Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Hajde nam ti sad reci na osnovu čega si ti vjerovao da će Edin Mulahasanović nakon onih svih godina zavlačenja malih dioničara i svih knjigovodstveno sakrivenih zarada 2020. godine odlučiti da od malih dioničara kupuje po knjigovodstvenoj cijeni i isplaćuje velike dividende iz akumuliranih dobiti?

I ako može bez tih " lupaš gluposti," "neznalica" i slično.
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

Na osnovu toga sto znam sta mu je krajnji cilj. Prodaja zemljista i izgradnja stabenog kompleksa.On ce na kraju kupiti dionice i po 400KM. Jos jedan takav komleks je predvidjen na mjestu carine u Halilovicima.Sta mislis sto su carinu premjestili u Reljevo? Da je laksi pristup kamionima, hahahhaha...
Pa dovoljno je da odete do Opcine N.Sarajevo i malo uzmete novi regulacioni plan koji se priprema.
Evo samo dva bezvezna mala primjera, koji su onako na oko beznacajni.
Napravili su kruzni tok koji nikome nije trebao, pa mjenjaju komletnu fekalnu,oborinsku i vodovodnu mrezu duz cijelih Pofalica (tj u izradi su projekti) kako bi mogli zadovoljiti buduce potrebe potrosnje... Jel trebam dalje ili je dovoljno?
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

P.S. Opcina N Grad je već usvojila regulacioni plan da se na mjestu carine u Halilovicima gradi komleks. Ista firma ce graditi kao i kad se otkupi zemliste FDS. Slucajnost? Sumnjam... Pa sta mislis sto se Efendic digao onoliko oko Studije o urbanim ventialiconim koridorima, jer ako propadnu Halilovici propada i izgradnja na zemljistu FDS. ( ne znam da li on ima ikakvu korist ima od izradnje na zemljistu FDS-a )
Jedino sto je sitna buranija upravu je to da ce se neke stvari vrlo brzo desiti. E sad hoce li se to isplati dionicarima ili ne vrijeme ce pokazati...
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

joker wrote: 16 Sep 2020, 22:34
Sitna buranija wrote: 15 Sep 2020, 15:58
joker wrote: 15 Sep 2020, 13:24 Naravno da nisu svi prodali. Samo su pojedinci sa ovoga foruma prodali, koji su cak bili uposlenici FDS pa poletili jbg i jos dobili i otkaze.
Sto se tice dividende cisto sumnjam da ce biti.
Mada mi nije jasno kako su prikazali minus u poslovanju kada su prodali Vakufsku banku za 12 miliona + sad Firuz-begovog hamam u srcu Baščaršije ( ne znam cifru). Ipak i to je dobit ili ne?
Pa sad, ko je kupovao ovu dionicu po 40-50 KM, pa prodao po 83,5 KM itekako je dobro prošao. Ko je bio strpljiv pa sačekao još koju godinicu još je bolje prošao. Međutim, ta strpljivost nije proporcionalna cijeni ove dionice u budućnosti. Oni su sada na blizu 92%, fale im još 3 procenta. Kada dođu do famoznih 95% ide hlađenje nekih pola godine ili godinu, a onda prisilni otkup po možda 30 KM, ko zna. A kompanija kao takva nema više biznisa i nema dobit, već samo imovinu koja će se možda rasprodati poznatim kupcima po ko zna kakvoj cijeni. Na kraju će biti da se zeznuo ko nije na vrijeme izašao... Ključna činjenica je da ova firma više nema biznis već samo imovinu, a to je mrtvi kapital za sitne dioničare...
Prijatelju Sitna buranija, ne lupaj gluposti.. Hajde sracunaj koliko je 3 % od 1.130.000 dionica i pomnozi to sa sadasnjom cijenom. Ako ne znas matematiku pitaj uciteljicu koliko je to para.!!!!
Kao prvo nije nastala inflacija u drzavi da se nije isplatilo cekati da sa 83,5KM naraste za 2 godine na 250KM. Za dvije godine ko je prodao recimo 1000 dionica po 83,5KM, izgubio je sada jedan solidan stambeni objekat. Jel ti mozes u BIH zaraditi jedan stan za DVIJE godine??? (osim ako ne dilaš)
Drugo, malo se raspitaj po kojoj cijeni se otkupljuju dionice kada zelis preci iz d.d. u d.o.o., ne moze nikako biti 30 KM, vec je to neki prosjek prodaje u posljednih nekoliko mjeseci ili godinu dana.
Malo kulture i uvažavanja sagovornika ti ne bi falilo. Bojim se da nisi shvatio moj post.

Kao što rekoh, ko nije prodao na tenderu, prošao je bolje. Ko je kupovao po 40 KM pa prodao na tenderu prošao je odlično, a prošao bi još bolje da je još čekao. Međutim, kao što rekoh ta strpljivost nije proporcionalna cijeni ove dionice u budućnosti.

Da prevedem. To ako neko bude odlučio da čeka još 5 godina to ne znači da će ta dionica izaći na 500 ili 600 KM. Ona će držati cijenu i vjerovatno rasti sve dok ekipa ne dođe do 95%, a kada to postignu ide sistematski, ciljano obaranje cijene (što je na našoj berzi moguće uraditi bez ikakvih sankcija) sa malim količinama u nekom vremenskom razdoblju koje je potrebno za određivanje "fer tržišne cijene" koja će se koristiti pri otkupu ovih preostalih 5%. Da ne misliš da će ekipa i tada plaćati 250+ KM za dionicu i da će s tobom dijeliti plijen? Osim ako nisi dio te ekipe...

P.S. Evo sam pitao učiteljicu i kaže da je 3% od 1.130.000 oko 34.000 dionica, a da je to po ovim cijenama oko 8.5 mio KM.

P.P.S. Poznavajući dosadašnji način rada ove ekipe, preostalih 5% im neće pasti na pamet da plate ni blizu toliko.
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

Zaboravio si reci da ovih 0,4912 posto ne mogu odkupiti jer su pod sudskom zabranom ( zapljena imovine ).
A mozda i daju 8,5 miliona jesu negdje sakrili onih 12 od Vakufske banke.
A sto se tice tala, nisam dio njihovog poslovanja, mada koliko vidim ovdje na forumu ima ljudi koji jesu. Evo koliko vidim ti licno uvje kroz svoje prepiske na neki nacim pokreces temu da su dionice nece narsti, da ih treba ocigledno prodati itd.. Da nisi ti mozda dio TALA?
Moj savjet je ako ima jos dionicara na ovom forumu, da jos ne prodaju dionice.Nece sigurno narasti na 500-600KM kao sto ti karikiras, ali narasti ce one vjerovatno i preko 350KM...sto je na 1000 dionica 100 000,00KM. Ako je to mal iznos koji ce neko zaraditi vjerovatno dvije - tri godine ( pretpostavka da ce se do tada sve prodati) onda ja stvarno ne znam MATEMATIKU.
panzer
Posts: 11804
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Svaka čast na tom razmišljanju i hrabrosti da se ostane dioničar ali sve to je bila velika nepoznanica 2016. godine.
Kako su se odjednom okrenuli kupovini dionica i podjeli izdašnih dividendi a prije toga godinama smišljali načine da ni jedna KM ne ode malim dioničarima. Imali su hiljadu načina da nakon tendera izvuku pare iz firme i da je naprave ljušturom od koje nema koristi.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

joker wrote: 17 Sep 2020, 10:43 Zaboravio si reci da ovih 0,4912 posto ne mogu odkupiti jer su pod sudskom zabranom ( zapljena imovine ).
A mozda i daju 8,5 miliona jesu negdje sakrili onih 12 od Vakufske banke.
A sto se tice tala, nisam dio njihovog poslovanja, mada koliko vidim ovdje na forumu ima ljudi koji jesu. Evo koliko vidim ti licno uvje kroz svoje prepiske na neki nacim pokreces temu da su dionice nece narsti, da ih treba ocigledno prodati itd.. Da nisi ti mozda dio TALA?
Moj savjet je ako ima jos dionicara na ovom forumu, da jos ne prodaju dionice.Nece sigurno narasti na 500-600KM kao sto ti karikiras, ali narasti ce one vjerovatno i preko 350KM...sto je na 1000 dionica 100 000,00KM. Ako je to mal iznos koji ce neko zaraditi vjerovatno dvije - tri godine ( pretpostavka da ce se do tada sve prodati) onda ja stvarno ne znam MATEMATIKU.
Još jednom, svi koji budu držali ovu dionicu do dostizanja ovih 95% će vjerovatno još bolje proći, pa možda uzmu i tih 350 KM po dionici koje spominješ (sve zavisi koji gornji limit je ekipa postavila). Ali, oni koji je budu posjedovali nakon dostizanja tih famoznih 95% će puno lošije proći, a vjerovatno lošije i od onih koji su ih prodali na tender ponudi. Zato sam i rekao da strpljivost nije proporcionalna cijeni ove dionice u budućnosti.

A to šta ja u svojim komentarima navodim o cijeni nekih dionica, izvlačiš iz konteksta. Jer, kada pričamo o cijeni neke dionice uzima se u obzir biznis koji stoji iza dionice, potencijal, vlasnička struktura (tj. ima li Mujinih fondova) i sl. A evo da te odmah demantujem, kupi Elektroprivredu jer će ta dionica značajno rasti u narednim godinama. Kao što panzer lijepo napisa neki dan. Samo treba biti strpljiv...
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote: 17 Sep 2020, 10:56 Svaka čast na tom razmišljanju i hrabrosti da se ostane dioničar ali sve to je bila velika nepoznanica 2016. godine.
Kako su se odjednom okrenuli kupovini dionica i podjeli izdašnih dividendi a prije toga godinama smišljali načine da ni jedna KM ne ode malim dioničarima. Imali su hiljadu načina da nakon tendera izvuku pare iz firme i da je naprave ljušturom od koje nema koristi.
Panzer, oni su nakon tendera podijelili dividende taman toliko koliko im je trebalo da zatvore dug prema BAT-u i banci, ni marke više. To su morali zatvoriti i kao neželjena posljedica je bilo da i sitni preostali dioničari dobiju dio kolača. Ali, sada otkupljuju vlastite dionice, a dividenda će se vjerovatno ponovo isplaćivati tek kada budu 100% vlasnici. Prije toga može ići samo otkup vlastitih dionica. A firme u vlasništvu svakako obilato kreditiraju. Živi bili pa vidjeli...
adna2020
Posts: 11
Joined: 10 Sep 2020, 11:21

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by adna2020 »

Prije par godina su na mene isto vrsili pritisak da prodam svoje dionice i govorili mi da nece nista vrijediti. Ja sam se zainatila i rekla nema sanse, hocu da bude barem blizu vrijednosti rahmetli Lojine dionice. Izgleda da sam ipak ispravno postupila. A sta ce dalje biti, je jedan veliki upitnik . . .
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Jesi, dobro si postupila... Bolje od većine nas...
Post Reply