Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post Reply
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

"Unico filter" se popravlja. Dobit u 2009. je iznosila oko 770 hiljada KM dok je u prvih šest mjeseci ove godine 1,23 mil KM. Ako bi ovim tempom nastavili, imali bi najbolji poslijeratni rezultat. Postoji mogućnost da do kraja godine preko matične firme izvuku dobit i da se ona svede na neku simboličnu cifru. Ukoliko bi odlučili da sve ostaje u BIH onda bi se to pokazalo na vrlo dobrom rezultatu.
Još 2007. su bili planovi da proširuju proizvodnju izgradnjom novih izdvojenih kapaciteta ali se u zadnje vrijeme govori da su zainteresovani za kompleks firme "Ukus" koja je u stečaju i čiji objekti idu na licitaciju. Kupovinom bi dobili značajan prostor sa već izgrađenim objektima i infrastrukturom od kojih ih dijeli samo ograda. Već je ranije bilo pomena ali evo opet. U sklopu Mann Hummel grupacije ovo je možda jedina firma koja posluje na principu dioničkog društva dok su ostale u 100% vlasništvu centrale. Prije ili kasnije ovdje će se ići na tender ponudu i za razliku od prvih tendera ovaj put bi morali ponuditi znatno više od 21 KM jer je mala vjerovatnoća da će fondovi dati po niskoj cijeni.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Komentari

Post by Damirko »

Panzer,

Zar taj dio iza ograde ne pripada Pobjedi? Oni su htjeli tu nesto radisti sa Slovenicima.
Inace, znas sta sam ti ranije rekao, sve 5 za Unico. Za Enker se nismo mogli sloziti, ali tada sam prvi put rekao "skidam kapu", u pravu si.
Sa boljim menadzmentom, Pobjeda bi bila ponovo ona stara.
Sve ovo pisem da pokazem kako jedan grad koji je dosta izolovan moze dobro i kvalitetno funkcionisati.
Svaka cast Tesnjacima, rade kao crv, a to je kljuc uspjeha.


PS Mislim da auto-klaster (ukljucujuci FAD Jelah) zasluzuje poseban thread
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

Kad smo vec kod Tesnja, zna li mozda neko kakva je trenutna situacija sa Enkerom.
Zadnje sto znam od prije vise od godinu je da su bili snazno pogodjeni recesijom kao i vecina firmi u autoindustriji. da je prodaja pala zbog prejakog Eura, da su smanjili broj radnika (kojih je doduse i bilo previse). Od tada samo jedan finans izvjestaj (gubitak i nije bio tako veliki 300 tinjak hiljada ako me pamcenje sluzi) i vise ni slova o njima bilo gdje. Jesu li zivi, radi li se ista?
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD

Post by panzer »

Eto malo NATO tehnologije. Pobjeda je na jednoj strani a bivši Ukus na drugoj. Doduše sad se primjeti da je pola tog zemljišta prazno jer je vjerovatno služilo kao prostor za repromaterijal pošto je to bila fabrika namještaja. Kako pričaju cijena za licitaciju je pala sa početnih 7 i kusur mil. KM na 2 mil KM i Unico je zainteresovan.

Enker, danas neki kontakti sa enkerovcima i kažu da su u onom kriznom periodu otpustili manji broj radnika koji su bili angažovani na određeno radno vrijeme ali sada radi više ljudi nego 2007. dok postojeći ne uzimaju godišnje odmore, zbog velike količine narudžbi nego im se to isplaćuje(jel ovo sad povjerljivo, inspekcija rada i to).
Uglavnom, prošle godine odjeli za proizvodnju svjećica su imali probleme zbog čega je i došlo do gubitka a odjeli industrijske keramike rade konstatno čitavo vrijeme i odnosno imaju povećanje u ovoj godini. Izvoz se vratio na staro.
Kako će se to odraziti na rezultat, trebalo bi se znati brzo kroz polugodišnji. Pored toga, mene su razočarali, poprilično su pasivni.
Attachments
IND-ZON.jpg
IND-ZON.jpg (140.49 KiB) Viewed 21826 times
Last edited by panzer on 01 Sep 2010, 22:57, edited 1 time in total.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD

Post by Damirko »

Opet ja sa Enkerom. Znamo da je tesko proci sa svjecicama, ali sam si rekao da je industrijska keramika OK.
Zasto toliko razocarenje?

PS Ako nekom kazes da se u Sockmakers mogu kupiti super sportske carape za badava... siju cu ti uvrnuti. :-)
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD

Post by panzer »

Ništa.

Prostor je kupila druga firma i planirano je premještanje određenih proizvodnih pogona i skladišta, odnosno formiranje manje poslovne zone.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD

Post by montypython »

Evo u danasnjem Avazu i clanka o Enkeru koji je potvrda onoga sto je Panzer nedavno saznao i ovdje iznio. Povecanje proizvodnje za 15 % a taj trend se i nastavlja. Upravo se vratili sa sajma u Frankfurtu gdje je zabiljezen veliki interes iz vise zemalja posebno iz Njemacke, Rusije Egipta i Irana. Azijski konkurenti koji su privremeno bili uskocili na evropsko trziste gube bitku. Prema rijecima direktora rezultati poslovanja ce biti znatno bolji nego prosle godine. Trenutno zaposlenih 260 a izvozi se više od 93 % proizvedenog. Ukratko sam prepricao poduzi clanak za one kojima nije dostupna BH stampa. Mislio sam i prikaciti fotografiju clanka ali nisam siguran smije li se zbog autorskih prava i sl.
Sve dakle jako pozitivno u vezi Enkera, ali cekamo da vidimo i finansijski izvjestaj, nazalost jos nema nigdje polugodisnjeg, ni na SASE ni na KOMVP.
montypython
Posts: 3789
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD

Post by montypython »

Doduse mora se reci i ovo. Ne sjecam se da smo ikada vidjeli polugodisnji izvjestaj za 2009 pa ne znamo u odnosu na sta je to povecanje od 15 % u prvom polugodistu 2010. Znamo da su godisnji prihodi od prodaje padali sa 10,8 miliona u 2007, preko 8,2 miliona u 2008, na 5,9 miliona u 2009 (bar su godisnji objavljivani) sto je bio znacajan pad. Dakle i polugodisnji u 2009 nije mogao biti bas blistav pa porast od 15 % u odnosu na njega i nije nesto spektakularno. Ipak raduje da je pad zaustavljen i pogotovo da se taj trend rasta iz prvog polugodista 2010 nastavlja, kao i da se osvajaju nova trzista.
panzer
Posts: 11808
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD

Post by panzer »

polugodišnji.
Attachments
enk.jpg
enk.jpg (266.31 KiB) Viewed 21774 times
Post Reply