Tvornica Cementa Kakanj

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by proleter »

Teško da i 10 tunela i svi mostovi mogu nadoknaditi pad građevinskih radova od 40 %. U odnosu na 2008. kada je svake godine bilježen pad to je i puno više.
Ne mogu ovi radovi zamijeniti stanogradnju, radove na lokalnoj infrastrukturi, velike privredne objekte, hidroelektrane, privatne investicije, kuće i sve ostalo što čini tržište za cementare, a što je skoro zamrlo. Pogotovo sada kad su završeni izbori, kada se nešto i radilo. Recesija, čovječe.
Jedino što nije palo si lijekovi, telekom sektor i donekle duhan.
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by brzi »

dobro kažeš proleter,
tunel 3000 metara sve i da ide 20 do 30 tona po metru to je samo 5 do 10.000 tona što je 1 do 2% prodaje iz 2008.
Teško da će stvar krenuti bez nižih kamata na kredite i jače stanogradnje.
Naravno postoji i druga strana medalje, i sa duplo manjom proizvodnjom u odnosu na 2008. cementara neće poslovati negativno i bit će opet nešto dividende ( nadam se). :roll:
panzer
Posts: 11867
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by panzer »

Između ostalog i to ali veći infrastrukturni radovi koliko toliko kompenziraju ono tržište iz 2007. i 2008.

Mada, što se tiče recesije, tu imamo različito viđenje stvari. Meni je ono bilo divlje jer je svako ko je otišao u inostranstvo došao u BIH i odmah počeo praviti novu kuću. Stanogranja u većim gradovima je eksplodirala a kasnije se ispostavilo da je bila neplanska. Drugim riječima onaj "napredak" je bio rezultat lošeg-bolesnog-jeftinog kapitala pa se sada, kada ga nema nalazimo u toj nekoj recesiji.
Naš stvarni i realni razvoj je ovaj sada kojeg imamo. Blagi pozitivni rast. Cementara je u tih nekoliko godina iskoristila nagli bum ali kao što kažete sada će biti sličnija cementari Lukavac.koliko sam primjetio oni nisu imali većih oscilacija u dobiti tokom godina.
montypython
Posts: 3833
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by montypython »

proleter wrote:Teško da i 10 tunela i svi mostovi mogu nadoknaditi pad građevinskih radova od 40 %. U odnosu na 2008. kada je svake godine bilježen pad to je i puno više.
Ne mogu ovi radovi zamijeniti stanogradnju, radove na lokalnoj infrastrukturi, velike privredne objekte, hidroelektrane, privatne investicije, kuće i sve ostalo što čini tržište za cementare, a što je skoro zamrlo. Pogotovo sada kad su završeni izbori, kada se nešto i radilo. Recesija, čovječe.
Jedino što nije palo si lijekovi, telekom sektor i donekle duhan.
Ne radi se samo ni o jednom tunelu, rekoh radovi se intenziviraju u sljedećoj godini. Pogledajte npr prethodnu sliku izlaza iz tunela. To je šuma stubova velikih dimenzija popr presjeka i velike visine. Ispod svakog od tih stubova je temelj opet od betona, veličine omanje kuće. Takav jedan masivni temelj proguta više betona nego što ga ima u nekoliko prosječnih privatnih kuća da ne računam sad detaljno. A prikazan je samo jedan vijadukt i to samo dio. Ovakvih objekata, mostova, vijadukata natputnjaka, čvorišta,odmorišta, petlji ali i drugih tunela osim Vijenca, će biti golem broj a sve je to manje-više od betona
Ne znam koji period je obuhvaćen tim spomenutim padom od 40 % , sigurno nisu uzeti u obzir radovi koji se sad odvijaju a koji su značajno intenzivniji nego početkom godine. Ne znam da li se odnosi samo na radove u zemlji ili su uračunati i padovi zbog privremene obustave radova u Sj Africi (Energoinvesti sl). Stanogradnja nije ni prije bila osobita, ne znam ni šta je tu moglo padati. Gradnja privatnih kuća, hm ne znam kako se prikupljaju podaci ne vidim neki pad ovako gledajući golim okom, možda je stvar u tome što je dosta njih bespravno pa i ne postoje u službenim statistikama što ne znači da su virtualne i da za njihovu izgradnju ne treba cement.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Mentalist »

U potpunosti se slažem sa kolegom Montijem,ovi nadvožnjaci,viadukti,mostovi,čvorišta će sigurno potrošiti više betona od tzv.indivdualne gradnje,tj kuća koje su možda i nelegalne,pa i ne vidi se njihov utjecaj na potrošnju cementa.Tu je takodje buduća uzgradnja He Vranduk,bloka 7 TE Tuzla,koje će se graditi takoreći ispred nosa Cementare Kakanj,tako de ne sumljam u puno bolji godišnji rezultat a i skoru perspetivu ove perjanice Sase.
panzer
Posts: 11867
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by panzer »

Još par slika sa poddionice autoputa na ulazu u zenicu. Vidi se betonara firme TBG koja je u vlasništvu Cementare kakanj
http://www.heidelbergcement.com/ba/bs-l ... rofile.htm
Attachments
ot3tlc.jpg
ot3tlc.jpg (97.92 KiB) Viewed 7822 times
28ugz7p.jpg
28ugz7p.jpg (121.19 KiB) Viewed 7822 times
11bu8uq.jpg
11bu8uq.jpg (97.67 KiB) Viewed 7822 times
tbg1.jpg
tbg1.jpg (218.73 KiB) Viewed 7912 times
tbg.jpg
tbg.jpg (224.03 KiB) Viewed 7912 times
Last edited by panzer on 24 Oct 2012, 14:25, edited 1 time in total.
brzi
Posts: 2472
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by brzi »

često prolazim pokraj tog dijela autoputa u izgradnji i čini mi se da pola od onih tri kilometra čine mostovi na visokim stubovima.
Istina prvo polugodište je bilo izuzetno loše ali dobrim dijelom i zbog snijega.
Nadajmo se da će se ova godina izvući bar na 15 do 20 miliona dobiti a s obzirom na dinamiku radova sljedeće dvije će sigurno biti bolje.
kraba
Posts: 19
Joined: 12 Mar 2010, 09:28

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by kraba »

Danas isplaćena dividenda. :lol: :lol: :D
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Mentalist »

DIREKCIJA ZA EKONOMSKO PLANIRANJE U BiH se očekuju investicije do tri milijarde KM!?
Ukupna strana ulaganja u BiH u ovoj godini bi se mogla kretati od 460 do 600 miliona KM, dok se u sljedeće tri godine očekuju investicije vrijedne između dvije i tri milijarde maraka, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH.

Visoki budžetski deficiti u evrozoni i kriza evra značajno su uticali na smanjenja ulaganja u prvoj polovini ove godine, koja su iznosila svega 50,25 miliona KM.

Optimistička očekivanja po ovom pitanju u Direkciji za ekonomsko planiranje potkrepljuju projektima kao što su nastavak izgradnje termoelektrane-toplane u Zenici, u koju je do do 2015. godine planirano ulaganje oko 500 miliona KM, piše "Glas Srpske".

Osim toga, „ETF“ grupa je potpisala koncesione ugovore za izgradnju termoelektrane "Stanari“ i proširenje postojećeg rudnika za izgradnju hidroelektrane "Ulog", čija će ukupna ulaganja iznositi 1,1 milijardu maraka do kraja 2016. godine.

Prema procjenama Direkcije, u narednoj godini se očekuju direktna strana ulaganja od 540 do 780 miliona KM, a između ostalog tu su početak izgradnje termoelektrane "Ugljevik tri“ u iznosu oko 1,4 milijardi KM, koja će biti završena u periodu od tri do četiri godine.

Nešto od toga će sigurno zapasti i Cementaru Kakanj,a ovde se i ne spominju ulaganja u Koridor 5 C,He Vranduk,Blok 7 Termoelektrane Tuzla,itd, ovi projekti su puno bliži u kilometrima Kaknju.Očekujm zbilja dobar drugi kvartal i odličnu 2013 za Tvornicu Cementa Kakanj.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by savjetnik »

Ja sam bio dioničar cementare i na to sam posebno ponosan.Bio sam na njihovim skupštinama i mogu da kažem prava gospoda.Ja sam svoje prodao po 25,00KM,ali razmišljam da se vratim ponovo,jer će im rezultati sigurno biti dobri.
Post Reply