Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

esas
Posts: 32
Joined: 26 Dec 2020, 14:10

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by esas »

U pravu si, pogotovo ako su u pitanju fondovi, jer se onda tuđim parama barata.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Nema fondova u ovoj firmi. Ali znam par insajdera koji su prošle godine kupovali po 20-21 KM. Ako je kod njih bilo prodaja onda će biti jasno da dogovoreno nešto mimo računa.
Slaba je logika prodavati ovo po 6 KM.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Kompanija Schunk Ingenieurkeramik GmbH započela je proces dubinske analize kompanije Enker d.d. Tešanj s ciljem uspostave poslovne saradnje ili moguće akvizicije društva, izvještava BiznisInfo.ba.
Naime, 23. maja održan je sastanak predstavnika firme Schunk Ingenieurkeramik GmbH sa članovima Uprave Enkera.
Tim sastankom je krenuo i proces dubinske analize tešanjske firme. Krajnji ishod je još neizvijestan i bit će poznat tek po okončanoj analizi, kada će se znati da li će se njemačka firma odlučiti na poslovnu saradnju ili na kupovinu dionica Enkera.

Schunk Group je njemački gigant koji ima godišnje prihode od preko 1,2 milijardu eura, i njihov dolazak u Tešanj značio bio novi veliki uspjeh za privredu ovog grada.

Grupacija više od 9.000 zaposlenih a posluje u čak 26 država širom svijeta.

S druge strane, tešnjski Enker prošle godine je imao prihode od skoro devet miliona maraka i poslovao je pozitivno.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Ako bi se moglo praviti poređenje sa uređenim berzama, ovo bi trebalo biti zvanično saopštenje za javnost koje se dostavi berzi. Normalno, kod nas nije dostavljeno ali je javnost na neki način ipak obaviještena.
Čak je i sadržan odmjeren, ništa se ne prejudicira u njemu.

E sad, ni enker nije firma za odbaciti. Koliko god dugo da su stagnirali opet je ostao osnovni proizvodni proces što njemačkoj firmi može biti interesantno. Enker nije od juče i sasvim dobro proizvodi industrijsku keramiku. Nisu zanemarivi ni znatno manji troškovi proizvodnje,znatno blaži ekološki standardi a za par godina se dobija i direktan izlaz na autoput povezan sa mrežom EU puteva.

Sinergijom sa velikom firmom može doći na nivo nekadnjeg Unico Filtera a današnjeg Mann Hummel BA koji je prošle godine izašao na 100 miliona KM prihoda.

U svakom slučaju, ako bi preuzeli firmu, sigurno ne bi po trenutnoj berzanskoj cijeni, vlasnici nisu ni država ni fondovi pa da rade na taj način.
montypython
Posts: 3835
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Tipično za SASE. Razgovara se o mogućem preuzimanju od svjetskog giganta a nekoliko dana prije ide trgovina čitavih 44 komada po 5.51 KM uz pad od 21%. Praktično džaba, jer nominalna je 34 KM a knjigovodstvena 31.5 KM. Svugdje u svijetu odmah po vijesti o pregovorima otišla bi cijena minimalno preko knjigovodstvene a u nas ništa-močvara. Ili je neko baš zbog toga odradio ovu transakciju, da ne raste prebrzo. Koliko se sjećam članovi uprave i/ili veći dioničari kupovali su Enker prije nekoliko godina (ili dokapitalizirali) po oko 34 ili tako nešto. Sumnjam da bi Nijemcima dali ispod toga. Zato čak i na Sase čudilo bi me ako sutra ne bude drastičan rast cijene.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Kako rekoh ja sam optimističan. Više radi njih jer bi bila velika šteta da firma ne opstane makar i u velikoj stranoj grupaciji.
Na taj način je i stvorena, sama za sebe teško može izboriti neko mjesto na svjetskom tržištu. Ako bi se preuzelo moralo bi se i ulagati u određeni stepen modernizacije.

A cijena dionica manje- više. To bi svakako bilo valorizovano sa dobrim poslovanjem.
montypython
Posts: 3835
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by montypython »

Nisam ni znao o kolikoj se firmi radi dok nisam pogledao film na YT na onom kanalu Dino DIY prije par godina. Ogroman pogon, dosta napredne tehnologije raznih vrsta. I čovjek prije par mjeseci izbrisa kompletan kanal pa vjerovatno i taj video jer ne mogu više da ga nađem. A Nijemci ovo teško da će ispustiti, niska cijena energije, drastično niže plate nego u njih a sposobna i obučena radna snaga. Ovo da kupe po knjigovodstvenoj izašlo bi ispod 10 m eura, toliko u njih košta malo veća kuća.
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

Ova vijest je iz obavještenja koje je emitent poslao Berzi,kako je i propisano.Mi nismo navikli na ovo,situacija u regulatoru se očito promjenila.
Specifično je ovdje što su tri najveća dioničara na pragu obaveze raspisivnja tendera,pa vjerovatno neće rizikovati sa kupovinom dok ne vide kako će se završitita dubinska analiza.
Inaće,Enker je u priličnoj mjeri porodična firma.
Kako god ovo završi,korisno je za firmu.Vjerujem i za dioničare.
panzer
Posts: 11877
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by panzer »

Sama činjenica da su bili energoinvestova firma za industriju keramiku im daje veliku referencu.
Isto tako, ova njemačka firma ima i segment proizvodnje keramičkih ploča za pancirne prsluke.
https://www.schunk-group.com/technical- ... stikschutz

To je Enker radio prije nekoliko godina za firmu Koteks dok su oni imali liniju opreme odnosno odjeće za vojne i policijske jedinice.

Pošto je prošlo vrijeme pacifizma a samo njemačka vojska, pored vojski ostalih država, krenula u opremanje vrijedno nekoliko stotina milijardi eura onda će biti posla i u tom segmentu.

Čak i da od ovog ne bude ništa,samo saopštenje je pozitivna stvar za korporativnu kulturu i može biti primjer ostalima.
A prije mjesec dana je bila presuda protiv direktora i nekadašnjeg suvlasnika konjičke firme RFK Valjčići koji je sakrio informaciju o prodaji firme strancima i tako se okoristio o ostale suvlasnike.

Dva suprotna primjera.
slavuj
Posts: 1934
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Auto-industrija Pobjeda, Enker, Unico Filter(MHBA), FAD ...

Post by slavuj »

Evo dogadjanja oko ove dionice od sinoć i jutros.

Sinoć sam pokušao na e-trading unijeti kupovni nalog.Ali nisam imao pristup e-tradingu.
Jutros sam opet pokušao prije devet i uspio sam pristupiti da otkažem kupovni nalog kojisam tamo imao.
Kada sam pokušao unijeti novi,sa višom cijenom,opet mi je to onemogučeno.
Onda se pojavio kupovni sa market cijenom,i ja sam opet mogao koristiti e-trading.Ali nikakva kupovna cijena nije mogla utjecati na cijenu.
Jedino što sam mogao zaključiti je da je berzanska mafija još živa i da kontrolišu čak i elektronsko izdavanje naloga.Znači da se na SASE ništa nije promjenilo.Nalog možeš izdati samo kada ti oni dozvole.
Post Reply