Tvornica Cementa Kakanj

Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Investitor »

savjetnik wrote:Ja sam bio dioničar cementare i na to sam posebno ponosan.Bio sam na njihovim skupštinama i mogu da kažem prava gospoda.Ja sam svoje prodao po 25,00KM,ali razmišljam da se vratim ponovo,jer će im rezultati sigurno biti dobri.
Daj bože da si u pravu, jer se šuškalo da će im rezultari biti najlošiji u zadnjih 6-7 godina. Dobro si ti to prodao, a ja bi sa kupovinom sačekao još malo do objave finansijskih rezultata.
brzi
Posts: 2413
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by brzi »

Prihodi samo 67 miliona i dobit 9,4 miliona.
Pitanje svih pitanja je da li je ova godina dno ili može i lošije od ovih 50% prihoda iz 2008. god.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by proleter »

Pisao sam ja ovdje da za cementare više znači stanogradnja nego koridor Vc i svi tuneli i mostovi na njemu.
2008.god. je bio vrhunac poslijeratne ekspanzije stanogradnje, a onda je nastupio svjetski kolaps, banke su pooštrile uslove za kredite, građevinska operativa je svake godine padala za dvocifrene procenta.
Otprilike je prošle godine bila na nivou 40 % od 2008. godine, možda i manje.
Dok banke ne olabave uslove kredita i raja ne dođe do love, teško da će se nešto poboljšati bez obzira na inteziviranje cestogradnje.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by panzer »

Pa to je to što se tiče rezultata. Vjerovatno je to neki prosjek profitabilnosti (ukoliko je sve čisto sa finansijskim izvještajem). Sasvim zadovoljavajući rezultat ali ljudi očekuju velike profite iz 2008. pa je ovo neka vrsta razočarenja. Ja više ne polažem nade u stanogradnju odnosno veliki bum u tom sektoru jer imamo ograničen broj stanovnika a veći dio investicija koje su stanovnici države planirali su završene u proteklim godinama. Bar je to neki moj zaključak posmatrajući okolinu.
panzer
Posts: 11803
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by panzer »

Cementara Lukavac sa 61 mil KM prihoda i 10,4 mil KM dobiti. Izgleda prošle godine bolji nego Heidelberg.
brzi
Posts: 2413
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by brzi »

Malo mi je Cementara Kakanj nejasna.
Nije mi jasno zašto su orjentisani samo na domaće tržište.
Crna Gora nema cementare a troši godišnje 600.000 tona cementa koji uvoze iz Srbije i Hrvatske.
U ovih posljednjih nekoliko godina je trebalo razmišljati i o drugim proizvodima.
Sad se pojavljuje i Henkel koji će proizvoditi ljepila od cementa.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Custos »

brzi wrote:Malo mi je Cementara Kakanj nejasna.
Nije mi jasno zašto su orjentisani samo na domaće tržište.
Crna Gora nema cementare a troši godišnje 600.000 tona cementa koji uvoze iz Srbije i Hrvatske.
U ovih posljednjih nekoliko godina je trebalo razmišljati i o drugim proizvodima.
Sad se pojavljuje i Henkel koji će proizvoditi ljepila od cementa.
Biznis cementa se moze okarakterisati kao kartel gdje se proizvodjaci dogovaraju da jedni drugima ne ulaze u trziste tako da me ne iznenadjuje nedostatak aktivnosti heidelberga na teritoriji crne gore. Na ostalim izvoznim trzistima nemaju sansi zbog:

1. ogranicenih kapaciteta u kaknju
2. pitanje isplativosti transporta
3. vjerovatno druga firma iz iste grupacije pokriva neko od stranih trzista
4. postoji dogovor sa drugim proizvodjacima o ne uzimanju njihovog kolaca

Oko novih proizvoda moglo se vise uraditi, uz pitanje opravdanosti uvodjenja takvih proizvoda samo za BiH.
kraba
Posts: 19
Joined: 12 Mar 2010, 09:28

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by kraba »

Nadzorni odbor Tvornice cementa Kakanj dioničko društvo, Kakanj, objavljuje
O B A V J E Š T E N J E
o sazivanju Skupštine dioničara Tvornice cementa Kakanj,

za 26.06.2013. godine.
Skupština će se održati u Tvornici cementa Kakanj, (Sala za sjednice), ul. Selima ef. Merdanovića br. 146.
Skupština počinje sa radom u 8.30 sati. Za Skupštinu se predlaže slijedeći Dnevni red:

1.Izbor Predsjednika i radnih tijela Skupštine:
a) Zapisničara i dva ovjerivača zapisnika
2. Odluka o usvajanju Godišnjeg izvještaja za 2012.godinu sa Izvještajem revizora,
Nadzornog odbora i Odbora za reviziju
3. Odluka o raspodjeli dobiti
4. Odluka o investicijama u proizvodnju za period u 2014 - 2018
5. Odluka o razrješenju Vanjskog revizora
6. Odluka o imenovanju Vanjskog revizora
progres
Posts: 17
Joined: 26 Jun 2013, 13:47

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by progres »

Dividenda 0,99 KM
Investitor
Posts: 911
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Tvornica Cementa Kakanj

Post by Investitor »

U zadnje vrijeme uopšte nije bilo potražnje za ovom dionicom. Izgleda da je razlog za to ovako skromni rezultati i upolovljena dividenda u odnosu na prethodne godine. Biće zanimljivo pratiti kretanje cijene u narednom periodu. Najavljuju velika ulaganja u narednih pet godina, 20 miliona u dalju modernizaciju Tvornice i povezanih djelatnosti. Znači i dalje bi mogla biti manja dividenda.
Post Reply