Fabrika duhana Sarajevo

savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Prema podacima sa kojima raspolažem 3,5 KM po dionici,a imao sam priliku da vidim i u materijalima za skupšinu da je ovaj iznos dividende u prijedlogu koji je izglasan na skupštini 22.jula 2013.godine.
asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by asim.k »

Mentalist - informaciju sam dobio u srijedu u FDS-u kao sto sam vec rekao. Radim nesto sa njima, pa sam pitao za dividendu, pa mi je direktor rekao za sada nema nista od toga, nece biti isplate... Nazalost je tako ali vidjecemo...
Sto se tice komentara savjetnika, mislim da nije upravu vezano za akumuliranu dobit. Prvo se mora usvojiti odluka o raspodjeli dobiti (bilo tekuce ili akumulirane) pa da se moze legalno izvrsiti isplata dividende. Ali niko nece sigurno gledati na to, mozda eventualno revizija da napravi primjedbu.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Ja sam zato i napisao da mi mali dioničari moramo pritisnut i Vladu FBiH I menađment da se što je prije moguće isplati dividenda,Samo je pitanje volje jer kako onda objasniti da se isplaćuje dividenda u Bosnalijeku,a imaju 2 nadzorna odbora.Ja sam na skupštini koja je održana 22.jula 2013.godine saznao od nekih dioničara da su gledali prije glasanja materijale i da za isplatu postoji zakonski osnov.Ako me sjećanje dobro služi gospodin Halil nam je to obrazlagao.Dobro bi bilo da nam se javi na ovaj forum i objasni o čemu se radi.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Odbrana poste »

Prije bi se moglo reći da u ovoj situaciji nema zakonske smetnje za isplatu nego da postoji osnov.Ali sve je u rukama potpisnika naloga,dakle direktora.Ozbiljna je moguičnokst da se on odluči da neispatom kazni nas male dioničare koji smo bili uz njega samo kod izglasavanja dividende ali ne i kod izbora članova NO.Jer on je definitivno izgubio kontrolu nad NO.
Skupština je regularno završila,odluka o isplati usvojena je onaka kakva je i predložena.A to je osnov za tužbe dioničara.A kamate su 12% od dana utuženja.A niko ne zna šta će sud odlučiti.
A jedan predstavnik Vlade je obečao da će se založiti za veću,ako se ova ne isplati.Ako ste primijetili on s pravom ističe da je uz Vladu bilo i 11% malih mdioničara.Valja to sačuvati,i ovdje još uvijek nije ništa gotovo!
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by leon »

Kamata Vam nije od dana utuženja, nego od dana dospjelosti. Datum dospjelosti bi trebao pisati u odluci o isplati dividende koju usvajaju dioničari.
(npr. kod BH Telecoma je uvijek bilo da će isplatiti u roku od 180 dana, a taj rok koliko znam nikada nije prekoračen).

A kamata je, o kojoj govorite, zakonska zatezna kamata 12% i to na godišnjem nivou, da ne bi bilo zabune!
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Evo prije par minuta sam sjedio sa ljudima koji su bliski direktoru,a imaju dionice FDS.Na njihovo pitanje koje su postavili direktoru:da li će biti isplate dividende? dobili su odgovor da će uprava ispoštovati odluku skupštine od 22.jula 2013.godine.Ma je iskreno mislim da je i njima ineres da se izvrši isplata dividende jer udruženje dioničara FDS je na njihovoj strani,a oni su ti koji najviše vrše pritisak da se ista isplati.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Key »

Konkurencija dolazi http://www.nezavisne.com/posao/privreda ... 04915.html Bulgartabac je lider na tržišta duvana u Bugarskoj sa 2.400 radnika i lanjskim neto profitom od oko 16 miliona evra. Za FDS prilično jaka konkurencija na domaćem tržištu.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

Sekretar Fabrike duhana Sarajevo ima rok do 5. septembra da sačini zapisnik sa Skupštine dioničara, što je prvi uslov za otpočinjanje procesa upisivanja članova Nadzornog odbora Fabrike duhana Sarajevo u Registar emitenata kod Komisije za vrijednosne papire Federacije. Tada će konačno biti poznato ima li Vlada Federacije u Nadzornom odboru ove kompanije dva ili tri predstavnika, izvještava FTV.
Prvi dio Skupštine dioničara FDS-a prekinut je zbog pritiska dijela dioničara nezadovoljnih izabranim članovima Nadzornog odbora i činjenice da predsjednik Skupštine nije pročitao i broj glasova za svakog od njih. Među imenima koja su pročitana nije bilo Jasmina Jaganjca, kandidata Vlade FBiH
Htjeli su ugurati čovjeka koji je imao 14.000 hiljada glasova, umjesto mene sa 950.000, tvrdi on.
Edin Mulahsanović, direktor FDS-a, kazao je kako Zakon o upravljanju dioničkim društvima i Statut FDS-a iz 2010. propisuju da jedan član Nadzornog odbora mora biti predstavnik zaposlenika.
Preokret se dešava u nastavku skupštine, 5. augusta, kada predsjednik Skupštine, ovaj put bez čitanja imena, konstatira da u Nadzorni odbor FDS-a ulazi pet članova s najvećim brojem glasova dioničara, a u skladu sa Zakonom o privrednim društvima. Među njima je i Jasmin Jaganjac.
Prvi uslov za otpočinjanje procesa upisivanja članova NO FDS-a u Registar emitenata je sačinjavanje zapisnika sa Skupštine. Sekretar društva ima rok do 5. seprembra.
Zakonski rok je 30 dana da sekretar društva da napravi zapisnik, dostavi ga predsjedniku Skupštine Žarku Karačiću da potpiše, ovjerivači da ovjere, vrate seketaru, koji tada to nosi Komisiju za vrijednosne papire, objašnjava Jaganjac.
No, sve su karte još u igri, a nagradno je pitanje koja će lista imena otići Komisiji za vrijednosne papire?
U ovom trenutku ne možemo biti sigurni ni u jedan izbor jer Komisija za vrijedosne papire, da bi upisala u svoj registar organ upravljanja, mora biti u skladu sa zakonom. u ovom trenutku oni moraju dati konačno tumačenje jer imamo različite stavove dioničara, kaže Jerko Ivanković Lijanović, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH.
Jedini pravni tumač zakona je sud, a ne Komisija za vrijedosne papire i ona se uopće ne treba baviti tim, tvrdi Jaganjac.
Iako je Komisiji mandat istekao 2009. godne, te su njene odluke zbog toga poništili nadležni sudovi, to joj, čini se, neće biti prepreka. Nakon što Komisija primi zahtjev za upis, o njemu će odlučiti u skladu sa svojim zakonskim ovlaštenjima, navodi se u dopisu Komisije za vrijedosne papire.
Lijanović je Kantonalnom tužiteljstvu u Sarajevu podnio i krivičnu prijavu protiv tri člana Odbora za glasanje zbog sumnje da su su počinili krivično djelo prilikom imenovanja članova Nadzornog odbora na Skupštini 22. jula.
Prijavu će protiv direktora Mulahsanovića i sekretara društva Mirsada Dazdarevića dopuniti i Jaganjac, čije će ime u Nadzornom odboru, vrijedi podsjetiti na pozadinu cijele priče, značiti da će kontrolu nad FDS-om, umjesto SDA, imati SDP.
panzer
Posts: 11916
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Key wrote:Konkurencija dolazi http://www.nezavisne.com/posao/privreda ... 04915.html Bulgartabac je lider na tržišta duvana u Bugarskoj sa 2.400 radnika i lanjskim neto profitom od oko 16 miliona evra. Za FDS prilično jaka konkurencija na domaćem tržištu.

S kojim brendovima može biti konkurencija na BH tržištu? Sve što je ljudima zanimljivo( bilo zanimljivo prije ovih kesica duhana) je kod druge konkurencije koja je već godinama na tržištu.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Key »

Po učešću na tržištu BiH vidim da su prije preuzimanja bili 6. FDBL je bio 7. Pogledaj na str. 6 http://bihkonk.gov.ba/datoteka/Rjesenja ... 13-BOS.pdf U rješenju nema vrijednosti, ali sada su moguće u prvih 5. TDR je sada opterećen carinom zbog ulaska Hrvatske u EU, FDS sve gori i gori bilansi...Meni je FDS sa ovim vođenjem kompanije "sell". U svakom slučaju neko ko pravi profit od 32 miliona KM je za FDS gigant.
Njihov najznačajniji brend su cigarete eva, te viktori, prestiž i femina http://www.nezavisne.com/posao/privreda ... 70260.html
Koliko je ljudima stalo do FDBL, pročitaj sljedeću vijest http://www.nezavisne.com/posao/privreda ... 98683.html
Post Reply