Tvornica Cementa Kakanj

panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by panzer »

Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Laufer »

Pozdrav svima. :)
Nisam prije kupovao na berzi. Odlučio sam da uzmem nešto Cementarinih dionica. Možda nije najbolja cijena za kupovinu, ali mi se čini da je ovo ipak najozbiljnija dionica na našoj berzi.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by ummet »

Uzmi svga po malo. Osim ovih kriptovaluta! Malo BHT, malo cementara, malo bosnalijek. Nemoj sve na jednu ako ćeš da ti stoje pare!
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Laufer »

ummet wrote:Uzmi svga po malo. Osim ovih kriptovaluta! Malo BHT, malo cementara, malo bosnalijek. Nemoj sve na jednu ako ćeš da ti stoje pare!
Hvala na savjetu. Bice svakako malo Cementare malo Telekoma.
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Investitor »

Laufer wrote:Pozdrav svima. :)
Nisam prije kupovao na berzi. Odlučio sam da uzmem nešto Cementarinih dionica. Možda nije najbolja cijena za kupovinu, ali mi se čini da je ovo ipak najozbiljnija dionica na našoj berzi.
Sačekaj dok objave godišnji izvještaj za 2017, ne znam kako je gradnja ove nove poslovne zgrade uticala na dobit.
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Laufer »

Investitor wrote:
Laufer wrote:Pozdrav svima. :)
Nisam prije kupovao na berzi. Odlučio sam da uzmem nešto Cementarinih dionica. Možda nije najbolja cijena za kupovinu, ali mi se čini da je ovo ipak najozbiljnija dionica na našoj berzi.
Sačekaj dok objave godišnji izvještaj za 2017, ne znam kako je gradnja ove nove poslovne zgrade uticala na dobit.
Vidiš, to mi nije ni naumpalo, a vidio sam vijest.
Grupacija imala preuzimanje u Australiji.
http://www.theconstructionindex.co.uk/n ... s-business
A u svijetu nema gdje ih nema
https://www.slideshare.net/mobile/Heide ... esentation
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Laufer »

Zna li mi neko reći u kakvoj su relaciji CEEM Investment i Heidelberg? U RVP-u i na SASE piše da je CEEM Investment većinski vlasnik. Malo mi je to nejasno...
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Laufer »

Laufer wrote:Zna li mi neko reći u kakvoj su relaciji CEEM Investment i Heidelberg? U RVP-u i na SASE piše da je CEEM Investment većinski vlasnik. Malo mi je to nejasno...
@Panzer, znaš li ti u čemu je kvaka?
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by panzer »

Činjenica je da heidelberg vlasnik CEEMa.

Ali ne poznajem stanje u globalnoj industriji cementa da bih znao zašto koriste fond za preuzimanje cementara. Da li je to izbjegavanje poreza, ili jednostavniji način organizacije u jednoj regiji, ili nešto treće na šta su prisiljeni, to stvarno ne znam.

Ono što znam jeste da je cementara počela isplaćivati dividendu onda kada se ubio Adolf Merckle. Možda sama politika isplate nije vezana sa tim slučajem ali se tako desilo.
Svakako je prednost što se ta politika isplate dividende nastavila i što sama cementara bolje funcioniše nego kad je bila pod "podobnim kadrovima" kojima je , u ovom slučaju,važniji bio odbojkaški klub u Kaknju nego efikasniji rad cementare.
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Laufer »

panzer wrote:Činjenica je da heidelberg vlasnik CEEMa.

Ali ne poznajem stanje u globalnoj industriji cementa da bih znao zašto koriste fond za preuzimanje cementara. Da li je to izbjegavanje poreza, ili jednostavniji način organizacije u jednoj regiji, ili nešto treće na šta su prisiljeni, to stvarno ne znam.

Ono što znam jeste da je cementara počela isplaćivati dividendu onda kada se ubio Adolf Merckle. Možda sama politika isplate nije vezana sa tim slučajem ali se tako desilo.
Svakako je prednost što se ta politika isplate dividende nastavila i što sama cementara bolje funcioniše nego kad je bila pod "podobnim kadrovima" kojima je , u ovom slučaju,važniji bio odbojkaški klub u Kaknju nego efikasniji rad cementare.
Zahvaljujem!
Post Reply