvašniji sadržaji Pisma namjere,meni pišu da su moji zahtjevi neosnovani,jer oni su sve objavili.
Sve me podsjeća na vrijeme kada im je H.Čengić pisao o propustima u Bosnalijeku a oni paralelno upisivali NO i Direktora.po volji vlasti.I na taj način dobro saučestvovali u kasnijim pritvaranjima pola ljudi koje ssu tada upisivali.Ništa ni do danas nije riješeno,a oni i dalje po svome.
Pjačku fondova o kojoj je taj H.Č pisao Tužilaštvu prije četiri godine,oni su godinama smatrali zakonskom trgovinom.
I tek nakon što su se sukobili sa nekim iz fondovskog okruženja,počeli su da se petljaju u svoj posao regulatora.tri goddine kasnije.
Sve u svemu izgleda da ćemo čekati još nekoliko godina da ovi shvate šta je to u pitanju u Enkeru.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

slavuj wrote: 28 Feb 2024, 12:06
panzer wrote: 28 Feb 2024, 11:56 https://www.asabanka.ba/wp-content/uplo ... -BANKE.pdf

Dividenda je tu ali ne znamo još tačnu cifru.
Popričaj malo sa onim u Enkeru što odbijaju onoliku kapitalnu dobit.Oni sigurno znaju i kolika je tačno dividenda u ASA banci.Ljudi jednostavno znaju sve.A ako i ne znaju ,pitat će jarane u KOMVP,

Kao i kod svih emitenta, i kod Enkera je ista priča. 400-500 dioničara je tamo. Svi šute. Njihovo je da traže svoja prava. Stalno govorimo. Jel mora nas 5-6 biti na svim mogućim skupštinama (odnosno tamo gdje se zatrefimo da imamo dionice).
Ako svih 400-500 dioničara Enkera šute i puštaju ove da ovako prođe onda neka prođe.
Post Reply