Fabrika duhana Sarajevo

beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Ne mogu da se načudim vašim ekonomski rezonima, po principu poslije nas potop. Kakva nerasporedjena dobit? To bi odavno trebalo da bude u kapitalu tj. pasivi. Ko god je vodio kompaniju u BiH zna da to povlači za sobom godišnju ogromnu admistrativnu proceduru pa se većina firmi odlučuje da ostavi tu kategoiju u svom bilansu jer nema sankcija za neuknjižavanje nerasporedjene dobiti u kapital. Tako je protekla vlada htjela nerasporedjenu dobit iz BH Telecoma, spominjalo se 33M KM. Kad je uprava rekla da tih para odavno nema i da su u stalnim sredstvima i drugim investicijama niko nije zvao na tužilaštvo i linč uprave. Drugo, knjigovodstvena vrijednost dionice u medjunarodnim računovodstvenim standardima je takodje privremena kategorija tj. postoji do uskladjivanja sa tržišnom cijenu. Niti jedan medjunarodni revizor ne bi ovjerio izvještaje gdje je knjigovodstvena vrijednost 170 a tržišna 60. Uskladjivanje bi vjerovatno bio takav otpis vrijednosti da bi otrijeznio sve koji misle da je FDS puna kao brod a prodaje se za džabe.

Da li vi stvarno mislite da bi neko od The Big Four (Deloitte, KPMG, E&Y, PwC) ko je vjerovatno radio procjenu za Vladu FBiH stavio svoju medjunarodnu reputaciju zbog neke BiH i FDS-a i pogrešno procjenio vrijednost kompanije? Ako mislite da bi onda stvarno sebi i svom neznanju dajete previše značaja.

Šta biste vi da zbog vaših sitnih šićara ostavite kompaniju bez casha koja plaća akcize unaprijed i tako joj onemogućite dalje poslovanje? Živo me interesira od koje to još kompanije imate detaljne revizorske izvještaje? Sve javno listane kompanije moraju dostaviti godišnje izvještaje sa dovoljnim nivoom informacija za investitore, pa to i FDS radi. Da li ćete tražiti možda ulazne cijene za duhan, recepture ili rezultate iz laboratorije?

Ne mogu da shvatim da od neznanja nastane afera koja se pumpa lažima i nagadjanjima. Ako je istina ovo što čitam ovih dana da su stranci vrlo izgledni kupci za FDS onda vam je moj savjet da otvorite par aktualnih stranih ekonomskih knjiga, recimo iz poslovnog računovodstva i poslovnih finansija i da ponovite gradivo jer ukoliko stvarno neki MNC (multi-national company) kupi FDS on sigurno neće dozvoliti da se o njemu priča u lošem kontekstu bez ozbiljnih sankcija. Zar stvarno mislite da se MNC petlja sa kriminalcima i rizikuje više milijardi kapitala svojih institucionalnih investitora? Ja bih prije rekao da oni prije nego se upuste u akviziciju sve tri puta provjere kako ne bi imali rizik.

Ako mislite tako nastaviti onda predlažem da prodate dionice kad i vlada ostavite te pare za advokate, trebat će vam. Sretno.
panzer
Posts: 11926
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

beavis wrote: Niti jedan medjunarodni revizor ne bi ovjerio izvještaje gdje je knjigovodstvena vrijednost 170 a tržišna 60. Uskladjivanje bi vjerovatno bio takav otpis vrijednosti da bi otrijeznio sve koji misle da je FDS puna kao brod a prodaje se za džabe.

Da li vi stvarno mislite da bi neko od The Big Four (Deloitte, KPMG, E&Y, PwC) ko je vjerovatno radio procjenu za Vladu FBiH stavio svoju medjunarodnu reputaciju zbog neke BiH i FDS-a i pogrešno procjenio vrijednost kompanije? Ako mislite da bi onda stvarno sebi i svom neznanju dajete previše značaja.

.

To bi sve bilo na mjestu da smo na nekom razvijenom tržištu.

Da revizori gledaju berzansku cijenu i knjigovodstvenu i na osnovu toga daju mišljenje.


Da kojim slučajem ti neki od "big četiri" rade reviziju mann-hummelu BA sigurno bi prije par godina odustali od posla jer jer je knjigovodstvena bila preko 50 a tržišna 10 KM.

Ili taj poznati deloitte, sigurno je odustao od posla kada je Bosnalijek knjigovodstveno procjenjivao na 28 KM a na berzi išla po 10 KM. A uredno je ovjeravao revizorske iako se znalo da je Arslanagić u velikom kriminalu.

Ako je neko radio procjenu za vladu valjda je red da i javnost sazna šta je procijenjeno.

Što se tiče prijetnji tužbom za mišljenje, to baš i ne prolazi u zemlji gdje ratni zločinci normalno hodaju ulicom a da neko nekog tuži radi mišljenja.

I zna li ko može li se doći do normalnog revizorskog izvještaja FDSa?
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:...
Sve je to lijepo što si napisao, ali čak ni u teoriji nije potpuno tačno.

Šta je taj "big 4" kod nas potpisivao, ne bi ni "pas s maslom mogao pojesti".

U BHT se dobit isplaćuje gotovo u potpunosti kroz dividendu, a investira se "iz amortizacije". U FDS ne znam šta su zadnjih 10 godina investirali u osnovni biznis, ali jesu u trafike, hotele, banke, firme... Ali još uvijek imaju 15-20 mio keša i 40-tak mio dugoročnih finansijkih ulaganja, šta god da su ona.
Poenta je da bi, kada bi se sada likvidirao FDS, svaki dioničar dobio više para od ovih 83,5 KM po dionici.
Ja se slažem da FDS ne vrijedi koliko joj vrijedi dionica po knjigovodstvu (175 KM), ali isto tako ne mislim ni da joj je vrijednost samo 83,5 KM ili ne daj Bože 60 KM koliko je trenutno na tržištu.

A kada se već pozivaš na tržište i "big 4", jedan od njih je prihvatao kao relevantnu tržišnu cijenu i cijenu dionice firme kojom je trgovano par puta tokom godine u količinama od po nekoliko dionica. I zato naravno naplatio masan honorar. Da ne navodim ko je u pitanju da me ne bi tužio :)

Prema tome, ostaje nejasno što bi neki pojedinačno najveći dioničar, koji po svim teorijama može sa svojim % učešća ostvariti efektivnu kontrolu nad firmom (osim naše vlade), dakle, zašto bi prodao svoje dionice za 83,5 KM ako samo u parama u toj firmi ima cca 40 KM po dionici, a u bankama, hotelima, distributivnoj mreži i drugim firmama koje su u vlasništvu te firme ima još cca 45 KM po dionici (računajući da ta ulaganja vrijede samo 50% od knjigovodstveno iskazanog). Dakle, sve nekretnine, opremu, brend, kupce iliti tržišno učešće poklanja tom nekom eventualnom kupcu. I sve to radi pred izbore. Maestralno...
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

panzer
Ti sloviš ovdje za nekoga tko zna i tko je ozbiljan investitor ..čudi me da nisi znao da se pred svaku skupštinu FDS ( na koncu vjerujem da je tako i kod ostalih kompanija ) može izvršiti uvid u materijale ( čitaj revizorska izvješća ) skupštine ..potrebno je samo biti dioničar i učiniti napor te otići u kompaniju i pogledati…
Za podsjećanje …pogledati pod IV ...http://www.fds.ba/assets/app/mediji/Pre ... objava.pdf
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Možeš misliti na šta bi to ličilo kada bi svaki dioničar Volkswagena skoknuo do Wolfsburga da pogleda revizorske izvještaje. Jebi ga, u eri smo kamenog doba pa se izvještaji klešu u kamenim pločama koje su pohranjene u hramovima do kojih samo treba skoknuti i izvršiti uvid. :lol:

BHT je najtransparentnija kompanija u FBiH (s tim da su se i oni pokvarili zadnjih godina). Njima je praksa bila objaviti izvještaje na svojoj stranici, a kada objave skupštinu imali su praksu objaviti i sve materijale na webu. U FDS moraš zvati na milion telefona dok ti neko "otkrije" tajnu kolika će biti dividenda, a rezultate poslovanja ne znaju ni fondovi dok se izvještaji u skraćenom obliku ne objave u novinama... :roll: Toliko o FDS...

P.S. Ne daj Bože da ovi iz FDS objave informacije o značajnim ulaganjima i događajima koji su važni kako za dioničare tako i za potencijalne investitore. O tim ulaganjima i tim stvarima možemo pročitati samo kada procure informacije o krivičnim prijavama koje je podnijela finansijska policija ili kada izađu u javnost informacije o istragama koje preduzimaju određeni organi... Ali možemo se mi praviti i glupi, nije problem... :roll:
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Vidim po komentarima da nastavljate po principu poslije nas potop. Da li se manjinski dio prodaje da bi se likvidirala firma i neko maznuo milione ili da bi nastavila sa radom? Naravno da se dosta imovine FDS-a može pretvoriti u novac ali hoće li onda kompanija nastaviti sa radom ili će se nakon skoro 140 godina ugasiti da bi se nahranili apetiti berzanskih mešetara na sitno? Izak Kahn je tražio nešto slično od Applea što vi tražite, vanredne dividende isl. Samo što je u tom trenutku Izak Kahn uložio više od 2 milijarde USD u Apple dionice i Apple sjedio na cash planini od 200 milijardi USD. Budite realni. Ako neko misli da će FDS nakon prodaje manjinskog dijela vlade imati veću cijenu dionice od 83,5KM i isplaćivati dobre dividende moj je savjet da drži dionicu. Ako nema povjerenja u menadžment i budućnost kompanije onda kao i prethodnom postu predlažem prodaju zajedno sa vladom. BTW. ako se kupovali kao ja i po 38KM onda se na izlasku po 83,5 lijepo zaradi.

PS: A što se tiče BHT-a iole ozbiljan ekonomista bi vidio kako se BHT igra sa investicijama i amortizacijom i nateže dobit. Pa ljudi prošle godine BHT nije imao 33M da da prethodnoj vladi.
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

Samo par rijeci u vezi sa ovom pricom oko zadrzane dobiti, knjigovodstvene, trzisne i intrizicne vrijednosti.
Zadrzana dobit je takva kakva je....visoka naravno...dio je pasive i dio ukupnog kapitala...i ona nema na aktivnoj strani neki direktni kontrabalans. Knjigovodstvena vrijednost je jednostavno zbir svih poziija kapitala....odnosno ono na sto vlasnici na neki nacin imaju pravo po evenualnoj likvidaciji (ako su stavke aktive realno -trzisno iskazen). Kod fds je to izuzetno visoka vrijednost poredeci sa trzisnom cijenom...n3kih 175 naspram 50-60. Znaci kada bi se rasprdilo preduzece sve prodalo vratili svi dugovi vlasnici bi...umanjeno za troskove te davorije...dobili po 175 km po dionici (pod pretpostavkom da su stavke aktive realno sikazane i tako i unovcive). Trzisna cijene je eto cijena na trzistu...pitanje je koliko je nase trzise efikasno te da li odalikava na najbolji moguci nacin ave raspolozive informacije...ja licno mislim da ne...i niza razloga necu ih navoditi sada...intrizicna vrijednost....nju je dakako relativno tesko odrediti...i tu je relevantna vekicina enterprise value...ali da skratim to je vrijednost biznisa (da ne ulazim kako se odredjuje) uvecano za imovinu koja ne sluzi biznisu umanjeno za dugove itd. Da podsjetim da fds nema kredita ;)
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Simpatican post @Realan. Hoćeš da kažeš da Net Asset Value metoda realno odslikava vrijednost kompanije? Znam par profesora i ljudi iz struke koji se ne bi složili sa tvojom sugestijom. Trenutno DCF metoda se uzima kao najpreciznija. Izračunaj vrijednost po njoj od FDS-a pa nam reci koja je realna vrijednost. Za NAV metodu mogu reći da nije bitno kolike assete kompanija ima već šta sa njima može realno napraviti tj. kakav FCF (free-cash-flow) može generirati a to je ono što ostane nakon svih obaveza dioničarima i za investicije.
Sitna buranija
Posts: 2014
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Realan wrote:Samo par rijeci u vezi sa ovom pricom oko zadrzane dobiti, knjigovodstvene, trzisne i intrizicne vrijednosti.
Zadrzana dobit je takva kakva je....visoka naravno...dio je pasive i dio ukupnog kapitala...i ona nema na aktivnoj strani neki direktni kontrabalans. Knjigovodstvena vrijednost je jednostavno zbir svih poziija kapitala....odnosno ono na sto vlasnici na neki nacin imaju pravo po evenualnoj likvidaciji (ako su stavke aktive realno -trzisno iskazen). Kod fds je to izuzetno visoka vrijednost poredeci sa trzisnom cijenom...n3kih 175 naspram 50-60. Znaci kada bi se rasprdilo preduzece sve prodalo vratili svi dugovi vlasnici bi...umanjeno za troskove te davorije...dobili po 175 km po dionici (pod pretpostavkom da su stavke aktive realno sikazane i tako i unovcive). Trzisna cijene je eto cijena na trzistu...pitanje je koliko je nase trzise efikasno te da li odalikava na najbolji moguci nacin ave raspolozive informacije...ja licno mislim da ne...i niza razloga necu ih navoditi sada...intrizicna vrijednost....nju je dakako relativno tesko odrediti...i tu je relevantna vekicina enterprise value...ali da skratim to je vrijednost biznisa (da ne ulazim kako se odredjuje) uvecano za imovinu koja ne sluzi biznisu umanjeno za dugove itd. Da podsjetim da fds nema kredita ;)
Ma pusti ba, jasno je svima kakvo je tržište VP kod nas, nekoliko mešetara sa malo više love diriguju sve i fiktivno održavaju cijene dionica pojedinih firmi niskim ili visokim u zavisnosti šta im treba u određenom momentu. I onda dođe neko ko "vjeruje" da je tržište to koje određuje cijenu dionice ovdje u BiH, i ne zna da tih nekoliko kriminalaca radi šta hoće i tako godinama. Možda upravo neko od njih i stavlja ovakve postove.
Realan
Posts: 24
Joined: 22 Feb 2016, 23:44

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Realan »

??? Bojim da nisam shvatio post od sitne buranije...dal aludiras na mene kao te koji mesetare? Pogresno naravno ako mislis tako...ne mislim da je trziste nase efikasno kako sam i rekao...dal treba dalje objasnjavati moj stav? Za beavis-a...opet i kao prethodno il se ne citamo pazljivo ili nisam dovokjno jasan...dao sam samo definicije...takodje smatram da j nav je irelevantan uglavnom (izuzev u nekim spec skucajevima jakomlikvodne imovine i obaveza....ali i tada su potrebne korekcije) ..ovo sto sam pokusao natuknuti na kraju je u osnovi dcf...ali malo naprednija prica...
Post Reply