Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Ne znam.

Ne mogu naći ni jedno realno opravdanje da neki broker odbije unos naloga za prodaju niti da dođe bilo kakav nadzor. I ko uopšte vrši te nadzore.
Ja da imam određeni broj dionica u ovom emitentu dao bih prodajni nalog. Pa da vidim ko će šta nadzirati.

Problematično je ako neko sa manjim brojem dionica hoće da kupi po cijeni koja značajno odudara od predhodne.
Npr zadnja cijena bila 7 KM i na 12 KM stoji prodajni nalog od 300 komada. Ako bi neko dao kupovni nalog od 15 dionica, brokeri to ne bi prihvatili. Prihvatili bi da je kupovni nalog od 200 ili svih 300.

Ali ako u sistemu već postoji kupovni nalog sa određenim brojem dionica, nevezano za cijenu, ni jedan broker nema pravo da odbije unos prodajnog naloga.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

Očto si rijetko sa brokerima.
Hodo po njoj,rekao bi Suljo .naime ja sam proživio takav nadzor.Moj kupovni nalog stajao je dugo na dnevnom minimumu .Onda je neko jednog dana odlučio da mi proda nekoliko dionica po toj cijeni.Sutra već je u brokerskoj kući bio nadzor sa SASE.Vrlo je moguće da je to bilo zbog vlasnika naloga,ali je nadzor izvršen i brokerska kuća je navodno dobila neku kaznu.
Inaće,postoji i mogučnost da KOMVP ukine na jedan dan ograničenja u trgovini dionicama nekog emitenta,na nečiji zahtjev.To je način da se naprave dogvorene transakcije,i po cijeni koja je dogovorena,bez obzira na cijenu na SASE.Ovi koji su izgleda već prisutni sve to znaju!
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Ne vjerujem da je iko dobio nadzor ili kaznu za ovu transakciju od 23.06. kada je cijena isto tako skočila 50% . Stvarno ne znam zašto bi bilo ko pravio problem.

Prije bi trebalo napraviti nadzor u Enkeru nakon što se više nisu oglasili ni jednom od maja kada su naveli da su predmet dubinske analize.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Elem uglavnom sad ne znamo ništa, ni jesu li neki pregovori još u toku, važi li više ponuda po 67 ili su Nijemci odustali/odbijeni. Ne znamo ni šta bi sa (ne)objavom ponude. A većina ostalih dioničara koji nisu na forumu vjerovatno ne znaju ni da je ponude uopšte bilo. Ta revizija može trajati mjesecima a rezultati su upitni tako da ja od toga ne bi puno očekivao. Bojim se da ne bude pojeo vuk magarca, ostadosmo mi s ovima i dionicom 10-15 KM dok je njima ćeif. Čudi me da se ni taj Mujezinović ne javlja ni oglašava na bilo koji način. I da naravno uprava je posebna priča objavi se da je u toku dubinska analiza i onda nakon pola godine niko ni slova ni o čemu
Last edited by montypython on 23 Nov 2023, 09:34, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

I njemu bi trebalo da je stalo da se napravi neki pritisak na ostale, ako su oni već ti koji opstruišu pa bi mu bilo u interesu da se ta neka ponuda objavi.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Možda bi trebalo kontaktirati Nijemce i ponudu objaviti u dnevnim novinama preko cijele stranice, plus u Tešnju u medijima, neka znaju ljudi. Na kraju krajeva trebalo bi da je ima bar Mujezinović ako već nemamo mi.
slavuj
Posts: 1937
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

I mene čudi zašto niko ne objavljuje to Pismo namjere.Dobio ga je sigurno i Mujezinović,i on bi ga trebao objaviti,ako ne objavljuje Enker dd.
Ima on svoga advokata,a to je već složenija prića.
Izgleda predsjednik NO i direktor smatraju da su dionice njihova privatna stvar.Zaboravljaju na funkcije koje obavljaju.
Inače,Komisiji za vrijednosne papire poslat je Zahtjev za vanredni nadzor u društvu,radi ne objavljivanja informacije o prispjelom pismu namjere.
Ako ne reagiraju,treba ih prijaviti najstarijoj novini.
Što se tiče aktuelnog stanja ,Njemci još nisu odustali jer nisu ni dobili zvanični odgovor.Sigurno se čeka i rezultat revizije.Ne znam bi li se oni upuštali u preuzimanje firme oko koje se vode neki sporovi.
Rezultati odluke o uvodjenju revizije možda se pokažu i prije nego ona i počne.I to joj je sigurno jedan od ciljeva.
A što se tiče onog ukidanja ograničenja cijene,odluku donosi SASE,i to nakon odredjenog perioda bez trgovine!.
montypython
Posts: 3848
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

https://freeimage.host/i/Jou4nWP
Listam i dalje ovu temu od početka, sve se može upratiti, kako su ovi što sad "vode" sticali dionice, a vidi se i kako je cijena kontrolisana sve vrijeme. Imam i nekih svojih screenshotova iz tog doba. Aličić i Fejzić su tamo 2013 imali po svega cca 6,5 % (prije toga i niže).
Ovaj Quest sa Kipra je izašao 2014 a kupili su po svoj prilici njih dvojica. Godinu kasnije izlazi i Vilašević koji je tada imao mislim oko 8 %. Cijene su mizerne sve vrijeme, 4 do 5 KM. Izlaze fondovi a Aličić i Fejzić stalno rastu i imaju tada po cca 18 %. Zatim ode i Alić sa cca 6,3 %. Cijene i dalje smiješne i potpuno nerealne, oko 5 KM, bar ono što se službeno "provuče" kroz berzu a mogu misliti koliko je to realno. Gdje je tu nadzor, gdje KOMVP, gdje zakon i pravna država? Jesu li tad kontrolisali brokere? Ako bi nekad cijena poletjela na imalo više pred neku veću trgovinu pojavio bi se mali prodajni nalog (recimo u dec 2015 pri cijeni od 6,5 neko je imao potrebu da "proda" 88 kom po 15% niže a onda se pojavi kupovni nalog na 5000 kom po toj sniženoj cijeni) i vrati cijenu gdje treba. Onda je počela kupovina na žene i/ili djecu nebitno, da li da se izbjegne tender ili nešto drugo ne znam i opet nebitno. Mnogo je trgovine bilo i vanberzanski i za to je lako pretpostaviti o čemu se radi. I tako se od 5-6 % postane GAZDA kupujući po 4-6 KM po dionici a onda gospodi sa hanumama malo 67.
I sad, u svjetlu ove gornje priče doći će kao nekakav nadzor brokeru ako pošten čovjek proda svoje dionice jer je zakočilo pa se ne može ni prodati ni kupiti iznad 15, pitam se šta li je taj nadzor radio sve ove godine kad je obavljeno stotine transakcija sa desetinama i stotinama hiljada dionica na ovom emitentu po cijenama koje su 1/30 u odnosu na ovu koje sada ovi navodno traže.
panzer
Posts: 11906
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Teškom mukom neko je progurao transakciju. Ovdje se pokaže koliko pravila berze sama po sebi odbijaju ulagače. Pored svih ostalih negativnosti još i ovo treba da oteža potencijalnom ulagaču na berzu.
potisak
Posts: 88
Joined: 24 Dec 2019, 17:53

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by potisak »

Izgleda da danas brokeri nisu dozvoljavali unos ni kupovnih, ni prodajnih naloga na +50% (23,55KM).
Post Reply