Fabrika duhana Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

slavuj wrote: 11 Feb 2022, 23:12
Sitna buranija wrote: 11 Feb 2022, 17:33 Jaganjac je bio isti lopov kao i ovi, samo je pripadao Nikšićevoj ekipi, sličnoj onoj koja je kasnije ovladala Bosnalijekom. To je zapravo samo bila borba ko će ovladati nadzornim odborom FDS i ovoj ekipi kojoj je pripadao Jaganjac to nije uspjelo. Da jeste, FDS bi se umjesto po 83,5 KM po dionici privatizovao po cijeni između 50 i 60 KM, a teren je bio pripremljen. Ono što nije pošlo njima za rukom, nažalost pošlo je za rukom ovoj ekipi okupljenoj oko doktora nauka, samo što su oni morali malo više iskeširati za dionice od onog što je prvobitno bilo zamišljeno...
Moram reagirati bas zbog Jaganjca.Ja inace nikada ovdje ili u drugim medijima ne iznosim nista sto se ne moze dokazati,ako treba.Inace bih vec odavno odnio gace na stapu placajuci kazne zbig klevete.Mozete samo zamisliti koliko bi bio objektivan neki nas sud ,nakon moje vecerasnje izjave da da je za likvidaciju Fds krivo pravosudje.
Jaganjac odavno nije medju nama,ali ga ja pamtim kao postena covjeka.A to kakav je bio Niksic potvrdjuje cinjenica da se njegova,federalna pravobraniteljica,zalila ne odluke Skupstine FDS nakon isteka zakonskog roka od 30 dana,pokazuje koliko je Jaganjac zapravi bio van tog sistema.
Sve materijale kojima sam snadbjeo javnost i Federalnu upravu policije dao mj je bas Jasmin Jaganjac.
I potpuno je bez osnova tvrdnja da bi se dionice FDS prodale po 50 ili 60 da je Jaganjac usao u Nadzorni odbor.
A to sto nisu prodate po toj cijeni je rezultat rada nas,kojj smo inicirali cak i akciju Kantonalnog tuzilastva,koje je privodilo sve ucesnike te namjestene trgovine koja je imala za cilj da se stvore uslovi za prodaju bas po toj cijeni.Svo osoblje jedne brokerske kuce ,kao i jos neki ucesnici,bar jedan dan je bilo nedostupno.Poslije te akcije Novalic je ,kao veliki bizmismen,odlucio da cijenu podigne na 83,5,uz one gluoe izjave kako su oni eto ufatili FDS u slobodnom padu.
Da se razumijemo,svi koii su na bilo koji nacin bili u poziciji da nesto odlucuju o Fabricj duhana,dobro su potkovani.Neovisno od toga kojoj stranki su pripadali.A ima ih previse,da bi ih ovdje nabrajao.
I tako je unistene Fabrika duhana Sarajevo.Zarada onih koji su to vec odradili je ogromna i mjeri se u stotinama miliona.

O mrtvima sve najbolje? Za te neke akcije borbe oko preuzimanja prevlasti se valjda uvijek biraju ljudi slični onima sa druge strane ili čak i gori. To smo vidjeli kod Bosnalijeka, ali i drugih nekih kompanija...

Uglavnom, ovo oko FDS je završilo onom starom narodnom "kome je suđeno da bude j.... same mu gaće spadaju"...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Shahab »

slavuj wrote: 11 Feb 2022, 17:16 Medju komercijalnim TV i stranim medijima danas je potjera za informacijama o FDS.Drzavne medije to ne zanima.
Na Nova bh u 18.30 i na N1 tv u 19,dnevnik,bit ce govora o tome.U ponedjeljak u 17 sati N1 tv ce emitirati razgovor u studiju u okviru emisije Dan u zivo.
Radnici Bosnalijeka imaju priliku da vide sta ce
m se dogoditi,ukoliko se zadovolje sitnim podmicivanjima kroz dionice za zaposlene.
Bivsi i sadasnji radnici FDS u glavnom su zasluzili ovo.Vecina njih je gledala pljacku a nista nisu poduzimali.
U zastitu direktira bili su angazirani cak i penzioneri.
Jedini covjek koji je tamo nastupao u ime Vlade a koji je pokusavao zaustaviti pljacku,bio je Jasmin Jaganjac.Ali su oni ,podrzani Hasanom Celamom,cija je snaha tamo radila,uspjeli da Jaganjac ne udje u Nadzorni odbor .
Dobro je poručio gosp. Slavuj. Radnici Bosnalijeka pogledajte sudbinu radnika FDS i gdje ih je odvelo služenje fabričkoj koruptokraciji.
ummet
Posts: 335
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by ummet »

Ovdje je ipak malo više u igri od plata i radničke (ne)opravdane kuknjave. Gasi se jedna strateški važna industrija. Ovo je u rangu namjenske industije. Ovi što pričaju da rudnike, fabrike aluminijuma, duhana, žice i slično, treba puštati slobodnom tržištu ko da ne žive na planeti zemlji. Shvatam ako neko ima interes da tako govori, ali ako ćemo pričati sa nekog “strateškog” značaja ovo je klasično slabljenje odbrambene moći države. Takve privredne grane moraju raditi po svaku cijenu! Nije bitno ko je vlasnik (hilmo, dino, mujo, blekic itd), ne smiješ obustavljati proizvodne i tehnološke procese strateškuh grana ni za živu glavu. Pa jel prije godinu dana u prodavnici bilo da se kupi samo što se proizvodilo u krugu 50km. I vi bi sad ugalj iz poljske, cigare iz rumunije, aluminij iz bugarske a hljeb iz turake ?! Pričajte vi priče o teorijama zavjere ali iza ovoga stoje i više instance od samo hrvatskog i srpskog lobija. SDA je očigledbo ne samo trojanski konj, nego direktno vrši poteze te aktivno djeluje i čini radnje koje umanjuju šanse opstanka države. Zanimljiva je šutnja glavnih medija i medijskih kuća koje o ovome stidljivo pišu samo zato što već neko drugi piše. Da li se prešla linija iza koje nema povratka ?
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

Šta se više može reći, a da nije već rečeno o izdajničkom i zločinačkom poduhvatu branioca nacionalnih interesa.
FDS je morao biti Fadilova glavna optužba jer su respiratori sitniš u odnosu na ovo.
Sitna buranija
Posts: 1985
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Respiratori nikad nisu ni trebali biti optužba. Put do pakla je popločan dobrim namjerama. FDS je morala biti optužba. Ali, kome i kada to je već druga priča. Jednome bar sigurno, doktoru...
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Bespotrebno lamentiraju nad zatvaranjem proizvodnje cigareta. Isti dan kada je prodan državni udio znalo se da će proizvodnja biti ugašena.
Ali ne postoje neka "novinarska pera" sa jakim poznavanjem društvenih i privrednih kretanja da javnosti znaju saopštiti i upoznati ih sa situacijom.

Razlika između javnog i privatnog preduzeća ipak postoji i radi efikasnosti privatna trebaju imati prioritet, nas ovdje uglavnom koči to što javna preduzeća uglavnom nisu radila po tržišnim principima pa zato nisu ni opstala.
Sabur2
Posts: 1832
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

FDS je definitivno mogao opstati.
U proizvodnji cigareta.
slavuj
Posts: 1932
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Ne radi se ovdje o lamenturanju,samo se koristi prilika da se ukaze na nikada procesuirani kriminal.I da se onima koji sada gledaju sta im rade menaszmenti po nekim drustvima,ukaze kamk bi ih to koglo dovesti.
I na aktualnu vlast,koja je realizirala ovu kriminalnu prodaju.
Niko do danas nije upitao Novalica sta je to uradio sa prodajom dionica FDS i Bosnalijeka u vlasnistvu Vlade.Jednostavno,kao da niko to ne razumije.A drzava se rusi iznutra.
A vec danima mediji slikaju modnu reviju ispred suda u Svrakinom.Svaki dan novi kaputi i nova odijela,nove haljine i tasne.Kao da idu na otvaranje Sarajevskog filmskog festivala.I sve to zbog ukupno deset miliona.A ovdje,na prodaji FDS izvuceno je pedesetak miliona.I nista od slikanja ucesnika.
Fikrret je sa ove mala maca.
Eto,zbog toga je ovo prilika da se ukaze na opceprisutni krimknal .
A ,osim toga,Fabrika duhana se nije smjela zatvoriti,ni pod kojim uslovima.I nije moralo do toga doci.Novalic i druzina su zbog snicle zaklali vola.
Ne vjerujem da toga nisu svjesni.Doktor o trosku diinicara uvalio im je dupljaka iz Trsta,ko nekada.
panzer
Posts: 11809
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

U zadnjih dvadeset godina na hiljade duhanskih brendova širom svijeta su nestali. Konsolidacija tog tržišta je globalna pojava pa ni FDS nije bio izuzetak. Znalo se da će biti ugašen. Pored rovinjske fabrike, pored niške fabrike, teško da je sarajevska mogla opstati.

Možda je mogla, brend "drina" i dalje stoji na trgovačkim policama. Je li iko ikad kupio to u zadnje dvije godine? Prije nekoliko dana sam bio na jednoj benzinskoj pumpi i ispred mene pred kasom stoje 3-4kupca. U dvije minute su kupili cigara za 50 KM. Šta mislite je li iko od njih kupio Drinu?

I svi što kao prigovaraju na gašenje fabrike ne koristi taj brend nego nešto novo čemu ne znam ni ime čestito.
Radoznali
Posts: 7
Joined: 06 Feb 2013, 14:14

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Radoznali »

LP svim drugovima forumašima ..moram odmah priznati da uprkos tomu što se često ne slažem sa stavovima "panzera" kao moderatora/vlasnika ovog foruma(neću dublje elaborirati zašto i kako ) ,ovaj put moram priznati da je elegantno pogodio u sridu ..naime ,kad se raziđe magla i otpadnu floskule raznih "experata" i "bivših" dioničara ,radnika i sindikalista ..htjeli ili ne , vraćamo se neumoljivoj realnosti /ekonomiji ..a ona je odvajkada rekla :što nije profitabilno i nema perspektivu neka propadne,ako može danas boljw nego sutra ( ma kako ružno zvučalo ) ...postoji nekoliko stvari /businessa koji su oduvijek bili kontrolirani ili pod utjecajem politike i njihovih saveznika :droga ,duvan , prostitucija , farmacija , gorivo/energija , oružje i da ne nabrajam...BiH je u tome izuzetak ? da ,moguće samo za naivne ...kad kažem kontrolirana ,mislim i pozitivno i negativno naravno jer stvari /procese možete kontrolirati tako da se razvijaju ili da propadnu u ovisnosti od želje onoga koji kontrolira ...u konkretnom slučaju , usudio bih se reći , da je duvanjara opstala iznenađujuće dugo obzirom na želje i nakane "kontrolora",domaćih a najviše stranih ..siguran sam da će ova moja misao izazvati lavinu kontra argumenata svih onih "bivših" koje sam već pomenuo ,ali da skratim diskusije postiraću jedan nedavno pročitani tekst ...rekao bih samo onu našu "pametnom dosta "
p.s. niti sam pušač , niti imam bilo kakve veze sa duvanjarom ..kao čovjeku mi je žao ove situacije ali od emocija se ne živi ..jer da nije tako još bi postojalo rimsko carstvo ...
https://faktor.ba/vijest/nakon-13-godin ... ete/153336
Post Reply