Triglav Fondovi doo - otvoreni fondovi Dionički i Obveznički Triglav

Post Reply
Tahirbeg88
Posts: 2
Joined: 27 Feb 2024, 22:46

Triglav Fondovi doo - otvoreni fondovi Dionički i Obveznički Triglav

Post by Tahirbeg88 »

Poštovani forumaši,
Pozdrav svima. Naime, vidim da je aktivan Triglav Fondovi doo, otvoreni fondovi Triglav Dionički i Obveznički u vlasništvu Triglav grupacije.
https://triglavfondovi.ba/triglav-globalni-dionicki/


Prinos za prošlu godinu je bio značajan, preko 17% za Globalni Dionički.
Zamolio bih ako znate više o ulaganju i poslovanju Triglav Fondova, da kažete Vaše iskustvo.
Također, da li je uloženi novac osiguran, ili ne?
Da li se sa ovim fondovima trguje na berzi, kao npr. sa ETF-ovima?
Prilikom isplata, koliko u stvarnosti to dugo traje.
Dosta sam istraživao, i u procesu sam registracije na https://www.finax.eu/hr/filozofija/zasto-etf (EU dokumente), i naravno kod Finax-a sve je online preko mobilne aplikacije.

Planiram značajno investirati u Triglav Fondove, i veoma mi je bitno Vaše iskustvo.

Hvala,
carrot
Posts: 117
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Triglav Fondovi doo - otvoreni fondovi Dionički i Obveznički Triglav

Post by carrot »

Nemam detaljne informacije o fondu izvan tvog linka, ali mislim da nije riječ o ETF-u, niti da imaš osiguranje slično bankovnim depozitima.

Trenutno smo u bull marketu, i taj fond izgleda da ugrubo slijedi performanse ukupnog tržišta. Historijski, veoma je rijetko da aktivni fondovi konzistentno imaju bolji povrat od ukupnog tržišta, pa tako ni ovaj. Recimo, indeks svjetskih dionica je u prethodnoj godini rastao preko 19% (plus dividende, koje se ne vide na ovom grafikonu):

https://www.google.com/search?q=vt&rlz= ... e&ie=UTF-8

Triglavovih 2.5% godišnje upravljačke provizije je prilično visoko, a uzima se bez obzira na performanse fonda, plus ulazna i izlazna provizija. Tako da čak i ako upravljač fonda ima loše rezultate, i dalje redovno sebi otkida dio sredstava.

U idealnoj situaciji, optimalnije je ulagati u fond koji slijedi totalni dionički indeks, po mogućnosti s puno nižim totalnim troškovima. Postoje opcije takvog ulaganja kod nas, gdje putem jednog od brokera iz RS-a možeš kupovati ETF-ove kao što su VT, VWCE i sl. na svjetskim berzama putem aplikacije Interactive Brokers. Problem je što je legalnost toga siva, a i moraju se vršiti relativno visoke transakcije da se izbjegnu visoke brokerske provizije.

Taj Finax izgleda da također ima ETF-ove koji slijede indekse, ali nisam siguran da li ga mogu koristiti državljani BiH. A ako si državljanin EU, onda imaš mnogo opcija za takav vid ulaganja, pa ti Triglav definitivno ne treba.

Pasivno ulaganje nije loš pristup za nekoga ko ne želi da se bavi detaljnom analizom i valuacijom individualnih emitenata. Ljudi ovdje predlagaće ti da umjesto toga kupuješ pojedinačne dionice na SASE. Po meni to vrijedi samo ako je ukupna povrat (prilagodjena riziku) tih dionica konzistentno bolja nego povrat fonda.

Ali i ako Triglav ugrubo održi performanse slične onom totalnog tržišta, treba imati na umu da će sigurno biti godina kada će biti gubitaka. Ako se to može izdržati bez panike i povlačenja, i to na duže staze (jer tržište može podbacivati dugi niz godina), onda i nije loša ideja, jer tržište je uvijek imalo tendenciju dugoročnog rasta. Solidan aktivni fond onda može biti prihvatljiv barem dok nam država ne omogući normalno investiranje na strane berze.

Ne dajem nikakav savjet za ili protiv. Ja lično nisam ulagao u Triglav izmedju ostalog zbog previsoke upravljačke provizije, koja može potpuno uništiti povrat. Ali ne mora biti ni potpuno loša ideja za jedan dio investitora.
Tahirbeg88
Posts: 2
Joined: 27 Feb 2024, 22:46

Re: Triglav Fondovi doo - otvoreni fondovi Dionički i Obveznički Triglav

Post by Tahirbeg88 »

Hvala na iscrpnom odgovoru.
Post Reply